PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Pracujete denně s počítačem a koukáte na monitor? Nepodceňujte ochranu zraku. Čtěte 5. díl seriálu Akademie domácí práce

Pracujete nebo něco vyrábíte doma dlouho do noci? Může vás potrápit bolest hlavy nebo za očima. Nadměrná námaha očí vede až ke zhoršení zraku. Nemějte oteklé oči. Čtěte 5. díl seriálu Akademie domácí práce, jak si šetřit zrak.
Vydáno: 13.11.2015 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 1990x

Jedním z nejdůležitějších smyslů lidského těla je zrak. Přijímáte díky němu až 80 % informací. Zhruba čtyři pětiny všeho, co si pamatujete, je něco, co jste viděli. Pečujete správně o své oči? Nejde jen o pravidelnou prevenci u očního lékaře. Dodržováním určitých zásad předejdete možným potížím v budoucnu a zachováte si bezchybné vnímání barev, tvarů, světla, ale i orientaci v prostoru.

Šetřete své oči, vadí jim prach, průvan i přílišné sucho

Zřejmě nejčastěji a nejdéle dnes velká většina lidí sedí před monitorem počítače. Co trápí vaše oči při této práci? Nejvíce „na ráně“ je kvalita pracovního prostředí. Vašim očím vadí suchý vzduch, průvan i prach v místnosti. Špatně působí příliš silné, ale i slabé osvětlení. Očím neprospívá ani delší ostření do stále stejné vzdálenosti. Čas od času tak „přeostřete“ na více než 5 metrů daleko.

<p>Dávejte na své oči pozor, reagujte na jejich únavu a odstraňte příčiny. Foto: ©Depositphotos.com/martinan</p>

Dávejte na své oči pozor, reagujte na jejich únavu a odstraňte příčiny. Foto: ©Depositphotos.com/martinan

Pokud máte v zimě v místnosti příliš suchý vzduch, pomozte si jednoduše položením vlhkého ručníku na topení. Případně si kupte některý ze zvlhčovačů vzduchu, na trhu jich je spousta. Stůl si dejte na místo, kde budete vidět ven, ke dveřím nebo do chodby. Snažte se také nedívat se stále jen na jedno místo. Podívejte se, jak mají vypadat ideální parametry vašeho pracovního stolu.

Nezapomínejte na mrkání, které pomáhá uvolnit oční svaly a oči zvlhčuje.

Věnujte chvilku času nastavení svého počítače a zvolte si dostatečně velké písmo. Pokud hodně čtete i píšete, vyberte co nejvhodnější barvu textu a pozadí. Nejlepší kombinací je podle odborníků černé písmo na žlutém pozadí, následované zeleným písmem na bílém. „Klasika“ černá s bílou je prý až šestá. Barevná zátěž očí se u vás zpravidla projeví bolestí hlavy očí či nedoostřováním.

<p>Očiím neprospívá dlouhodobé ostření do stále stejné vzdálenosti. Foto: ©Depositphotos.com/dashek</p>

Očiím neprospívá dlouhodobé ostření do stále stejné vzdálenosti. Foto: ©Depositphotos.com/dashek

Nezapomeňte si nastavit správné hodnoty kontrastu a jasu u monitoru. Nesmí vaše oči nijak "táhnout", oslňovat a jednotlivá písmenka musíte číst i ze vzdálenosti až 70 cm. Pokud používáte dlouhodobě notebook, pořiďte si speciální podložku pro nastavení jeho správné výšky i náklonu. S touto kombinací je zpravidla nutná externí myš i klávesnice.

      Čas od času si vyzkoušejte "oční jógu" pro každého:

  •     Usaďte se na židli, zakryjte si oči dlaněmi, ale nemačkejte si na víčka.
  •     Pak oči otevřete a několikrát se podívejte maximálně doleva a pak co nejvíc doprava.
  •     Bez pohnutí hlavy se zahleďte i nahoru a dolů. Vše opakujte alespoň pětkrát.
  •     Zavřete oči a silně je svírejte několik sekund. Poté 10× promrkněte. Opakujte 5×.
  •     Několikrát očima opište do prostoru před sebou velké písmeno A, poté H.

Při déletrvající práci s počítačem také nezapomínejte často mrkat. Když se příliš „zakousnete“ do monitoru a klávesnice, mrkáte prý až 5 × méně. Vaše oči tím trpí, nezvlhčujete jejich povrch, proto vysychají. Případné pálení a svědění očí je nepříjemné, ale odstraníte je kapkami. Obecně se jim mezi lidmi říká „umělé slzy“ a seženete je běžně v lékárnách.

<p>Při delší práci je dobré očas vyzkoušet jógu. Můžete klidně jen tu oční. Foto: ©Depositphotos.com/byheaven</p>

Při delší práci je dobré očas vyzkoušet jógu. Můžete klidně jen tu oční. Foto: ©Depositphotos.com/byheaven

Nechte své oči odpočinout vždy raději dříve, než vás začne přemáhat únava, nebo dokonce bolest. Zvykněte si nejlépe na pravidelné přestávky. Během nich ulevte vašemu zraku některým z očních cvičení. Můžete je také spojit s protažením a rozhýbáním strnulých svalů a páteře. Podívejte se na podrobný návod, jak si na přestávky zvyknout a co při nich třeba dělat.

Po hodině práce u počítače si „zacvičte“ s očima

Zhruba po hodině práce udělejte pár očních cviků, uvolníte si tím okohybné svaly. Nechte svá víčka zavřená a pohybujte očima nahoru i dolů, poté do obou stran. Stále se zavřenými víčky mírně kružte očima, stejné cviky pak opakujte i s očima otevřenýma. Natáhněte ruce před sebe, jednu dlaň asi 20 cm od obličeje a roztáhněte prsty. Druhou ruku držte přímo za ní. Ostřete zrak střídavě na obě ruce.

<p>Nenechte své oči zbytečně vysychat. Máte potíže? Řešte je kapkami. Foto: ©Depositphotos.com/carlodapino</p>

Nenechte své oči zbytečně vysychat. Máte potíže? Řešte je kapkami. Foto: ©Depositphotos.com/carlodapino

Velmi důležitá a předpisy o bezpečnosti práce svázaná je ergonomie pracovní plochy kancelářského stolu. Zjistěte, zda správně sedíte a pohlídejte si své zdraví do budoucna. Výšku desky pracovního stolu pro muže doporučují odborné studie 70 cm nad podlahou, pro ženy pak 65 cm. Vzdálenost očí od obrazovky dodržujte na úrovni 40 až 75 cm. Používejte nejlépe ergonomickou klávesnici.

Šetřete si oči, nemějte ve svém zorném poli při práci neodstíněná okna.

Pohodlný a zároveň zdravý sed, který vás nutí udržovat oční zorné pole v horizontální rovině, si zajistíte ideálním prostorem pro nohy. Minimální rozměry jsou v tomto případě 60 × 50 × 50 cm. Monitor i pracovní stůl si kvůli šetření očí umístěte tak, abyste v zorném poli neměli nedostatečně odstíněná okna, případně svítidla nebo příliš zářivé stěny.

<p>Při práci v šeru a ve tmě častěji odpočívejte a upravte svit monitoru. Foto: ©Depositphotos.com/martinan</p>

Při práci v šeru a ve tmě častěji odpočívejte a upravte svit monitoru. Foto: ©Depositphotos.com/martinan

Velmi důležité pro život je sluneční záření, ale jeho ultrafialová složka (UV) může být vážnou hrozbou. Pokud se před ním nechráníte, poškozuje pokožku a také vaše oči. Myslete na to nejen za slunečného dne na pláži, ale i při zatažené obloze a na sněhu, od něhož se světlo intenzivně odráží. Pořiďte si kvalitní sluneční brýle s UV filtrem, častěji buďte ve stínu a noste klobouky s krempou.
 
Myslíte si, že dobře pečujete o svůj zrak a zbytečně si jej neničíte třeba u počítače? Popište do komentáře pod článkem své zkušenosti, a poraďte ostatním čtenářům.

Přečtěte si také další díly seriálu Akademie domácí práce:
1. Bolí vás při žehlení prádla hlava nebo záda? Jde to i v pohodě.
2. Mytí podlah a nádobí může končit bolestí zad, krku či hlavy. Stojíte správně?
3. Koupelna lesk jak blesk. Vyleštěte ji bez námahy a bolavých zad.
4. Jak nejlépe vypulírovat WC mísy, pisoár či bidet? Bez nadměrné námahy.

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

Vydáno: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 110x

Velikonoce se blíží. Vypěstujte si zelenou ozdobu stolu i celého bytu, nechte v misce, květináči nebo skořápkách vyklíčit semínka. K mání je pšenice, ječmen, řeřicha, čočka, fazolky mungo či hrách. Z osení si pak udělejte koktejl.

Celý článek
Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Vydáno: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 178x

Doslova královnou koření je exotická kurkuma. Je součástí směsi curry a neobejde se bez ní žádná orientální kuchyně. Navíc ji využívá lidové léčitelství na spoustu zdravotních neduhů. Přečtěte si, co radí babky na záněty či akné.

Celý článek
Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Vydáno: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 210x

Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy opravdu luxusně vyspali. A teď si představte, že byste tak mohli trávit každou noc. Super spaní nabízejí kontinentální postele, boxspringy. Výška a propojení vrstev zaručují komfortní odpočinek.

Celý článek