0komentářů

Seriál o nezávislém bydlení – 8. díl. Jak nakládat s odpadní vodou v ostrovním domě? Obecní kanalizaci nepotřebujete

Nechcete se napojovat na obecní kanalizaci, nebo není u domu vůbec vybudovaná? Postavte si septik, žumpu nebo čističku odpadních vod. Jaké jsou jejich výhody a nevýhody, jaká povolení potřebujete a kolik to bude stát? Čtěte dál.
Vydáno: 09.10.2015 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 3557x

Nechcete se napojovat na obecní kanalizaci nebo není v místě vašeho bydlení vybudovaná? Pak máte několik možností, kam s odpadní vodou. Můžete využít buď žumpu, septik nebo čističku odpadních vod. Každý systém má své výhody a nevýhody, záleží tak jen na vás, pro který se rozhodnete. Výběrem správného systému můžete zmenšit i spotřebu vody, protože přečištěnou odpadní vodu dále využijete třeba k zalévání zahrady nebo splachování WC.

Žumpa

Žumpu (jímku) většinou tvoří podzemní nádrž, ve které se bez úprav hromadí odpadní voda. Žumpa musí být vodotěsná, aby z ní neunikaly splašky. Většinou je betonová nebo plastová. Nepotřebujete k ní povolení k vypouštění odpadních vod, musíte však zajistit pravidelné vyvážení splašků fekálním vozem do čistírny odpadních vod. Odvoz a zpracování splašků stojí kolem 1 000 Kč i více.

Nechcete vyvážet septik nebo žumpu tak často? Nakupte speciálně šlechtěné bakterie, které nejen že výrazně prodlouží interval vyvážení tuhého obsahu, ale také odstraní zápach jímky. Bakterie rozkládají pevné nežádoucí organické látky, čímž omezují tvorbu kalů a tvorbu pěny. Odpadní vody pak můžete bez jakýchkoli obav použít jako hnojivovou zálivku pro květiny či zatravněné plochy.

K domu musí vést cesta, přes kterou projede fekální vůz. Pořizovací cena žumpy záleží na její velikosti. Plastovou jímku střední velikosti a její zabudování stojí 30 000 až 40 000 Kč. Při vyšší ceně deseti a více odvozů ročně strmě rostou provozní náklady na jímku. Na zabudování žumpy do hloubky menší než 3 m při zastavěné ploše do 300 m² stačí ohlášení stavebnímu úřadu, při větší či hlouběji umístěné žumpě je nutné stavební povolení a poplatek 300 Kč.

Septik

V septiku se splaškové vody částečně čistí. Účinnost je však nízká a kaly musíte pravidelně vyvážet. Septik mívá několik komor a funguje jako usazovací nádrž. Odpadní vody se předčistí díky usazení kalu na dně. Kal pak musíte odčerpat. Odpadní vodu lidé v minulosti vypouštěli přepadem trativodem do půdy nebo vodního toku. Dnes již vodoprávní úřad nepovoluje vypouštění odpadní vody ze septiku do jakéhokoliv zdroje povrchové nebo podzemní vody, protože voda není dostatečně pročištěná.

Stavbu septiku povoluje vodoprávní úřad, který obvykle požaduje doplňující zařízení, především pískový zemní filtr, a případně za ním další jímku, kterou je třeba vyvážet jako žumpu. Předpisy se postupně zpřísňují a septik jim vyhovuje čím dál tím méně. Proto musíte vyřešit, co s přečištěnou odpadní vodou.

K septiku můžete přidat vodotěsnou jímku na vyvážení a dokládat její pravidelné vyvážení do čistírny odpadních vod, nebo si vybudujte mechanickou či kořenovou domovní čistírnu odpadních vod se všemi dalšími náležitostmi. Mezi nimi může být třeba i souhlas majitele vodního toku s tím, že do něj můžete přečištěnou vodu vypouštět.

Plastový septik pro čtyřčlennou rodinou pořídíte zhruba za 25 000 Kč. S dalšími zařízeními a zabudováním přijde i na víc než 50 000 Kč. K provozním nákladům patří vyvážení kalu a někdy i rozbory přečištěné vody prováděné kvůli jejímu dalšímu využití. 

Domovní čistírna odpadních vod

Domácí čistírna odpadních vod (ČOV) je lepší než septik nebo žumpa. Vyhovuje totiž vysokým nárokům na čistící procesy. Zvládá čistit odpadní vodu z koupelny, WC, kuchyně i pračky. ČOV má vyšší účinnost i komfort provozu. Dochází v ní k úplnému čištění odpadní vody, kterou pak můžete vypustit do potoka, rybníka i dešťové kanalizace nebo nechat zasakovat do podzemních vod.

Odpadní vodu z membránové čističky můžete využívat i pro zalévání zahrady, případně ji používat pro splachování na záchodě. V takovém případě ji však odborníci doporučují dočistit chlórem nebo UV zářením.

Jak funguje čistička odpadních vod

Mechanická domovní čistírna odpadních vod čistí odpadní vody mechanickou a biologickou cestou. Prokysličuje a míchá obsah nádrže v jednotlivých komorách pohybem disků, karuselu nebo vzduchem z kompresoru. Na čistícím procesu se podílejí kultury přirozených mikroorganismů, které žijí z organického znečištění vody a dodávaného kyslíku. Každá čistička má kalový prostor, který je po určitém čase třeba odčerpat.

Čistička není pro ostrovní domy příliš vhodná, protože k provozu potřebuje nepřetržitě běžící kompresor nebo elektromotor.

Údržba domácí čistírny odpadních vod je velmi jednoduchá. Kromě drobných kontrol, jako je zběžné obhlédnutí vnějšku, občasná kontrola pH, či doplnění bakterií a enzymů prostým spláchnutím směsi do odpadu, vás příliš mnoho práce nečeká.

Jednou za čas je třeba vynést odpadní koš, do kterého čistička filtruje pevné nerozložitelné části, a jednou až dvakrát za rok musíte provést takzvané odkalení. Protože kalu není mnoho, můžete ho odstranit i v domácích podmínkách. Specializované firmy však nejsou nijak drahé.

Potřebná povolení a cena čističky

ČOV může být zapuštěná pod úroveň terénu nebo funguje jako nádrž nad ním. Čistírnu vytvoříte i z žumpy nebo septiku. Před pořízením čistírny potřebujete vědět, kolik osob na ni bude připojeno, a jak budete využívat vyčištěnou vodu. Pořizovací ceny mechanického čisticího zařízení pro čtyřčlennou rodinu začínají zhruba na 35 000 Kč. Je však nutné připočítat náklady za projekt, vyhloubení jámy, zhotovení nosné betonové desky a za další stavební práce.

Stavební povolení i povolení k vypouštění do povrchových nebo podzemních vod vydává vodoprávní úřad za poplatek 300 Kč. Důležitý je patřičný certifikát od výrobce zařízení. Vodoprávní úřad může i v tomto případě požadovat další jímku na přečištěnou vodu (lze ji používat na zálivku zahrady), takže se celková cena nakonec vyšplhá třeba k 80 000 Kč. Počítejte i s ročními provozními náklady ve výši asi 1 500 až 3 000 Kč za elektrickou energii, kterou spotřebuje nepřetržitě běžící kompresor nebo elektromotor.

Čistírnu i septik musíte umístit dostatečně daleko od studny. Záleží hlavně na propustnosti podloží. U jílu či hlíny, které jsou málo propustné, je vzdálenost minimálně 5 metrů, u štěrku či písku už to je nejméně 12 metrů. Informace o propustnosti podloží vám poskytne příslušný vodoprávní orgán.

Příště se dozvíte o separačních záchodech a kořenových čističkách. Jak nakládáte s odpadní vodou u vás doma? Podělte se o své zkušenosti s ostatními čtenáři v komentáři pod článkem. 

Úvodní foto: ©Depositphotos.com/jimmartin 

Přečtěte si i další díly seriálu:

Úvodní článek. Staňte se ostrovanem a vymaňte se ze spárů energetických společností

1. díl. Jak být nezávislý na dodavatelích elektřiny? Využijte slunce nebo vítr

2. díl. Slunce nesvítí, vítr nefouká? Vyrobte si elektřinu kogenerací

3. díl. Využijte energii vody k výrobě elektřiny. Postavte si malou vodní elektrárnu

4. díl. Bez vody není život. Jak si zajistíte nezávislost na dodavatelích pitné vody?

5. díl. Teploty klesají, zima se blíží. Jak si v ostrovním domě zatopit?

6. díl. Nechce se vám přikládat dřevo do kamen? Načerpejte teplo z přírody

7. díl. Připravte si horkou vodu na koupel či mytí nádobí levně pomocí ohně nebo slunce

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Japonské rohože, tatami či futony vám zajistí zdravý spánek. Vyzkoušejte exotiku ze Země vycházejícího slunce

Japonské rohože, tatami či futony vám zajistí zdravý spánek. Vyzkoušejte exotiku ze Země vycházejícího slunce

Vydáno: 25.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 38x

Hledáte lůžkové vybavení do své nové ložnice a nebráníte se trošce východoasijské exotiky? Vaší bránou do klidného úkrytu před bláznivým světem budou futonové matrace, postel, či rohože. Japonský styl=čistota a kontakt s přírodou.

Celý článek
Chcete mít voňavý domov a čistý zdravý vzduch? Vyzkoušejte kouzlo katalytické lampy a hoření bez plamene

Chcete mít voňavý domov a čistý zdravý vzduch? Vyzkoušejte kouzlo katalytické lampy a hoření bez plamene

Vydáno: 24.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 73x

Potřebujete provonět domov, zbavit se všech nežádoucích pachů a vydezinfikovat vzduch? Pořiďte si katalytickou lampu. Na jakém principu funguje, co všechno umí, kolik stojí a jak byste ji měli správně používat a čistit?

Celý článek
Bác, ozval se litinový kastrol, co vám vypadl z ruky. Jak opravit poškozenou kuchyňskou pracovní desku? Voskem či tmelem

Bác, ozval se litinový kastrol, co vám vypadl z ruky. Jak opravit poškozenou kuchyňskou pracovní desku? Voskem či tmelem

Vydáno: 23.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 84x

Stala se vám v kuchyni nehoda a poškodili jste si s těžkým nádobím pracovní desku? Nemusíte ji hned měnit. Drobné škrábance a rýhy jdou opravit se speciálními přípravky a vosky. Stačí je rozehřát, setřít stěrkou a potom rozleštit.

Celý článek