1komentářů

Hledáte levný dům, ve kterém budete v opravdovém spojení s přírodou? Pořiďte si tradiční mongolské obydlí - jurtu

Koluje ve vašich žilách kočovná krev a nevydržíte dlouho na jednom místě? Chcete bydlet co nejblíže přírodě? Pořiďte si jurtu. Je levná, rychle ji postavíte i složíte a vyrábí se z čistě přírodních materiálů. Jak se v ní bydlí?
Vydáno: 09.10.2015 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 12299x

Jurta je tradiční obydlí mongolských pastevců. Dnes v ní již bydlí lidé po celém světě, a dokonce i v České republice. Základem je lehká a jednoduchá konstrukce, která se dá rozložit a přesunout. Půdorys má tvar kruhu a jeho velikost si můžete přizpůsobit vlastním potřebám. Zateplená a odizolovaná stavba může nahradit rodinný domek. Potřeba stavebního povolení závisí na lokalitě, velikosti jurty a vstřícnosti úředníků.

Když jurtu postavíte pod strom, nebude se její interiér v létě tolik přehřívat. Foto: yourtent.com
Když jurtu postavíte pod strom, nebude se její interiér v létě tolik přehřívat. Foto: yourtent.com

Konstrukce jurty

Jurta má samonosnou dřevěnou konstrukci a kruhový základ, nad kterým se tyčí kopule. Rám drží sám o sobě, takže v prostoru jurty nejsou žádné tyče či sloupky, které by překážely v pohybu. U větších průměrů už je potřeba klenbu podepřít několika sloupky. Venku nepotřebujete žádné kotvení. Díky aerodynamickému tvaru je jurta chráněná proti silnému větru.

Konstrukce bývá obvykle vyrobena a propletena z jasanového nebo modřínového dřeva bez suků. Dřevo se ohýbá v páře. Koruna je nejnamáhanější částí jurty, takže se vyrábí z tvrdšího dřeva, třeba buku nebo dubu. Po obvodu je ještě potřeba konstrukci stáhnout ocelovým lankem, aby dobře držela pohromadě.

Dřevěná konstrukce je překrytá kvalitní impregnovanou plachtou, která je většinou bavlněná s příměsí polyesteru, nebo fólií. Plachty se vyrábí v různých gramážích a s různým vodním sloupcem. Mezi plachtu a konstrukci se ještě vkládá izolace z vlněné plsti. Ta se vyrábí z kvalitního ovčího rouna. Jurtu můžete izolovat i slámou, která je levnější.

U jurty většího průměru je potřeba podepřít její klenbu několika sloupky. Foto: yourtent.com
U jurty většího průměru je potřeba podepřít její klenbu několika sloupky. Foto: yourtent.com

Stavba jurty 

Jurtu snadno postavíte sami za pomoci pár kamarádů. Netroufáte si na stavbu sami nebo nevíte jak na to? Navštivte nejdříve kurz na stavění jurty nebo si ji rovnou nechte postavit firmou, která se prodejem i stavbou jurt zabývá. Cena za postavení se obvykle určuje podle typu jurty.

Stavba je velice rychlá a nenáročná. S pomocí pár lidí ji dokončíte za pár dní. Nepotřebujete ani těžkou techniku nebo speciální nářadí. Co nezvládnete vyrobit sami, to vám vyrobí truhlář. Konstrukci tvoří pouze přírodní materiály. Varianta o průměru pět metrů vyjde na několik desítek tisíc, veliká jurta o průměru devět metrů s izolací, podlahou, okny a korunou stojí kolem 400 000 Kč.

Pro stavbu jurty nepotřebujete základy. Stačí, když srovnáte povrch a izolujete ho od vody. Jako drenáž postačí vrstva štěrku. Voda stékající ze stanové plachty se pak vsákne do země. Když kolem jurty zakopete drenážní trubku vyvedenou do sběrné nádrže, můžete využít dešťovku k zalévání zahrady. Pro celoroční bydlení postavte jurtu na dřevěnou podlahu a vykopejte vývody na kanalizaci, vodu a elektřinu (pokud tedy nechcete chodit na latrínu a vodu nosit ručně ze studny).

Jak se v jurtě bydlí?

Bydlení v jurtě připomíná částečně bydlení ve stanu. Nemá zvukovou izolaci, takže slyšíte vše, co se venku děje. Když venku fouká, víte to. Při větším dešti je v jurtě od bubnování kapek na plachtu poměrně velký hluk. Zvukovou izolaci vyřešíte zateplením domku slámou. Tu je však potřeba omítnout hliněnou omítkou, aby se k ní nedostala voda a vzduch.

Vstup do jurty je většinou podle tradice orientován na jih, tedy na stranu, kde svítí nejvíce slunce. V jurtě je tak více světla.

Pokud máte bavlněnou střešní plachtu, musíte ji po každých 4 – 8 letech vyměnit a pravidelně ji 2× do roka impregnovat. Po dveřích a oknech bude stékat voda ze střechy, takže je natřete odolným nátěrem. V létě je v jurtě horko, a proto je potřeba mít stále otevřená okna a dveře. I tak ale bude vevnitř tepleji než venku. Přehřívání zabráníte třeba postavením jurty pod stromy. V zimě jurta rychle vychládá, tudíž musíte stále topit.  

Prostor jurty můžete rozdělit příčkami na jednotlivé funkční zóny, nebo ho nechat volný. Foto: yourtent.com
Prostor jurty můžete rozdělit příčkami na jednotlivé funkční zóny, nebo ho nechat volný. Foto: yourtent.com

Celoroční bydlení v jurtě

Nechcete se s jurtou stěhovat a často ji rozebírat? Pořiďte si k ní dřevěné prosklené dveře a izolační okna. Seženete i otvíratelnou střešní skleněnou kopuli. Letní jurty mívají okna pouze z PVC (všijí se do otvorů v plachtě). Celoročně obyvatelná jurta by měla mít dobrou dřevěnou podlahu zespodu izolovanou třeba vlnou, slámou, lnem či konopím. Podlaha může stát na betonových patkách nebo zemních vrutech.

Prostor jurty si můžete libovolně rozčlenit dřevěnými příčkami, ale může zůstat i zcela otevřený. Většinou se od otevřeného prostoru odděluje koupelna se záchodem. V takovém případě obložte příčku materiálem odolným vůči vodě. Příčkou si můžete vyčlenit i prostor ložnice, postel však může stát i na vybudovaném spacím patře.

Jurtu zařídíte běžným nábytkem, ale lepšího využití prostoru dosáhnete nábytkem na míru. Foto: yourtent.com
Jurtu zařídíte běžným nábytkem, ale lepšího využití prostoru dosáhnete nábytkem na míru. Foto: yourtent.com

Topení v jurtě

Jurtu vytopíte kamny (klasickými, krbovými či kachlovými) nebo hliněnou pecí. Kamna se dávají doprostřed jurty, přičemž komín bývá vyveden kupolí. Můžete je však postavit i ke zdi a komín vyvést stěnou. Komín odizolujte od konstrukce jurty i plachty. Topit můžete biomasou, dřevem, peletami či jiným rostlinným materiálem.

Stěny nemají velkou tepelnou kapacitu, ale kupolovitý tvar se velice rychle vytopí. Díky dobré izolaci neuniká teplo ven. Navíc nepotřebujete složitý rozvod tepla po domě. Jurtu vytopí jedny kamna odpovídající velikosti a přirozeně cirkulující vzduch. Pro lepší akumulaci tepla je vhodné použít akumulační kamna nebo klasická kamna, která obložíte třeba šamotem.

Jurtu vytopíte jedněmi kamny, vyberte však raději model obložený akumulačním materiálem. Foto: yourtent.com
Jurtu vytopíte jedněmi kamny, vyberte však raději model obložený akumulačním materiálem. Foto: yourtent.com

Zateplení jurty slámou

Abyste dosáhli lepšího tepelného komfortu a zvukové izolace, je vhodné jurtu zateplit slámou. V takovém případě postavte dvě konstrukce, tedy jurtu v jurtě, kdy mezi ně vložíte balíky slámy. Díky dvojité konstrukci vznikne i střecha s přesahem, takže nebude pršet na stěny jurty a voda nebude stékat po oknech a dveřích. To zvyšuje jejich životnost a zabraňuje tvorbě plísní. Přesah střechy navíc v létě stíní před sluncem a stavba se tolik nepřehřívá. 

Na střechu můžete místo bavlněné plachty použít i plastovou fólii. Kromě PVC je možné použít TPO fólii bez změkčovadel, která je ekologičtější a má vyšší trvanlivost. Fólie je neprodyšná, takže pod ní vytvořte provětrávanou mezeru. Stavba se sice dvojitou konstrukcí prodraží asi o 30 %, ale domek bude lépe zaizolovaný, takže se vám v něm bude lépe bydlet.

Na izolaci se většinou používá vlněná plsť, lepší tepelné a zvukové izolace však dosáhnete použitím slámy. Foto: yourtent.com
Na izolaci se většinou používá vlněná plsť, lepší tepelné a zvukové izolace však dosáhnete použitím slámy. Foto: yourtent.com

Bydlíte v jurtě nebo jste si takové bydlení někdy vyzkoušeli? Podělte se s ostatními čtenáři o své pocity z bydlení v kruhu.

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 1
Nadpis:
  Vaše jméno:
Jurta ano.
V jurte jsem spal na pohori tan-san.....meli jsme strach , ze nam v horach bude zima...vembloudi srst ma vybornou izolaci..v zime teploucko a v lete prijemny chladek...na pousti karakum pres den 45+...v noci -3...jsem v jurte nepoznal...doporucuji , mozna jen na trvalo trochu prehnane ale jako chata nebo v lese vynikajici...))))
ODPOVĚDĚT
pepik | 18.07.2016

Přečtěte si také ↓

Chcete pohodlně sedět a zároveň relaxovat? Vteřinový manžel poradí, jak připevnit závěsné křeslo

Chcete pohodlně sedět a zároveň relaxovat? Vteřinový manžel poradí, jak připevnit závěsné křeslo

Vydáno: 30.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 4x

Houpání je fajn relax, třeba v závěsném křesle. V závěsu vypadají dobře také plastová „vajíčka“. Ale jak je připevnit, aby z uklidňujícího houpání nebylo tvrdé přistání na podlaze bytu? Zkontrolujte si nosnost a materiál stropu.

Celý článek
Přišli jste domů z práce unavení a ve stresu? Zhoupněte se v závěsném křesílku a zrelaxujte mysl i tělo

Přišli jste domů z práce unavení a ve stresu? Zhoupněte se v závěsném křesílku a zrelaxujte mysl i tělo

Vydáno: 29.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 38x

Chcete si užít houpání i za špatného počasí a houpací křeslo vám přijde příliš mohutné? Pořiďte si závěsné křeslo. Které typy existují a jaké mají výhody a nevýhody? Jak můžete křeslo pověsit a do jakých interiérů se hodí?

Celý článek
Sklenička dobrého alkoholu prý nikomu neuškodí. Jak si založit a vybavit domácí bar?

Sklenička dobrého alkoholu prý nikomu neuškodí. Jak si založit a vybavit domácí bar?

Vydáno: 28.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 51x

Rozhodli jste se zařídit a vybavit domácí bar pro pěkné chvíle s partnerem či přáteli? Pořiďte si stylový nábytek, nezbytné technické potřeby a tekuté ingredience. V článku najdete 12 věcí, které by vám neměly doma v baru chybět.

Celý článek