PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Co s velkým sudem od vína či piva? Díogenés v něm prý bydlel, vy ho použijte jako saunu nebo zahradní domek

Jak se saunuje ve velkém sudu? Dá se v dřevěném sudu i přespat, nebo dokonce bydlet? Podívejte se, kde si to vyzkoušíte na vlastní kůži. Jaké výrobky ze sudu si můžete pořídit domů a kolik vás budou stát? Čtěte dále.
Vydáno: 14.10.2015 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 4547x

Řecký filozofov Díogenés ze Sinópé žil zhruba v letech 400 - 323 př. n. l. Opovrhoval vším majetkem a je známý hlavně tím, že minimalizoval náklady na bydlení. Měl prý jen jednu misku z vydlabané dýně, které se nakonec také zbavil, a žil v sudu. Neví se, zda byl motivován spíše zájmem o popularitu, nebo potřebou být blíže Bohu. Není jisté ani to, zda v sudu opravdu žil.

Inspirace Díogenem ze Sinopé

Vy v dřevěném sudu nejspíš bydlet nebudete, už jen z praktických důvodů. Přece jen je sud poměrně malý. Příběh o Dógenésovi by vás však měl inspirovat při koupi či stavbě domu. Ten by měl být pouze tak velký, jak sami doopravdy potřebujete. Před plánováním domu byste sami v sobě měli nalézt hranici svých potřeb. Co jste nepotřebovali během předchozího půl roku, to nepotřebujete vůbec.

Jak můžete využít velké dřevěné sudy? Inspirujte se na Pinterestu.

Díky tomu, že se zbavíte nepotřebných věcí, zjistíte, že nepotřebujete ani tak velký dům, jak se na první pohled zdálo. Díky malému domu ušetříte nejen na pořizovacích, ale i provozních nákladech za bydlení. Můžete si tedy pořídit malý domek nebo zkusit alternativní bydlení v mobilheimu či jiném mobilním domku, maringotce nebo jurtě.

Velké pivní a vinařské sudy však nepřijdou nazmar. Dají se využít jako sauna nebo zahradní domek na hry dětí či uschování nářadí. Máte podnikavého ducha? Nainstalujte do nich postele, vytvořte okno a dveře, uložte je na podstavce a využijte k ubytování hostů. 

Z velkého dřevěného sudu můžete vytvořit třeba zahradní domek nebo saunu. Foto: ©Depositphotos.com/pakhay
Z velkého dřevěného sudu můžete vytvořit třeba zahradní domek nebo saunu. Foto: ©Depositphotos.com/pakhay

Kde si vyzkoušet nocleh v sudu?

V Klentnici u Vinařství pod Hradem jsou dva sudy umístěné venku uprostřed moravské vinice. Klentnice leží kousek od nádrže Vodní Mlýny a tyčí se nad ní Sirotčí hrádek. Jeden sud je vybaven dvoulůžkem, druhý dvěma oddělenými postelemi. Cena za jednu noc v sudu pro dvě osoby se pohybuje od 1 350 Kč. V ceně máte košík s láhví vína a občerstvení.

19 sudů vždy pro dvě osoby vás čeká i v autokempu Hluboký, který leží kousek od centra Holic. Je umístěn na okraji rozsáhlých lesů v blízkosti rybníku Hluboký. Jeden sud vyjde na 240 Kč za noc. V kempu je i sociální zařízení s teplou vodou, společná kuchyňka, kavárna a restaurace. Na Slovensku si bydlení v sudech vyzkoušíte třeba v kempu Fort Geronimo.

V německé obci Ostbevern u pivovaru Pott’s Brauerei stojí hotel Hof Beverland. Zde vytvořili z pivních sudů postele, které umístili do některých pokojů. Kromě sudu máte k dispozici masážní sprchu, televizi a přístup k internetu. Jedna noc pro dvě osoby vás vyjde na 2 640 Kč.

Ubytování v sudu si vyzkoušíte třeba v autokempu Hluboký nedaleko Holic. Foto: camp-hluboky.cz
Ubytování v sudu si vyzkoušíte třeba v autokempu Hluboký nedaleko Holic. Foto: camp-hluboky.cz

Obří "sudy", tedy stavby ve tvaru sudu

Na kopci Javorník byla v roce 1899 otevřena restaurace, jejíž součástí byl i obří sud. Ten původně sloužil jako vinárna na Jubilejní výstavě ve Vídni, která se konala v roce 1898 k oslavě 50 let vlády Františka Jozefa I. Nápad s vinárnou v sudu se zalíbil Wilhelmu Huebelovi, který sud po výstavě koupil za 600 zlatých a převezl na čtyřech vagónech do Liberce. 

U restaurace se sudem nakonec postavili i rozhlednu, která však byla během druhé světové války natolik poškozena, že ji museli strhnout. V září roku 1974 došlo k požáru celého objektu, během kterého shořel i Obří sud. Od té doby stál na kopci jen kovový stožár mobilního operátora. Až v roce 2011 postavili nepřímou repliku původního sudu. Stavba už má ale se sudem společný pouze tvar. 

Dřevěnou stavbu, která tvarem připomíná velký sud, najdete i v Jizerských horách u Lázní Libverda. Uvnitř najdete taneční sál s kapacitou 160 míst. V přistavěné budově je pak restaurace s kapacitou 50 míst. Z restaurace je jedinečný výhled na celé panorama hlavního hřebene Jizerských hor.

 Sauna v sudu

Sudová sauna není nic neobvyklého a seženete ji bez problému i v České republice. Její výhodou je jedinečný styl, minimální požadavky na umístění a rychlá instalace. Může být jednopokojová i dvoupokojová a mívá různou velikost. Sudový tvar minimalizuje objem vyhřátého vzduchu. Sauna musí mít tepelně izolované stěny i strop a může v ní být také odpočívárna a sprcha.

Saunové topidlo bývá na dřevo nebo elektřinu. Elektrická kamna mají výhodu bezobslužnosti, s kamny na dřevo zase zažijete autentickou finskou saunu. Sauna bývá ve standardu bez verandy, stříšky a oken, vše si však dokoupíte podle potřeby za příplatek. Sauna se staví z cedrového dřeva, tepelně upravené finské borovice nebo skandinávského smrku, který je levnější. Pořídíte ji už za cenu kolem 100 000 Kč. 

Sudovou saunu můžete vyzkoušet na Slovensku ve Winterparku Martinky nad městem Martin. Má pět metrů, vejde se do ní až deset lidí a majitelé ji dovezli z Finska. V sudu je přední místnůstka a místnost na pocení. Ochlazování je na přírodní bázi, po pocení totiž můžete skočit rovnou do sněhu. V provozu je během zimní sezóny a objednáváte ji na recepci v Nové Ponorce. Cena na osobu je 6 Euro / minimálně 3 osoby.

Co říkáte na saunu ze sudu? Pořídili byste si ji na zahradu? Napište do komentáře pod článkem.

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

Vydáno: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 103x

Velikonoce se blíží. Vypěstujte si zelenou ozdobu stolu i celého bytu, nechte v misce, květináči nebo skořápkách vyklíčit semínka. K mání je pšenice, ječmen, řeřicha, čočka, fazolky mungo či hrách. Z osení si pak udělejte koktejl.

Celý článek
Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Vydáno: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 167x

Doslova královnou koření je exotická kurkuma. Je součástí směsi curry a neobejde se bez ní žádná orientální kuchyně. Navíc ji využívá lidové léčitelství na spoustu zdravotních neduhů. Přečtěte si, co radí babky na záněty či akné.

Celý článek
Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Vydáno: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 202x

Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy opravdu luxusně vyspali. A teď si představte, že byste tak mohli trávit každou noc. Super spaní nabízejí kontinentální postele, boxspringy. Výška a propojení vrstev zaručují komfortní odpočinek.

Celý článek