0komentářů

Máte blízko přírodě a chcete bydlet v domě z přírodních materiálů? Postavte si ho ze slámy, hlíny a dřeva

Spousta domů z moderních materiálů trpí syndromem nemocných budov. Chcete žít v domě se zdravým klima? Postavte si ho ze slámy, hlíny a dřeva. Jaké vlastnosti mají tyto přírodní materiály a kolik takový dům stojí? Čtěte dále.
Vydáno: 29.10.2015 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 3577x

Dospěli jste do bodu, kdy už nechcete platit za pronájem bytu a chcete si pořídit vlastní dům? Jestliže si nechcete brát hypotéku a vystačíte si s menším domkem, popřemýšlejte nad koupí jurty nebo mobilheimu. Jurta je vhodnější pro ty, kdo chtějí být ve větším spojení s přírodou. Jinak si můžete vybrat mezi zděným domem, dřevostavbou nebo slaměným domem. Proč si vybrat právě dům ze slámy?

<p>Na tomto experimentálním domě zkouší stavitel odolnost slámy vůči povětrnostním vlivům. Foto: domyzeslamyahliny.cz</p>

Na tomto experimentálním domě zkouší stavitel odolnost slámy vůči povětrnostním vlivům. Foto: domyzeslamyahliny.cz

Syndrom nemocných budov

Spousta staveb z klasických stavebních materiálů trpí syndromem nemocných budov. Obyvatelé takového domu mohou pociťovat permanentní zdravotní potíže, které mizí, pokud budovu opustí (třeba když jedou na víkend na chatu). Nejčastějšími zdravotními potížemi jsou bolesti hlavy, pálení očí, sucho v krku či permanentní rýma. 

Mezi příčiny syndromu nemocných budov patří špatná výměna vzduchu v domě, vysoká vlhkost vzduchu, nebezpečná koncentrace radonu či výskyt mikroskopických hub a těkavých organických látek. Použitím přírodních materiálů se syndromu nemocných budov můžete vyhnout.

<p>Pokud nechcete slámu přiznat, může slaměný dům vypadat jako normální dřevostavba. Foto: domyzeslamyahliny.cz</p>

Pokud nechcete slámu přiznat, může slaměný dům vypadat jako normální dřevostavba. Foto: domyzeslamyahliny.cz

Stavba slaměného domu

Na první pohled nemusí být slaměný dům rozeznatelný od domů z běžných materiálů. Lidé však často staví kruhové slaměné domy nebo domy s oblými tvary. Základním stavebním materiálem jsou balíky slisované slámy, dřevo a hlína. Slámu využijete nejen jako tepelnou a zvukovou izolaci, ale také jako stavební materiál. Slaměný dům můžete postavit na betonovou základovou desku, betonové patky či zemní vruty.

Nejčastěji se setkáte s dřevostavbou, která je izolovaná slámou. V takovém případě můžete postavit i dvoupatrový dům. Existují i domy postavené ze samonosné slámy a stavby ze slaměných panelů (rámová konstrukce ze dřeva vyplněná slisovanou slámou). Slámu před stavbou domu nemusíte nijak impregnovat. Pokud při stavbě dodržíte správné technologické postupy, tak se její vlastnosti během užívání stavby nijak nezmění.

Stavba slaměného domu je poměrně snadná, vyžaduje však odborné znalosti. Vždy je lepší si ke stavbě přizvat odborníka alespoň jako dohled nad stavbou.

Vzhledem k použitému materiálu i celkem jednoduché technice je stavba slaměného domu poměrně snadná. Přesto je nutné mít potřebné znalosti a stavět za dohledu odborné osoby, která se vyzná v problematice slaměných domů. Bez její pomoci byste mohli mít problémy nejen během stavby, ale i při následném bydlení.

Často se do stavby slaměného domu zapojí celá rodina. Odborníci, kteří staví slaměné stavby, pořádají i mnoho workshopů o stavění slaměných domů, kde se dozvíte všechny potřebné informace. Během několikadenního kurzu většinou společně s ostatními účastníky postavíte menší domek. Spoustu informací najdete i na internetu a v odborných knihách.

<p>Stavitelé nejčastěji používají slámu jako izolační materiál, který vkládají do připravené dřevěné konstrukce. Foto: domyzeslamyahliny.cz</p>

Stavitelé nejčastěji používají slámu jako izolační materiál, který vkládají do připravené dřevěné konstrukce. Foto: domyzeslamyahliny.cz

Výhody domů ze slámy, hlíny a dřeva

Sláma je ekologický, zdravotně nezávadný a plně recyklovatelný materiál. Má dobré izolační vlastnosti a tepelnou stabilitu. Díky tomu ušetříte za energie. Ze slámy postavíte i pasivní dům. Největší úspory pak přijdou až se samotným bydlením v podobě nižších provozních nákladů. Sláma může pocházet z lokálního zdroje bez nutnosti dopravy a má relativně nízkou pořizovací cenu.

Obvyklá cena balíku slámy klasických rozměrů 30 x 50 x 60 cm je 5 Kč za jeden kus. Ta však se vzrůstající popularitou slaměného stavění roste a specializovaní zemědělci je již prodávají i za 20 Kč za kus. Tyto dražší balíky jsou však optimálně slisované a skladované. Před stavbou domu se na cenu poptejte u místních zemědělců. Můžete tak usmlouvat nižší cenu a dohlédnout na celý balíkovací proces.

Podívejte se na reportáž o slaměných domech v pořadu Rady ptáka Loskutáka.

Stěny slaměných domů můžete dokončit hliněnou omítkou. Tu opět získáte z lokálních zdrojů. Má vynikající akumulační schopnost a dokáže pohlcovat a znovu vypouštět vzdušnou vlhkost, takže v domě udržuje relativní vlhkost kolem 50 %. Navíc umožňuje velké designové možnosti, včetně tvorby různých plastik.

Sláma a hlína jsou materiály, které se dají velice dobře zpracovat svépomocí bez nutnosti velké praxe. Bez odborníka, který bude na celý průběh stavby dohlížet, se však neobejdete. Lidé žijící ve slaměných domech si pochvalují, že se doma cítí velice příjemně a dobře. Je to způsobeno tím, že hliněná omítka pracuje dobře s vlhkostí a akumuluje teplo.

<p>Hliněná omítka má vynikající akumulační schopnost a dokáže pohlcovat a znovu vypouštět vzdušnou vlhkost. Foto: domyzeslamyahliny.cz</p>

Hliněná omítka má vynikající akumulační schopnost a dokáže pohlcovat a znovu vypouštět vzdušnou vlhkost. Foto: domyzeslamyahliny.cz

Nevýhody slámy

Sláma je sezónní materiál a není zatím dostupná celoročně a v takovém standardu, který potřebujete. Problémem může být i uskladnění balíků slámy během stavby před tím, než je hotová střecha a omítky. Nesmí totiž navlhnout. Nevýhodou je také omezeně dělitelný tvar při stavbě, se kterým musíte počítat při projektování domu.

Jak vypadají slaměné domy v interiéru a zvenčí? Podívejte se na Pinterest.

Na stěnu z balíků slámy nemůžete jen tak pověsit těžší předměty. O případných policích či skříňkách musíte uvažovat již při stavbě domu a nachystat dřevěné výztuhy. Police či horní skříňky kuchyňské linky musíte zavěsit na zhruba dvojnásobný počet vrutů oproti stěně z plných pálených cihel. Případný bojler na teplou vodu raději zavěste na dřevěný rám.

Mýty versus skutečnost

Poté, co je zeď omítnuta, nedostane se do slámy žádný hmyz ani hlodavci. Sláma je neláká, protože neobsahuje zrno. Nemusíte se bát ani hnití. K tomu je potřeba kyslík a voda, které se do slámy nedostanou, pokud je konstrukce technicky správná. Je-li vše dobře udělané, je životnost slaměných domů prakticky neomezená.

Omítnuté zdi ze slaměných balíků odolávají ohni až dvě hodiny. Stébla slámy jsou totiž udusaná do balíku, takže se chovají podobně jako papír. I u něj začnou jednotlivé listy hořet snadno, ale balík papírů bez přístupu vzduchu jen tak hořet nezačne.

<p>Stěny můžete v interiéru dokončit hliněnou omítkou nebo dřevěným obkladem. Foto: domyzeslamyahliny.cz</p>

Stěny můžete v interiéru dokončit hliněnou omítkou nebo dřevěným obkladem. Foto: domyzeslamyahliny.cz

Cena slaměného domu

Cena slaměného domu je individuální. Nečekejte však výrazně nižší náklady oproti klasickým dřevostavbám. Výhody slaměného domu spočívají především v přírodním původu většiny materiálů, jejich recyklovatelnosti a v nízkých provozních nákladech domu. Cena je hodně závislá na tom, jaký komfort bydlení vyžadujete. Dalším faktorem je to, zda zadáte stavbu firmě, nebo dům postavíte svépomocí. Díky tomu můžete výrazně ušetřit.

Při stavbě svépomocí počítejte s cenou za stavbu ze slaměných balíků od 7 000 Kč za m2 užitné plochy. Když si všechno uděláte sami s použitím nejlevnějších, recyklovaných či repasovaných výrobků a materiálů z druhé ruky a bez faktur, můžete se dostat s cenou ještě níže.

Cenový rozptyl u stavby domu ze slaměných balíků podle míry svépomoci s najmutím některých řemeslníků (minimálně tesaře) je mezi 10 000 – 20 000 Kč za m2. Při najmutí řemeslníků na všechna základní stavební řemesla (zedník, tesař, truhlář, pokrývač, klempíř, elektrikář, instalatér) je to 20 000 – 25 000 Kč za m2 užitné plochy. Cena domu ze slámy postaveného na klíč se pohybuje mezi 25 000 – 30 000 Kč za m2.

Jak se vám líbí slaměné domy? Postavili byste si takový dům, nebo byste raději zůstali u klasických stavebních materiálů? Podělte se o svůj názor v komentáři pod článkem.

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
1x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Odhalte pravdu o vinylových podlahách. Proč byste o nich měli uvažovat při výměně podlah v domě či bytě?

Odhalte pravdu o vinylových podlahách. Proč byste o nich měli uvažovat při výměně podlah v domě či bytě?

Vydáno: 26.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 29x

Hodí se vinylová podlaha do bytu či domu? Šíří se o ní spousta mýtů, třeba že je tvrdá, studená a chůze po ní hlučná. Je to pravda, nebo ne? Jaké má PVC podlaha skutečné výhody a nevýhody? Přečtěte si další díl Bytových mýtů.

Celý článek
Japonské rohože, tatami či futony vám zajistí zdravý spánek. Vyzkoušejte exotiku ze Země vycházejícího slunce

Japonské rohože, tatami či futony vám zajistí zdravý spánek. Vyzkoušejte exotiku ze Země vycházejícího slunce

Vydáno: 25.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 54x

Hledáte lůžkové vybavení do své nové ložnice a nebráníte se trošce východoasijské exotiky? Vaší bránou do klidného úkrytu před bláznivým světem budou futonové matrace, postel, či rohože. Japonský styl=čistota a kontakt s přírodou.

Celý článek
Chcete mít voňavý domov a čistý zdravý vzduch? Vyzkoušejte kouzlo katalytické lampy a hoření bez plamene

Chcete mít voňavý domov a čistý zdravý vzduch? Vyzkoušejte kouzlo katalytické lampy a hoření bez plamene

Vydáno: 24.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 85x

Potřebujete provonět domov, zbavit se všech nežádoucích pachů a vydezinfikovat vzduch? Pořiďte si katalytickou lampu. Na jakém principu funguje, co všechno umí, kolik stojí a jak byste ji měli správně používat a čistit?

Celý článek