PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Toužíte mít v bytě blízko k přírodě? Chcete cítit vůni lesa? Vyrobte si nábytek a doplňky ze špalků

Chcete mít v bytě přírodu na dosah? Postavte si do pokoje špalek. Bude z něj jednoduchý a originální stolek nebo sedátko. S trochou práce z něj ale vytvoříte mnohem více, třeba vinotéku. Nevíte jak na to? Inspirujte se ve článku.
Vydáno: 19.10.2015 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 4322x

Bydlíte ve městě a nevidíte z okna žádné stromy? Nebo jen chcete propojit interiér s exteriérem? Vyzdobte si byt pomocí větví ze stromů nebo si vytvořte bytové doplňky či nábytek ze špalků. Výroba je snadná a nepotřebujete skoro žádné nářadí. Výsledkem bude originální doplněk v bytě, který zaujme každou návštěvu.

Špalek uříznete na potřebnou délku ruční pilou, motorovou pilou nebo na cirkulárce. Na broušení použijte ruční vibrační nebo pásovou brusku. Nezapomeňte obrousit i hrany, abyste se o ně někdy v budoucnu neporanili. Kůra jde dobře odstranit pomocí pořízu. Otvory vrtejte na stojanové vrtačce nebo AKU vrtačkou s nasazeným sukovníkem pro vrtání do dřeva, případně je vytvořte dlátem či sekerou.

Ze špalků vytvoříte nábytek nejen do bytu, ale i na zahradu. Foto: ©Depositphotos.com/stefan77
Ze špalků vytvoříte nábytek nejen do bytu, ale i na zahradu. Foto: ©Depositphotos.com/stefan77

Stolky a sedátka ze špalků

Dřevěný špalek stačí zaříznout na potřebnou délku, zbrousit čela a postavit do pokoje. Aby déle vydržel, je dobré natřít čela barvou na dřevo. Pokud se vám nelíbí kůra, odstraňte ji pořízem. Zbylé nečistoty obruste a špalek natřete celý. Takto poslouží jako odkládací stolek nebo sedátko. Pro pohodlnější sezení na něj položte podsedák nebo polštářek. Vadí vám, že se polštářek sesouvá? Připevněte na špalek jednu stranu suchého zipu a druhou přišijte na povlak polštáře.

Špalky bývají poměrně těžké, a proto je jen s obtížemi budete přesouvat po interiéru. Buď jim tedy vymezte jedno stálé místo, nebo na spodní stranu připevněte pomocí vrutů kolečka. Seženete je za pár korun v hobymarketech či obchodech s nábytkovým kováním. Při nákupu si dávejte pozor na nosnost koleček a typ povrchu, na který jsou určeny, abyste si nezničili podlahu. Nožky můžete vyřezat i rovnou ze špalku.

Chcete vytvořit modernější a lehčí kus nábytku? Odřízněte ze špalku jeden „koláč“ o tloušťce, jakou si sami zvolíte. Může to být pět centimetrů, může to být klidně třicet nebo více. Koláč obruste z obou stran, natřete bezbarvým nebo pigmentovým lakem a ke spodní straně připevněte pomocí vrutů tři nebo čtyři stolové nožky z kovu, plastu nebo dřeva. Stejně jako kolečka je seženete v hobymarketech a obchodech s nábytkovým kováním.

Váza, květináč či vinotéka

Do čela špalku vyvrtejte mělký otvor, do kterého postavíte čajovou svíčku. Když otvor uděláte dostatečně hluboký, můžete špalek využít jako obal na květináč nebo vázu. V tom případě udělejte otvor tak velký, abyste do něj mohli vsunout květináč nebo nádobu, do které budete nalévat vodu potřebnou pro živou květinu.

Jak může vypadat špalek v interiéru? Načerpejte inspiraci na Pinterestu.

Do špalku můžete vyvrtat i několik otvorů pro uložení láhví s vínem. Na jedné straně nechte otvor jen tak velký, aby jím prošlo pouze hrdlo láhve. Vrtejte šikmo, abyste láhev mohli uložit tak, aby byl korek namočený a nevysychal. Na horní čelo špalku můžete navíc připevnit větší dřevěný „koláč“, který využijete jako stolek na skleničky s vínem nebo tác s občerstvením.

Židle a květinové truhlíky na zahradu

Jste zruční v práci s motorovou pilou? Vyřežte si ze špalků židle na zahradu. Špalek postavte na pevný podklad (nejlépe dřevěnou desku) a vyznačte si, kudy povedete řezy pro nohy, sedák a opěradlo. Nejdříve svisle vyřízněte části, které poté odstraníte. 

Pilu veďte do špalku špičkou listu a vyřízněte přebytečné dřevo. List pily nasaďte pod větším úhlem. Kolmo řezejte až tehdy, když se pila zařízne hlouběji. Pak podle nákresu vyřízněte část sedáku a opěradlo začněte zapíchnutím špice listu pily. Hotovou židli obruste a natřete barvou na dřevo určenou do exteriéru.

Květinový truhlík vytvoříte ze smrkového špalku libovolné délky. Rozřízněte ho podélně na poloviny, půlky položte plochou částí na dřevěnou desku a vyřízněte do nich zářez pro bezpečné uložení špalku při další práci. Pak odřízněte bok špalku a na seříznutém vršku si vyznačte obvodové a příčné řezy. Při příčných kolmých řezech veďte list pily nejprve pod úhlem asi 45 stupňů a teprve když je oblý konec listu zaříznutý ve dřevě, veďte pilu kolmo.

Poté vložte hlavu sekery ostřím do řezu a pohybem topůrka do stran vylamujte naříznuté dřevo. Dno truhlíku můžete opatrně začistit koncem listu pily. Nakonec do dna vyřízněte otvory pro odtok přebytečné vody a šikmým řezem začistěte konce truhlíku.

Krmítko pro ptáčky

Na výrobu krmítka potřebujete špalek o průměru 25 – 35 cm a délce 75 – 100 cm. Nejlepší je bříza, která se dobře opracovává. Pro přírodní vzhled ji nechte v kůře. Pro práci potřebujete dobře nabroušenou motorovou pilu, vrtačku s nasazeným sukovníkem do dřeva a silnější provaz na zavěšení. Stěny nechte 2,5 – 3 cm silné, zbytek odvrtejte. Buď vrtejte jen do zhruba tří čtvrtin špalku, čímž vytvoříte i dno, nebo vyvrtejte otvor skrz a dno zaslepte deskou.

Ke stříšce i ke dnu připevněte zespodu odřezek kulatiny. Ten zasuňte do prostoru budky a připevněte přes něj pomocí vrutů dno k budce. Střechu připevněte šroubky či hřebíky, které vložíte do předvrtaných děr.  Tak budete moci stříšku kdykoliv sundat a budku vyčistit. Do stěny budky vyvrtejte z přední části vletový otvor o průměru 27 až 34 mm, případně pod něj ještě vytvořte otvor pro uchycení bidýlka.

Co jste ze špalku vyrobili vy? Pochlubte se fotkou na našem Facebooku a přidejte k ní návod pro ostatní čtenáře.

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

Vydáno: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 127x

Velikonoce se blíží. Vypěstujte si zelenou ozdobu stolu i celého bytu, nechte v misce, květináči nebo skořápkách vyklíčit semínka. K mání je pšenice, ječmen, řeřicha, čočka, fazolky mungo či hrách. Z osení si pak udělejte koktejl.

Celý článek
Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Vydáno: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 214x

Doslova královnou koření je exotická kurkuma. Je součástí směsi curry a neobejde se bez ní žádná orientální kuchyně. Navíc ji využívá lidové léčitelství na spoustu zdravotních neduhů. Přečtěte si, co radí babky na záněty či akné.

Celý článek
Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Vydáno: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 227x

Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy opravdu luxusně vyspali. A teď si představte, že byste tak mohli trávit každou noc. Super spaní nabízejí kontinentální postele, boxspringy. Výška a propojení vrstev zaručují komfortní odpočinek.

Celý článek