0komentářů

Cestování bez starostí. Vyspěte se v posteli přímo na letišti. Vyzkoušejte spací budky – mini hotely pro cestovatele

Rádi cestujete, ale čekání v letištních halách vás nudí a vyčerpává? Pronajměte si spací budku! Oproti hotelu ušetříte, nemusíte nic hledat, ani opouštět letiště, prostě si v soukromí zdřímnete nebo zasurfujete na internetu.
Vydáno: 09.10.2015 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 1915x

Díváte se z okna a říkáte si: „Počasí je pod psa, nejvyšší čas vyrazit někam za sluncem“? Pokud se rozhodnete za teplem cestovat letadlem, přečtěte si tip, díky kterému můžete ušetřit peníze i své nervy. 

Snad tento problém nebudete muset řešit, ale lepší být připravený než překvapený. Jaké jsou vaše možnosti, když se přestup nevydaří úplně podle představ? Velká mezinárodní letiště jsou vybavena, kromě klasických hotelových pokojů s „vysokohorským příplatkem“, také speciálními spacími boxy. Jak to v nich vypadá? Kolik stojí a ve kterých městech je najdete?

Spací budky na hodinu i přes noc

Jestliže ve vás pojem spací box, v originále sleepbox, vyvolává obavy, či dokonce klaustrofobickou závrať, nemějte strach. Na výběr máte boxy v několika rozměrech. Speciální buňky nenajdete u každé přistávací plochy, ale velká letiště tyto služby nabízejí. A to s patřičným komfortem. 

Klasické sleepboxy najdete především na mezinárodních letištích. Foto:© Depositphotos.com/pwollinga
Klasické sleepboxy najdete především na mezinárodních letištích. Foto:© Depositphotos.com/pwollinga

Stejně jako u každého hotelu je i ve spacích boxech samozřejmostí úklid a výměna ložního prádla. Nemusíte se ani bát, že zůstanete offline. Rychlé wi-fi připojení i zásuvku najdete ve všech těchto zařízeních. Služby samozřejmě nejsou zadarmo a je třeba zajistit jejich minimální návratnost, proto mají všechny spací boxy nastavenou minimální dobu pobytu. 

Ceny při krátkodobém pronájmu se vám nemusejí vyplatit, ale pokud si pronajmete budku pro celou rodinu přes noc, pak určitě ušetříte. Většina pronajímatelů poskytuje přespání přes noc, tedy na 8 hodin, se speciální slevou.

Abyste nemuseli hledat konkrétního zaměstnance letiště, který má mini hotely se spacími buňkami na starost, platí se většinou přímo platební kartou při vstupu do boxu či procházíte přes hotelovou recepci. Vzhledem k tomu, že tato zařízení zažívají velký rozmach, existuje několik konkurenčních firem, které je vyrábějí a dodávají.

Spánek na sedačkách v letištní hale není příliš osvěžující. Foto:© Depositphotos.com/yacobchuk1
Spánek na sedačkách v letištní hale není příliš osvěžující. Foto:© Depositphotos.com/yacobchuk1

Kde si v klidu odpočinete při čekání na letadlo?

Na nejfrekventovanějším letišti na světě, atlantském Hartsfield-Jackson International Airport, najdete takzvaná „minutová apartmá“. Minimální doba, na kterou si lze tento pokojík pronajmout, je jedna hodina, poté platíte poměrnou částku za každou započatou čtvrthodinu. Hodinka odpočinku o samotě vás vyjde na 38 dolarů. Přes noc je cena příznivější – zaplatíte 130 dolarů za 8 hodin. Kromě internetu a lůžka máte k dispozici také pracovní stůl a prostor na zavazadla. V USA najdete stejné boxy se stejnými cenami také ve Filadelfii a Dallasu, tam se můžete také vysprchovat.

Nejfrekventovanější letiště, co do objemu mezinárodních pasažérů, Dubai International Airport, poskytuje pronájem svých „odpočinkových kostek“ za 21 dolarů na hodinu v pokoji pro jednoho. Manželský pokoj stojí 28 dolarů na hodinu. Minimální doba pronájmu jsou 2 hodiny. Nemáte zde nárok na žádné noční slevy. Kostky jsou vybaveny postelí, dotykovou obrazovkou a internetem. Žádná láce. Nejvyšší čas podívat se na ceny do Evropy, co říkáte?

Zaměstnanci Dubai International Airport odbaví skoro 71 miliónů cestujících ročně. Foto:© Depositphotos.com/yykkaa
Zaměstnanci Dubai International Airport odbaví skoro 71 miliónů cestujících ročně. Foto:© Depositphotos.com/yykkaa

Odpočinout si v posteli mezi lety můžete samozřejmě i na největším evropském letišti, londýnském Heathrow. K dispozici máte buňky pro jednu či dvě osoby, a také rodinný pokoj pro manžele a dvě děti. Komfort poskytovaný „spacími budkami“ si opravdu vychutnáte. Buňky mají postel, stolek, sprchu, internet i úložný prostor. S cenou kolem 100 dolarů za noc můžete navíc počítat i na letištích v Gatwicku a New Yorku, neboť i tam provozuje mini hotely společnost YOTEL. Kuchyňku sice v boxu nenajdete, ale v ceně máte teplý nápoj dle svého výběru.

Dalším evropským městem, ve kterém si můžete při cestování zpříjemnit pobyt v letištní hale je německý Mnichov. V „budkách na zdřímnutí“ – Napcabs – najdete postel, stůl, televizi a internet. Minimální doba pronájmu jsou 2 hodiny, za které přes den zaplatíte 30 euro, od 22:00 do 6:00 platíte 10 euro za hodinu.

Pozadu nezůstává ani Moskva, která patří k nejdražším městům na světě s ohledem na ceny ubytovacích zařízení. Sleepboxy architektů ze studia Arch Group můžete využít za 15 dolarů na hodinu. V ceně pronájmu je postel, stolek, lampička, LCD televize i úložný prostor. 

Přehled cen spacích boxů v evropských městech pro 1 osobu za minimální dobu pronájmu:

  • Helsinky 6 dolarů/hodinu
  • Londýn 39 dolarů/4 hodiny
  • Mnichov 34 dolarů/2 hodiny
  • Moskva 15 dolarů/hodinu

Další triky, jak se vyspat na letišti

Sleepboxy jsou stále spíše raritou a provozovatelům se vyplatí jen na letištích světového významu. V Asii jsou rozšířené takzvané capsule hotels, ty už ale opravdu nejsou nic pro klaustrofobiky, připomínají totiž spíše rakev nebo včelí plástev, záleží na jejich uspořádání. Více se o nich se dozvíte příště.

Takto vypadá capsule hotel v Japonsku. Foto:© Depositphotos.com/vincentstthomas
Takto vypadá capsule hotel v Japonsku. Foto:© Depositphotos.com/vincentstthomas

Pokud si chcete odpočinout v soukromí na kterémkoliv letišti, inspirujte se v naší galerii. Pokud chcete spolucestující pobavit a zároveň si v klidu zdřímnout, pořiďte si  ostrich pillow, česky tuto vychytávku najdete pod názvem pštrosí hlava.

Nezapomeňte ani na českého vynálezce spací skříně Vlastimila Šlégra, který se svým vynálezem rozhodl konkurovat výrobcům spacích boxů pěkně po česku.

Využili jste při cestování nějaký spací box? Podělte se s ostatními čtenáři o své zážitky.

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Bohuslav Khýr

Mým oborem je žurnalistika se zaměřením na internetová média. Zajímám se o zahradní vybavení a novátorské přístupy k bydlení. V mých článcích vás seznámím s osvědčenými vychytávkami na zahradu a tipy pro originální bydlení.

Bohuslav Khýr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Jedlá soda je nenápadný bílý prášek. 16 triků a babských rad, co se sodou bicarbonou

Jedlá soda je nenápadný bílý prášek. 16 triků a babských rad, co se sodou bicarbonou

Vydáno: 22.01.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 64x

Hydrogenuhličitan sodný neboli jedlá soda je lék proti pálení žáhy, bolestem břicha, ale i na leštění, čištění, bělení a další činnosti v domácnosti. Jak ji nejlépe doma využijete? Čtěte 16 babských rad, co se sodou bikarbonou.

Celý článek
Hrozí sesunutí sněhu a ledu z vaší střechy? Myslete na bezpečnost a zavolejte firmu na jeho odklizení

Hrozí sesunutí sněhu a ledu z vaší střechy? Myslete na bezpečnost a zavolejte firmu na jeho odklizení

Vydáno: 20.01.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 34x

Máte na střeše tolik mokrého sněhu a ledu, že hrozí jejich spadení na chodník? Kdo je zodpovědný za jejich odklizení a případné škody a zranění? Kdo vám s odklízením pomůže, kde pomocníky sehnat a kolik stojí jejich služby?

Celý článek
Sněhové zpravodajství hlásí stálý příděl vloček. Co dělat se zapadanou střechou? Opatrně ji shrňte a pozor na rampouchy

Sněhové zpravodajství hlásí stálý příděl vloček. Co dělat se zapadanou střechou? Opatrně ji shrňte a pozor na rampouchy

Vydáno: 19.01.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 1537x

Pokud napadne hodně sněhu a navíc je mokrý, musí střecha udržet obrovské zatížení. Raději velkou vrstvu sněhu shrňte dolů, hlavně ze střech pultových a rovných. Pozor i na rampouchy, visící nad chodníkem. Když se ulomí, je zle.

Celý článek