PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
1komentářů

Chcete bydlet v netradičním domě, který jen tak někdo nemá? Postavte si ho z vyřazených přepravních kontejnerů

Omrzely vás klasické domy a hledáte něco netradičního? Postavte si dům z vyřazených přepravních kontejnerů. Jak se v něm žije a je to zdravé? Kolik takový dům stojí, jak ho z kontejnerů postavíte a jaká potřebujete povolení?
Vydáno: 13.11.2015 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 21247x

Dům postavíte z lecčeho a je jen na vás, jaké materiály si vyberete. Můžete stavět z cihel či betonu, nebo třeba ze dřeva a slámy. Dům postavíte za 500 000 Kč, ale i za několik miliónů a využijete přitom nové i recyklované materiály. Záleží jen na vás, jaké finanční prostředky máte k dispozici a jaký styl bydlení je vám blízký. Jestliže hledáte něco netradičního, postavte si třeba jurtu nebo dům z vyřazených lodních kontejnerů. Jak se v takovém domě bydlí?

<p>Dům z kontejneru může po přestavbě vypadat stále jako kontejner, ale i jako klasický domek. Foto: ©Depositphotos.com/brostock01</p>

Dům z kontejneru může po přestavbě vypadat stále jako kontejner, ale i jako klasický domek. Foto: ©Depositphotos.com/brostock01

Vliv magnetismu na člověka a bydlení v kontejneru

Vědci prokázali, že magnetické pole ovlivňuje životní energii lidí. V blízkosti místa, kde se člověk dlouhodobě pohybuje a kde spí, by neměla být přirozená magnetická pole změněna. Ocel odstiňuje zemské magnetické pole a člověk tak přichází o jeho pozitivní zdravotní účinky. Proto je lepší postavit dům z přírodních materiálů.

Nedostatek magnetismu může být příčinou mnoha zdravotních potíží. Mezi různé příznaky syndromu nedostatečného magnetického pole patří ztuhlost ramen, zad a krku, nevysvětlitelná bolest v hrudi, časté bolesti hlavy, závratě, bezdůvodná nespavost, trvalá zácpa, nevyrovnanost centrální nervové soustavy, porucha koordinace pohybu, ústřel, náhlé bolesti v kříži, „houser“ či celková únava.

Proto jsou domy z kontejnerů vhodné spíše k rekreačnímu užívání či jako přechodné nebo provizorní bydlení v případě nutnosti, třeba během povodní. Kontejner by se dal využít i jako zahradní domek na uschování nářadí či zahradního nábytku z masivu. Pokud se však rozhodnete pro stavbu kontejnerového domu k trvalému bydlení, měli byste si dávat pozor na některé věci.

Typy přepravních kontejnerů

Dům můžete postavit z vyřazených lodních (přepravních) kontejnerů, případně ze speciálně vyrobených obytných kontejnerů, které někteří výrobci nazývají i jako obytná buňka, stavební buňka či unimo buňka. České firmy pracují buď s vyřazenými přepravními kontejnery, nebo vyrábí vlastní svařovanou konstrukci, do které vkládají tepelnou izolaci. Přitom mohou zachovat vzhled kontejneru, nebo vytvořit klasický rodinný dům ze svařovaných ocelových rámů (podobně jako dřevostavbu z dřevěných hranolů).

Přepravní kontejnery seženete v rozměrech od 3 do 12 metrů. Cena za jeden kontejner se pohybuje od zhruba 40 000 do 70 000 Kč. Kupujte pouze kontejnery s označením HC (High Cube), které mají výšku necelé 3 metry. Ostatní jsou příliš nízké. Abyste dům zkolaudovali, musí mít obytné místnosti světlou výšku stropu minimálně 2,6 metru. Pokud ji chcete dodržet, pak vám ani u nejvyššího kontejneru nezbude příliš místa na izolaci.

Cena kontejnerového domku

Domek ze čtyř 12metrových kontejnerů o ploše zhruba 110 m2 vás vyjde včetně základové desky, oken, dveří, střechy, elektro rozvodů, vody a odpadů, vnitřních příček, podlah, zateplení polystyrenem, kuchyně a vytápění kolem 1 400 000 Kč, tedy zhruba 13 000 Kč za m2. Většinu prací však musíte dělat svépomocí, a navíc musíte počítat i s nějakou cenovou rezervou. Další náklady jsou spojené s koupí pozemku, vytvořením projektu, napojením na sítě a případně i stavbu studny či čističky odpadních vod.

Cena domu vyrobeného ze speciálně upravených či vyrobených kontejnerů se v zásadě neliší od zděného domu, někdy může být i vyšší.

V České republice se stavbou kontejnerových domků nazabývá mnoho firem. Je to například společnost Cubespace, Systém Container nebo Domy pod milion. Domy pod milion nabízí nejmenší domek 1+kk o ploše 27 m2 s terasou od 530 000 Kč (zhruba 20 000 Kč za m2), základní cena projektů na klíč firmy Cubespace se pohybuje od 23 000 Kč za m2 zastavěné plochy.

Výběr kontejnerů

Při nákupu kontejnerů se ujistěte, že osobně uvidíte přesně ty kontejnery, které chcete koupit. Přepravní společnosti se totiž většinou snaží zbavit kontejnerů bez ohledu na jejich stav. Nejlepší je najít si takového dodavatele, který zvládne s kontejnery pracovat od začátku do konce, tedy aby zvládl transport, usazení, napojení, modifikace i konečnou úpravu interiéru. 

Při nákupu si všímejte i zdánlivých detailů. Pokud jdou dveře kontejneru otevírat ztuha, má nejspíš zkřížený rám. Buď je to způsobeno tím, že stojí na křivém podkladu, nebo je deformace trvalá. Podélné ani příčné profily by neměly být promáčklé ani opravované. Zaměřte se na opravovaná místa. Opravy provedené nevhodným materiálem poznáte podle koroze a puchýřů na nátěru. Takový kontejner nekupujte.

U použitých kontejnerů bývá problematický i zápach po kaučuku, který jen tak nevyvětráte. Čím tepleji v kontejneru bude, tím silnější bude i zápach. Podobně kontejnery zapáchají po chemických přípravcích na úpravu vody v bazénech. Zápach se drží hlavně v překližkové podlaze, která leží na roštu. Při zápachu je nutné ji vyměnit a na roštu provést sanaci.

Umístění kontejneru na pozemek a povolení

V případě nákupu hotového kontejnerového domku připraví výrobce jednotlivé moduly ve výrobní hale, pak je jeřábem naloží na nákladní auto a dopraví na určené místo. Zde je opět za pomocí jeřábu složí na předem připravenou plochu, spojí je k sobě, napojí k inženýrským sítím a vytvoří střechu a venkovní obložení. Poté je dům připravený k užívání.

Některé kontejnery mohou být vybavené vlastní nádrží na vodu či odpadní jímkou, díky čemuž je můžete umístit i do míst, kde dosud nejsou inženýrské sítě. Kontejner můžete využít i jako nástavbu na obytném domě či pro stavbu domu na špatně přístupných místech. Při umístění na pozemek si hlídejte směr větru. Dům může být někdy až neobyvatelný kvůli hluku bušících větví stromů nebo hlasitých poryvů větru.

Jak mohou vypadat obytné kontejnery? Inspirujte se na Pinterestu.

Domek z kontejnerů můžete umístit na několik pilířů nebo základovou desku. Pokud ji vytvoříte svépomocí, vyjdou vás obě řešení na podobné peníze. Výhodou základové desky je, že úředníci i banky už domek považují za klasickou stavbu, takže si na něj můžete vzít hypotéku a budete v něm moci mít trvalé bydliště. Podle pravidel banky musí být domek pevně spojený se zemí, což pilíře z jejich pohledu nesplňují.

Stavitelé většinou kontejnery přivařují k patkám zabetonovaným do základové desky nebo k pilířům, aby byly stabilnější. Pro stavbu domku na pilíře by mělo stačit ohlášení na místním stavebním úřadě, na stavbu domku na základové desce už potřebujete stavební povolení a stavební projekt. O konkrétních podmínkách se však vždy informujte předem na místně příslušném úřadě.

Přestavba přepravního kontejneru na domek

Pro zachování komfortu bydlení je potřeba umět kontejnery správně zaizolovat. Potřebujete systém, který zabrání kondenzaci vysrážených vodních par. O přestavbě kontejnerů mnoho informací v češtině nenajdete. Informace v angličtině získáte například na stránkách buildshippingcontainerhouse.com. Při přestavbě však počítejte s tím, že v zahraničí mají jiné podnebné podmínky i stavební zákony.

Při přestavbě je důležité znát strukturu přepravního kontejneru. Obě dlouhé stěny jsou nosné, takže když do nich budete vyřezávat díru pro okno nebo dveře, musíte to nějak vykompenzovat. Vyvarujte se zbytečného svařování. Je drahé a dlouho trvá. Díky vysoké nosnosti kontejnerů můžete vytvořit klasický krov se sedlovou střechou, nebo třeba zelenou střechu. Tu vytvoříte navezením hlíny na střechu kontejneru, kterou pak osadíte rostlinami a trávou. Zelená střecha zlepšuje tepelné vlastnosti a mikroklima domu.

Do stavby domu z kontejnerů by se neměl pouštět laik. Nechte to raději na odborné firmě.

Zateplení je lepší provést zvenčí, abyste si neubrali už tak malý vnitřní prostor. Záleží hlavně na tom, z kolika kontejnerů domek stavíte. Kov nemá žádné izolační vlastnosti, takže výběrem zateplení ovlivníte komfort bydlení. Na izolaci můžete zvolit prakticky jakýkoliv materiál, od polystyrenu po slámu, která je levnější. Při izolaci slámou však počítejte s větší základovou deskou, což znamená peníze navíc.

S balíky slámy se lépe pracuje, ale nejde na ně dát klasická omítka. Je potřeba využít přírodní materiály, třeba hlínu. Polystyren můžete na trapézový plech přilepit třeba montážní pěnou CT 84 od firmy Cerezit. Zateplit musíte nejen stěny, ale i podlahu a strop. Rozvody raději veďte venkem, pokud nechcete při každé závadě prořezávat podlahu nebo strop svářečkou. Nezapomeňte je však dostatečně zaizolovat, aby v zimě nezamrzly.

Jak se vám líbí kontejnerové bydlení? Bydleli byste v takovém domku, nebo upřednostňujete stavbu z přírodních materiálů? Napište do komentáře pod článkem.

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
1x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 1
Nadpis:
  Vaše jméno:
dum.
Premyslim o vystavbe
ODPOVĚDĚT
Martin | 14.09.2016

Přečtěte si také ↓

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

Vydáno: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 124x

Velikonoce se blíží. Vypěstujte si zelenou ozdobu stolu i celého bytu, nechte v misce, květináči nebo skořápkách vyklíčit semínka. K mání je pšenice, ječmen, řeřicha, čočka, fazolky mungo či hrách. Z osení si pak udělejte koktejl.

Celý článek
Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Vydáno: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 208x

Doslova královnou koření je exotická kurkuma. Je součástí směsi curry a neobejde se bez ní žádná orientální kuchyně. Navíc ji využívá lidové léčitelství na spoustu zdravotních neduhů. Přečtěte si, co radí babky na záněty či akné.

Celý článek
Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Vydáno: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 223x

Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy opravdu luxusně vyspali. A teď si představte, že byste tak mohli trávit každou noc. Super spaní nabízejí kontinentální postele, boxspringy. Výška a propojení vrstev zaručují komfortní odpočinek.

Celý článek