0komentářů

Ropu vede ropovod, světlo zase světlovod. Pořiďte si světlovod a přiveďte slunce i do tmavých místností bez oken

Díky světlovodu osvětlíte denním světlem i místnosti bez oken. Navíc ušetříte za elektrickou energii, protože nebudete muset celý den svítit. Jaký si vybrat a kolik stojí? Z čeho se skládá a jak složitá je instalace? Čtěte dále.
Vydáno: 26.10.2015 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 3750x

Máte chodbu, koupelnu nebo šatnu bez oken a chcete ušetřit na energiích? Nejjednodušším řešením je pořídit si úsporné LED žárovky s bílým denním světlem, jejichž světlo se blíží přirozenému osvětlení. Pokud však trváte na přirozeném světle a nechcete přes den svítit, nainstalujte si světlovody. Tak budete mít i v místnostech bez oken po celý den přirozené denní světlo a umělé osvětlení budete zapínat jen večer.

<p>Pomocí světlovodu přivedete denní světlo i do tmavých místností bez oken. Foto: ©Depositphotos.com/Zveiger</p>

Pomocí světlovodu přivedete denní světlo i do tmavých místností bez oken. Foto: ©Depositphotos.com/Zveiger

Konstrukce světlovodu

Světlovod je jednoduchý stavební prvek, který má podobnou funkci jako zděné světlíky. Nejedná se o žádné optické světelné kabely. Světlovod se skládá ze střešního dílu (střešní základny a kopule), střední funkční části (tubus s reflexivním odrazivým povrchem) a stropního difuzéru.

Střešní díl může být plochý i vypouklý. Vypouklý vytváří lepší úhel dopadu světelného paprsku, takže umožňuje jeho lepší prostup do potrubí. Vyhněte se dílům s různými okrasnými obloučky, výřezy či vypouklinami. Mohou totiž prostupu světla bránit. U plochého skla záleží na umístění dílu na střeše vůči světovým stranám. Nehodí se na severní stranu, kde dopadá málo slunečních paprsků.

Chcete se dozvědět další zajímavé informace o světlovodech? Prolistujte si online časopis Světlovody.

Cesta světla nemusí být přímá, tubus lze totiž směrovat koleny. Existují i flexibilní tubusy, jež připomínají hadici, která se dá různě ohýbat. Každý ohyb však znamená určitou světelnou ztrátu. Proto o světlovodu uvažujte raději tam, kde nepotřebujete více než dva ohyby. Délka tubusu by měla být v rozmezí od dvou do osmi metrů v závislosti na zvoleném průměru a materiálu. Čím kratší tubus vyberete, tím nižší budou pořizovací náklady i ztráty světla.

Stropní difuzor může být tvořen samotným korpusem, vloženým tepelně-izolačním dvojsklem nebo trojsklem a dekorativním krytem. Izolační sklo snižuje účinnost světlovodu až o 40 %. Standardní světlovod má celý systém postavený jako uzavřený tubus vzduchu a při velmi malé ploše otvoru se tudíž jedná o zcela zanedbatelné ztráty tepla.

Z čeho se světlovody vyrábí?

Z hlediska životnosti je lepší střešní díl ze skla. I moderní plasty však mají dlouhou životnost. Plast by měl mít aplikovanou UV ochranu, aby nekřehl a nežloutl. Vhodný je třeba polyester PET-G, který má dlouhou životnost, velkou pružnost a vysokou prostupnost světla. Sklo má horší prostupnost světla a je křehké. Navíc více promrzá nebo se rosí z teplejší strany, čímž ztrácí světlovod na účinnosti.

Tubus by měl odrážet co nejvíce světelných paprsků. Proto mívá povrch pokrytý kvalitním plechem s vysoce reflexní vrstvou z technického stříbra, které dosahuje čistoty až 99,8 %. Odrazná fólie může být nalepená či nalaminovaná na hliníkovém těle tubusu, případně chemicky napařená v plazmě a vakuu. Toto řešení je nejlepší, protože odrazný povrch je pod všemi úhly pohledu i proti světlu jasný, hladký a čistý jako zrcadlo. Flexibilní tubus se skládá z lamel spojených hliníkovou fólií.

Plastový difuzor mívá nižší propustnost a může zkreslovat barvy denního světla. Proto je lepší sodnodraselné sklo. Difuzor rozptyluje paprsky světla po místnosti tak, že nedochází k oslnění a prostor je osvětlený rovnoměrně. Spodní kryty jsou jak v barvě bílé, tak i barevné, a v různých tvarech od čtvercových až po kulaté.

<p>Střešní díl může být plochý nebo vypouklý. Kopule zachytí více slunečních paprsků. Foto: Heureka.cz</p>

Střešní díl může být plochý nebo vypouklý. Kopule zachytí více slunečních paprsků. Foto: Heureka.cz

Funkce a doplňky

Světlovody přijímají, vedou a vydávají denní světlo tam, kde ho potřebujete. Dokáží ho regulovat a usměrňovat. Zvýší činitel denního osvětlení, pomohou splnit hygienické předpisy, zlepšují zrakovou pohodu a zatraktivňují prostory. Také umožní kolaudaci staveb s nedostatečným denním osvětlením.

Množství denního světla, které světlovod přivádí, závisí na počasí, ročním období, sklonu střechy, světových stranách, počtu kolen a délce tubusu. Optimálním řešením je umístění horní části světlovodu na nejvíce osluněnou část střechy. Pro světlovody jsou ideální rovné střechy. U šikmých volte jižní nebo západní stranu.

Jak mohou vypadat světlovody u vás doma? Inspirujte se na Pinterestu.

Větší průměr difuzoru osvětlí větší plochu. Světlovod o průměru 22 cm prosvětlí za optimálních světelných podmínek plochu 7 - 9 m2, průměr 32 cm zpravidla vystačí na 10 - 13 m2. Typ světlovodu navrhují odborníci tak, aby dodával dostatek světla i při zatažené obloze v zimě. Díky vysoké odrazivosti tubusu přivede světlovod do místnosti tolik světla jako tradiční 60W žárovka.

Některé světlovody v sobě obsahují také solární panely, baterie a svítidlo, takže jimi můžete svítit i večer a v noci. Do některých světlovodů snadno domontujete i nosič LED diodového osvětlení. Ve dne tak svítí díky dennímu světlu a v noci je použijete jako zdroj umělého osvětlení. Některé světlovody mají zabudovanou i ventilaci. Pomocí přídavné tlumící klapky světlovod utlumíte nebo zcela vypnete.

Montáž a cena světlovodů

Světlovod nasměrujte nejlépe na jižní stranu střechy. Výhodou je střešní díl z čirého skla nebo plastu, přes který vstupují paprsky do systému hladce a beze ztrát. Při instalaci na východ nebo západ bude mít světlovod vyšší účinnost buďto v dopoledních, nebo odpoledních hodinách (podle zvolené světové strany).

Montáž vlastního světlovodu je jednoduchá a zvládl by ji i šikovný domácí kutil. Protože je však nutný zásah do střešního pláště budovy, je vhodné ji svěřit specialistovi. Ten vám zajistí odbornou montáž do libovolného typu střechy bez rizika následného zatékání kolem střešní manžety světlovodu. Obraťte se raději přímo na některého z výrobců či prodejců světlovodů.

Kondenzace se objevuje pouze tam, kde montér provedl nekvalitní montáž. Kopule i tubus jsou většinou dobře zaizolovány. Spíš než do izolační vložky tak investujte do odborné firmy, která světlovod nainstaluje. Cena světlovodu závisí na místních podmínkách (délka tubusu), a také na jeho technickém provedení (kvalita odrazné vrstvy, provedení kopule). Počítejte s cenou okolo 20 000 Kč na jeden světlovod.

Nainstalovali byste si do místnosti bez oken světlovody nebo si raději pořídíte LED žárovky? Podělte se o svůj názor s ostatními čtenáři v komentáři pod článkem.

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Vyzdobte si letos balkón květinami klasickými i novými druhy. 6 nových tipů na krásné truhlíky

Vyzdobte si letos balkón květinami klasickými i novými druhy. 6 nových tipů na krásné truhlíky

Vydáno: 27.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 13x

Balkonová a truhlíková sezóna je spolu s hřejivými paprsky sluníčka definitivně tady. Zahradníček vám poradí, jaké balkonovky si sehnat, kam je vysadit a jak se o ně nejlépe starat. Zpestřete si letos svůj balkon i 6 novými druhy.

Celý článek
Odhalte pravdu o vinylových podlahách. Proč byste o nich měli uvažovat při výměně podlah v domě či bytě?

Odhalte pravdu o vinylových podlahách. Proč byste o nich měli uvažovat při výměně podlah v domě či bytě?

Vydáno: 26.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 71x

Hodí se vinylová podlaha do bytu či domu? Šíří se o ní spousta mýtů, třeba že je tvrdá, studená a chůze po ní hlučná. Je to pravda, nebo ne? Jaké má PVC podlaha skutečné výhody a nevýhody? Přečtěte si další díl Bytových mýtů.

Celý článek
Japonské rohože, tatami či futony vám zajistí zdravý spánek. Vyzkoušejte exotiku ze Země vycházejícího slunce

Japonské rohože, tatami či futony vám zajistí zdravý spánek. Vyzkoušejte exotiku ze Země vycházejícího slunce

Vydáno: 25.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 67x

Hledáte lůžkové vybavení do své nové ložnice a nebráníte se trošce východoasijské exotiky? Vaší bránou do klidného úkrytu před bláznivým světem budou futonové matrace, postel, či rohože. Japonský styl=čistota a kontakt s přírodou.

Celý článek