0komentářů

Plánujete nákup nové kuchyňské linky? Věnujte pozornost výběru správných materiálů, aby vám sloužila dlouho

Kupujete novou kuchyňskou linku? Nevybírejte jen očima. Že je kuchyň hezká napohled, ještě neznamená, že je kvalitní. Dejte si pozor na výběr správných materiálů. Jak se v nich vyznat? Je lepší lamino, MDF nebo masiv?
Vydáno: 11.11.2015 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 3474x

Chystáte se na nákup nové kuchyňské linky, ale nevíte si rady s výběrem? Nejprve všechno důkladně změřte a rozmyslete si, kolik úložného prostoru potřebujete a kde bude která funkční zóna. Pak už stačí vybrat správné materiály a zvolit design. Vybrat vzhled nové kuchyně není tak složité. Volte podle stylu a barev ostatních místností v bytě. Pokud si nejste výběrem jisti, pomohou vám odborníci v kuchyňském studiu. Podle čeho si ale zvolit materiály?

Korpusy skříněk

U korpusů skříněk je to jednoduché. Většinou jsou totiž z lamina, případně z masivu. Méně poctiví výrobci dokončují boční plochy korpusů papírovou hranou. Ti, kterým záleží na kvalitě, používají odolnější ABS hrany. Kvalitní kuchyně jsou vyrobeny z lamina o tloušťce 18 mm, ty levnější z desek o tloušťce 16 mm i méně.

Na tloušťku lamina si dejte pozor hlavně u polic, na které plánujete ukládat těžší nádobí. Desky o tloušťce 16 mm a méně se mnohem snadněji pod daným zatížením prohnou. Výjimečně narazíte na kuchyňskou linku, kde jsou skříňky vyzděné nebo vybetonované. Ty už si ale většinou tvoří sami nadšení kutilové. Mnohem těžší je vybrat správný materiál na výrobu dvířek i čel zásuvek a pracovní desky.

<p>Kuchyňská linka z lamina je zpravidla tou nejlevnější možností. Foto: MT-nabytek.cz</p>

Kuchyňská linka z lamina je zpravidla tou nejlevnější možností. Foto: MT-nabytek.cz

Lamino a MDF

Kuchyňská dvířka z lamina jsou zpravidla nejlevnější možností. Jejich výhodou je široká škála dekorů a barev. Z hlediska kvality je důležité provedení bočních ploch (hran). Ty nejobyčejnější jsou olepené dekoračním papírem v dezénu dvířek, ty kvalitnější ABS hranou.

Životnost hrany záleží především na použitém lepidle. Vysokou tepelnou odolnost mají například polyuretanová tavná lepidla (PUR). Etylenvinylacetátovému lepidlu (EVA) se raději vyhněte, protože má nízkou odolnost proti teplotě i malou voděodolnost.

Dvířka z levného lamina mohou vypadat lacině, dražší lamino s dekorem dřeva už od masivu rozeznáte jen ztěžka.

Jelikož typ použitého lepidla na první pohled nepoznáte, musíte se spolehnout na informace od výrobce. Lepidlo je náchylné hlavně na vlhkost a teplo. Může se vám tak stát třeba to, že vám nabobtná spodní část dvířek nad sporákem, pokud nebudete používat odsavač par. Nevýhodou lamina je i to, že do jeho plochy nelze frézovat žádný reliéf, takže seženete pouze plochá dvířka.

Fóliovaná dvířka z MDF jsou zlatou střední cestou, co se ceny i kvality týče. Bývají obalená fólií, která chrání i jejich boční plochy, takže je nemusíte dodatečně olepovat. Odpadá tak nebezpečí odlepující se hrany. Fólie je většinou z PVC. Do plochy i hran MDF můžete oproti laminu frézovat různé reliéfy a profily. 

V obchodech najdete dvířka v široké škále barev a dekorů. Barevné fólie se dají i lakovat. Výsledný efekt pak připomíná klasicky lakovaná dvířka, ovšem za nižší cenu. MDF dvířka obalená fólií jsou praktická, trvanlivá a mají větší odolnost vůči vodě. Na omytí dvířek vám stačí hadřík a běžný saponát.

<p>Dvířka z fóliované MDF odlišíte od dvířek z lamina podle reliéfu v jejich ploše. Foto: MT-nabytek.cz</p>

Dvířka z fóliované MDF odlišíte od dvířek z lamina podle reliéfu v jejich ploše. Foto: MT-nabytek.cz

Lakovaná dvířka

Lakovaná dvířka jsou většinou vyrobena z MDF desek. Na ty se nanáší v několika vrstvách pigmentový lak. Moderní jsou dvířka ve vysokém lesku, objednat si však můžete i matné provedení. Lakovaná dvířka jsou vždy v pigmentu, nikdy je nenajdete v dekoru dřeva (pokud se tedy nejedná o lakovaná masivní dvířka). Protože se jedná o hladký a neporézní materiál, snadno se čistí. Dvířka stačí otřít vlhkým hadříkem se saponátem.

Lak bývá náchylnější na poškrábání. Hlavně u vysokého lesku jsou škrábance a rýhy hodně vidět.

Stále oblíbenější jsou dvířka lakovaná akrylátovým lakem. Mají ideální povrch, stálobarevnost a vyrábí se ve vysokém lesku. Jedná se o dřevotřískové desky, které jsou z jedné nebo obou stran dokončeny akrylátovou vrstvou laku a doplněny ABS hranami (možnost 3D hran). Dvířka pak mají vysokou odolnost proti vlhkosti a účinkům UV záření i mechanickou odolnost. Pokud je přesto poškrábete, snadno je opravíte pomocí opravné sady. Na dvířka můžete aplikovat libovolný grafický motiv.

<p>Lakovaná dvířka ve vysokém lesku se hodí do každé moderní kuchyně. Foto: ©Depositphotos.com/marimar8989</p>

Lakovaná dvířka ve vysokém lesku se hodí do každé moderní kuchyně. Foto: ©Depositphotos.com/marimar8989

Dvířka z masivu nebo s dýhou

V kuchyni se prudce mění teploty a je zde zvýšená vlhkost. Dřevo na tyto změny reaguje ze všech materiálů nejvíce. Kuchyně z masivu jsou sice pěkné, ale poměrně drahé a stojí za zvážení, zda jsou vhodné. Výrobci používají spíše dýhovaná dvířka z MDF desek. Kuchyň je tak na omak i pohled dřevěná, ale přitom je z tvarově stálejšího materiálu. Oblé rohy a hrany pak řeší dřevěnými nákližky nebo tvarovanou ABS hranou.

Na dýhované desky nanáší kvalitní lak, často opět ve vysokém lesku. V takovém případě už můžete mít na pohled i omak pocit, že jsou dvířka „plastová“. Údržba dýhovaných dvířek je složitější. Měli byste používat různé leštěnky a vosky jako na klasický dřevěný nábytek. Dýhy jsou barevně nestálé, náchylné na mechanické poškození a mají malou odolnost vůči vodě. Výběrem správného laku však výrobci tyto nevýhody částečně eliminují.

Nosným materiálem dýhy mohou být kromě MDF i dřevotřísky, spárovky či překližky. Na hrany dýhovaných desek pak výrobci používají dýhovou pásku nebo lakované dřevěné nákližky. Na výrobu dvířek z masivu používají lepené spárovky. Díky správnému lepení jsou tvarově stálé a dobře odolávají kuchyňskému prostředí. Kromě spárovek je možné použít biodesky (třívrstvý lepený materiál).

<p>Masiv je vhodný spíše do rustikálněji laděného interiéru. Foto: ©Depositphotos.com/iriana88w</p>

Masiv je vhodný spíše do rustikálněji laděného interiéru. Foto: ©Depositphotos.com/iriana88w

Sklo, kov, kámen

Tyto materiály používají výrobci jen výjimečně, protože jsou poměrně drahé a při plánování není mnoho variant, jak kuchyň sestavit. Plechová dvířka v pigmentovém laku měli lidé rádi v dřívějších dobách, dnes už je moc nepoužívají. Kdo má doma starou plechovou kuchyňskou linku, tak ji raději vymění za modernější z jiných materiálů. 

U nerezu počítejte s tím, že se na něm snadno tvoří mastné otisky, jejichž vyleštění vám zabere spoustu času. Sklo si lidé objednávají spíše jako výplň dvířek. Můžete si vybrat čiré, poloprůsvitné či neprůhledné sklo s různými grafickými motivy i bez nich.

<p>Na nerez narazíte spíše v profesionálních kuchyních. Foto: ©Depositphotos.com/ChiccoDodiFC</p>

Na nerez narazíte spíše v profesionálních kuchyních. Foto: ©Depositphotos.com/ChiccoDodiFC

Z jakého materiálu máte vyrobenou kuchyňskou linku? Podělte se o zkušenosti s daným materiálem s ostatními čtenáři.

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Máte doma suchý vzduch? Přečtěte si 6 důvodů, proč si pořídit mlhovou fontánku

Máte doma suchý vzduch? Přečtěte si 6 důvodů, proč si pořídit mlhovou fontánku

Vydáno: 20.02.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 66x

Pokud se potýkáte doma se suchým vzduchem, hledejte způsob, jak zvýšit jeho vlhkost. Jak vybrat svítící mlhovou fontánku do bytu neboli mlhovač? Na trhu je řada typů, mrkněte se na 6 důvodů, proč byste si jej měli do bytu pořídit.

Celý článek
Volný, praktický a funkční prostor, kvalitní materiály. Funkcionalismus se vrací a nezná čas

Volný, praktický a funkční prostor, kvalitní materiály. Funkcionalismus se vrací a nezná čas

Vydáno: 19.02.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 104x

Funkcionalistické domy a stavby poznáte hned. Dominuje jednoduchost tvarů, geometrie a čisté linie. Tento styl bydlení nyní slaví svůj come back. Nové materiály, kombinace kovu a dřeva i užití kůže dodávají bytu příjemný kontrast.

Celý článek
Hledáte originální kousek nábytku do bytu zařízeného v netradičním stylu? Vyrobte ho ze starého lodního kufru

Hledáte originální kousek nábytku do bytu zařízeného v netradičním stylu? Vyrobte ho ze starého lodního kufru

Vydáno: 18.02.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 118x

Vytvořit ze starého lodního kufru originální kousek nábytku není nic těžkého. Kde takový kufr sehnat a na co si dát při nákupu pozor? A co je potřeba s kufrem udělat, než z něj vyrobíte odkládací stolek, lavičku či minibar?

Celý článek