0komentářů

Slavíte Den české státnosti? Trikolora může zářit i z vašeho nábytku. Buďte vlastenci a vyvěste do okna státní vlajku

Slavíte státní svátek, Den české státnosti a připomenutí památky svatého Václava? Navštivte národní svatováclavskou pouť, pořiďte si nábytek v barvách české trikolóry a vyzdobte okna státní vlajkou. Čtěte, jak ji správně vyvěsit.
Vydáno: 25.09.2015 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 2313x

Zářijový státní svátek je pro mnoho lidí jen synonymem vítaného pracovního volna. Do kalendáře přibyl rozhodnutím poslanců před patnácti lety. Zamysleli jste se ale někdy nad naší historií a také smyslem oslav Dne české státnosti a památky sv. Václava? Obecně se v tomto smyslu většinou na veřejnosti hovoří o vlastenectví a patriotismu, i když jsme ve srovnání s jinými národy v tomto ohledu spíše zdrženliví a nemáme potřebu se halasně ke svému „češství“ hlásit.

Jezdecká socha sv.Václava v Praze byla svědkem mnoha dějinných událostí. Foto: ©Depositphotos.com/GoneWithTheWind
Jezdecká socha sv.Václava v Praze byla svědkem mnoha dějinných událostí. Foto: ©Depositphotos.com/GoneWithTheWind
Zajímavý článek na toto téma s výsledky průzkumu vyšel na serveru Lidovky.cz. Vyplývá z něj, že na pojmu „vlastenectví“ se jako na málokterém výrazně podepsala historie. Dnešní čtyřicátníci s převážně vysokoškolským vzděláním jej totiž často vnímají jako něco „zastaralého“ a „trapného“.  Ze studií si pamatují, že s pojmy „vlastenectví“ či „národovectví“ se, ve smyslu jiráskovského pojetí, často a rád spojoval starý režim.

Den české státnosti připomíná událost z roku 935, kdy byl ve Staré Boleslavi zavražděn svým bratrem kníže Václav. Svátek svatého Václava byl do roku 1951 pouze památným dnem. Za komunismu se moc nevyzdvihoval. Státním svátkem a dnem pracovního klidu je od roku 2000.

Mladší, převážně vysokoškolští studenti byli podle průzkumu podstatně smířlivější.  Od pojmu „vlastenectví“ se odvracejí minimálně, historická vazba na komunismus je nepoznamenala. K tomuto termínu přiřazovali vesměs kladné asociace, například hrdost, pýchu nebo lásku k vlasti. To je typické pro Američany, kde najdete státní vlajky nebo její motivy téměř všude, i na nábytku.

Vlajky a národní barvy všude, to je typické hlavně pro Američany a jejich domácnosti. Foto: ©Depositphotos.com/jentara
Vlajky a národní barvy všude, to je typické hlavně pro Američany a jejich domácnosti. Foto: ©Depositphotos.com/jentara
Nábytek v kompletních českých barvách, tedy známé trikolóře červená, modrá, bílá, je u nás spíše výjimkou. Kombinace dvou z těchto barev jsou naopak docela běžné. Chcete si doma připomínat, v jakém státě žijete? Pořiďte si třeba červenou šatní skříň s bílým korpusem. Všechny potřebné věci zase snadno uschováte do prostorné modrobílé komody.

Státní svátek si připomeňte nábytkem v jedné z barev české trikolóry

Samostatná červená je hodně výrazná barva, rozsvítí a proteplí váš byt. Dominantou pokoje udělejte třeba červenou sedací soupravu s křesly. Pokud máte k dispozici jen menší prostor, postačí červená čalouněná válenda nebo solitérní křesílko či sedací vak. Aby vám interiér jen nepřipomínal bývalou sovětskou vlajku, doplňte jej ještě třeba o modrobílou šatní skříň.

Šatní skříň s posuvnými dveřmi Darvin z e-shopu MT-nábytek.cz odpovídá vzhledem prapůvodní vlajce. Foto: MT-nábytek.cz
Šatní skříň s posuvnými dveřmi Darvin z e-shopu MT-nábytek.cz odpovídá vzhledem prapůvodní vlajce. Foto: MT-nábytek.cz
Rádi byste vyladili barvy ve vašem bytě spíše do čistě bílé? K dispozici máte opravdu široký výběr nábytku. Základem výbavy se může stát komoda se šatní skříní a na stěně prostorná police na knihy nebo suvenýry z cest. Moc pěkně vypadá i samostatné bílé křeslo. Pro „trikolorový dojem“ přikupte ještě modrou sedací soupravu nebo alespoň sedací pytel s podnožkou.

Vyvěšovat českou vlajku ve státní svátky dnes už můžete, ale i nemusíte.

Se státními svátky souvisí i další fenomén, vyvěšování českých vlajek. Pamatujete si, jak na tohle dohlíželi horliví domovní důvěrníci? V horším případě vám doma zazvonil takzvaný „šedý mor“, šedě uniformovaní příslušníci Městské inspekce veřejného pořádku. Vyvěsit na nebo před okna českou vlaječku dnes sice můžete, ale také nemusíte. Má to svá pravidla, podívejte se na ně.

Rozkládací sedací souprava s úložným prostorem Bert z e-shopu MT-nábytek.cz doplní domácí
Rozkládací sedací souprava s úložným prostorem Bert z e-shopu MT-nábytek.cz doplní domácí "trikolóru". Foto: MT-nábytek.cz
Historickou vlajkou Čech byla bíločervená bikolóra, podobně jako u sousedního Polska. V dobách národního obrození začala pomalu ustupovat slovanské trikolóře, která obsahuje i modrou barvu. V roce 1920 rozhodli tehdejší zákonodárci, že pole přidané modré barvy bude mít tvar klínu, který směřuje do poloviny vlajky. Význam tohoto klínu se dnes obvykle vykládá jako symbol Moravy.

Podívejte se, jak může vypadat zařizování vlasteneckého nábytku na síti Pinterest.

Ať už státní svátky slavíte či ne, vždy si užijete dnů pracovního volna. Ideálně v přírodě, v případě špatného počasí třeba v obýváku na pohovce. Důležité je, že o způsobu trávení tohoto volného času si rozhodnete jen a jen vy. No, a pokud se chcete doma obklopit nábytkem s barvami státní trikolóry, máte jedinečnou možnost, jak opravdu překvapit vaši rodinu i návštěvy.

Jak vy slavíte státní svátek? Odpočíváte, nebo jste se rozhodli koupit nábytek v národních barvách? Napište o tom do komentáře pod článkem a poraďte ostatním čtenářům.

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Lišta, kryt nebo organizér? Vteřinový manžel poradí, jak nejlépe schovat kabely v obýváku

Lišta, kryt nebo organizér? Vteřinový manžel poradí, jak nejlépe schovat kabely v obýváku

Vydáno: 23.02.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 73x

Máte doma hodně elektrospotřebičů a nemůžete se kvůli tomu pro samý kabel v obýváku pohnout? Ukryjte je před zraky návštěv do husích krků, speciálních lišt nebo za dřevěný plůtek. Můžete je ale i přiznat a udělat z nich dekoraci.

Celý článek
Toužíte po moderní a zároveň luxusní kuchyni? Pořiďte si obloukovou nebo kruhovou kuchyňskou linku

Toužíte po moderní a zároveň luxusní kuchyni? Pořiďte si obloukovou nebo kruhovou kuchyňskou linku

Vydáno: 22.02.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 182x

Kuchyňské linky tvarované do oblouku vypadají luxusně a moderně. Kam se hodí, kam ne a jak je zařídit? V čem spočívá výhoda obloukových kuchyní a kde naplno využijete chytře zařízené kruhové minikuchyně, které jsou teď v módě?

Celý článek
Nábytek z dřevěných bedýnek je originální, variabilní a má přirozenou krásu. Vsaďte na něj. 9 dílů, jak na to

Nábytek z dřevěných bedýnek je originální, variabilní a má přirozenou krásu. Vsaďte na něj. 9 dílů, jak na to

Vydáno: 21.02.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 205x

Bedýnky od ovoce jsou nejen na podpal, ale i skvělá surovina pro dřevěný nábytek za pár korun. Je libo dekoraci z bedýnek nebo originální stůl, který jinde nenajdete? Podívejte se na přehled dílů vrcholícího bedýnkového seriálu.

Celý článek