PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Máte málo místa na stole? Využijte volnou stěnu a pověste drobnosti na děrovanou desku, neboli pegboard

Nástěnky zná každý, ale znáte pegboard? Pod tímto názvem se skrývá nástěnka z děrované desky. Kromě obrázků na ni pověsíte i nářadí a náčiní. Kde ji využijete a co všechno na ni pověsíte? A jak ji připevníte ke zdi?
Vydáno: 09.11.2015 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 5574x

Máte na pracovním stole tolik nářadí, že už vám nezbývá místo na práci? Nebo je vaše dítě takový talent, že vás každý týden zásobuje spoustou obrázků a malůvek, a vy nevíte, kam s nimi? Na pověšení obrázků a drobných dekorací vám bude stačit nástěnka, ale na pověšení nářadí už to chce něco jiného. Abyste nemuseli kupovat regál či police, využijte pegboard, neboli nástěnku z děrované desky.

Jaké je využití pegboardu?

Nejčastěji najdete děrovanou nástěnku u tatínka nebo manžela v garáži či dílně, kde na ní má pověšené různé nářadí. Využijete ji však i doma, a to kdekoliv vás napadne. V kuchyni na ni můžete věšet recepty, nákupní seznamy i kuchyňské nádobí a náčiní, v dětském pokoji zase fotky a obrázky i úkoly. Na háčky můžete pověsit i kbelíky nebo drátěné koše, čímž získáte další úložný prostor na různé drobnosti, třeba psací potřeby.

Podívejte se na Pinterest, co všechno můžete na pegboard pověsit.

V pracovně pegboard využijete pro pověšení potřebného nářadí a pomůcek, třeba různého náčiní pro šití, ale pověsíte na něj i drobné květiny či dekorace. Možností na využití pegboardu je neomezené množství, limitovaní jste pouze svou fantazií a nosností držáků, zdi a použitých hmoždinek a vrutů, které jste použili k připevnění pegboardu ke zdi. Obecně je však lepší na nástěnku věšet jen lehčí předměty. Děrovanou desku využijete i k organizaci kabelů u pracovního stolu.

<p>Na pegboard nejčastěji narazíte u tatínka nebo manžela v dílně, můžete ho ale využít i doma. Foto: ©Depositphotos.com/gregepperson</p>

Na pegboard nejčastěji narazíte u tatínka nebo manžela v dílně, můžete ho ale využít i doma. Foto: ©Depositphotos.com/gregepperson

Z čeho je děrovaná nástěnka vyrobená?

Děrovaná deska má otvory o průměru 3 – 5 mm ve čtvercové síti. Může být vyrobená z dřevovláknité tvrdé desky (HDF, obchodní název pro děrovanou HDF je Akulit), překližky Multiplex, ocelového plechu s práškovým lakováním či matné nerezové oceli. Výhodou plechové desky je, že má větší nosnost a pověsíte na ni různé drobnosti i pomocí magnetů. V obchodech najdete i ozdobné perforované plechy, které jsou sice primárně určeny pro architektonické aplikace, ale na nástěnku je můžete použít také. 

Perforovanou desku vyrobíte i z tenké spárovky nebo překližky sami. Stačí si na vytvořený formát narýsovat čtvercovou síť a v průsečících vyvrtat AKU vrtačkou jednotlivé průchozí otvory. Volte vrták o průměru tři nebo čtyři milimetry. Jednodušší a hlavně rychlejší je však rovnou koupit děrovanou desku. Rám pro pověšení děrované desky vyrobíte z dřevěných latí.

Kolik pegboard stojí?

Metr čtvereční surového akulitu (bez povrchové úpravy) koupíte za 65 Kč, bíle lakovaného za 91 Kč. Rastrová děrovaná deska Multiplex ve formátu 120 x 73,9 cm stojí 6 600 Kč. Děrovaný panel bílé barvy ve formátu 62,5 x 20 cm stojí 112 Kč (má úchyty pro pověšení do úložného systému). Děrovaný ocelový plech o tloušťce 2 mm ve formátu 100 x 200 cm koupíte za 1 230 Kč, nerezový za 4 250 Kč.

Magnetická děrovaná tabule z matné nerezové oceli ve formátu 40 x 30 cm stojí kolem 1 300 Kč. Smrkovou střešní lať 32 x 50 mm o délce 1 m koupíte za 16 Kč. Nerezový řeznický háček 10 x 4 cm stojí 14 Kč. Dvojitý háček určený přímo na děrovaný panel koupíte od 20 Kč, jednoduchý od 4 Kč a háček s hrazdou od 25 Kč. Souprava držáků určených přímo na nástroje (obsahuje 25 různých držáků) stojí kolem 2 000 Kč.

Jak pegboard pověsit na zeď

Nejprve si na stěně dobře vyměřte prostor, kde nástěnka bude. Poté na zdi vytvořte pomocí dřevěných latí rošt, ke kterému připevníte pomocí vrutů děrovanou desku. Latě ke stěně připevněte pomocí vrutů a hmoždinek podle typu zdi. Rošt je potřeba proto, aby mezi stěnou a děrovanou deskou zůstal prostor pro zadní část háčků a držáků.

Plechovou děrovanou desku seženete v daném rozměru, desku z HDF vám v hobby marketu uříznou na požadovaný rozměr. Její rozměr však upravíte i doma pomocí přímočaré nebo kotoučové pily. Jestliže se vám nelíbí barva akulitu, můžete ho natřít pigmentovým lakem na dřevo v libovolném odstínu. Děrovaný plech zastřihnete na požadovaný formát nůžkami na plech.

Nástěnka nemusí viset jenom na stěně. Děrovanou desku můžete vložit do dřevěného rámu, který postavíte třeba na malířský stojan. Anebo podobný stojan vyrobte podobně jako u výroby dřevěného flipchartu. Taky ji můžete postavit na skříňku či stůl a opřít o zeď. Záleží hlavně na její velikosti.

Jak pověsit předměty na nástěnku

Pro pověšení předmětů na děrovanou desku použijte dřevěné kolíčky, kolíčky na prádlo, univerzální háčky (třeba nerezové řeznické) nebo speciální držáky určené přímo pro děrované desky. Ty seženete v obchodech a eshopech s vybavením do skladů a obchodů (stejně jako děrované plechy).

Kolíčky na prádlo můžete k děrované desce připevnit pomocí drátků, případně ke kolíčkům připevněte háčky. Lepší je však místo kolíčků použít alespoň univerzální háčky, které lehce zaháknete do vybraného otvoru. Pozici háčků můžete kdykoliv změnit. Papíry pověsíte na háčky pomocí kancelářských spon a sponek.

<p>Na plechové děrované desky existuje spousta různých držáků a závěsných systémů. Foto: shop.berner.eu</p>

Na plechové děrované desky existuje spousta různých držáků a závěsných systémů. Foto: shop.berner.eu

Máte doma pegboard? Kde ho máte pověšený a k čemu ho využíváte? Podělte se o zkušenosti s ostatními čtenáři v komentáři.

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

Vydáno: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 117x

Velikonoce se blíží. Vypěstujte si zelenou ozdobu stolu i celého bytu, nechte v misce, květináči nebo skořápkách vyklíčit semínka. K mání je pšenice, ječmen, řeřicha, čočka, fazolky mungo či hrách. Z osení si pak udělejte koktejl.

Celý článek
Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Vydáno: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 188x

Doslova královnou koření je exotická kurkuma. Je součástí směsi curry a neobejde se bez ní žádná orientální kuchyně. Navíc ji využívá lidové léčitelství na spoustu zdravotních neduhů. Přečtěte si, co radí babky na záněty či akné.

Celý článek
Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Vydáno: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 215x

Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy opravdu luxusně vyspali. A teď si představte, že byste tak mohli trávit každou noc. Super spaní nabízejí kontinentální postele, boxspringy. Výška a propojení vrstev zaručují komfortní odpočinek.

Celý článek