PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Seriál o nezávislém bydlení – 9. díl. Chcete ušetřit za vodu a být EKO? Pořiďte si separační záchod a kořenovou čističku

Chcete ušetřit za vodu? Pořiďte si separační toaletu, u které nemusíte splachovat. Šedou odpadní vodu pak pročistíte pomocí kořenové čističky. Jak to funguje a kolik stojí pořízení? Co dělat s pročištěnou vodou? Čtěte dál.
Vydáno: 15.10.2015 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 4208x

Bez záchodu se doma neobejde snad nikdo. Nechcete budovat septik nebo žumpu, ale zároveň vás nebaví běhat na latrínu do mrazu či zahazovat suchý záchod pilinami? Pořiďte si separační toaletu. Odpady pak zkompostujete a pohnojíte jimi zahrádku. Šedou vodu můžete pročistit přes kořenovou čističku a znovu využít ke splachování WC nebo zalévání zahrádky. Takové řešení je ekologické, protože snížíte spotřebu vody. Odpady i odpadní vodu navíc znovu využijete.

Separační toaleta

Vypadá jako běžný záchod, ale nemusíte ji napojovat na kanalizaci ani vodu. Díky tomu, že nemusíte splachovat, ušetříte až třetinu vody v domácnosti. V domácnosti pak vzniká pouze šedá voda, kterou můžete pustit třeba do kořenové čistírny a využít na zálivku. Je to taková vylepšená verze kadibudky a pilinového záchodu.

Tuto ekologickou toaletu můžete používat i v různých ochranných pásmech či chráněných oblastech, kde je těžké získat povolení na odvod odpadů. Díky tomu, že se tuhé exkrementy separují od moči, záchod nezapáchá. Nevýhodou je, že čas od času musíte tuhý odpad vynést na kompost. Použitý toaletní papír se hází dovnitř. V zásobníku vyrovnává poměr uhlíku a dusíku a urychluje tak následné kompostování.

Šedá voda je odpadní voda, která neobsahuje fekálie a moč. Odtéká z umyvadla, vany, sprchy, dřezu, myčky a pračky.

Odpad vynášíte podle potřeby (záleží na četnosti využívání WC). Kbelík přikryjete ještě v toaletě víkem a odnesete na zahradu. Tady ho vysypete na kompost a vymyjete tlakovou hadicí. Do kbelíku můžete dát kompostovací pytel, čímž si usnadníte jeho čištění.

Pořídit si můžete i kompostovací separační toaletu, kde kompostovací proces probíhá přímo uvnitř záchodu. Nemusíte tak vynášet těžké kyblíky, ale jen jednou za čas odeberete nejvíce zkompostovanou část humusu. Ten bude dokonce vonět, pokud vše proběhne správně. Kompostovací toaletu, kde se moč a výkaly shromažďují v jednom zásobníku, do kterého přisypáváte rašelinu nebo piliny, stojí kolem 5 500 Kč. Kompostovací separační toaleta vyjde na zhruba 17 500 Kč.

Separační toaletu nemusíte napojovat na kanalizaci ani vodu, stačí vybudovat akorát odvětrávací potrubí. Foto: separett,eu
Separační toaletu nemusíte napojovat na kanalizaci ani vodu, stačí vybudovat akorát odvětrávací potrubí. Foto: separett,eu

Jak funguje separační záchod

Při močení si musí sednout i pánové, aby moč mířila bezpečně do nálevky v přední části záchodu a separovala se tak od tuhých exkrementů. Moč odvedete buď do stávající kanalizace, nebo do nádrže či kanystru. Je sterilní a velmi hodnotná jako hnojivo (při naředění 1:8 s vodou), takže ji můžete využít při zalévání zahrady.

Po správném zatížení prkénka se otevře záklopka nad kyblíkem (zásobníkem) v zadní části toalety, kam padají tuhé výkaly. Pokud dojde k zatečení moči k výkalům, přisypte na ně piliny, rašelinu nebo jiný uhlíkatý a savý materiál. Potlačí kvasný proces a zabrání zápachu.

Obsah zásobníku musíte kompostovat minimálně po dobu 6 měsíců, abyste ho mohli použít jako kompost. 

Oddělení tuhé části od tekuté zabraňuje kvašení obsahu toalety, tvorbě nepříjemných pachů a vzniku příhodných podmínek pro výskyt much. Separace moči řeší téměř všechny nepříjemné jevy klasických kadibudek a suchých toalet. Separační toalety mívají přímo pod prkénkem udělaný odtah vzduchu přímo skrze toaletu odvětrávacím potrubím rovnou ven.

Větráček prohání vzduch toaletou, díky čemuž je koupelna zcela bez zápachu. Toaleta může pracovat i bez elektrické energie, ale pak je potřeba nainstalovat ventilační rouru z toalety směrem přes střechu za účelem vytvoření průvanu. Cena separačních toalet se pohybuje zhruba od 15 000 Kč.

Kořenová čistička

Nechcete vynášet tuhý odpad ze suchého záchodu? Vybudujte si septik a napojte na něj kořenovou čističku. O čištění odpadní vody se postará malý, uměle vytvořený biotop. V principu jde o uměle vytvořený mokřad, který je od okolní půdy oddělen nepropustnou fólií. Na ní jsou uloženy vrstvy štěrku a humusu s mikroorganismy, do kterého zasadíte bahenní rostliny (třeba orobinec, rákos, kvetoucí kosatce či blatouchy).

Kořenovka vyčistí šedou vodu ze sprchy, umyvadla, dřezu, pračky i myčky. Můžete do ní pustit i černou vodu z toalety, ale v tom případě musí odpadní voda projít nejprve odkalovací jímkou.

Odpadní voda je po nutném mechanickém předčištění přivedena do mokřadu, kde se čistí kombinací fyzikálních, chemických a biologických procesů. Předčištění je nezbytné, aby hrubší nečistoty neucpaly prostupy filtračním a kořenovým polem. Na předčištění postačí jednoduchý septik nebo usazovací nádrž. Kal ze septiku se musí zhruba 1× za rok odstranit (například na kompost).

Voda je z mokřadu vyváděna sběrným potrubím, které je uloženo na dně filtračního pole. Součástí systému je nastavitelný výpustní mechanismus, kterým se reguluje výška vodního sloupce ve filtračním poli. Při běžném provozu se hladina vody udržuje 5 až 10 cm pod jeho povrchem. Pokud je kořenovka postavená správně, tak ani nezapáchá.

Jak kořenová čistírna funguje

V kořenové čističce probíhá celá řada přirozených procesů, které lze rozdělit na aerobní (probíhají za přístupu kyslíku především v blízkosti kořenů rostlin a povrchových částech čističky) a anaerobní (bez přístupu kyslíku se uplatňují v septiku, hlubších částech kořenového pole a v blízkosti vtoku odpadní vody). Doba, po kterou se voda v systému čistí, je přibližně 10 dní.

Čistící procesy lze rovněž vnímat jako fyzikální, chemické a biologické. Mezi ty fyzikální patří například sedimentace pevných vysrážených látek a jejich filtrace v kořenovém poli. Do chemických reakcí lze zařadit třeba rozklad a přeměnu odpadních složek do jiných stabilních forem.

Mokřadní rostliny zajišťují proces biologického čištění odpadních vod. Vytvářejí prostředí pro mikroorganismy a přivádějí do čištěné vody kyslík. Přijímají a kumulují velké množství živin (odpadních látek) a odstraňují z odpadních vod dusík a fosfor. Nejčastěji se používá rákos obecný, který je schopný odolat velkému znečištění. Chrastice rákosovitá zase dobře narůstá a urychluje spuštění čistírny.

Čištění odpadní vody probíhá jejím nepřetržitým gravitačním průtokem přes vrstvu anorganického substrátu (štěrku obaleného samovolně narostlým bakteriálním povlakem). V celém profilu kořenové čističky také neustále probíhají oxidačně-redukční a biologické pochody, které mění nebezpečné složky do forem zcela neškodných pro životní prostředí.

Na kolik vyjde stavba kořenové čističky

Mokřad (filtrační lože) bývá 60 až 80 cm hluboké. Jako propustný substrát se hodí praný štěrk. Po okraji mokřadu, kudy je odpadní voda přiváděna, jsou navrstveny kameny. V nich je uloženo přívodní, zpravidla plastové potrubí. Velikost kořenového pole vychází z počtu obyvatel domu.

Na jednoho uživatele potřebujete plochu velkou 5 m2. Kvůli dobré funkčnosti projektanti doporučují mokřad rozlehlý nejméně 30 m2. V zimě se účinnost kořenové čistírny snižuje asi o pětinu, výjimečně může dojít k jejímu promrznutí. Pro stavbu kořenové čistírny potřebujete stavební povolení. Stavba kořenové čističky vyjde zhruba na 100 000 Kč.

Kořenová čistírna se hodí pro domy s dostatečně velkou zahradou. Na jednoho obyvatele domu počítejte s plochou kořenovky 5 m2.

Vodu pročištěnou v kořenovém poli úřady většinou nedovolí vypouštět, a tak bývá běžným řešením bezodtokové zahradní jezírko a využívání vody na zálivku nebo splachování WC. U tohoto řešení nepotřebujete vodoprávní řízení. Za zahradní jezírko zaplatíte 40 000 Kč navíc (nebo za další jímku o něco méně). Celkem tedy vyjde domovní kořenová čistírna odpadních vod až na 150 000 Kč včetně projektu.

Kořenovka má minimální nároky na údržbu. Stačí, když občas zkontrolujete množství kalu v septiku, nastavení výšky vodní hladiny v mokřadu a stav přívodního a sběrného potrubí. Pro provoz čističky nepotřebujete elektrickou energii a na zahradě ji využijete i jako okrasný prvek. Součástí systému totiž může být zahradní jezírko, do něhož vytéká přečištěná voda z kořenového filtračního pole.

Tento článek byl posledním dílem seriálu o nezávislém bydlení. Inspiroval vás k tomu, abyste se stali zcela, nebo alespoň částečně nezávislými na dodavatelích energií? Napište do komentáře pod článkem, jak se vám celý seriál líbil. Pokud už jste se "ostrovanem" stali, podělte se s ostatními čtenáři i o své zkušenosti s nezávislým bydlením.

Přečtěte si i další díly seriálu o nezávislém bydlení:

Úvodní článek. Staňte se ostrovanem a vymaňte se ze spárů energetických společností

1. díl. Jak být nezávislý na dodavatelích elektřiny? Využijte slunce nebo vítr

2. díl. Slunce nesvítí, vítr nefouká? Vyrobte si elektřinu kogenerací

3. díl. Využijte energii vody k výrobě elektřiny. Postavte si malou vodní elektrárnu

4. díl. Bez vody není život. Jak si zajistíte nezávislost na dodavatelích pitné vody?

5. díl. Teploty klesají, zima se blíží. Jak si v ostrovním domě zatopit?

6. díl. Nechce se vám přikládat dřevo do kamen? Načerpejte teplo z přírody

7. díl. Připravte si horkou vodu na koupel či mytí nádobí levně pomocí ohně nebo slunce

8. díl. Jak nakládat s odpadní vodou v ostrovním domě? Obecní kanalizaci nepotřebujete

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

Vydáno: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 106x

Velikonoce se blíží. Vypěstujte si zelenou ozdobu stolu i celého bytu, nechte v misce, květináči nebo skořápkách vyklíčit semínka. K mání je pšenice, ječmen, řeřicha, čočka, fazolky mungo či hrách. Z osení si pak udělejte koktejl.

Celý článek
Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Vydáno: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 174x

Doslova královnou koření je exotická kurkuma. Je součástí směsi curry a neobejde se bez ní žádná orientální kuchyně. Navíc ji využívá lidové léčitelství na spoustu zdravotních neduhů. Přečtěte si, co radí babky na záněty či akné.

Celý článek
Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Vydáno: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 206x

Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy opravdu luxusně vyspali. A teď si představte, že byste tak mohli trávit každou noc. Super spaní nabízejí kontinentální postele, boxspringy. Výška a propojení vrstev zaručují komfortní odpočinek.

Celý článek