PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Chcete večer pozorovat z vany hvězdy? Dívejte se na ně z podkrovní koupelny. Čtěte 5. díl seriálu Rekonstrukce koupelny

Čeká vás rekonstrukce koupelny v podkroví? Vše si dobře rozměřte, hlavně výšku nadezdívky a sklon střechy. Podle toho vyberte a osaďte zařízení, přidejte vlhkomilné rostliny. Relaxace ve vaně s pohledem na hvězdy je úžasná.
Vydáno: 12.11.2015 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 4441x

Kapky studeného deště bubnující na střešní okno, pod kterým se rozkošnicky protahujete ve vaně plné teplé vody a pěny. Láká vás také podobně romantická představa lázně v podkrovní koupelně? Jestliže budete podkroví dostavovat a uvažujete tu o koupelně, myslete na některé odlišnosti od běžných typů koupelen v klasických bytech.

<p>Střešní okno je ideální pro domácí astronomická pozorování z vany plné pěny. Foto: ©Depositphotos.com/Zveiger</p>

Střešní okno je ideální pro domácí astronomická pozorování z vany plné pěny. Foto: ©Depositphotos.com/Zveiger

Podkroví je atypický prostor, musíte proto použít atypická řešení. Hlavní nevýhodou jsou takzvané šikminy a proměnlivá výška prostoru, se kterou musíte počítat třeba při stání ve vaně. Vana plná vody také zvyšuje zatížení stropu pod podkrovím. Výhodou podkrovní koupelny je naopak možnost přirozeného větrání a denního osvětlení vlastním střešním oknem.

Pořiďte si klidně i víc střešních oken, koupenu prosvětlíte

Pokud máte volnou plochu, pořiďte si do koupelny střešních oken i víc. Prosvětlíte tím celý prostor. Do prostorného podkroví můžete dát i solitérní vanu na nožkách, dodá vaší koupelně šmrnc. Nechejte na části zdi neomítnuté cihly a přiznejte i trámy, vypadá to skvěle. Stejně jako mozaika prostřídaná velkoformátovým obkladem. Interiér koupelny doplňte o vlhkomilné rostliny a úložné proutěné koše.

<p>Sprchový kout umístětě mimo šikminy, vyhnete se řešením na zakázku. Foto: ©Depositphotos.com/photographee.eu</p>

Sprchový kout umístětě mimo šikminy, vyhnete se řešením na zakázku. Foto: ©Depositphotos.com/photographee.eu

Před začátkem stavby si nakreslete půdorys místnosti. Důležitá je výška nadezdívky a sklon střechy. Podle těchto rozměrů si totiž budete vybírat veškeré zařízení a zvolíte si, na které místo v podkrovní koupelně je usadíte. Díky dispozici podkroví většinou nebudete muset pořizovat podlahové vytápění, dobře si vystačíte s klasickým „žebříkovým“ radiátorem.

V podkrovní koupelně se musíte pohodlně postavit, sednout a ohnout, aniž byste naráželi hlavou do zdi.

Výška obvodové stěny - nadezdívky, by ve vaší koupelně měla být z prostorových důvodů alespoň 130 cm. Při této výšce a sklonu střechy 45 ° můžete vzpřímeně stát ve vzdálenosti asi 50 cm od obvodové stěny. Čím nižší budete mít nadezdívku a mírnější sklon střechy, tím bude tato vzdálenost větší. Umyvadlo či sprchový kout ergonomicky osadíte při nadezdívce vysoké aspoň 160 cm, počítejte s tím.

<p>Dobře si vše rozměřte, nejdůležitější je výška podezdívky a sklon střechy. Foto: ©Depositphotos.com/rades</p>

Dobře si vše rozměřte, nejdůležitější je výška podezdívky a sklon střechy. Foto: ©Depositphotos.com/rades

Do nejnižšího místa podkroví dejte například pračku, která bývá vysoká kolem 80 cm. Vyberte si ale tu s předním plněním. Místo tu mají třeba skříňky a koš na prádlo. I tady však na výšku podkroví myslete, abyste se zbytečně netloukli do hlavy o strop. Kvůli umístění nábytku či zařízení u stěny je nejvhodnější sklon střešních rovin 45 ° a více.

Pod trámem na stropě musíte nechat minimální podchodnou výšku

Minimální výška rovné části stropu v obytném prostoru je podle normy 260 cm. Pokud vám pod stropem prochází trám, musí pod ním zbýt podchodná výška nejméně 210 cm. Zrcadlo umístěte raději na dveře či skříňku, nebo použijte teleskopické. Umyvadlo mívá horní plochu 85 cm nad podlahou. Pokud jej chcete mít zrovna v šikmině, pak nejméně na 160 cm vysoké nadezdívce.Máte problém s výškou podezdívky? Pomozte si takzvanou předstěnou. Zmenšíte sice prostor v koupelně, ale pohodlně přimontujete veškerá zařízení i do šikmin. Budou totiž blíže ke středu místnosti a tím pádem v místě s větší výškou. Místa s malou podezdívkou využijte třeba pro skladování hygienických a čistících potřeb.

„Budeme mít obdélníkovou vanu pod střešním oknem v šikmině. Ta nám začíná v jednom metru a vyřešíme to nikou ze tří stran, obkladem, protože vana bude stát de facto uprostřed koupelny,“ popisuje v diskuzi na internetu čtenářka s přezdívkou Iw1984.

Odkládací prostor na hromadu potřebné koupelnové kosmetiky získáte s nikou

Budovatelka koupelen s přezdívkou Mirelcom souhlasí: „Vana v šikmině není problém, je ale dobré instalovat odkladovou polici, říká se tomu nika. Tím vanu trošičku od šikminy oddálíte, a když do ní polezete, nebudete se bouchat do hlavy. Používáme zelený sádroš, a vanu máme usazenou přímo pod oknem s výhledem na hvězdné nebe.“

Trik s předstěnou využijete jak u bidetu, tak i u toalety, umyvadla či vany. Běžný sprchový kout se do stísněného prostoru podkroví zpravidla nevejde. Použijte sklobetonové tvárnice, případně kout vyzděte a obložte. Na trhu jsou i atypické sprchové kouty s některými stranami zkosenými tak, aby pohodlně vešly do šikminy pod střechu. Pořídit si můžete i sprchové boxy na míru.

<p>Umyvadlo musí být volně přístupné a mimo šikminu, předkláníte se k němu. Foto: ©Depositphotos.com/photographee.eu</p>

Umyvadlo musí být volně přístupné a mimo šikminu, předkláníte se k němu. Foto: ©Depositphotos.com/photographee.eu

Do koutku pod šikminu vestavte toaletu. Při sklonu střechy 45° potřebujete nadezdívku vysokou minimálně 110 cm. Vzpřímeně a bez problémů budete při těchto rozměrech stát ve vzdálenosti kolem 65 cm od stěny, což na instalaci WC stačí. Při osazování běžné vany ke stěně ale počítejte s tím, že pohodlně si v ní stoupnete jen při nadezdívce nejméně 160 cm vysoké.

O svých domácích dispozicích napsal na internetu čtenář s přezdívkou Ulina: „My máme koupelnu i s trámem, který jsem nemohl zrušit. Takže trošku opičí dráha. Při vstupu je pod šikminou záchod, vlastně pozůstatek po minulých majitelích, byli to trpaslíci. V rohu naproti střešnímu oknu je vana a šikmina je na té delší straně a začíná v podstatě hned od stěny.“
<p>Proč si nedoplnit podkrovní koupelnu posezením v klasickém ušáku? Foto: ©Depositphotos.com/photographee.eu</p>

Proč si nedoplnit podkrovní koupelnu posezením v klasickém ušáku? Foto: ©Depositphotos.com/photographee.eu

Myslete na to, že ve vaší podkrovní koupelně by se měl pohodlně pohybovat člověk vysoký kolem 180 cm. Prostory pod šikminou využívejte třeba pro pračku, skříňky, či sušičku. Do podkroví se hodí lehčí podlahy, třeba z OSB desek nebo plovoucí. Zvolte si hlavně odolný výrobek, na který nepůsobí vysoká vlhkost.

Podívejte se, jak vypadají podkrovní koupelny a jejich vybavení na síti Pinterest.

Vybavení koupelen v podkroví často řeší stavebníci výrobou zařízení na míru. Týká se to nejvíce sprchových koutů se zkosenými hranami. Rozpětí cen je velké, ale na nové vybavení počítejte alespoň se 120 000 korunami. Podkrovní koupelna váš dům ozdobí, ale při návrhu i stavbě se raději zeptejte odborníka. Dozvíte se vše potřebné a navíc vám poradí, jak splnit příslušné stavební normyi.
 
Splnili jste si svůj sen o nové podkrovní koupelně? Napište do komentáře pod článkem, jak jste ji zařizovali, a poraďte ostatním čtenářům nejlepší postup.

Podívejte se také na další díly seriálu Rekonstrukce koupelny:
1. Rekonstrukce koupelny - část 1. Dobře ji promyslete a poraďte se s odborníky
2. Rekonstrukce koupelny - část 2. Navrhněte si ji sami podle vlastních představ.
3. Rekonstrukce koupelny – část 3. Hledejte voděodolný nábytek, skříňky a poličky.
4. Rekonstrukce koupelny – část 4. Zútulněte ji doplňky a vybavením.

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

Vydáno: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 126x

Velikonoce se blíží. Vypěstujte si zelenou ozdobu stolu i celého bytu, nechte v misce, květináči nebo skořápkách vyklíčit semínka. K mání je pšenice, ječmen, řeřicha, čočka, fazolky mungo či hrách. Z osení si pak udělejte koktejl.

Celý článek
Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Vydáno: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 211x

Doslova královnou koření je exotická kurkuma. Je součástí směsi curry a neobejde se bez ní žádná orientální kuchyně. Navíc ji využívá lidové léčitelství na spoustu zdravotních neduhů. Přečtěte si, co radí babky na záněty či akné.

Celý článek
Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Vydáno: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 225x

Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy opravdu luxusně vyspali. A teď si představte, že byste tak mohli trávit každou noc. Super spaní nabízejí kontinentální postele, boxspringy. Výška a propojení vrstev zaručují komfortní odpočinek.

Celý článek