PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Chcete vyměnit město za venkov? Postavte si lesní dům z přírodních materiálů jako Hobiti. Oslavte svátek sv. Huberta

Chtěli byste si postavit chatu v lese nebo celý lesní dům? Podívejte se po šikovném projektu a vytvořte si příbytek, kde vás už nebude rušit městský provoz. Bydlete na čerstvém vzduchu, bez hluku, smogu a všudypřítomného prachu.
Vydáno: 03.11.2015 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 2680x

K podzimním měsícům s nevyzpytatelným počasím už od dávných dob patří závěr hospodářského roku. Vedle vinařů s mladými víny se na výsledky své práce teď těší třeba také rybáři. A i když stavy lovné zvěře v tuzemsku kolísají z extrému do extrému, slaví třetí listopadový den svůj svátek svatého Huberta i čeští a moravští myslivci. Patříte také mezi ně?

<p>Podobný výhled je snem každého, kdo chce bydlet ve volné přírodě s čistým vzduchem. Foto: ©Depositphotos.com/krsmanovic</p>

Podobný výhled je snem každého, kdo chce bydlet ve volné přírodě s čistým vzduchem. Foto: ©Depositphotos.com/krsmanovic

Občasný pobyt nebo dokonce úplné bydlení v lese by tak pro vás nemělo být v ničem překvapivé. Přečtěte si třeba článek o přeměně příbytku uprostřed lesa ve vzdušné 1 + kk, nezapomeňte se ale podívat na datum jeho sepsání. Uvěřitelněji vyznívá článek o tom, jak si dokázal Simon Dale jen vlastníma rukama postavit funkční ekologický dům pro sebe a celou svou rodinu.

Dům v těsné blízkosti přírody připomíná hobití architekturu z trilogie Pán prstenů

Dvaatřicetiletý Brit spolu s tchánem odešel do lesů a jen s dlátem, kladivem a pilou vytvořil svůj „Hobití dům“, především z přírodních materiálů. Za čtyři měsíce bylo hotovo, a to při nákladech zhruba 96 000 Kč. Stavitel a architekt v jedné osobě zapustil dům částečně do svahu, což jej izoluje a také chrání. Kameny a bláto z přípravy základů domu využil Dale například pro stavbu opěrných zdí.
Podívejte se na videu, co vás čeká, když se rozhodnete stavět dům svépomocí:Pozemek získala rodina od majitele lesa zdarma s tím, že bude o les v okolí pečovat. Domu nechybí žádné atributy klasického bydlení. Na obývací pokoj navazuje kuchyně, v mezipatře je ložnice, pod ní prostor pro děti a vchod na terasu. Bydlení stavěl Simon Dale důsledně s ohledem k okolnímu prostředí, kam perfektně zapadá a nijak neruší.

Uspořte za návštěvu prodejny stavebnin, využijte různý materiál ze skládek.

Dokonalé využití odpadového materiálu ze skládek znamenalo finanční úsporu za skla, různé dráty, trubky a dokonce i za kamna na dřevo. Střechu i podlahu udělal Dale z balíků slámy, chlazení vzduchu z podzemních základů domu obstarává lednice. Líbí se vám hobití architektura? Šikovnost prokázal i jeden počítačový technik v Kanadě, který si postavil dům na stromě uprostřed lesů.

<p>Jednoduchý styl bydlení v lese, zvaný chaloupka na kuřích nožkách. Není příliš drahá. Foto: ©Depositphotos.com/mreco99</p>

Jednoduchý styl bydlení v lese, zvaný chaloupka na kuřích nožkách. Není příliš drahá. Foto: ©Depositphotos.com/mreco99

Nad bydlením ve městě versus v lese se v jedné z internetových diskuzí hezky zamyslela čtenářka s přezdívkou Buryzóna: „Samozřejmě, že jedno není lepší než druhé, ale bydlení v přírodě nebo na statku, nebo někde v horách = dýchá na vás ta pohoda. Děti ráno odejdou do školy, maminka jim zamává ze dvorku. Prostě idylka, sen. Ale taky vím, že to není ideální, hlavně v zimě a dostupnost služeb není jako ve městě. Navíc město mám ráda; zvonění tramvají, divadla, kina, výstavy.“

Strom, který je blíže než čtyři metry k novému domu, prý během pár let uhyne

Krásné „lesní“ bydlení i s bazénem si nedaleko Prahy postavili majitelé jedné tamní parcely. Měli pro architekta ošemetné zadání, nechtěli kácet na parcele vzrostlé stromy. Zahradní experti je také varovali, že pokud bude strom blíže než čtyři metry k novému domu, během pár let uhyne. Stromy tak zůstaly, dům pro pětičlennou rodinu přizpůsobil architekt požadavku expertů. Stavba je zděná, přízemní a bez podsklepení, prosklená jižním směrem.
„Půdorysně jsem dům rozčlenil na tři výškové úrovně, terén zde totiž klesá mírně v příčném i podélném směru parcely,“ přiblížil architekt. „Fasáda je z přírodního kamene, střecha a stropy jsou z pohledového betonu. Bazén pak kryje dřevěný posuvný kryt, který funguje i jako terasa,“ dodal.

<p>Už pracnější srub s kamennou přístavbou komína a krbem je ideální do kanadské divočiny. Foto: ©Depositphotos.com/JillLang99</p>

Už pracnější srub s kamennou přístavbou komína a krbem je ideální do kanadské divočiny. Foto: ©Depositphotos.com/JillLang99

Skvělou kombinaci bydlení v zeleni a současně ve městě vyřešilo milánské architektonické studio. Navrhlo projekt s názvem Bosco Verticale, neboli Vertikální les. Stavba přispěje k městskému zalesňování bez rozšíření o další území. V centru Milána vzniknou dvě obytné věže o výšce 110 a 76 metrů. Budou na sobě hostit až 900 stromů, každý z nich bude vysoký 3, 6, nebo 9 metrů. Takto netradičně zalesněná budova se vyrovná ploše téměř 10 000 m² lesa.

Zelené věže vytvářejí ve městě vlastní mikroklima, životodárný kyslík a pomáhají při filtraci prachových částic a CO2.

Na pozemku, kde polovinu rozlohy zaujímá jehličnatý les, si postavila své bydlení na dolním toku řeky Vltavy mladá rodina. Kvůli zahradě prý raději oželela pohodlné bydlení v satelitu. Dominantní část přízemí tvoří společný obytný prostor s kuchyní, jídelnou a obývákem, menší obdélník obsahuje garáž, domácí kino a příslušenství.

<p>Vzorový dům  z venkova, který má nahoře obytnou část a dole ustájení pro veškeré zvířectvo. Foto: ©Depositphotos.com/izanbar</p>

Vzorový dům  z venkova, který má nahoře obytnou část a dole ustájení pro veškeré zvířectvo. Foto: ©Depositphotos.com/izanbar

Architekti nový dům umístili těsně k lesu na místo, kde stávala stará chata. V obytných prostorech nechali výhled na slunnou jihozápadní stranu, obývací pokoj propojili prosklenou stěnou s dřevěnou terasou. Mladí majitelé zachovali střídmý režim ve výběru barev. K základní bílé zvolili béžovou, šedou, tmavě hnědou a černou. Cena za hotový dům dosáhla 4,2 milionu Kč.

Snažte se co nejvíce proslunit pokoje, využívejte prosklené stěny

Své zkušenosti popsala na internetu čtenářka s přezdívkou Petruše: „Tak mě se venku skoro v lese žije parádně, jsme sice na samotě, ale když mě chytí „společenská mánie“ sednu do auta a jsem do deseti minut ve městě. Sama doma jsem se chvilku bála, ale teď už ne, hlavně mám doma takové pětačtyřicetikilové hovádko, které když začne štěkat, tak si většina lidí cvrkne do gatí.“

<p>Snad nejznámější zpodobnění sv. Huberta při jeho setkání se zázračným jelenem. Foto: ©Depositphotos.com/AChubykin</p>

Snad nejznámější zpodobnění sv. Huberta při jeho setkání se zázračným jelenem. Foto: ©Depositphotos.com/AChubykin

Ještě ke svatému Hubertovi, který je patronem mysliveckého cechu a s jeho jménem si většina z nás proto vybaví lov, volnost, lesy a jejich vůni. Pocházel z velmi bohaté šlechtické rodiny v Akvitánii a velmi se zasloužil o pokřesťanštění Arden. Před svým povoláním do církve byl výborným lovcem a milovníkem hýřivých zábav, měl prý patřit k družině franckého krále Theodoricha III. Hubert byl podle hodnocení svých současníků spravedlivý lidumil s dobrým srdcem.

Podívejte se na nejrůznější typy lesních obydlí, jaké najdete na síti Pinterest.

V legendách o Hubertovi se říká, že po těžkém životním osudu jej v přírodě při lovu oslovilo velice nečekané setkání s jelenem, který měl mezi parožím zářící kříž. Promluvil k němu nadpřirozený hlas, který se ho zeptal: „Huberte, proč stále lovíš a honíš zvěř?Je na čase, abys začal hledat mě, který se za tebe obětoval.“ Po tomto zážitku se Hubert stal knězem a v 8. století se v Ardenském lese snažil obracet lid k Bohu. V roce 727 onemocněl zimnicí a nedlouho poté zemřel.

Svatý Hubert je patronem i dalších oborů, střelců, řezníků, soustružníků, kožešníků, optiků, slévačů, matematiků, výrobců matematických přístrojů, či výrobců rolniček. Pod patronací má i Ardeny, Lutych, a pomáhá proti psímu kousnutí, vzteklině, hadímu uštknutí, nebo strachu před vodou.

Líbí se vám bydlení ve volné přírodě, v lese, nebo o tom uvažujete? Napište do komentáře pod článkem, jak byste si přáli vše zařídit a poraďte ostatním čtenářům.

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

Vydáno: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 114x

Velikonoce se blíží. Vypěstujte si zelenou ozdobu stolu i celého bytu, nechte v misce, květináči nebo skořápkách vyklíčit semínka. K mání je pšenice, ječmen, řeřicha, čočka, fazolky mungo či hrách. Z osení si pak udělejte koktejl.

Celý článek
Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Vydáno: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 182x

Doslova královnou koření je exotická kurkuma. Je součástí směsi curry a neobejde se bez ní žádná orientální kuchyně. Navíc ji využívá lidové léčitelství na spoustu zdravotních neduhů. Přečtěte si, co radí babky na záněty či akné.

Celý článek
Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Vydáno: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 213x

Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy opravdu luxusně vyspali. A teď si představte, že byste tak mohli trávit každou noc. Super spaní nabízejí kontinentální postele, boxspringy. Výška a propojení vrstev zaručují komfortní odpočinek.

Celý článek