0komentářů

Začal podzim, období melancholie. Toužíte po létě? Lékem je podzimní tvoření, výroba podzimní dekorace. Vyzdobte si byt

Dny se rychle krátí, sluníčko bývá schované za mraky a vás může přepadnout melancholie. Jak se jí nejlépe bránit? Pozitivními barvami, pohybem venku či vůněmi. Spolu s dětmi vlastnoručně vyrobená podzimní výzdoba vás nadchne.
Vydáno: 23.09.2015 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 4637x

Astronomické léto skončilo, začal podzim, nejbarevnější období roku. Také se vám líbí brouzdat v šustivém spadaném listí? Je to skvělý dekorační materiál pro originální výzdobu bytu. Rozzáříte jej jasnými odstíny žluté, červené i zelené a alespoň na nějakou dobu zapomenete na smutnou šeď podzimních dnů. Užijte si toto období roku pokud možno v klidu a pohodě.

Rozsviťte si byt a vyrobte si podzimní dekorace v červené, žluté, zelené a hnědé barvě. Foto: ©Depositphotos.com/zwolafasola
Rozsviťte si byt a vyrobte si podzimní dekorace v červené, žluté, zelené a hnědé barvě. Foto: ©Depositphotos.com/zwolafasola
Materiál pro podzimní dekorace nasbírejte na procházce do přírody. Už to je velice dobrá prevence před případnými chmurami z dřívější tmy. Doneste si domů barevné listy, šišky, suché byliny, šípky, kaštany i větvičky stromů. Při výrobě dekorací uplatníte doslova všechno, co vám na louce nebo v lese padne do oka. Vyrobte si košíček, suchou vazbu nebo krásný podzimní věnec.

Pravidelný pohyb zmírňuje pocity sklíčenosti a úzkosti a posiluje psychiku v boji se stresem. Díky zvýšenému proudění krve stimuluje mozkovou aktivitu a zlepšuje duševní schopnosti. Má vliv na vydatný a kvalitní spánek.

Zapojte do práce také své potomky, výroba ozdob do dětských pokojů je pro ně perfektní zábava. Spoustu legrace si s nimi užijete nejen při skládání tradičních kaštanových zvířátek. Dejte dětem lepicí pásku a nechte je ozdobit v pokoji okno “padajícím” listím. Velice oblíbené jsou také okrasné mini dýně. Díky své barevnosti se staly neodmyslitelnou součástí podzimní výzdoby.

Jednou z typicky podzimních dekorací jsou v tuzemsku velmi rozšířené minidýně. Foto: ©Depositphotos.com/teresaterra
Jednou z typicky podzimních dekorací jsou v tuzemsku velmi rozšířené minidýně. Foto: ©Depositphotos.com/teresaterra
Máte zahrádku? Výhodou je, že si řadu vhodných rostlin vypěstujete přes léto sami. Oblíbené dýně, slaměnky, jablka, jiřiny, mochyně a další a další plody a květiny. Zkrášlete si jídelní stůl, komodu v ložnici i obývací stěnu doma vyrobenými dekoracemi. Náladu vám zvednou nejen jejich pestré barvy, ale i dobrý pocit z vlastní šikovnosti.

Ze skleniček, polepených listím, vyrobte jednoduchý svícínek

Velice jednoduchou a zdobnou dekorací je svícínek, třeba z použitých skleniček od dětské výživy nebo zavařenin. Vyberte si ze zásob spadaného listí pevné, pěkně barevné a disperzním lepidlem s nimi skleničku oblepte. Nahoru k hrdlu přivažte po obvodu lýkový provázek, na kterém udělejte smyčku. Dovnitř spusťte zapálenou čajovou svíčku a kochejte se světelnými efekty.

Pěkný návod, jak si vyrobit jednoduchý svícínek a jiné dekorace z barevného podzimního listí, najdete na následujícím videu:

Zajímavou dekorací je „list z listů“.  Vyberte si nejlépe z javorových listů barevnou škálu od světle žluté po tmavě hnědou. Na tenkou, tmavě tónovanou dřevěnou desku si pak nakreslete velký obrys listu, opět javorového. Do tohoto obrysu pak postupně lepte suché listy. Vrstvěte je vedle sebe a nad sebe, v různých barvách a s mírným přesahem. Desku pak pověste na zeď, moc pěkně vypadá v ložnici nad postelemi.

Tradiční zábavou pro děti je výroba zvířátek a postav ze zralých kaštanů. Foto: ©Depositphotos.com/matka_Wariatka
Tradiční zábavou pro děti je výroba zvířátek a postav ze zralých kaštanů. Foto: ©Depositphotos.com/matka_Wariatka
Zabojovat s podzimními náladami můžete i s příjemnou vůní. Takzvaná aromaterapie dokáže s vaší psychikou zázraky. Vyberte si kvalitní aromalampu a vonný olej. Ten zahřívejte nad plamenem, přičemž se teplem do vzduchu uvolňují silice. Drobné částice se přes nosní sliznici a krev dostanou až do mozku a blahodárně působí na váš organismus.

              Esenciální oleje příznivě ovlivňující některé psychické potíže:
              •    Citron - na bolest hlavy, při duševní námaze
              •    Douglaska - proti stresu, srovnává psychiku
              •    Majoránka - uklidňuje nervy a mírní bolesti hlavy
              •    Bazalka - na nespavost, úzkost i migrénu
              •    Grep - na stres a úzkost, antidepresivní a osvěžující

Pro celobarevnou změnu domova zkuste také vyměnit ubrusy, přehozy na pohovkách a křeslech, sedáky na židlích nebo závěsy za barevně teplejší a sytější. Nebojte se žlutých, oranžových, červených a světle zelených doplňků, hned to budete mít doma veselejší. Moc pěkně vypadají různobarevné listy, které zavěsíte nitěmi na suchou větvičku, připevněnou na zdi.

Hezké dekorace z  podzimního listí si vyrobíte také podle návodu v tomto videu:


K podzimu patří už tradičně pouštění draků. Už jenom jejich výroba dokáže zaměstnat váš mozek i ruce a vyhnat z hlavy melancholii.  Není to nic těžkého, stačí dvě slabé laťky, provázek, lepicí páska a pevnější papír. Při troše zručnosti máte draka na stole v kuchyni za chvilku hotového, děti si ho pomalují a můžete ho společně jít proletět na nejbližší kopec.

Nachystejte zahradu na přezimování, nebudete mít čas na chmury

Zahrádka u domu pro vás ale není dobrá jen na sklizeň zeleniny a řezání květin do vázy. Poskytne vám pravidelnou dávku fyzické činnosti, která je v boji s obávanou podzimní “depkou” a stresem vůbec nejúčinnější zbraní. Než své záhony a skleníky připravíte na zimu, uteče podzim jako voda a ani nestihnete přemýšlet nad jeho neveselou atmosférou.

Návštěvám spadne brada z podobné kytice, kterou uděláte ze svinutých listů různých barev. Foto: ©Depositphotos.com/Jitenka
Návštěvám spadne brada z podobné kytice, kterou uděláte ze svinutých listů různých barev. Foto: ©Depositphotos.com/Jitenka
Když nemáte zahrádku, měli byste si pro udržování duševního zdraví najít jinou fyzickou aktivitu. Dokud to počasí umožní, běhejte, jezděte na kole, choďte plavat do krytého bazénu. Ženy mohou zajít na aerobik, zumbu a podobné pohybové aktivity, muži si zahrají s kamarády třeba fotbálek nebo volejbal. Pravidelný pohyb je základem duševního i tělesného zdraví.

Podívejte se na podzimní dekorace z přírodnin na síti Pinterest.

Až se vaším bytem bude linout příjemná vůně některého z olejů, uvařte si dobrý bylinkový čaj nebo si nalijte oblíbené víno. Vychutnávejte si klid a pohodu, bojujte proti podzimním splínům a hýbejte se venku i v tělocvičně. Zapomeňte na nevlídné počasí venku a myslete na to, že za pár měsíců zase bude „na spadnutí“ jaro.

Vyzdobili jste si byt některou z pěkných podzimních dekorací? Napište do komentáře pod článkem, odkud jste čerpali inspiraci a poraďte ostatním čtenářům.

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Japonské rohože, tatami či futony vám zajistí zdravý spánek. Vyzkoušejte exotiku ze Země vycházejícího slunce

Japonské rohože, tatami či futony vám zajistí zdravý spánek. Vyzkoušejte exotiku ze Země vycházejícího slunce

Vydáno: 25.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 3x

Hledáte lůžkové vybavení do své nové ložnice a nebráníte se trošce východoasijské exotiky? Vaší bránou do klidného úkrytu před bláznivým světem budou futonové matrace, postel, či rohože. Japonský styl=čistota a kontakt s přírodou.

Celý článek
Chcete mít voňavý domov a čistý zdravý vzduch? Vyzkoušejte kouzlo katalytické lampy a hoření bez plamene

Chcete mít voňavý domov a čistý zdravý vzduch? Vyzkoušejte kouzlo katalytické lampy a hoření bez plamene

Vydáno: 24.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 55x

Potřebujete provonět domov, zbavit se všech nežádoucích pachů a vydezinfikovat vzduch? Pořiďte si katalytickou lampu. Na jakém principu funguje, co všechno umí, kolik stojí a jak byste ji měli správně používat a čistit?

Celý článek
Bác, ozval se litinový kastrol, co vám vypadl z ruky. Jak opravit poškozenou kuchyňskou pracovní desku? Voskem či tmelem

Bác, ozval se litinový kastrol, co vám vypadl z ruky. Jak opravit poškozenou kuchyňskou pracovní desku? Voskem či tmelem

Vydáno: 23.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 79x

Stala se vám v kuchyni nehoda a poškodili jste si s těžkým nádobím pracovní desku? Nemusíte ji hned měnit. Drobné škrábance a rýhy jdou opravit se speciálními přípravky a vosky. Stačí je rozehřát, setřít stěrkou a potom rozleštit.

Celý článek