PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Jak nejlépe vypulírovat WC mísy, pisoár či bidet? Bez nadměrné námahy. Čtěte 4. díl seriálu Akademie domácí práce

Čištění záchodové mísy je úmorná dřina! Jak vyčistit a nablýskat WC mísu, bidet nebo mušli? Nezapomeňte přidat vůně do pisoáru a uklízejte v mírném předklonu, aby vás nebolela záda. Přečtěte si další díl Akademie domácí práce.
Vydáno: 06.11.2015 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 9482x

Úklid a čištění těch nejmenších, ale nejpotřebnějších místnůstek v bytě bývá pro některé lidi hororem. Trápí vás ve WC mísách, pisoárech a bidetech vodní kámen, rez, špína a bakterie? Neznechuťte si nutnou práci předem a k úklidu se postavte jako k zábavnému úkolu, budete to mít jednodušší. Asi nejznámější rekvizitou je klasická záchodová štětka, kterou doplňte čisticím prostředkem.

<p>Základním nástrojem zůstává klasická štětka, rukavice a vhodný čisticí přípravek. Foto: ©Depositphotos.com/ratmaner</p>

Základním nástrojem zůstává klasická štětka, rukavice a vhodný čisticí přípravek. Foto: ©Depositphotos.com/ratmaner

Jako u všech úklidových prací, i na WC začněte shora a to s prachem na osvětlení, dveřních zárubních, případně rámečcích obrázků. Odstraňte prach z trubek na přívod vody i topení, otřete prostor nad toaletou, zkontrolujte a třeba i vyčistěte nádržku na vodu. Speciální utěrkou z mikrovláken pak očistěte vše kolem, tedy dolní část mísy, ale také obklady.

WC důkladně vyčistěte jednou za měsíc, běžný úklid je nutný každý týden

Mikro vláknovou utěrku si vyberte pečlivě. Kvalitní by měla mít zhruba 350 g, taková vydrží i pět let, můžete ji používat s čisticími prostředky a prát až na 95 °C. Levné mikro vláknové utěrky s chemií dohromady nepoužívejte. Mikro vláknová utěrka je kombinací dvou vláken, polyesterového a polyamidového. Díky svému složení „nachytává“ špínu lépe, než klasické uklízecí hadříky.Než začnete s obklady, nalijte do záchodové mísy čisticí prostředek. Během vašeho úklidu jiných částí WC začne působit na usazené nečistoty a naleptá vodní kámen. Pod límec mísy nadávkujte čisticí gel. Všechny přípravky si vybírejte raději bez chloru, přesněji chlornanu sodného. Působí sice jako bělidlo, ale současně naleptává keramiku. V pórech se pak usazuje močovina a i bílá toaleta pak nelibě páchne.

Vybírejte si čisticí přípravky na bázi kyseliny mravenčí, citronové, octové nebo fosforečné.

Vhodný chemický čistič nastříkněte na zanesené spáry a nechte jej chvíli působit. Pak se pusťte do čištění spár nejlépe se speciálním kartáčem. Je to sice úmorné, ale jde to. Poté setřete podlahu jen tak na vlhko mopem. Vodou šetřete, není pravda, že „co je mokré, to je čisté“. Nezapomeňte otřít také případné odkladové plochy, držák na toaletní papír nebo jiné doplňky.WC mísu teď důkladně vyčistěte záchodovou štětkou. Ty speciální mají navíc malé „ouško“, kterým se dostanete pod okraj mísy a odstraníte naleptaný vodní kámen. Při čištění úchytů záchodového prkénka s řadou spár se neobejdete bez starého a roztřepeného kartáčku na zuby. Vyčistíte jím i nejmenší skuliny. Pak mísu i prkénko omyjte čistou vodou a vytřete do sucha opět mikro vláknovou utěrkou.

Balení čisticích prostředků vám umožní dostat se s ním i pod okraj WC mísy

Já doma používám chemikálie se značkou WC net. Jsou k dostání v několika typech vůní a mají dobrou vychytávku. Na vrcholku balení je zobáček, kterým se dá čisticí prostředek výborně nanést pod okraj WC mísy. Po aplikaci jej nechávám tak pět až deset minut působit, po spláchnutí znova “napatlám” a štětkou vydrhnu. Úklid končím spláchnutím na závěr.

Zajímavým tipem pro úklid WC je použití tablet na čištění umělého chrupu.

Internetové diskuze na téma úklidu domácí toalety jsou velmi bohaté a plné zajímavých tipů. Jeden z nich je použití tablet na čištění umělého chrupu. Stačí prý hodit do WC mísy jednou za týden dvě tablety, nechat alespoň 20 minut působit, poté mísu štětkou dobře vydrhnout a spláchnout. Skvěle působí prý i ocet se sodou. Šumivou pastu z této směsi nechte působit přes noc a poté opláchněte.Hodně diskutujících se ptá, jak vyčistit „po akci“ samotnou štětku. „Štětka se čistí přímo v záchodě, přece ji nebudu dávat do umyvadla nebo dokonce do vany, fuj. Normálně dáš do záchodu hodně Domestosu, necháš působit, potom spláchneš. Dostaneš bohatou pěnu a v té pak pořádně vymácháš štětku, v případě potřeby ji ještě můžeš opláchnout pod puštěným splachováním,“ radí jednomu zájemci paní Soňa.

Čtenářka s přezdívkou HdL má zase svůj recept: „Stačí kápnout do nádobky na štětku trochu WC čističe a čistí se sama.“ Naopak velmi rázně uzavřel jednu z diskuzí čtenář s přezdívkou Kokosák: „Tohle se čistit nemusí. My vždycky koupíme štětku novou, na co čistit, fuj!“

Osvědčený likvidátor vodního kamene je dvojice horký ocet a soda

V souboru starých a osvědčených rad našich babiček se často objevuje rada, jak se zbavit malých narezlých proužků v místech vodní hladiny na WC. Převařte litr octa, vroucí nalejte do záchodu a zasypte sáčkem jedlé sody. Nechte působit 2 až 3 hodiny a pak usilovně drhněte. Střídavě úspěšné a proto rozpačité zkušenosti měly hospodyňky s Coca-Colou, která prý proti vodnímu kameni zabírá také.

<p>Trápíte se s vodním kamenem? Zkuste použít ocet se sodou, zabírá ve většině případů. Foto: ©Depositphotos.com/Thamkc</p>

Trápíte se s vodním kamenem? Zkuste použít ocet se sodou, zabírá ve většině případů. Foto: ©Depositphotos.com/Thamkc

Nejen při úklidu WC a sanitární keramiky na sebe dávejte pozor. Vašemu tělu vadí nečekané prudké pohyby a rotace, zejména v předklonu. U většiny typů záchodů si při úklidu nakročte jednou nohou dopředu. Ulevíte tím svým zádům. Tentýž krůček udělejte i při otírání rámečků, osvětlení nebo dveřních zárubní. V případném předklonu moc dlouho nesetrvávejte, ušetříte si do budoucna nepříjemné potíže s plotýnkami.

Pokud to půjde, nakročte si vždy při úklidu jednu nohu mírně kupředu.

Co dělat, když už vás pořádně „rýplo v zádech“, případně za krkem? Rozhodně se nepokoušejte bolavá místa násilím rozmasírovat. Lékaři doporučují především klid, traumatická místa pokud možno zahřát, ale bez přílišného horka. Případně si vezměte běžný prášek od bolesti, nejčastěji obsahující účinnou látku ibuprofenum. Pokud bolest neodezní, zajděte k lékaři.

Čištění toalety není zrovna vyhledávaná práce. Máte nějaký zlepšovák, jak si zpříjemnit tuto nutnou část úklidu? Napište jej do komentáře pod článkem a poraďte ostatním čtenářům.

Přečtěte si také další díly seriálu Akademie domácí práce:
1. Bolí vás při žehlení prádla hlava nebo záda? Jde to i v pohodě.
2. Mytí podlah a nádobí může končit bolestí zad, krku či hlavy. Stojíte správně?
3. Koupelna lesk jak blesk. Vyleštěte ji bez námahy a bolavých zad.

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

Vydáno: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 103x

Velikonoce se blíží. Vypěstujte si zelenou ozdobu stolu i celého bytu, nechte v misce, květináči nebo skořápkách vyklíčit semínka. K mání je pšenice, ječmen, řeřicha, čočka, fazolky mungo či hrách. Z osení si pak udělejte koktejl.

Celý článek
Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Vydáno: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 167x

Doslova královnou koření je exotická kurkuma. Je součástí směsi curry a neobejde se bez ní žádná orientální kuchyně. Navíc ji využívá lidové léčitelství na spoustu zdravotních neduhů. Přečtěte si, co radí babky na záněty či akné.

Celý článek
Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Vydáno: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 202x

Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy opravdu luxusně vyspali. A teď si představte, že byste tak mohli trávit každou noc. Super spaní nabízejí kontinentální postele, boxspringy. Výška a propojení vrstev zaručují komfortní odpočinek.

Celý článek