0komentářů

Chcete na zimu zelený balkón či terasu? Pěstujte mrazuvzdorný banánovník nebo zimostráz. Oživte si smutný čas

Deptá vás šedivá a smutná zima? Vyrobte si mrazuvzdorné květináče a udělejte na balkóně nebo terase stálezelenou zahrádku. Pěstujte mrazuvzdorné kaktusy, kiwi, přísavník či bylinky. Nechte si popnout stěny a potěšte se zelení.
Vydáno: 30.10.2015 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 7352x

Milujete balkóny plné zeleně či terasy s bujnou vegetací po celý rok? Pokud vám doma chybí místo na přezimování rostlin a nechcete každoročně osazovat letničkové truhlíky, vybudujte si krásnou mrazuvzdornou zahrádku. Na trhu je řada keříků, stromků i bylin, odolných vůči nízkým teplotám v naší zeměpisné šířce. Jsou nenáročné a krásně zdobí všechny prostory.

Jehličnany a vřesy najdete v zimě na balkónech a terasách nejčastěji

Stálezelenou klasikou na balkónech jsou pro zimní měsíce jehličnany a vřesy. Pro pěstování v nádobách je vysazujte na podzim a v prvním roce pro jistotu ještě zateplete květináče fólií, jutou či slámou. Podívejte se ve školkách, zahradnictvích nebo hobby marketech po smrčcích, jedličkách, borovičkách i tújích v zakrslé formě, nádherně vypadají i truhlíky osázené jalovcem.

<p>Stálezelené rostliny jsou nejtradičnější výzdobou truhlíků na zimní období. Foto: ©Depositphotos.com/jahina</p>

Stálezelené rostliny jsou nejtradičnější výzdobou truhlíků na zimní období. Foto: ©Depositphotos.com/jahina

Teploty až – 7°C vydrží akácie, jejíž rostlinky koupíte v zahradnictvích od 130 do 150 Kč za kus. Dorůstají až do jednoho metru výšky. Další mrazu odolná rostlina je agáve, původním domovem na obou amerických kontinentech. Růžice silných dužnatých listů s trny na jejich koncích a průměru 50 cm vás přijde na 480 Kč. Oblíbenou juku pořídíte podle velikosti rostliny od 50 Kč výše.

„A já se připojím již tradičně, nebojte se břečťanů,“ napsal v bohaté internetové diskuzi čtenář Standa. „Pokud je nasázíte do koryt po obvodě, můžete je nechat volně padat z terasy po celý rok. Kombinujte zelené, panašované, drobnolisté či velkolisté a přidejte k nim i různé netřesky,“ radí ostatním pěstitelům.

Zahradnice Katka píše: „V nádobách dobře vypadá a mrazíky vydrží například buxus, i zajímavě tvarovaný. Také různé zakrslé jehličnany, například cypřišky, zeravy, zakrslá borovička nebo smrk. Doplňte je vřesy nebo libavkou s červenými plody. Na zimu musíte květináče obalit jutou, aby nepromrzly. Když nemrzne, tak rostliny zalijte, aby neuschly,“ zdůraznila ve svém příspěvku.

Substrát v nádobách vysychá, pamatujte na zálivku a od jara do podzimu přihnojujte.

Počítejte s tím, že vám z rostliny může prvním rokem opadat listí či jehličí, je to normální reakce. Nezapomeňte je také i přes zimu občas zalévat, aby neuhynuly. Doplňte nádoby i malé truhlíky listnáči, například zakrslými okrasnými javory. Celoročně vás zelenou barvou listů potěší skalníky, břečťan, cesmína, buxus, zimolez, ale i brslen nebo mahonie cesmínolistá.Tmavší a výraznější barvu získají v zimě na vašem balkóně nebo terase netřesky. Vystačí si dobře s přirozenou vlhkostí, ale v lodžii je přece jen občas trošku zalijte. Ideální „zimní“ rostliny jsou vřesy a vřesovce, které kvetou někdy i uprostřed zimy. Celoročně můžete v nádobách na terase pěstovat bonsaje, ale jen pokud jde o naše původní, mrazuvzdorné dřeviny.

Stěny nechte popnout přísavníkem, drží se sám s pomocí přísavných destiček

Vytvořte si doma krásné stěny s popínavými rostlinami. Na jižní, východně i západně orientované stěny nechte rozrůst přísavník pěticípý nebo trojcípý. Tři rostliny koupíte do 100 Kč. Po zdi se plazí rostlina sama díky přísavným destičkám, na podzim se jí před opadem listy zbarví do sytě červena. Doplňte výsadbu stálezeleným břečťanem, který je vhodný i pro severní a zastíněné polohy.

<p>Mrazuvzdorné jsou i některé odrůdy kiwi, na plody se těšte tři roky od výsadby. Foto: ©Depositphotos.com/scyter5</p>

Mrazuvzdorné jsou i některé odrůdy kiwi, na plody se těšte tři roky od výsadby. Foto: ©Depositphotos.com/scyter5

Velice zajímavou rostlinou pro pěstování i při nízkých teplotách venku je kiwi, neboli Actinidia arguta. Je to japonská maloplodá odrůda pro větší nádoby a truhlíky. Za sazeničku v květináči dáte 85 Kč a zhruba po třech letech od výsadby se můžete těšit na plody velikosti menšího angreštu. Je to jednodomá popínavka. Pokud chcete úrodu, nemusíte tedy shánět samčí i samičí rostliny.

Popínavky i krásně kvetou, třeba plaménky nebo popínavé růže, jsou ale náchylnější k promrznutí.

Unikátní zimní terasu si vytvoříte s mrazuvzdornými palmami. Ty, které pochází z horských oblastí, snášejí teploty i kolem – 15 °C. Musíte jim ale pořídit kvalitní keramickou nádobu, a dobře ji zatížit před větrem. Raději kupujte vzrostlé rostliny, které jsou i daleko odolnější než malé semenáčky. Trvá také řadu let, než vám vyroste ze semena sazenice palmy.

Na internetové stránce domácího zahradničení se svěřila čtenářka s přezdívkou Shari: „Mám celoročně venku nádobu, ve které mám konifery, brslen, krokusy, poléhavou vrbinu penízkovou, petrklíče a listopadky. Cibuloviny nevyndávám. Když odkvetou, překryjí je petrklíče a vrbina. Vypadá to po celý rok hezky, pořád tam něco kvete.“

„Macešky jsou mrazuvzdorné, měla jsem je v obyčejném truhlíku od listopadu do března,“ tvrdí čtenářka s přezdívkou Petruš. „Když je mráz, sklopí hlavičku, když se oteplí, zvednou ji. Bacha se zaléváním, jenom lehce, když nebude právě klesat teplota, raději dopoledne a ráno. Ne na noc, to by pak vše promrzlo.“ Truhlíky podle svých slov nikdy nedává přímo na ledovou podlahu balkónu, ale podkládá je špalíčky.Dejte si pozor na chráněná zimní stanoviště, třeba zasklené lodžie. Slunce je zrádné, přes den rostlinu ohřívá moc, v noci zase klesá teplota k nule. Tyto výkyvy teplot jsou pro rostliny nepříjemné, je vhodné je trochu přistínit. Pro podobné podmínky zimního pěstování zvolte odolné nebo sezónní rostliny. Ideální jsou vřesy, jehličnany nebo mrazuvzdorné palmy.

Celoročně pěstujte v nádobách na balkóně i aromatické bylinky

Houževnaté a odolné rostliny na zimu jsou růžově kvetoucí rozchodníky, které dobře snášejí i občasné sucho. Celoročně v nádobách pěstujte i aromatické bylinky, mrazuvzdorná je levandule, tymián, mateřídouška, saturejka, šalvěj nebo máta. Působivé i odolné zároveň jsou okrasné trávy, ostřice nebo kostřavy. Vhodné jsou i nízké kultivary skalníku, azalky či zakrslé rododendrony.

<p>Vřesy a vřesovce také vydrží zimu, uprostřed ní vám mohou i krásně vykvést. Foto: ©Depositphotos.com/M_Prusaczyk</p>

Vřesy a vřesovce také vydrží zimu, uprostřed ní vám mohou i krásně vykvést. Foto: ©Depositphotos.com/M_Prusaczyk

Mrazuvzdornost rostlin je jejich schopnost překonat působení teplot pod bodem mrazu, tedy 0 °C. I navzdory mrazivému počasí vám podle momentálních podmínek pokvete od prosince do dubna jasmín nahokvětý. Zajistěte mu ale vlhčí a propustnou zahradní půdu. Chladu vzdorné jsou třeba i ořechoplodce,  dračíky nebo devaterníky. Mírný mráz neuškodí ani prvosence bezlodyžné.

      Nejčastěji vysazované rostliny pro zimní balkony či terasy:

  • stálezelený buxus, zimostráz, babičky jej také nazývaly krušpánek
  • skalník vodorovný, drží se nizoučko a tvoří i hezké převisy, dále skalník vrbolistý
  • zimolez, hezká je i mahonie, ale musíte ji lehce zastřihávat
  • neopadavý skalník Dammerův, stálezelený břečťan
  • nízký, poléhavý a drobnolistý brslen, pěkně roste i na velmi zastíněném stanovišti

Shánět jednotlivé rostliny pro zimní zahrádku na balkóně se vyplatí i v internetových bazarech. Za 150 Kč tu můžete mít až 70 cm vysoký mrazuvzdorný panašovaný bambus. Nenáročné a také mrazuvzdorné fuchsie jsou k dostání od 150 korun, a za odolný banánovník zaplatíte 300 korun. Stejnou částku budete potřebovat, pokud chcete mrazuvzdorný citrus Poncius trifoliata.

<p>Pozor na zimní sluníčko přes okno, dokáže rostliny potrápit. Trochu je přistiňte. Foto: ©Depositphotos.com/sorokopud</p>

Pozor na zimní sluníčko přes okno, dokáže rostliny potrápit. Trochu je přistiňte. Foto: ©Depositphotos.com/sorokopud

V tuzemských podmínkách potřebují rostliny v nádobách na zimu speciální péči. Hlavně nenechte promrznout kořenový bal. Větší nádoby podložte nejlépe polystyrenem, menší po obvodu zabalte do netkané textilie nebo bublinkové fólie. Stálezelené rostliny potřebují celoročně i přísun světla a zálivku. Zalévejte mírně v době, kdy poleví mrazy, a za vegetace pravidelně hnojte.

Jaké mrazuvzdorné rostliny pěstujete u vás na terase či balkóně? Napište do komentáře pod článkem, které doporučujete a poraďte své vychytávky i ostatním čtenářům.

 
Foto: ©Depositphotos.com/

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Začíná jaro! Jaké jsou jarní trendy pro rok 2017? Vybarvěte svůj domov stylovými a hlavně veselými barvami

Začíná jaro! Jaké jsou jarní trendy pro rok 2017? Vybarvěte svůj domov stylovými a hlavně veselými barvami

Vydáno: 20.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 564x

Rozlučte se s bílo šedou zimní nudou a nenechávejte veselé jarní barvy venku před dveřmi. Pusťte je k sobě domů. Které barvy jsou v letošním roce v kurzu? Prim hrají svěží a jasné odstíny, hlavně barva první jarní trávy a listů.

Celý článek
Mexický styl bydlení je hravý, barevný a laskavý. Inspirujte se pro svůj byt vonícími dálkami

Mexický styl bydlení je hravý, barevný a laskavý. Inspirujte se pro svůj byt vonícími dálkami

Vydáno: 19.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 160x

Hravé a barevné bydlení á la Mexiko si zamiluje asi každý. Přeneste si jeho krásy k sobě domů. Jak vytvořit interiér v mexickém stylu? Musí být zábavný, ale v bytě či domě nechte vyniknout i levné materiály a opotřebovaný nábytek.

Celý článek
Jak vdechnout starým audio i videokazetám nový život? Podívejte se na pár DIY nápadů a pusťte se do tvoření

Jak vdechnout starým audio i videokazetám nový život? Podívejte se na pár DIY nápadů a pusťte se do tvoření

Vydáno: 18.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 255x

Máte doma hromadu starých audiokazet i VHS, ale přehrávač už dávno vypověděl službu a nový si pořizovat neplánujete? Nechcete je vyhodit, protože vás k nim váže nostalgie? Vyrobte si z kazet stylový nábytek či doplňky do bytu.

Celý článek