0komentářů

Jak vyrobit postel z palet? Obrousit, natřít, sestavit, položit matraci. Čtěte 4. díl seriálu a lehněte si na palety

Chcete mít doma originální, ne příliš drahou a pohodlnou ložnici? Vyrobte si postele z palet. Není to složité, při troše šikovnosti máte podle návodu nové ležení hotovo za pár dní. Přečtěte si 4. díl seriálu Paletový styl bydlení.
Vydáno: 24.09.2015 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 9457x

Klidný a dlouhý spánek je základem pro spokojený denní život. Toužíte po originálních postelích, které jsou v současnosti velice oblíbené? Vyrobte si je vlastnoručně z nových či použitých palet na přepravu zboží. Materiál není příliš drahý, opracujete jej poměrně snadno a po závěrečné úpravě vypadá v interiéru skvěle. Jedna paleta váží průměrně 16 kg a má nosnost 300 až 1 500 kg.

Nezapomeňte vybrat pohodlné a měkké polštáře a matrace pro pohodové ležení. Foto: ©Depositphotos.com/archideaphoto
Nezapomeňte vybrat pohodlné a měkké polštáře a matrace pro pohodové ležení. Foto: ©Depositphotos.com/archideaphoto
Pokud se vám paletový nábytek líbí, nemusíte se bát, že budete mít málo suroviny. Ročně se totiž celosvětově vyrobí asi 700 milionů kusů palet. Nábytek z nich uplatníte v interiéru i exteriéru. Nejen před samovýrobou postele si ale určitě ověřte, že vaše surovina je zcela zdravotně nezávadná. Na co se musíte podívat?

Berte jen palety, které mají ve spodní části štítku na prostředním sloupku kód HT (Heat Treatmen). Jejich dřevo zbavil výrobce parazitů nejméně půlhodinovým zahřátím na teplotu 56° C. Pokud na sloupku najdete písmena MB, raději si vyberte jiné kusy. Při výrobě je ošetřili metylbromidem, prudce jedovatým a škodlivým plynem.

V minulých dílech seriálu jsme si představili výrobu sedacího nábytku, židle a stolu, teď zkuste vyrobit postel. Jestliže se vám podařilo sehnat zdravotně nezávadné palety, vytáhněte z nich ze všeho nejdříve veškeré sponky a vyčnívající hřebíky dotlučte. Všechny hrany pak obruste smirkovým papírem, na prkna použijte pásovou brusku. Jeden brusný pás vás přijde zhruba na 50 korun.

Ročně se na světě vyrobí 700 milionů kusů palet. Někde je likvidují, ale je to škoda. Foto: ©Depositphotos.com/nicholas_dale
Ročně se na světě vyrobí 700 milionů kusů palet. Někde je likvidují, ale je to škoda. Foto: ©Depositphotos.com/nicholas_dale
Palety si rozložte někde venku na rovný povrch a vyzkoušejte si, jak výslednou postel sestavíte. Myslete přitom na rozměry pokoje a plánované matrace. Jestliže najdete mezi paletami nějaké vzhledově horší, dejte je do spodního patra. Musíte rozměr palet upravit? Platí známé přísloví: „Dvakrát měř, jednou řež.“ Nakonec si jednotlivé kusy pro závěrečné sestavování označte.

Palety natírejte štětcem, větší plochy ale raději nastříkejte

Palety poté naimpregnujte napouštěcími prostředky. Například plechovka Lazurolu stojí kolem 160 Kč a za ředidlo na vyprání štětců dáte do 50 korun. Impregnaci nechte vsáknout do druhého dne. V případě, že použijete další speciální barevné laky, připravte si 90 až 230 Kč za jednu plechovku. Dřevo změníte k nepoznání, ale výsledek vaší práce pochválí rodina i návštěvy.Zapamatujte si, že bezbarvý lak zachová strukturu dřeva, lazura jej navíc obarví a úplně potom kresbu překryje krycí barva. Natírejte klasicky štětcem, větší plochu raději nastříkejte. Kompresor půjčíte na víkend asi za 1 500 Kč. Nezapomeňte na spodní palety dolů nalepit filcové proužky či kolečka, abyste nepoškrabali parkety nebo podlahovou krytinu.

Váš byt s paletovou postelí každého okouzlí dojmem tradiční usedlosti a pohody.

Opracované a nabarvené palety sestavte podle svého původního rozměření. Pokud trváte na pevném spojení, sešroubujte je k sobě vruty s pomocí speciálních spojovacích úhelníků. Některé návody nabízí i možnost sepnutí elektrikářskými páskami z plastické hmoty. Pak už jen položte futonovou či běžnou matraci, barevné polštářky, podhlavníky a pohodlně se natáhněte. Sněte.

Ležení na paletách má svoje kouzlo, v každém případě je poměrně rychle dostupné. Foto: ©Depositphotos.com/archideaphoto
Ležení na paletách má svoje kouzlo, v každém případě je poměrně rychle dostupné. Foto: ©Depositphotos.com/archideaphoto
O bydlení s paletovým nábytkem, jeho možnostech i tipech na vlastnoruční výrobu, jsme psali jednom z úvodních článků minisérie o paletovém stylu bydlení, přečtěte si jej. Podívejte se i na zajímavý tip pro použití palet ke stavbám levných domků. Já osobně jsem zatím palety využíval na zahradě jako podklad pro nařezané palivové dřevo, ale rád bych z nich zkusil vyrobit zahrádku na balkon.

Za standardní paletu zaplatíte nejčastěji do dvou stovek

Profíci stolaři, kteří se paletovému nábytku věnují už nějaký čas, vyrábí jeden kousek týden až dva. Záleží na jeho velikosti a složitosti sestavení. Ceníky použitých palet se příliš neliší, téměř nová standardní paleta v rozměrech 120 × 80 cm a nosností 700 kg vás přijde na 140 až 170 korun.

„Stavěl jsem si z palet postel, trvalo mi to pár dní a to jsem na tom nedělal pořád. Překvapilo mne, jak je to všechno stabilní. Samovýroba je nakažlivá, zkusím teď udělat židle nebo sedačku,“ nastínil své plány do budoucna v internetové diskusi čtenář s přezdívkou Tamil.Z něčeho tak podceňovaného, jako jsou dřevěné palety, můžete mít doma i další nábytek - skříňky, stolek, pohovku i věšák. Výborně vypadají i křesílka, či konferenční stolek. Možností je spousta a co kus, to originál. Palety se přitom v každé zemi vyrábí ze stromů, které tam rostou nejvíce a nejrychleji. V Čechách je to smrk, ale například v Japonsku cedr.

Podívejte se, jak vypadá paletový nábytek v řadě variant na síti Pinterest.

Řada odborníků na úspory energií uvažovala i o tom, že by se s paletami mohlo třeba topit a využít je jako štěpku v teplárnách, náhradou za uhlí. Výroba nábytku je ale také řešením a jednou z cest, jak zpomalit na naší planetě úbytek lesů. Myslete tudíž při zařizování bytu na to, že přírodní zdroje nejsou nevyčerpatelné a měli bychom je zachovat i pro další generace.

Láká vás klidně spočinout na noc ve vlastnoručně vyrobené posteli z dřevěných palet? Popište v komentáři pod článkem, jak jste ji dělali, odkud jste čerpali inspiraci a poraďte ostatním čtenářům.

Úvodní foto: ©Depositphotos.com/archideaphoto

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Jak najít lokálního farmáře či pěstitele? Stačí vám smartphone s připojením k internetu a správnou aplikací

Jak najít lokálního farmáře či pěstitele? Stačí vám smartphone s připojením k internetu a správnou aplikací

Vydáno: 24.02.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 54x

Zajímáte se o to, co dáváte sobě a své rodině na talíř? Chcete podporovat lokální pěstitele a farmáře, ale nevíte, kde je hledat? Nainstalujte si 4 aplikace, které vám je pomohou najít a které vám o nich řeknou víc než jen adresu.

Celý článek
Lišta, kryt nebo organizér? Vteřinový manžel poradí, jak nejlépe schovat kabely v obýváku

Lišta, kryt nebo organizér? Vteřinový manžel poradí, jak nejlépe schovat kabely v obýváku

Vydáno: 23.02.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 116x

Máte doma hodně elektrospotřebičů a nemůžete se kvůli tomu pro samý kabel v obýváku pohnout? Ukryjte je před zraky návštěv do husích krků, speciálních lišt nebo za dřevěný plůtek. Můžete je ale i přiznat a udělat z nich dekoraci.

Celý článek
Toužíte po moderní a zároveň luxusní kuchyni? Pořiďte si obloukovou nebo kruhovou kuchyňskou linku

Toužíte po moderní a zároveň luxusní kuchyni? Pořiďte si obloukovou nebo kruhovou kuchyňskou linku

Vydáno: 22.02.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 210x

Kuchyňské linky tvarované do oblouku vypadají luxusně a moderně. Kam se hodí, kam ne a jak je zařídit? V čem spočívá výhoda obloukových kuchyní a kde naplno využijete chytře zařízené kruhové minikuchyně, které jsou teď v módě?

Celý článek