0komentářů

Zbyly vám doma staré skleněné lahve na víno? Nevyhazujte je. Udělejte si z nich moderní dekorace do bytu

Co s prázdnými lahvemi od vína? Zálohované litrovky vraťte do výkupu, z menších sedmiček si vyrobte originální dárky, doplňky nebo dekorace do bytu. Ušetříte energii za zpětnou recyklaci skleněných obalů a ochráníte tím přírodu.
Vydáno: 07.10.2015 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 6941x

Podle známého latinského přísloví „In vino veritas“, neboli „Ve víně je pravda“, se snaží řídit velká část tuzemské populace. Pravda se v lahodném nápoji dokonce má podle některých lékařů hledat pravidelně, ale v omezeném denním množství. Pro muže tři až čtyři deci, pro ženy dvě až tři. Co ale dělat po skončeném hledání s prázdnými skleněnými lahvemi, známými „sedmičkami“?

„Sedmičky“ nevyhazujte, vyrobte si z nich pěkné doplňky do bytu

Podstatnou většinu vín plní vinaři právě do lahví s obsahem 0,7 l. Z minulosti známé, rozšířené a zálohované litrovky jsou několik let spíše na ústupu. Sedmiček se jednoduše zbavíte v ekodvorech, případně je hodíte na ulici do příslušného sběrového kontejneru na sklo. Pokud vás ale baví vlastní výtvarná tvorba, vyrobte si dárky nebo pěkné doplňky do bytu, podobně jako z PET lahví.

Barevných námětů na láhve je celá spousta, stačí si vybrat podle vkusu. Foto: ©Depositphotos.com/jordieasyphoto
Barevných námětů na láhve je celá spousta, stačí si vybrat podle vkusu. Foto: ©Depositphotos.com/jordieasyphoto
Námětů na originální dekorace z lahví je celá řada. Vždy se přitom můžete spolehnout, že základní podkladové odstíny jsou dva, tmavě zelený a bílý. Nejdříve odstraňte z lahví etikety odmočením. V případě, že urputně drží, použijte speciální kašičku. Vyrobte si ji z jedlé sody a oleje, poté ji nechte na láhvi působit asi 30 minut. Zbytky etikety pak otřete drátěnkou a opláchněte teplou vodou.

Stále držící etikety odstraňte z lahví speciální kašičkou.

Nejjednodušší úpravou je pomalování lahví podle vaší fantazie barvou, kterou nesmyjete vodou. Vyrobte si tak vlastnoručně vázičku na květiny. Stejný účel bude mít vinná láhev, kterou obalte barevným filcem za 10 Kč a přilepte jej tavnou pistolí. Kolem hrdla ovažte kožený provázek, na který navlékněte korálky. Za tento doplněk dáte v obchodě s dekoracemi do 15 Kč.

Roztomilou dekoraci si vyrobíte třeba pro vánoční svátky či na Mikuláše. Láhev nebo láhve natřete komplet na bílo. Malá plechovka vodou ředitelné barvy vás přijde na 40 až 60 Kč, štětec dostanete i za 15 korun. Na bílý podklad nalepte z černé samolepicí fólie stylizované dvě oči a pod ně řadu menších koleček v širokém úsměvu. Doplňte červeným nosem a „sněhulák“ na stůl je hotov.

Přilepte na láhev mušličky nebo kamínky a získáte originální vázičku.

Na terasu nebo zahradu se vám bude hodit svícen z vinné láhve, na kterou tavnou pistolí přilepíte skleněné kamínky, opět z prodejny dekorací. Sáček tu stojí v průměru 25 korun. Máte z dovolené mušličky, kamínky nebo jiné suvenýry? Použijte je stejným způsobem, místo šuplíku je budete mít stále na očích a výborně ozdobí interiér vašeho bytu.

Vícebarevnou vázičku vytvoříte za chvilku ze sklenice a šňůry korálků, zhruba za 35 Kč. Barva i velikost korálků, které ve spirále přichytíte na sklo tavnou pistolí, je na vaší fantazii. Obdobně si nazdobte láhev třeba najemno rozdrcenou barevnou keramikou nebo barevnými flitry, které dobře přilepíte na sklo. Získáte nejen vázičku, ale také originální svícen třeba při večerní grilovačce.

Obalte láhev natěsno provázkem, dekorace je jednoduchá a krásná

Zřejmě nejčastějším typem dekorace je kompletní obalení lahví na víno provázkem z nejrůznějších barev a materiálů. Klubko klasického motouzu dostanete v papírnictví za 20 Kč a na láhev, předem natřenou dobrým lepidlem, jej přilepte v těsných spirálách nad sebe. Přírodní barva se hodí téměř ke všemu zařízení, a pokud dozdobíte více lahví různých tvarů, dostanete originální soupravu.
Průhlednou láhev zužitkujte jako barevnou dekoračku v dětském pokoji. Stačí do ní nasypat pár krabiček barevných lentilek. Zásobník sladkostí tak bude zároveň zdobit. Na podzim můžete začít i přikrmovat na zahradě drobné ptactvo, které neodletělo za sluníčkem. Láhev naplňte ptačí směsí, obraťte ji vzhůru dnem a dospod dejte s malou mezerou misku. Ptáci si zrní postupně „odzobou“.

Co se všechno dá dělat s vinnými lahvemi? Inspirujte se na síti Pinterest.

Použití prázdných lahví od vína k ozdobení vašeho bytu můžete doplnit také druhým artefaktem, který vám zůstane po příjemné konzumaci. Z řady korkových zátek, spojených tenkým drátkem, uděláte super předložku do koupelny před vanu. O tom, že máte rádi víno, dáte všem návštěvám vědět krásným věncem ze zátek, které připevníte na běžně prodávaný korpus. Podívejte se na video, jak rozříznout láhve pro dekorační účely. Dávejte ale pozor na oči:

Líbí se vám dekorace ze skleněných lahví na víno a zkusili jste si některou udělat? Inspirujte v komentáři pod článkem ostatní čtenáře.

Úvodní foto: ©Depositphotos.com/joshuarainey

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Chcete mít voňavý domov a čistý zdravý vzduch? Vyzkoušejte kouzlo katalytické lampy a hoření bez plamene

Chcete mít voňavý domov a čistý zdravý vzduch? Vyzkoušejte kouzlo katalytické lampy a hoření bez plamene

Vydáno: 24.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 43x

Potřebujete provonět domov, zbavit se všech nežádoucích pachů a vydezinfikovat vzduch? Pořiďte si katalytickou lampu. Na jakém principu funguje, co všechno umí, kolik stojí a jak byste ji měli správně používat a čistit?

Celý článek
Bác, ozval se litinový kastrol, co vám vypadl z ruky. Jak opravit poškozenou kuchyňskou pracovní desku? Voskem či tmelem

Bác, ozval se litinový kastrol, co vám vypadl z ruky. Jak opravit poškozenou kuchyňskou pracovní desku? Voskem či tmelem

Vydáno: 23.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 74x

Stala se vám v kuchyni nehoda a poškodili jste si s těžkým nádobím pracovní desku? Nemusíte ji hned měnit. Drobné škrábance a rýhy jdou opravit se speciálními přípravky a vosky. Stačí je rozehřát, setřít stěrkou a potom rozleštit.

Celý článek
Začíná jaro! Jaké jsou jarní trendy pro rok 2017? Vybarvěte svůj domov stylovými a hlavně veselými barvami

Začíná jaro! Jaké jsou jarní trendy pro rok 2017? Vybarvěte svůj domov stylovými a hlavně veselými barvami

Vydáno: 20.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 620x

Rozlučte se s bílo šedou zimní nudou a nenechávejte veselé jarní barvy venku před dveřmi. Pusťte je k sobě domů. Které barvy jsou v letošním roce v kurzu? Prim hrají svěží a jasné odstíny, hlavně barva první jarní trávy a listů.

Celý článek