0komentářů

Máte doma starou a ošoupanou pohovku, ale nechcete se s ní ještě rozloučit? Pořiďte jí nový kabátek

Máte doma starou sedačku, jejíž potah je skvrnitý jako srst hyeny? Nebo je tak ošoupaná, že přes díry v potahu vidíte její vnitřnosti? Nemusíte ji hned vyhazovat. Kdy stačí nový přehoz či pléd a kdy je lepší ji přečalounit?
Vydáno: 05.11.2015 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 6731x

Stojí vám v obýváku stará a ošoupaná pohovka a nechcete ji ještě vyhazovat? Nebo jste si do domácnosti s malým dítětem pořídili novou sedačku a bojíte se, že na ní dítě udělá nevyčistitelné skvrny? Ochraňte ji snadno čistitelným potahem. Když už skvrny nepůjdou odstranit, snadno ho vyměníte za nový. A jakmile dítě odroste, potah sundáte a budete se těšit z pohovky, která bude vypadat jako nová.

Rozdíl mezi přehozem, plédem, elastickým potahem a přečalouněním

Přehozem zakryjete jen nejvíce namáhané části sedačky, jako je sedák a opěrka. Proto je ideální na sedačky atypických rozměrů. Pléd je podobný přehozu. Kromě toho, že jím zakryjete část ošoupané sedačky, se do něj můžete zachumlat při chladných večerech nebo ho použít jako deku na zahradu. Elastickým napínacím potahem zakryjete celou pohovku. Drží na ní lépe než přehoz a při sezení se nesmýká.

Některé pohovky mají snímatelný potah, který můžete kdykoliv snadno a rychle sundat a vyprat v pračce nebo odnést do čistírny. Když se vám omrzí jeho vzor nebo se prošoupe, vyměníte ho za nový. Poslední možností je nechat pohovku přečalounit, tedy nechat u čalouníka vyměnit starý potah za nový. V tomto případě může čalouník vyměnit i starou prosezenou pěnu za novou či opravit pružiny.

<p>Přehozem či plédem zakryjete jen nejvíce namáhané části sedačky, elastický potah skryje vše. Foto: ©Depositphotos.com/belchonock</p>

Přehozem či plédem zakryjete jen nejvíce namáhané části sedačky, elastický potah skryje vše. Foto: ©Depositphotos.com/belchonock

Přehozy a plédy

Výhodou přehozu je snadná výměna za nový. Pořídit si jich tak můžete více najednou a měnit je podle nálady či ročních období nebo speciálních příležitostí, jako jsou Vánoce či Velikonoce. Ideální je nechat si vyrobit přehoz na míru, a to především v případě, kdy máte sedačku atypických rozměrů. Důkladně změřte všechny rozměry včetně područek a zapište je do náčrtku, který předáte švadleně. Raději mít změřené i to, co k ušití přehozu nepotřebuje, než aby vám nějaký rozměr scházel.

Přehoz bývá vyroben z vlny, bavlny nebo fleece, komfortnější pak z kožešiny, mikrofáze, leskyma (imitovaná kožešina), plyše či mikrofibra. Textilní přehozy se vyrábí v nepřeberném množství barev a vzorů, moderní textilie jsou navíc odolné proti otěru a mají dlouhou životnost. Údržba přehozu je snadná, čas od času ho pouze vyperete nebo odnesete do čistírny. Přehoz seženete už za cenu kolem 400 Kč.

Podívejte se na Pinterest, jak krásně mohou přehozy a plédy vypadat u vás doma.

Z pohledu čištění si raději vyberte potah s alespoň krátkým chlupem, na kterém nejsou nečistoty a skvrny tolik viditelné. Lépe čistitelné jsou potahy ze syntetických materiálů, protože přírodní materiály více nasakují vodu a špatně se z nich odstraňují skvrny (hlavně od potravin a tekutin s barvivy). Lepší je vzorovaná látka, na které oproti jednobarevné nejsou tolik vidět drobné nečistoty.

Pléd bývá vyrobený z kvalitní 100% bavlny nebo 100% měkké vlny. Některé plédy jsou z kašmíru, hedvábného brokátového damašku, akrylových či modakrylových vláken a jiných materiálů. Pokud je pléd plněný, tak je náplň většinou ze 100% polyesteru. Nejlevnější plédy koupíte už za 100 Kč.

<p>Přehozem zakryjete jen starý potah sedačky, do plédu můžete zabalit i sebe. Foto: ©Depositphotos.com/belchonock</p>

Přehozem zakryjete jen starý potah sedačky, do plédu můžete zabalit i sebe. Foto: ©Depositphotos.com/belchonock

Napínací potah

Pomocí napínacího potahu ochráníte sedačku před běžným opotřebením a za pár korun snadno změníte její design. Lehce ho sundáte a vyčistíte. Většinou bývá pratelný na 40 °C. Cena monoelastických potahů se pohybuje od 500 Kč a více, cena bielastických začíná na 1 000 Kč. Potahy ze žakárového úpletu s 3D efektem stojí i 4 000 Kč.

Monoelastické napínací potahy jsou vyrobeny z vysoce kvalitního elastického materiálu a jsou roztažitelné pouze do šířky. Délka potahu je pevně daná. Proto je využijete u sedaček s odnímatelnými sedáky (polštáři). Když bude potah příliš dlouhý, zasunete přebývající látku pod sedák. Bielastické potahy jsou roztažitelné i do šířky, a proto se hodí i na nábytek s atypickými rozměry.

Elastický potah bývá z kvalitního a odolného materiálu, který zachovává tvar. Výrobci používají směs bavlny, polyesteru a elastanu. Ve směsi bývá alespoň 50 % bavlny. Nejkvalitnější elastické potahy jsou z luxusního žakárového elastického úpletu, který je složený z 80 % bavlny, 10 % polyesteru a 5 % elastanu. Žakárový úplet má velkou odolnost a může mít plastický reliéf (3D efekt).

Nové čalounění

Přečalounění pohovky se vyplatí jen v případě, kdy má pohovka historickou hodnotu, pokud se vám k ní váží vzpomínky (třeba na dětství či milovaného dědečka, který na ní rád sedával), je bytelná a kvalitně provedená a nemá poničenou kostru, ale pouze opotřebované či poničené čalounění. Přečalounění sedací soupravy do látky, kdy z původní sedačky zůstane jen kostra, vás včetně materiálu vyjde zhruba na 10 000 - 15 000 Kč. Cena záleží na velikosti pohovky a vybraných materiálech.

S trochou šikovnosti a trpělivosti zvládnete sedačku přečalounit sami. Většinou vám bude stačit šroubovák, kleště, sponkovačka, metr, látka na nový potah a nůžky. V některých případech budete potřebovat i šicí stroj, kontaktní lepidlo (třeba chemopren extrém), novou polyuretanovou pěnu nebo karton. Sponkovačku seženete v hobby marketech za cenu od 200 Kč, 50 ml chemoprénu stojí 50 Kč.

Jak na to? Nejprve odstraňte původní potah. Většinou bývá připevněný sponkami nebo hřebíčky. Při jeho sundávání si pečlivě poznačte, kde která část byla. Podle původního potahu si vyměřte látku na potah nový. Než začnete nový potah připevňovat, tak sedačku důkladně vyčistěte. Potah je lepší začít připevňovat na nejvíce viditelných místech. Při napínání totiž nemusí látka vyjít úplně přesně. Na předním krytu područek nemusí být látka přibitá, ale přilepená. V takovém případě k lepení použijte třeba chemopren extrém.

Zbylé dva díly o tom, jak přečalounit pohovku, najdete zde: část 2., část 3.

Zachránili jste starou pohovku před vyhozením tím, že jste koupili nový přehoz nebo jste ji přečalounili? Pochlubte se fotkou na našem Facebooku.

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Vyzdobte si letos balkón květinami klasickými i novými druhy. 6 nových tipů na krásné truhlíky

Vyzdobte si letos balkón květinami klasickými i novými druhy. 6 nových tipů na krásné truhlíky

Vydáno: 27.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 13x

Balkonová a truhlíková sezóna je spolu s hřejivými paprsky sluníčka definitivně tady. Zahradníček vám poradí, jaké balkonovky si sehnat, kam je vysadit a jak se o ně nejlépe starat. Zpestřete si letos svůj balkon i 6 novými druhy.

Celý článek
Odhalte pravdu o vinylových podlahách. Proč byste o nich měli uvažovat při výměně podlah v domě či bytě?

Odhalte pravdu o vinylových podlahách. Proč byste o nich měli uvažovat při výměně podlah v domě či bytě?

Vydáno: 26.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 71x

Hodí se vinylová podlaha do bytu či domu? Šíří se o ní spousta mýtů, třeba že je tvrdá, studená a chůze po ní hlučná. Je to pravda, nebo ne? Jaké má PVC podlaha skutečné výhody a nevýhody? Přečtěte si další díl Bytových mýtů.

Celý článek
Japonské rohože, tatami či futony vám zajistí zdravý spánek. Vyzkoušejte exotiku ze Země vycházejícího slunce

Japonské rohože, tatami či futony vám zajistí zdravý spánek. Vyzkoušejte exotiku ze Země vycházejícího slunce

Vydáno: 25.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 67x

Hledáte lůžkové vybavení do své nové ložnice a nebráníte se trošce východoasijské exotiky? Vaší bránou do klidného úkrytu před bláznivým světem budou futonové matrace, postel, či rohože. Japonský styl=čistota a kontakt s přírodou.

Celý článek