0komentářů

Co se starými knihami, které se nevejdou do knihovny, a nikdo je nechce? 9 tipů na využití starých knih + 1 bonus

Co dělat se starými knihami, které už nikdo nechce a nebude číst, a které nechtějí ani v antikvariátu? Přetvořte je na užitečné doplňky do bytu, dodejte jim nový "život". Pro inspiraci se podívejte na 9 tipů + 1 bonusový k tomu.
Vydáno: 13.11.2015 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 6375x

Objevili jste na půdě spoustu starých knih a nevíte, co s nimi? Nevejdou se vám do knihovny nebo se vám prostě nelíbí? Přetvořte je v dekorace do domu či bytu. Než se však pustíte do "pižlání" knihy a trhání stránek, tak se přesvědčte, že už ji nikdo nechce. Také si v antikvariátu ověřte, zda se nejedná o nějaký kousek s historickou či uměleckou hodnotou. Takové knihy by bylo na výrobu dekorace škoda.

<p>Než se pustíte do tvoření, tak si ověřte, jestli kniha nemá historickou či uměleckou hodnotu. Foto: ©Depositphotos.com/adistock</p>

Než se pustíte do tvoření, tak si ověřte, jestli kniha nemá historickou či uměleckou hodnotu. Foto: ©Depositphotos.com/adistock

1) Tajná skrýš

Kdo někdy netoužil po skryté přihrádce ve stole nebo jiné skrýši na malé cennosti? Přestaňte toužit a vyrobte si ji třeba ze staré knihy. Jistě takovou skrýš znáte z filmů. Zvenčí vypadá jako každá jiná kniha, ale po otevření objevíte tajnou přihrádku. Jestliže máte k dispozici více drobností, využijte více knih a vytvořte větší skrýš.

Jak na to? Ze všech knih odstraňte listy a použijte jen jejich vazby, které nalepíte na krabičku z papíru nebo dřeva tak, aby nebyla vidět. Pokud takto olepenou krabičku postavíte na polici, bude vypadat jako několik knih vedle sebe.

2) Květináč

Netradiční květináč z knihy vyrobíte stejně jako tajnou skrýš. Jen vytvořený vnitřní prostor nevyužijete na úschovu cenností, ale vložíte do něj fólii a nasypete zeminu, do které zasadíte květiny. Vhodné jsou sukulenty, které nepotřebují k růstu tolik vody. Zeminu můžete překrýt kamínky nebo mechem.

Druhou variantou, jak ze starých knih vytvořit květináč, je ta, že svážete několik knih k sobě provázkem a otvor uděláte i skrze obálku. Nejjednodušší je vyvrtat otvor pomocí vrtačky s kruhovým vrtákem na dřevo. Listy navíc můžete slepit lepidlem, aby lépe držely u sebe. Otvor opět před nasypáním substrátu vyložte fólií.

3) Čelo postele

Čelo postele vytvořené ze starých knih je jako dělané pro vášnivé čtenáře. Jako nosný podklad použijte nejlépe spárovku z masivu, případně dřevotřísku, překližku nebo MDF. Na tu pomocí vrutů připevněte přes obálky jednotlivé knihy tak, abyste zakryli celou desku.

Listy jednotlivých knih je lepší slepit lepidlem, aby se zbytečně neotvíraly a nelapaly prach. Desku pak postavte nebo pověste za postel. Při výrobě čela nemusíte použít celé knihy, ale jen obálky, které na nosnou desku nalepíte pomocí lepidla na papír.

4) Vánoční ozdoby

Blíží se Vánoce, v obchodech už jsou vánoční akce a okolo rozsvěcují vánoční výzdobu. Chcete si vyzdobit vánočně i svůj byt, ale nevíte jak? Z papíru ze starých knih vyrobíte nespočet různých ozdob a dekorací. Většinou vám bude stačit jen pravítko, tužka, nůžky a lepidlo na papír.

5) Vánoční stromeček

Nelíbí se vám plastové vánoční stromky a bojíte se, že živý by u vás Vánoce nepřečkal ve zdraví? Vyrobte si stromek z papíru. Připravte si květináč s hlínou, do které zabodněte dostatečně dlouhou dřevěnou tyčku. Hlínu zakryjte živým nebo umělým mechem a na tyčku navlečte jednotlivé stránky vytržené z knihy. Na špičku „stromku“ můžete umístit hvězdu vyrobenou opět z papíru. Stromek bude sice poměrně malý, ale hezký. A hlavně vám nezvadne.

6) Peněženka či psaníčko

Chcete být originální? Vyrobte si ze staré knihy peněženku nebo psaníčko. Použijte obálku staré knihy, ze které odstraníte všechny stránky. Pak k této obálce najděte velikostně odpovídající látkovou peněženku nebo psaníčko, a to vlepte do obálky.

Jak mohou dekorace z knih vypadat u vás doma? Inspirujte se na Pinterestu.

Pokud peněženku nebo psaníčko v daném rozměru nenajdete, nebo se vám prostě nechce kupovat, poproste někoho, kdo ovládá šicí stroj, aby vám jej ušil. Nebo použijte stejný fígl jako u tajné skrýše. Uvnitř knihy vytvořte úložný prostor a k obálce jen připevněte přezku pro zavření psaníčka a popruhy či řetízky pro jeho nošení přes rameno.

7) Rámeček na obrázky

Máte spoustu fotek, ale nelíbí se vám, že jsou v obyčejných fotorámečcích, které má doma každý? Vyrobte si je sami. A když už máte nějakou tu starou knihu, se kterou nevíte, co dělat, vyrobte rámeček z ní.

Odstraňte z obálky většinu listů, ponechte jen několik krajních ze začátku i z konce knihy. Slepte je k sobě a přilepte je k přední a zadní straně obálky. Pak do nich vyřízněte otvory pro fotky. Nebo slepte všechny listy a otvor pro fotku vyřízněte přes obálku, stejně jako když vyrábíte květináč. Do připraveného otvoru pak vložte fotku a rámeček z knihy postavte na polici.

8) Obal na tablet či čtečku knih

Nechcete mít tuctový obal na tablet? Vyrobte si pouzdro ze staré knihy. Opět využijete jen obálku bez listů. Vnitřek obálky přelepte textilií nebo kůží a v rozích provlečte gumičky pro uchycení tabletu. Tablet či čtečku můžete uvnitř obálky zafixovat i pomocí kartónových rohů. Záleží na tom, co vám líbí více.

9) Organizér na stůl

Máte spoustu obrázků a poznámek, a na nástěnku už se nevejdou? Nebo jen máte spoustu vizitek a nevíte, kam s nimi? Vyrobte si ze staré knížky krásný a jednoduchý organizér na stůl. Stačí vám jedna knížka s měkkou obálkou a trpělivost pro přehýbání všech jejích stránek.

BONUS: Vánoční i jiné přání

Koho by v dnešní hektické době nepotěšilo, když by mu místo přací esemesky nebo emailu přišlo přání do schránky? Potěšte své blízké a pošlete jim ručně vyráběné přání. Vždyť vás to nevyjde na víc jak 20 Kč a ta radost, kterou rozdáte, je k nezaplacení.

K výrobě přáníček můžete využít i staré knihy. Jak? Z jejich listů vystřihněte nebo vytrhejte (pak to bude vypadat přirozeněji) požadovaný motiv, třeba vánoční stromeček, a ten nalepte na tvrdý kartón. Dopište text přání a celé přáníčko pošlete obálkou na místo určení.

Máte další nápad, co vyrobit ze staré knihy? Podělte se o něj s ostatními čtenáři v komentáři pod článkem.

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Toužíte po moderní a zároveň luxusní kuchyni? Pořiďte si obloukovou nebo kruhovou kuchyňskou linku

Toužíte po moderní a zároveň luxusní kuchyni? Pořiďte si obloukovou nebo kruhovou kuchyňskou linku

Vydáno: 22.02.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 97x

Kuchyňské linky tvarované do oblouku vypadají luxusně a moderně. Kam se hodí, kam ne a jak je zařídit? V čem spočívá výhoda obloukových kuchyní a kde naplno využijete chytře zařízené kruhové minikuchyně, které jsou teď v módě?

Celý článek
Nábytek z dřevěných bedýnek je originální, variabilní a má přirozenou krásu. Vsaďte na něj. 9 dílů, jak na to

Nábytek z dřevěných bedýnek je originální, variabilní a má přirozenou krásu. Vsaďte na něj. 9 dílů, jak na to

Vydáno: 21.02.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 144x

Bedýnky od ovoce jsou nejen na podpal, ale i skvělá surovina pro dřevěný nábytek za pár korun. Je libo dekoraci z bedýnek nebo originální stůl, který jinde nenajdete? Podívejte se na přehled dílů vrcholícího bedýnkového seriálu.

Celý článek
Máte doma suchý vzduch? Přečtěte si 6 důvodů, proč si pořídit mlhovou fontánku

Máte doma suchý vzduch? Přečtěte si 6 důvodů, proč si pořídit mlhovou fontánku

Vydáno: 20.02.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 143x

Pokud se potýkáte doma se suchým vzduchem, hledejte způsob, jak zvýšit jeho vlhkost. Jak vybrat svítící mlhovou fontánku do bytu neboli mlhovač? Na trhu je řada typů, mrkněte se na 6 důvodů, proč byste si jej měli do bytu pořídit.

Celý článek