PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Celý svět je vzhůru nohama! A jestli ne úplně, tak aspoň částečně. Připravte na obrat květiny a pěstujte je obráceně

Kořeny vzhůru! Přepadení rostlin? Ne, jen netradiční způsob jejich pěstování. Co všechno tak můžete pěstovat a v čem? Použijte květináče Sky Planter od Patricka Morrise nebo závěsné vaky. Jak si pěstební nádobu vyrobit?
Vydáno: 06.11.2015 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 6166x

Máte malý byt a chcete do něj dostat co nejvíce květin, protože je prostě zbožňujete? Květináči můžete obestavět všechny parapety, pokud jsou dostatečně široké, nebo využijte netradiční místa. Toho je nejvíce u stropu, tak proč ho nevyužít? Pověste pod něj květiny. A abyste viděli, jak se jim daří, pověste je "vzhůru nohama". A nezůstávejte jen u květin. Zasaďte tak i bylinky. Je fajn si při vaření utrhnout čerstvé bylinky přímo nad hlavou.

Kořeny vzhůru nemusíte pěstovat jen okrasné květiny a bylinky, ale i zeleninu. Nepotřebujete vlastní záhon nebo zahrádku, protože speciální pěstební nádoby jsou vhodné i na balkóny, terasy či pergoly. Jsou úsporné na místo (na balkóně vám zbude místo na sušení prádla nebo stolek), pojmou velké množství pěstebního substrátu, dovolí vysadit i několik sazenic najednou a mají lepší schopnost prohřívat pěstební substrát. 

<p>Květináč Sky Planter od firmy Boskke je přizpůsobený pro růst květin vzhůru nohama. Foto: madeindesign.uk</p>

Květináč Sky Planter od firmy Boskke je přizpůsobený pro růst květin vzhůru nohama. Foto: madeindesign.uk

Proč pěstovat rostliny kořeny vzhůru?

Obráceně můžete pěstovat všechny pokojové i balkónové rostliny včetně bylinek a zeleniny, vhodnější jsou však méně náročné druhy rostlin. Letité květiny by si na tento způsob nemusely zvyknout a uhynuly by. Vyberte si třeba břečťan, pelargonie, voděnky, Anthurium, palmu Areca, bostonskou kapradinu, fenykl, muškát, mátu, orchidej, Syngonium nebo můrovce, petržel, rajčata, chilli, papriky, okurky, lilky i jinou plodovou zeleninu nebo jahody.

Podívejte se na Pinterest, jak úžasně vypadají květiny a bylinky pěstované kořeny vzhůru.

Při pěstování rostlin "vzhůru nohama" odpadá namáhavá práce s bolestmi v zádech i práce s umísťováním opor a zejména pletí záhonu. Navíc zmírníte riziko napadení rostlin chorobami, zejména plísněmi a bakteriemi za vlhkého nebo deštivého počasí. Také snáze zkontrolujete výskyt škůdců. Speciální nádoba naplněná zeminou působí na kořenový systém jako skleník, plody dozrávají rychleji, jsou chutnější a šťavnatější.Nevýhodou je, že substrát prosychá rychleji, takže je potřeba pravidelná zálivka.

Spousta lidí pěstování rostlin kořeny vzhůru odsuzuje. Někteří to dokonce považují za jejich týrání. Proč to ale nezkusit? Myslím si, že pokud by se to rostlině nelíbilo, dala by to najevo. Buďto by začala chřadnout nebo by otočila směr růstu a stonky by směřovala opět směrem nahoru, zatímco kořeny by měly tendenci růst svým přirozeným směrem, tedy dolů. V tom případě je nejlepší rostlinu přesadit do klasického květináče.

<p>Závěsný vak Topsy Turvy je ideální na pěstování zeleniny, třeba rajčat nebo paprik. Foto: aukro.cz</p>

Závěsný vak Topsy Turvy je ideální na pěstování zeleniny, třeba rajčat nebo paprik. Foto: aukro.cz

Květináče Sky Planter

Květináč Sky Planter od firmy Boskke je přizpůsobený pro růst květin vzhůru nohama. Navrhl ho Patrick Morris, designér z Nového Zélandu. Za návrh tohoto květináče obdržel prestižní cenu Red Dot Design Award. Plastový květináč seženete za 500 Kč, keramický za 750 Kč.

Uvnitř květináče se ukrývá malá nádržka, která průběžně zavlažuje rostlinu přímo u kořenů. Voda se zde tolik neodpařuje, takže jí nespotřebujete tolik, jako při klasickém pěstování. Součástí systému je i sítko na zachycení hlíny a vody, aby vám rostlina doma nedělala nepořádek. 

Květiny zalijete jednoduše shora otvorem ve dnu květináče. Tak zavlažíte půdu, která se nachází ve druhém disku, do kterého je vsazena květina. Zálivka se z disku uvolňuje postupně, takže květináč funguje na principu samozavlažování. Květináče s vysazenými květinami připevníte ke stropu nebo stěně pomocí závěsných háčků a drátků. 

Závěsné vaky pro pěstování rostlin kořeny vzhůru

Kromě květináče Sky Planter od firmy Boskke využijete pro pěstování rostlin kořeny vzhůru i závěsné vaky. Jejich cena se pohybuje okolo 200 Kč za kus. Otevřete horní kryt vaku, protáhněte stonek s listy otvorem ve dně tak, aby kořeny zůstaly uvnitř vaku a zakryjte je zeminou na požadovanou úroveň. Poté vak zavěste a rostliny pravidelně zalévejte shora. 

Mezi hlavní výhody závěsných vaků patří netradiční vzhled, úspora místa, možnost pojmout až 18 litrů pěstebního substrátu a sesazení i více sazenic najednou, schopnost lépe prohřívat pěstební substrát (to oceníte zejména při pěstování zeleniny na balkóně, třeba rajčat nebo paprik) a schopnost lépe zavlažit kořeny a vyživovat rostliny.

Nevýhodou závěsných vaků je to, že ne každé rostlině pěstování "vzhůru nohama" prospívá. Pokud dané rostlině tento způsob nevyhovuje, projevuje se to zejména tím, že se jí ohýbají kořeny směrem dolů a stonky zase směrem nahoru. Zpozorujete-li tento jev, přesaďte rostlinu do klasického květináče.

Vyrobte si pěstební nádobu sami

Pěstební nádobu vyrobíte snadno z jakéhokoliv kbelíku, PET láhve a jiných nádob, třeba i plechovek. Stačí do jejich dna vyvrtat otvor, kterým protáhnete rostlinu tak, aby listy směřovaly směrem dolů a kořeny byly uvnitř nádoby. Kořeny zasypte zeminou a osázenou nádobu pověste na připravený hák. Rostliny zalévejte shora. Pokud nádobu zakryjete víkem, předejte tak rychlým ztrátám vlhkosti. Musíte však vyřešit systém zalévání, abyste nemuseli víko pokaždé otvírat.

Pěstujete květiny kořeny vzhůru nebo vám to přijde nepřirozené a zůstanete raději u "klasiky"? Podělte se o svůj názor v komentáři pod článkem.

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

Vydáno: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 126x

Velikonoce se blíží. Vypěstujte si zelenou ozdobu stolu i celého bytu, nechte v misce, květináči nebo skořápkách vyklíčit semínka. K mání je pšenice, ječmen, řeřicha, čočka, fazolky mungo či hrách. Z osení si pak udělejte koktejl.

Celý článek
Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Vydáno: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 211x

Doslova královnou koření je exotická kurkuma. Je součástí směsi curry a neobejde se bez ní žádná orientální kuchyně. Navíc ji využívá lidové léčitelství na spoustu zdravotních neduhů. Přečtěte si, co radí babky na záněty či akné.

Celý článek
Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Vydáno: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 225x

Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy opravdu luxusně vyspali. A teď si představte, že byste tak mohli trávit každou noc. Super spaní nabízejí kontinentální postele, boxspringy. Výška a propojení vrstev zaručují komfortní odpočinek.

Celý článek