PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Zdobíte dýně na Halloween? Tradiční vyřezávání si letos zpestřete. Vytvořte dýňové kraslice či ohnivý solitér

Na přelomu října a listopadu slaví lidé v anglosaských zemích Halloween. Patří k němu výrobky a dekorace z dýní. Vytvořte si netradiční dýňové kraslice, ozdobte si byt i zahradu a svátek oslavte. Čtěte tipy na zajímavou výzdobu.
Vydáno: 30.10.2015 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 2358x

Poslední den v říjnu, den před křesťanským svátkem Všech svatých, slaví v anglosaských zemích lidový svátek Halloween. Děti se oblékají do strašidelných kostýmů, chodí od domu k domu a koledují si o sladkosti. Celé dění je ve znamení tradičního pořekadla „Trick or treat“, ve volném překladu tedy „Koledu, nebo vám něco provedu.“ V České republice ale o tradiční svátek nejde.

Typickými barvami Halloweenu jsou černá a oranžová

Asi nejznámějším znakem Halloweenu je vyřezávaná dýně se svíčkou uvnitř, zvaná jack-o'-lantern. Také jste si ji někdy dali symbolicky na zápraží? Zpravidla ale naše domácnosti neakceptují další taškařice, které s podzimním koledováním souvisí. V Americe je to například typické pomalovávání automobilů, dveří, nebo zubní pasta na klikách. Nechybí čarodějky, příšery, duchové, oheň či sovy.

<p>Tradiční vyřezávané dýně zkuste letos doplnit neobvyklou halloweenskou výzdobou. Foto: ©Depositphotos.com/LisaA85</p>

Tradiční vyřezávané dýně zkuste letos doplnit neobvyklou halloweenskou výzdobou. Foto: ©Depositphotos.com/LisaA85

Lidé v anglicky mluvících zemích, převážně v USA, Kanadě, Velké Británii, Irsku, Austrálii a na Novém Zélandu jsou při zdobení dýní velice kreativní. Klasické vyřezávání se ale nezdá už příliš „in“. Vyzdobte si zahradu originální a netuctovou dekorací podle některého ze 150 námětů. Řadu precizně výtvarně zpracovaných dýní si můžete i koupit v cenách od 900 až do 2 700 Kč.

Název svátku vznikl zkrácením anglického „All-Hallows-eve“, tedy „Předvečer Všech svatých“.

Zajímavým nápadem je nazdobení dýní podobnou technikou, jako naše velikonoční kraslice. Nic nebudete vyřezávat, jen musíte slupku dýně natónovat na černo, případně na bílo. Nejkrásnější je kombinace obou barev a různých velikostí. Na zaschlou barvu pak kreslete zvýrazňovačem různé ornamenty, ale zkuste najít jednotící prvek. Ideálně se k Halloweenu hodí stylizovaná sova.Hodně nekonvenčně vyzdobíte své zápraží dýněmi, zdobené duhovou kreací barev. V papírnictví si kupte voskovky, čím více tónů, tím lépe. Přilepte je lepicí páskou na horní část slupky a směřujte je do vějíře na všechny strany. Pak vezměte v koupelně fén, a co nejteplejším vzduchem postupně na dýni voskovky rozpouštějte. Pestrobarevný výsledek vás i kolemjdoucí ohromí.

Líbí se vám barevné ohně? Zkuste to i s halloweenskou dýní

Pro tmavý podzimní večer je výborná hořící jack-o'-lantern. Podle námětu specializovaného webu na pyrotechnické efekty vydlabejte dýni a klasicky jí vyřežte stylizované oči, ústa  a nos. Dovnitř ale místo svíčky dejte roli toaletního papíru, nasáklého petrolejem. Autoři tvrdí, že vydrží hořet až dvě hodiny. Plamen prý můžete tónovat práškovým stronciem do červena, nebo boraxem do modra. Dávejte ale pozor na nebezpečí požáru, abyste nemuseli urychleně volat hasiče.Dýňová dekorace pro Halloween nemusí být jen příšerka se svíčkou. Dýni rozřízněte, vydlabejte a dovnitř uložte do ledu pití pro večerní posezení. Když přizpůsobíte vydlabaný otvor natěsno menší misce, můžete si z dýně nabírat třeba čokoládové fondue. Dochází vám inspirace? Podívejte se na 25 návrhů na zdobení dýní, ze kterých si určitě vyberete.

Pro vysekávání ornamentů do dýňové slupky si půjčte vánoční formičky.

Oranžové velké dýně i malé dýně Hokkaido můžete zdobit téměř vším, co vás napadne. Zeleninu barvěte různými tóny a před seskládáním do malé pyramidky ozdobte stopky dýní různobarevnými lesklými flitry. Pro vysekávání různých ornamentů do tlusté dýňové slupky si půjčte formičky na vánoční pečivo. Při opatrné práci získáte super vyzdobenou dýni, zralou na soutěž.Ve tmě neonově zářící dekoraci uděláte z dýně, nazdobené fosforeskujícími barvami. Jsou ke koupi ve specializovaných obchodech, lahvička s jedním odstínem stojí průměrně 65 Kč. Čím více si jich pořídíte, tím úžasnější barevné kreace vytvoříte. Začněte s jednou barvou svisle odshora dolů v tenké lince. Těsně vedle nich pak malujte další a další. Výsledkem je kulovitá duha.Dny, kdy mrtví vstávají z hrobů, mohou dokonce inspirovat k pořízení nového nábytku, stylově tvarovaného do podoby rakve. Přesto, že se vám může zdát podobná postel v ložnici morbidní, najdou se lidé, kteří v rakvi spí dlouhá léta a za jiné lůžko už by ji nevyměnili. Podobu rakve pak může mít i stolek či knihovna a německý hotel dokonce nabízí přenocování v rakvi za peníze.

Pro tvorbu té nejlepší dýňové dekorace se inspirujte na síti Pinterest.

Zvyky Halloweenu se rozvinuly v Irsku na základě zvyků oslavy svátku Všech svatých, který lidé přenesli do Irska z Říma. Opírají se o původně židovskou tradici slavení svátků již od předchozího večera, protože Židé počítali začátek dne již od předchozího západu slunce. Vystěhovalci pak zvyk dostali v 19. století do USA. Odtud ho s expanzí americké kultury přejímaly další země.
Tuzemský tradiční svátek Dušiček, v kalendáři zapsaný jako Památka zesnulých, je starý více než tisíc let. I když podle některých teologů u nás kultura vztahu k zemřelým poklesává, stále trvá jisté vědomí, že mrtví do našeho života patří. U nás je tak zvykem navštívit na hřbitově rodinný hrob a zapálit zesnulým svíčku. Vesměs na tento krok myslí i ateisté, kterých je u nás většina.
„Svátek ticha a zamyšlení má větší hloubku, než Halloween a rozsvícená dýně,“ myslí si například kněz a prezident České křesťanské akademie Tomáš Halík.

Přizpůsobili jste se importovanému svátku a slavíte doma Halloween? Napište do komentáře pod článkem, jakým dekorem ozdobně vyřezáváte dýně a poraďte ostatním čtenářům.
 
Úvodní foto: ©Depositphotos.com/jentara 

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

Vydáno: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 127x

Velikonoce se blíží. Vypěstujte si zelenou ozdobu stolu i celého bytu, nechte v misce, květináči nebo skořápkách vyklíčit semínka. K mání je pšenice, ječmen, řeřicha, čočka, fazolky mungo či hrách. Z osení si pak udělejte koktejl.

Celý článek
Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Vydáno: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 215x

Doslova královnou koření je exotická kurkuma. Je součástí směsi curry a neobejde se bez ní žádná orientální kuchyně. Navíc ji využívá lidové léčitelství na spoustu zdravotních neduhů. Přečtěte si, co radí babky na záněty či akné.

Celý článek
Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Vydáno: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 228x

Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy opravdu luxusně vyspali. A teď si představte, že byste tak mohli trávit každou noc. Super spaní nabízejí kontinentální postele, boxspringy. Výška a propojení vrstev zaručují komfortní odpočinek.

Celý článek