PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Koupelna lesk jak blesk. Vyleštěte ji bez námahy a bolavých zad. Čtěte 3. díl Akademie domácí práce

Čištění akrylátové vany doma v koupelně je pro vás stálou noční můrou? Šetřte životní prostředí a použijte jen ocet nebo sodu. Jak čistit sprchový kout a spáry dlaždic, aby vás nebolela záda. Čtěte další díl Akademie domácí práce.
Vydáno: 02.10.2015 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 5574x

"Uuufff, proč je ta vana tak obrovská, jak mám dosáhnout na druhou stranu?" Kolikrát jste si už takhle povzdechli nad úmornou prací při pravidelném úklidu koupelny. Nemusíte ale nutně stát na zemi a obtížně se natahovat. Mohli byste si pochroumat záda. Když to jinak nejde, klidně si do vany, samozřejmě bez bot, vlezte a omyjte ji i s kachličkami nad ní.

Soda a ocet = kouzelné prostředky na úklid koupelen

V každodenně používaném vybavení koupelny se přirozeně usazuje vodní kámen a malé nečistoty. Čištění vany a umyvadel je proto jedním z věčných témat. Dáváte přednost spíše chemii nebo se bez ní obejdete? Skvěle si totiž vystačíte s pouhou sodou a octem. Na zažloutlý a zašlý povrch si vezměte hadřík s touto kombinací běžných látek a výsledek je zaručený.

Při úklidu se nepředklánějte, raději se podepřete druhou rukou nebo dřepněte. Foto: ©Depositphotos.com/Wavebreakmedia
Při úklidu se nepředklánějte, raději se podepřete druhou rukou nebo dřepněte. Foto: ©Depositphotos.com/Wavebreakmedia
Nánosy vodního kamene trápí řadu domácností v tuzemsku dlouhodobě. Vznikají v oblastech s tvrdou vodou, která má vysoký obsah minerálních látek. Mechanické odstranění kamene bývá dost riskantní. Odborníci proto doporučují sáhnout spíše po lidových prostředcích. Patří sem kromě sody a octa třeba i citronová nebo pomerančová šťáva, nebo prášek do pečiva.

      Co potřebujete k odstranění vodního kamene:
      •    Ocet, jedlá soda
      •    Kyselina citronová
      •    Vata, žínka, hadřík
      •    Voda na opláchnutí
      •    Utěrka z mikrovlákna

Octová voda vám pomůže i při čištění povrchů v koupelně. Sprchový kout, obklady, umyvadla, skříňky a zrcadla dostanou ten správný lesk. Práci si ušetříte, když po sprchování stáhnete kapky vody ze zástěn stěrkou. Někteří výrobci také dodávají skleněné součásti se speciální vrstvou, která brání usazování vodních sedimentů a nečistot.

Ocet, soda a citron jsou základními úklidovými prostředky bez chemie. Foto: ©Depositphotos.com/brookefuller
Ocet, soda a citron jsou základními úklidovými prostředky bez chemie. Foto: ©Depositphotos.com/brookefuller
Kapky vody na takzvaných anticalcových vrstvách sjedou dolů a nevyschnou. Vodoodpudivé vlastnosti dodáte sklu v koupelnách speciálními přípravky. Před ošetřením ale musíte sanitární výrobek co nejlépe vyčistit. Vynechejte přitom chlor a abrazivní prostředky. Lesklé plochy vyčistíte do zářiva chvíli působícím roztokem z dílu vody, dílu octa a půl dílu citronové šťávy.

Baterie a vodovodní kohoutky zabalte do hadru s čisticím roztokem.

Co s vodním kamenem, usazeným na vodovodních kohoutcích, bateriích a sprchách? Zkuste zábaly opět z octa nebo kyseliny citronové. Do kyselého roztoku namočte vatu, případně i kousek hadru a zafixujte na příslušné armatuře. Nechte co nejdéle působit, alespoň několik hodin. V případě silnějšího povlaku ponechte zábal ve vaší koupelně i přes noc.

Blyštivé baterie bez vodního kamene budete mít s obalem z octového hadříku. Foto: ©Depositphotos.com/ijzendoom
Blyštivé baterie bez vodního kamene budete mít s obalem z octového hadříku. Foto: ©Depositphotos.com/ijzendoom
Na plechové nebo ocelové smaltované vaně můžete po čase najít jemné, ale zato stále se zvětšující prasklinky. Může za ně působení horké vody. Popraskání zabráníte jednoduše, při napouštění vany začněte napřed studenou vodou a teprve pak připouštějte vodu horkou. Vanu s případnými skvrnami od rzi dobře vyčistíte citronovou šťávou.

„Nedám dopustit na klasickou chemii, u mne v koupelně funguje perfektně Cif tekutý písek, se kterým všechno vyblýskám za pár minut,“ tvrdí v internetové diskusi čtenářka Iveta. „Když chci před návštěvou v koupelně trochu zavonět, vezmu si Bref na vodní kámen,“ doplnila s tím, že u všech těchto úklidových prací používá samozřejmě ochranné rukavice.

„Já si beru buď žlutý čistič koupelen W5, nebo se spolehnu na starou dobrou Fixinelu s kyselinou fosforečnou. Žena na tohle vůbec nešáhne,“ popisuje na internetu čtenář Béďa. Další možností je podle něj i známé Savo, prodávané v mnoha variantách pro domácí použití.
Natahujete se do výšky? Vemte si raději žebřík a buďte při práci opatrní. Foto: ©Depositphotos.com/maximkabb
Natahujete se do výšky? Vemte si raději žebřík a buďte při práci opatrní. Foto: ©Depositphotos.com/maximkabb
Nejen při úklidu koupelny a blýskání sanitární keramiky na sebe dávejte pozor. Vašemu tělu vadí nečekané prudké pohyby a rotace, zejména v předklonu. U většiny typů van to jde těžko, ale u těch, které nemají dole sokl, si nakročte jednou nohou dopředu. Ulevíte svým zádům. Tentýž krůček udělejte i při čištění umyvadla a zrcadla nad ním.

Pokud to půjde, nakročte si vždy při úklidu jednu nohu mírně kupředu.

I když se vám úklid v koupelně bude zdát fyzicky nenáročný, zatíží váš organismus a každou část těla jinak. V minulém článku už jsme psali o důležitém pojmu, takzvaném pracovním sektoru. Je to prostor, ohraničený šířkou vašich ramen a šířkou více či méně rozkročených nohou. V něm je pohyb ideální, mimo něj už vaše tělo zbytečně namáháte. Proto stůjte k jakékoli činnosti vždy čelem.

Když už vás přepadne bolest zad, snažte se udržet je v teple a hned nemasírujte. Foto: ©Depositphotos.com/Wavebreakmedia
Když už vás přepadne bolest zad, snažte se udržet je v teple a hned nemasírujte. Foto: ©Depositphotos.com/Wavebreakmedia
Při čištění hluboké vany mohou vaše záda dostat co proto. Neohýbejte se ke dnu ze stoje, raději si klekněte, nejlépe na jedno koleno a snažte se příliš neohýbat záda do oblouku. Nohy vyměňujte v krátkých intervalech a místo roztřeseného natahování použijte úklidové náčiní na dlouhé rukojeti. V předklonu moc dlouho nesetrvávejte, ušetříte si do budoucna potíže se zády.

Pokud máte v koupelně vysoké stropy a musíte dosáhnout nahoru, vezměte si stoličku nebo žebřík. Nešplhejte se po okraji vany, je to první krok k sádře na noze. Všechny prostředky k čištění si nechte na dosah ruky, čím méně se budete při práci natahovat a kroutit, tím lépe. Máte v koupelně hodně co čistit? Nemusíte udělat všechno za jeden den, rozvrhněte si klidně gruntování na delší čas.

Méně času v předklonu = méně bolesti zad v budoucnu

Co dělat, když už vás pořádně „rýplo v zádech“, případně za krkem? Rozhodně se nepokoušejte bolavá místa násilím rozmasírovat. Lékaři doporučují především klid, traumatická místa pokud možno zahřát, ale bez přílišného horka. Případně si vezměte běžný prášek od bolesti, nejčastěji obsahující účinnou látku ibuprofenum. Pokud bolest neodezní, zajděte k lékaři.

Máte doma nablýskanou vanu i umyvadlo? Napište do komentáře pod článkem, jaké čisticí prostředky používáte a poraďte ostatním čtenářům.

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

Vydáno: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 113x

Velikonoce se blíží. Vypěstujte si zelenou ozdobu stolu i celého bytu, nechte v misce, květináči nebo skořápkách vyklíčit semínka. K mání je pšenice, ječmen, řeřicha, čočka, fazolky mungo či hrách. Z osení si pak udělejte koktejl.

Celý článek
Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Vydáno: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 180x

Doslova královnou koření je exotická kurkuma. Je součástí směsi curry a neobejde se bez ní žádná orientální kuchyně. Navíc ji využívá lidové léčitelství na spoustu zdravotních neduhů. Přečtěte si, co radí babky na záněty či akné.

Celý článek
Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Vydáno: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 213x

Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy opravdu luxusně vyspali. A teď si představte, že byste tak mohli trávit každou noc. Super spaní nabízejí kontinentální postele, boxspringy. Výška a propojení vrstev zaručují komfortní odpočinek.

Celý článek