PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Místo otáčení posouvám, v bytě tak spoustu místa mám. Máte malý byt? Pořiďte si posuvné dveře

Máte malý byt a klasické dveře zabírají moc místa? Vyměňte je za posuvné. Jaké typy posuvných dveří existují a jaké jsou jejich výhody a nevýhody? Kolik takové dveře stojí a jak složitá je jejich montáž? Čtěte dále.
Vydáno: 15.10.2015 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 7837x

Máte malý byt a už nevíte, kam co dát, jak do něj narovnat nábytek a doplňky, protože vám všude překáží dveře? Vyměňte klasické dveře za posuvné. Ty zasunete do stěny či na ni, takže dveřní křídlo nebude zasahovat do místnosti. Jejich největší výhodou oproti klasickým dveřím je skladnost a úspora místa. Vybrat si můžete ze shrnovacích, lamelových či posuvných dveří na stěnu nebo do pouzdra.

Posuvné dveře využijete i pro rozdělení velkého prostoru. Foto: ©Depositphotos.com/Zveiger
Posuvné dveře využijete i pro rozdělení velkého prostoru. Foto: ©Depositphotos.com/Zveiger

Lamelové dveře

Lamelové dveře jsou takovým přechodem mezi klasickými a posuvnými dveřmi. Oproti shrnovacím dveřím mají lepší izolační vlastnosti. Dveřní křídlo tvoří lamely, které kombinují posuvný a otočný pohyb, a při otevírání částečně zasahuje do prostoru. Pokud si nepořídíte skládací dveře na stěnu, bude dveřní křídlo zabírat i část prostoru mezi zárubněmi, takže vám nezůstane celá šířka průchodu. Lamelové dveře se dělí na skládací a harmonikové.

Harmonikové dveře zasahují křídlem do obou místností, skládací pouze na jednu stranu. Díky skládacím dveřím na stěnu vám zůstane světlý průchod zárubní stejně jako u otočných či posuvných dveří. Lamelové dveře můžete nainstalovat do standardních zárubní i prosklených stěn. Skládací dveře mají všechny lamely stejně široké, harmonikové mají první lamelu poloviční šířky oproti následujícím.

Lamelové dveře jsou určeny pro montáž ve vnitřních prostorech bytů nebo kanceláří. Velmi často se využívají ve výklencích, šatnách nebo skříních. Mohou být neprůhledné i průhledné, jednokřídlé i dvoukřídlé a s uzavíráním na magnet nebo se zámkem. Předností je rychlá a snadná montáž do stávajících zárubní a ostění. Skládací dveře pořídíte za cenu kolem 4 000 Kč.

Shrnovací dveře

Shrnovací dveře jsou nejlevnější variantou „posuvných dveří“. Vyrábí se ze dřeva, plastu, hrubé textilie i koženky. Oproti posuvným dveřím hůře izolují hluk a teplo. Také mají kratší životnost a i když je zavřete, tak si nevytvoříte moc soukromí. Koženkové shrnovací dveře se často používají v kancelářských prostorech. Spolu s plastovými je seženete v široké škále barev. Dřevěné dveře jsou omezeny na škálu barev, kterými se moří dřevo.

Na shrnovacích dveřích mohou být i průhledné prvky, a to v podobě menších obdélníkových okének či celých průhledných pruhů. Pokud vyberete správný materiál (třeba koženku), mohou být shrnovací dveře dostatečně zvukově izolační. Výhodou shrnovacích dveří je nízká cena, snadná instalace do stávajících zárubní, možnost úpravy a následného použití v jiném otvoru. Seženete je už za 1 200 Kč.

Posuvné dveře na stěnu

Montáží posuvných dveří na stěnu neušetříte tolik místa, jako když si vyberete posuvné dveře do pouzdra. U stěny totiž musíte nechat volný prostor, kudy je budete posouvat. Stačí, když skříň nebo komodu nepostavíte úplně ke zdi, ale necháte mezí ní a zdí místo pro křídlo posuvných dveří.

Oproti klasickým otočným dveřím mají posuvné dveře zhoršené zvukotěsné, tepelně prostupné i prachotěsné vlastnosti, včetně omezené možnosti uzamykání.

Zásuvné dveře na stěnu mohou být jednokřídlé i dvoukřídlé. Při montáži nemusíte provádět žádné složité stavební zásahy. Dveřní křídlo pověsíte na kolejnici, kterou připevníte přímo na stěnu. Do podlahy pak přišroubujete vodící lištu, která zajistí přímý pohyb křídla. Posuvné dveře mohou být neprůhledné i průhledné a mohou být vyrobeny z lamina, dřeva, skla i kombinace materiálů.

Kolejnice může být skrytá za dveřním křídlem i viditelná. Dvoukřídlé dveře mohou mít synchronní mechanismus, kdy se při otevírání jednoho křídla automaticky otevírá i to druhé. Můžete si vybrat dveře se zárubní i bez ní. Plné posuvné dveře na stěnu pořídíte už za cenu kolem 2 500 Kč, dveře s neviditelnou kolejnicí stojí kolem 8 000 Kč. Celoskleněné dveře seženete za cenu od 10 000 Kč.

Posuvné dveře do pouzdra

Zasunovací dveře do pouzdra jsou oblíbenější, i když je instalace složitější. Při otevírání nepotřebujete žádný prostor směrem do místnosti. Zasunete je totiž do stavebního pouzdra, kterým nahradíte část příčky. Prostor kolem dveří i obě stěny jsou tak volné a můžete je využít podle potřeby.

U posuvných dveří nebývá klika, ale miska (někdy nazývaná mušle). Dveře pak vysunete a zasunete pomocí úchytu v hraně dveří. Ty se posouvají po horní kolejnici. Posuvný systém může mít i tiché dovření a otevření křídla. Dveře do pouzdra ve srovnání s dveřmi posuvnými na stěnu lépe těsní.

Díky posuvným dveřím do pouzdra ušetříte v prostoru až 2 metry čtverečné na jedny dveře.

Posuvný systém s křídlem do pouzdra je vhodný i pro bezbariérové řešení interiéru, protože zde není spodní vodící lišta ani práh. Pro vozíčkáře i seniory je navíc důležitý větší manipulační prostor před dveřmi i snadnost jejich otevírání, což posuvné dveře splňují.

U těchto dveří můžete využít i pouzdro pro dvoje dveře stejné šířky, které se posouvají k sobě (do zákrytu). Toho se často využívá v malých panelových bytech, kde je záchod a koupelna vedle sebe. Stavební pouzdro pro montáž posuvných dveří do sádrokartonové i zděné příčky stojí zhruba 4 500 Kč. Posuvné dveře do pouzdra koupíte za zhruba 4 000 Kč. Komplet obsahující posuvné dveře i stavební pouzdro stojí kolem 13 000 Kč.

Instalace dveří do pouzdra

Stavební pouzdro je vlastně kovová konstrukce se zabudovanou kolejnicí a posuvným mechanismem. Dveře do pouzdra jsou o něco dražší a náročnější na samotné stavební úpravy, ale na druhou stranu nikde nepřekážejí a lépe tak využijete prostor v místnosti. S jejich montáží však musíte počítat už při plánování stavby nebo rekonstrukce.

Posuvné dveře můžete využít i jako ozdobný prvek v místnosti. Inspirujte se na Pinterestu.

Pouzdro smontujete podle návodu, a poté ho zabudujete do připravené montované příčky ze sádrokartonu nebo zděné stěny. Pouzdro do montované příčky oplášťujete sádrokartonem. Pouzdro do zděné příčky má připravenou síťovinu, která umožňuje "nahození" omítky nebo lepidla. V krajích pouzdra do zdi se používá zpevněná tkanina (perlinka), která zpevní omítku tak, aby nepraskala.

Posuvné dveře a izolace

Posuvné dveře do pouzdra většinou nedosahují takových kladných hodnot zvukové a tepelné izolace jako klasické otočné dveře. U otočných dveří si v případě potřeby můžete koupit speciální dveře se zvukově i tepelně izolačním atestem. To je v zásadě docíleno izolační výplní ve dveřním křídle a speciálním těsněním v obložkové zárubni.

To však nemůžete aplikovat u posuvných dveří do pouzdra, protože tento systém neumožňuje takové dovření dveří jako klasické otočné dveře. Větší zvukotěsnosti byste mohli dosáhnout použitím speciálních dveřních křídel se zvukotěsnou úpravou, ale výsledek by nebyl 100%. Horší zvuková izolace se týká především dveří zavěšených jen na horní liště. Pokud jsou ukotveny na kolejnici i v podlaze, pak se problém alespoň částečně vyřeší. Posuvné dveře netěsní tolik jako klasické, a proto se i různé pachy šíří snáze.

Máte doma posuvné dveře? Které byste doporučili ostatním čtenářům? Napište svůj tip do komentáře pod článkem.

Jak ušetřit další místo v bytě? Čtěte:

Vytvořte si útulný a pohodový domov i na pár metrech čtverečních

Jak zařídit malý byt? Využijte plochu stěn, police a jednoduchý nábytek

Je malá koupelna opravdu malá, nebo je akorát špatně zařízená? Dopřejte si prostor

Jak zařídit malý obývák, aby nevypadal jako přecpané skladiště

Rozložte, složte. Vyřešte problém s malým prostorem pomocí speciálního nábytku do mini bytů

Jak pro návštěvu vykouzlíte větší stůl z obrazu nebo malované skříňky? Nemusíte být Brumbál ani Copperfield

Kam s postelí v malém bytě? Schovejte ji do skříně. Přes den nepřekáží, v noci se dobře vyspíte

Kam s postelí v mini bytě nebo dětském pidi pokojíčku? Schovejte ji do pódia, ať nezabírá cenné místo

Máte malý byt? Nafoukněte ho o další prostor. Vestavěné patro využijete třeba na spaní

Vakuové pytle, aneb jak Pepa chytře a elegantně problém s nedostatkem místa vyřešil

Přemýšlíte, kam uklidit v malém bytě úklidové prostředky? Čtěte tipy

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

Vydáno: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 113x

Velikonoce se blíží. Vypěstujte si zelenou ozdobu stolu i celého bytu, nechte v misce, květináči nebo skořápkách vyklíčit semínka. K mání je pšenice, ječmen, řeřicha, čočka, fazolky mungo či hrách. Z osení si pak udělejte koktejl.

Celý článek
Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Vydáno: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 180x

Doslova královnou koření je exotická kurkuma. Je součástí směsi curry a neobejde se bez ní žádná orientální kuchyně. Navíc ji využívá lidové léčitelství na spoustu zdravotních neduhů. Přečtěte si, co radí babky na záněty či akné.

Celý článek
Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Vydáno: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 213x

Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy opravdu luxusně vyspali. A teď si představte, že byste tak mohli trávit každou noc. Super spaní nabízejí kontinentální postele, boxspringy. Výška a propojení vrstev zaručují komfortní odpočinek.

Celý článek