PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Ať je teplo nebo zima, koupel v sudu je fakt prima. Pozvěte přátele a naložte se spolu do koupacího sudu

Přišel podzim a s ním i chladné počasí. Sousedé smutně vypouštějí bazén, vás však ošklivé počasí nerozhází. Víte totiž, že po těžkém dni se i v mrazu můžete naložit do koupacího sudu. Jak se o něj starat a kolik stojí? Čtěte dále.
Vydáno: 22.10.2015 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 3762x

Termální koupací sud využijete pro relaxační chvilky i netradiční posezení s přáteli. V sudu jsou odnímatelné lavice a podle vybrané velikosti se do něj usadí spousta lidí. Záminek, proč roztopit v kamnech, najdete spoustu. Můžete uspořádat různá sportovní klání, grilovačku, oslavu narozenin nebo silvestrovskou party. Nebo se do teplé vody ponořte jen tak pro relaxaci po náročném dni.

O koupacích sudech

Sudy jsou vyrobeny ze skandinávského smrku, sibiřského modřínu, cedru nebo borovice thermowood. Vložka může být z nerezu nebo plastu. V sudu být nemusí, ale usnadní vám následnou údržbu. Dřevo je chráněno speciálními nátěry a ochrannými vrstvami, které zaručují dlouhou životnost dřeva i jeho nepropustnost a odolnost. Základní model sudu můžete doplnit třeba o ohřev vody, filtraci, schůdky, kryt, bublinkový masážní systém či masážní trysky nebo podvodní LED osvětlení.

Průměrná doba vytopení koupacího sudu z 18 °C na zhruba 40 °C je kolem 3 hodin (záleží na velikosti sudu a počasí - v zimě se doba vytopení prodlužuje až na dvojnásobek).

Sud pro osm lidí má objem až 3,6 m3. Kamna bývají na dřevo či elektřinu. Mohou stát vedle sudu nebo jsou ponořena ve vodě uvnitř sudu (pak jsou od koupacího prostoru oddělena dřevěnou přepážkou). Díky ohřevu vody můžete koupací sud používat po celý rok, tedy nejen v létě. Základní model sudu bez kamen koupíte za cenu kolem 40 000 Kč, za sud s kamny na dřevo a masáží dáte zhruba 120 000 Kč.

Koupací sud postavte na pevné podloží. Ideální jsou betonové dlaždice položené na štěrkové základně. Přívod množství spalovacího vzduchu a výkon regulujete víkem kamen. Posouváním zvětšujete mezeru pro přívod vzduchu do kamnové vložky. Teplotu vody sledujte na teploměru, a když se bude blížit požadované teplotě, přestaňte přikládat a víko kamen přivřete. Oheň v kamnech pak udržujte podle potřeby.

Údržba koupacích sudů

Chemické přípravky omezují tvorbu bakterií a růst řas, jiné se starají o průzračnost vody. Nikdy nekombinujte chemii od různých výrobců. Ošetřenou vodu stačí vyměnit jen v době potřebného čištění sudu, tedy po každých 6 – 8 týdnech. Při čištění vypusťte vodu ze sudu, vnitřní stěny, lavičky, dno a ochranný rošt kamen vydrhněte kartáčem a mýdlovým čistícím přípravkem na dřevo, sud vypláchněte a znovu napusťte čistou vodou.

Při teplotě vody nad 25 °C se bakterie vyvíjejí rychleji než ve studené vodě, a proto je musíte chemicky ničit. V chladné i teplé vodě se navíc daří řasám, které se nejprve projeví jako slizký a kluzký povrch na dně a stěnách sudu. I řasy je potřeba chemicky zlikvidovat. Použijte speciální chemický přípravek pro whirpooly a teplotu vody nad 25 °C.

Dřevěný sud každé dva měsíce vyčistěte, dvakrát ročně naimpregnujte a jednou do roka vydezinfikujte. Používejte filtraci a chemii proti bakteriím a řasám.

Vhodná je chemie na bázi bromu (třeba bromové tablety, 500 Kč za 1 kg). Řiďte se pokyny výrobce daného chemického přípravku, pravidelně měřte a regulujte pH vody a nezapomínejte na přípravek potlačující růst řas (Algicid, 0,5 litru za 95 Kč). Jednou ročně vydesinfikujte prostor kádě skalicí modrou rozpuštěnou ve vodě proti působení dřevokazných hub.

V sudu se můžete koupat i bez filtrace a chemie. Vodu však před každým koupáním vyměňte. Když před každým koupáním sud vyčistíte a napustíte čistou vodu, můžete si být relativně jisti, že vám ani ostatním koupajícím bakterie a řasy nezpůsobí žádné zdravotní potíže. 

Výhody a nevýhody termálních sudů

Teplá voda uklidňuje mysl, podporuje krevní oběh, naladí ke spánku a léčí. Koupací sud využijete nejen k vyléčení různých neduhů, ale i k relaxaci. Koupel v termálním sudu je tak účinným lékem i prevencí proti stresu. 

Hydroterapie se používá k léčbě artritidy, odbourávání stresu, svalové a kloubní terapii, povzbuzení i uvolnění a k léčbě nespavosti. Koupací sud využijete i pro rehabilitaci těla po fyzické zátěži při sportu. Horká koupel totiž odplaví kyselinu mléčnou, která se při aktivitě ukládá ve svalech a způsobuje ztuhlost a bolest.

Pobyt v termálním sudu nedoporučují lékaři osobám s vysokým krevním tlakem a kardiakům.

Nevýhodou celodřevěných sudů je složitější údržba. V sudu musí být vždy nejméně 20 cm vodního sloupce. Nesmí se nikdy zcela vypustit, po vyschnutí totiž dřevo popraská a sud nebude těsnit. Sud je potřeba čistit a dvakrát ročně vysušit a naimpregnovat speciálním přípravkem z dehtu nebo jedlým olejem. Výhodou kádě s plastovou či nerezovou vložkou je velmi snadná údržba. Vnitřek sudu totiž nemusíte impregnovat. Cena sudu s vložkou však bývá vyšší než u celodřevěných sudů.

Pronájem koupacích sudů

Chcete si koupací sud před nákupem vyzkoušet? Pronajměte si ho. Pronájem menšího sudu pro jednu až čtyři osoby vás vyjde na 750 Kč na den bez DPH. Vratná kauce je 10 000 Kč. V ceně je doprava (do odběrných míst v Karlových Varech, Brně a Ostravě), složení, instrukce k obsluze, naložení a odvoz sudu. Počítejte s tím, že sud je potřeba napustit minimálně den před akcí. Dřevo totiž nesmí být vysušené a potřebuje zhruba jeden den na natažení vody, jinak bude sud protékat.

Jak jdou dohromady sudy a bydlení? Podívejte se na Pinterest.

Pozitiva koupání venku v sudu

  • Uvolnění svalů a kloubů
  • Příjemné koupání v zimním i letním období
  • Lepší okysličování organismu
  • Možnost koupání v každém věku
  • Nezáleží na počasí, může i sněžit

Rizika spojená s koupáním v termálním sudu

  • Studený vítr může vést ke strnutí šíje (je potřeba se ponořit až po bradu a mít na hlavě čepici)
  • Zdravotní problémy způsobené nedostatečnou péčí o čistotu vody
  • Možnost popálenin u kamen
  • Dehydratace organismu z nedostatku příjmu tekutin (při koupeli delší než jednu hodinu nezapomeňte dodržovat pitný režim)
<p>Dřevěný koupací sud se stane ozdobou vaší zahrady. Foto: <span>©Depositphotos.com/panama7</span></p>

Dřevěný koupací sud se stane ozdobou vaší zahrady. Foto: ©Depositphotos.com/panama7

Nakládáte se s přáteli do koupacího sudu? Zažili jste v něm nějakou humornou situaci? Podělte se o své zážitky s ostatními čtenáři v komentáři pod článkem.

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

Vydáno: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 126x

Velikonoce se blíží. Vypěstujte si zelenou ozdobu stolu i celého bytu, nechte v misce, květináči nebo skořápkách vyklíčit semínka. K mání je pšenice, ječmen, řeřicha, čočka, fazolky mungo či hrách. Z osení si pak udělejte koktejl.

Celý článek
Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Vydáno: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 211x

Doslova královnou koření je exotická kurkuma. Je součástí směsi curry a neobejde se bez ní žádná orientální kuchyně. Navíc ji využívá lidové léčitelství na spoustu zdravotních neduhů. Přečtěte si, co radí babky na záněty či akné.

Celý článek
Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Vydáno: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 225x

Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy opravdu luxusně vyspali. A teď si představte, že byste tak mohli trávit každou noc. Super spaní nabízejí kontinentální postele, boxspringy. Výška a propojení vrstev zaručují komfortní odpočinek.

Celý článek