0komentářů

Seriál o nezávislém bydlení – 7. díl. Připravte si horkou vodu na koupel či mytí nádobí levně pomocí ohně nebo slunce

Jak připravit vodu na koupel či mytí nádobí skoro zdarma? Nechcete ji ohřívat v hrnci na kamnech? Pořiďte si lázeňská kamna nebo fototermické panely. Jak jinak vodu ohřejete, abyste ji mohli použít i k vytápění domu? Čtěte dále.
Vydáno: 02.10.2015 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 2176x

Ohřátou vodu využijete po celý rok. Od jara do podzimu pro koupání a umývání nádobí, v zimě i pro vytápění domu. Můžete ji ohřát pomocí kotle, fototermických panelů, tepelného čerpadla nebo kombinací těchto způsobů. Tepelné čerpadlo má vyšší energetickou náročnost, takže pro ostrovní systémy není úplně vhodné.

Lázeňská kamna

Lázeňská kamna jsou zřejmě nejjednodušším systémem pro ohřátí vody. Mají topeniště i zásobník na vodu a některé modely připojíte i na rozvod teplé vody. Většinou jsou přímo v koupelně, ale můžete je umístit třeba i do kotelny (pokud je napojíte na rozvod vody). Myslete na to, že k lázeňským kamnům potřebujete vybudovat komín. V kamnech se dá topit dřevem, dřevním odpadem, briketami i černým či hnědým uhlím.

Původní smaltovaný plech nahradili výrobci kvalitní nerezovou ocelí, čímž prodloužili životnost kamen. Stěna zásobníku je oproti původnímu provedení zesílená. Proto můžete lázeňská kamna připojit přímo do rozvodu vody bez nutnosti použít směšovací baterii, tak jak tomu bylo u starých beztlakých modelů.

Lázeňská kamna se skládají ze spodní části (topeniště), které je většinou obloženo šamotem, a horního zásobníku vody. Na kamnech bývá přímo umístěna sprcha a vodovodní baterie. Některé modely mají i elektrický dohřev vody. Výhodou lázeňských kamen je to, že kromě ohřátí vody vytopí i koupelnu. Seženete je už za 5 500 Kč.

Ohřev vody v kamnech s vodním výměníkem

K ohřátí vody využijete i krbová kamna s vodním výměníkem. Kamna vyzařují část energie do místnosti, Zbývající množství energie využijete pro ohřev vody ve výměníku. Čerpadlo přečerpá teplou vodu do kombinované zásobní nádrže, nebo odtéká přímo do systému vytápění.

V kompletní stanici dodá řídící a čerpací jednotka ohřátou vodu do systému vytápění a nespotřebovaná voda se zatím shromažďuje v zásobní nádrži. Vodu z nádrže pak využijete pro koupání nebo mytí nádobí. Krbová kamna s teplovodním výměníkem pořídíte už za cenu kolem 20 000 Kč. Cena závisí na tom, jaký potřebujete výkon a míru bezobslužnosti systému.

Pokud budete chtít topit samotíží, měli byste zásobník umístit výše než krbová kamna. Potrubí by mělo být dostatečně dimenzované a nejlépe co nejpřímější. Čím menší teplotní rozdíl bude u samotížného systému mezi nádrží a krbovými kamny, tím i průtok vody bude menší.

Fototermický systém

Fototermický systém je založen na pomalém průtoku kapaliny solárním kolektorem, kde dochází k ohřevu a následnému přenosu tepla do zásobníku teplé vody. Ze solárního zařízení se teplonosná nemrznoucí kapalina samotížným nebo nuceným oběhem dopravuje k místě spotřeby. Teplo využijete pro předehřev topné nebo užitkové vody.

Systém je známý hlavně pro ohřev vody v bazénu, případně vody přiváděné do zahradní sprchy. Zde je ohřev zřejmě nejjednodušší. Voda je přivedena buďto do rezervoáru, nebo hadice smotané ve stojanu sprchy, kde je vyhřívána slunečními paprsky. Pro vyšší účinnost jsou rezervoár nebo hadice natřeny černou barvou.

Akumulační nádoba (zásobník teplé vody) má záložní elektrický nebo plynový dohřev pro případ, kdy nesvítí slunce a ohřev vody není dostatečný (například v zimě). Mimo topnou sezónu dokáže správně navržený a nainstalovaný systém pokrýt celou spotřebu teplé užitkové vody. V zimě dokáže systém vodu alespoň předehřát.

Pro běžnou domácnost se čtyřmi lidmi se volí velikost kolektorů od 4 do 6 m² a velikost zásobníku 250 - 400 l. Zde je dobré přihlédnout ke zvykům vaší rodiny. Hlavní vliv má to, jestli se převážně sprchujete, nebo jestli spíše oceníte koupel ve vaně. Podle velikosti systému lze celý set i s montáží a zabudováním do domu pořídit v rozmezí 70 000 – 120 000 Kč.

Tepelné čerpadlo

Pokud využíváte k vytápění domu tepelné čerpadlo, využijte jej i pro ohřev užitkové vody. Aby však byl provoz tepelného čerpadla efektivní, nikdy netopí a neohřívá vodu zároveň. Pokud topíte jiným způsobem, můžete si pořídit bojler s integrovaným tepelným čerpadlem, které pracuje na principu vzduch/voda a k ohřevu vody využívá odpadní vzduch z domu.

Zásobník teplé vody můžete doplnit o solární kolektor. Chladný odpadní vzduch využijte pro ochlazování místností (třeba spíž nebo kotelnu) nebo ho vypouštějte ven. Tepelné čerpadlo vzduch/voda s akumulační nádrží pro vytápění domu a přípravu teplé vody seženete za 160 000 Kč.

Také si můžete pořídit topnou věž. Jedná se o kotelnu v kompaktním balení (necelý 1 m2), která obsahuje tepelné čerpadlo, solární systém, elektrokotel, bojler, čerpadla i bezkompresorové chlazení. Topná věž vypadá podobně jako klasický kotel, je hlučná asi jako lednička a umístíte ji třeba do kuchyňské linky nebo na chodbu. Navíc ji pořídíte do 200 000 Kč.

Energetická topná věž VITOCAL 343 od firmy Viessmann. Foto: ebay.de
Energetická topná věž VITOCAL 343 od firmy Viessmann. Foto: ebay.de

Jak ohříváte vodu vy? Znáte ještě nějaký jiný způsob? Podělte se o něj s ostatními čtenáři v komentáři pod článkem.

Úvodní foto: ©Depositphotos.com/nikkytok

Přečtěte si i další díly seriálu o nezávislém bydlení

Úvodní článek. Staňte se ostrovanem a vymaňte se ze spárů energetických společností

1. díl. Jak být nezávislý na dodavatelích elektřiny? Využijte slunce nebo vítr

2. díl. Slunce nesvítí, vítr nefouká? Vyrobte si elektřinu kogenerací

3. díl. Využijte energii vody k výrobě elektřiny. Postavte si malou vodní elektrárnu

4. díl. Bez vody není život. Jak si zajistíte nezávislost na dodavatelích pitné vody?

5. díl. Teploty klesají, zima se blíží. Jak si v ostrovním domě zatopit?

6. díl. Nechce se vám přikládat dřevo do kamen? Načerpejte teplo z přírody

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Toužíte po moderní a zároveň luxusní kuchyni? Pořiďte si obloukovou nebo kruhovou kuchyňskou linku

Toužíte po moderní a zároveň luxusní kuchyni? Pořiďte si obloukovou nebo kruhovou kuchyňskou linku

Vydáno: 22.02.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 96x

Kuchyňské linky tvarované do oblouku vypadají luxusně a moderně. Kam se hodí, kam ne a jak je zařídit? V čem spočívá výhoda obloukových kuchyní a kde naplno využijete chytře zařízené kruhové minikuchyně, které jsou teď v módě?

Celý článek
Nábytek z dřevěných bedýnek je originální, variabilní a má přirozenou krásu. Vsaďte na něj. 9 dílů, jak na to

Nábytek z dřevěných bedýnek je originální, variabilní a má přirozenou krásu. Vsaďte na něj. 9 dílů, jak na to

Vydáno: 21.02.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 143x

Bedýnky od ovoce jsou nejen na podpal, ale i skvělá surovina pro dřevěný nábytek za pár korun. Je libo dekoraci z bedýnek nebo originální stůl, který jinde nenajdete? Podívejte se na přehled dílů vrcholícího bedýnkového seriálu.

Celý článek
Máte doma suchý vzduch? Přečtěte si 6 důvodů, proč si pořídit mlhovou fontánku

Máte doma suchý vzduch? Přečtěte si 6 důvodů, proč si pořídit mlhovou fontánku

Vydáno: 20.02.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 143x

Pokud se potýkáte doma se suchým vzduchem, hledejte způsob, jak zvýšit jeho vlhkost. Jak vybrat svítící mlhovou fontánku do bytu neboli mlhovač? Na trhu je řada typů, mrkněte se na 6 důvodů, proč byste si jej měli do bytu pořídit.

Celý článek