0komentářů

Profilit, Reglit či Copilit. Co se skrývá za těmito cizími slovy? Jsou to obchodní názvy pro profilové sklo

Dříve Copilit či Riglit, dnes Profilit nebo LINIT. Vše jsou obchodní názvy pro profilové sklo. Kolik stojí a jak ho využijete při stavbě domu nebo rekonstrukci bytu? Jaké má vlastnosti a jak složitá je jeho montáž? Čtěte dál.
Vydáno: 23.10.2015 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 3837x

Profilové sklo je alkalické lité sklo ve tvaru profilu U, které se vyrábí a válcuje strojově. Sklo může být opatřeno podélnou drátěnou výztuží. Jednotlivé pásy se liší tloušťkou skla, šířkou a výškou příruby. Profilové sklo je na trhu známé pod názvy Copilit, Profilit, Reglit či LINIT (obchodní značku Copilit a Reglit už na trhu nenajdete). Můžete ho použít pro stavbu rovných i obloukových stěn v exteriéru i interiéru komerčních a soukromých staveb a pro tvorbu obvodových plášťů a zasklení schodišť. Dá se z něj postavit i protihluková stěna.

Profilové sklo od jednotlivých výrobců má stejné rozměry, liší se pouze zabarvením skloviny. Dekor skla na vnější straně zajistí oproti klasickým oknům rovnoměrný rozptyl světla v interiéru. Díky struktuře skla proniká v zimním období do prostoru více světla, v letním období je naopak interiér chráněn proti nadměrnému slunečnímu záření. Základní profilové sklo koupíte za cenu kolem 1 300 Kč za metr čtvereční.

<p>Profilové sklo je ve tvaru profilu U. Využijete ho v exteriéru i interiéru komerčních a soukromých staveb. Foto: eboss.co.nz</p>

Profilové sklo je ve tvaru profilu U. Využijete ho v exteriéru i interiéru komerčních a soukromých staveb. Foto: eboss.co.nz

Vlastnosti profilového skla

Profilové sklo je vysoce odolný materiál a splňuje požadavky na ochranu proti slunečnímu záření, tlumení prostupu tepla i zvuku. Zajišťuje prostupnost přirozeného světla do interiéru, přičemž zvenčí je matné. Z venku tak není vidět do bytu či domu, ale večer při rozsvíceném světle v domě uvidíte zvenčí siluety osob pohybujících se v interiéru. Výroba i likvidace profilového skla je šetrná k životnímu prostředí.

Dvojité zasklení výrazně zvyšuje tepelnou a zvukovou izolaci a lépe rozptyluje světlo.

Vyrábí se několik typů, rozměrů, barev i dekorů profilového skla. Povrchová úprava rámu bývá v provedení eloxovaný hliník, případně jsou profily nalakované práškovými oxidy (komaxit) do vybrané barvy RAL. Lze použít i klasický nátěr. Do stěn z profilového skla osadíte dveře, okna či ventilaci. Profil skla umožňuje širokou škálu instalací, a tudíž i spoustu zajímavých architektonických řešení. Při obkladu stěn ho můžete prosvětlit LED pásky.

Matované sklo má omezenou propustnost světla, pískované způsobuje lom světla a difúzní rozptyl a kalené sklo má vyšší odolnost proti změnám teplot. Propustnost světla je při jednoduchém zasklení 83 %, při dvojitém 63 %. Na západní stranu použijte profilové sklo s protisluneční ochranou. Pokud chcete profilové sklo použít jako protipožární stěnu, musíte rámy natřít protipožárním nátěrem a ve skle musí být zataveny dráty. Takové sklo se vyrábí jen na zakázku.

Montáž profilového skla

Profilové sklo lze použít k vertikálnímu i horizontálnímu zasklení. Při horizontálním zasklení se pro uložení jednotlivých lamel používají speciální hliníkové profily. Ukládají se tak, aby byly od sebe odděleny každý zvlášť a ukotveny sloupy. Odolávají tak lépe tlaku ostatních skel a nerozbijí se. V závislosti na zatížení větrem je instalační délka až 7 metrů.

Jak můžete profilové sklo použít v exteriéru a interiéru? Inspirujte se na Pinterestu.

Montáž je díky hliníkovým a PVC profilům, které jsou navrženy přímo pro tento účel, jednoduchá, rychlá a maximálně efektivní. Tvar jednotlivých pásů má tvar „U“. Ty vložíte do připraveného osazeného rámu z hliníku s přerušeným nebo nepřerušeným tepelným mostem pomocí profilů z PVC.

Po osazení pásy utěsníte a slepíte silikonovým tmelem. V případě rozbití vyměníte jen poškozené pásy, takže nemusíte nahrazovat celou prosklenou plochu. Sklo můžete řezat v příčném i podélném směru podle potřeby. Rámy usadíte do hladkých otvorů hmoždinkami a šrouby do zdiva nebo samořeznými šrouby do ocelové konstrukce. Podklad musí být pevný a rovný a rámy nejsou samonosné.

Výhody profilového skla

  • neomezená životnost
  • rozměrová přizpůsobivost
  • vysoký rozptyl světla
  • vhodné pro rozsáhlé prosklené plochy budov
  • možnost výstavby oblých prosklených stěn
  • rychlá a snadná údržba i výměna
  • možnost instalace v jednoduché i zdvojené vrstvě (zlepšení tepelně izolačních vlastností)
  • dostupnost v několika barvách a s různými vlastnostmi

Máte na domě nebo v bytě nainstalovanou plochu z profilového skla? Pochlubte se fotkou na našem Facebooku.

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Chcete pohodlně sedět a zároveň relaxovat? Vteřinový manžel poradí, jak připevnit závěsné křeslo

Chcete pohodlně sedět a zároveň relaxovat? Vteřinový manžel poradí, jak připevnit závěsné křeslo

Vydáno: 30.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 19x

Houpání je fajn relax, třeba v závěsném křesle. V závěsu vypadají dobře také plastová „vajíčka“. Ale jak je připevnit, aby z uklidňujícího houpání nebylo tvrdé přistání na podlaze bytu? Zkontrolujte si nosnost a materiál stropu.

Celý článek
Přišli jste domů z práce unavení a ve stresu? Zhoupněte se v závěsném křesílku a zrelaxujte mysl i tělo

Přišli jste domů z práce unavení a ve stresu? Zhoupněte se v závěsném křesílku a zrelaxujte mysl i tělo

Vydáno: 29.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 43x

Chcete si užít houpání i za špatného počasí a houpací křeslo vám přijde příliš mohutné? Pořiďte si závěsné křeslo. Které typy existují a jaké mají výhody a nevýhody? Jak můžete křeslo pověsit a do jakých interiérů se hodí?

Celý článek
Sklenička dobrého alkoholu prý nikomu neuškodí. Jak si založit a vybavit domácí bar?

Sklenička dobrého alkoholu prý nikomu neuškodí. Jak si založit a vybavit domácí bar?

Vydáno: 28.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 53x

Rozhodli jste se zařídit a vybavit domácí bar pro pěkné chvíle s partnerem či přáteli? Pořiďte si stylový nábytek, nezbytné technické potřeby a tekuté ingredience. V článku najdete 12 věcí, které by vám neměly doma v baru chybět.

Celý článek