PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Nastěhovali se k vám před zimou myši nebo potkani? 8 tipů jak se hlodavců zbavíte. Vyzkoušejte i babské rady

Nastěhovala se k vám před podzimem myš domácí nebo potkan? Řešením je hubení nebo plašení, použijte odpuzovač, pastičku nejlépe s čokoládou, nebo aromatické byliny. Čtěte 8 tipů a babských rad, jak vyhnat hlodavce z bytu či domu.
Vydáno: 18.09.2015 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 7890x

Myši a potkani patří mezi hlodavce, o kterých jistě leccos víte. Vzájemné soužití s nimi je ale pro vás nemyslitelné. Nikdo nechce mít domácnost zamořenou nežádoucími čtyřnohými hosty. Co ale s nimi, když se k vám s podzimem rozhodnou nastěhovat? Postupujte buď radikálně a vyhubte je, nebo vyzkoušejte některou z babských rad na jejich vyhnání.

1. Schovejte potraviny do uzavíratelných obalů, lůžkoviny rozvěste

Pokud chcete zabránit podzimní invazi myší do vašeho domova, nedopusťte, aby se k vám vůbec dostaly. Láká je volně uložená potrava, proto vše uložte do pevně uzavíratelných dóz. Zejména na chatách a chalupách pověste lůžkoviny do výšky a dál ode zdí. Knihy, oblečení a peřiny schovejte nejlépe do bytelných uzavřených skříní.

Myši láká volně uložená potrava, proto vše uložte do pevných uzavíratelných obalů. Foto: ©Depositphotos.com/trancedrumer
Myši láká volně uložená potrava, proto vše uložte do pevných uzavíratelných obalů. Foto: ©Depositphotos.com/trancedrumer

2. Využijte pronikavé aroma některých bylin, myším se nelíbí

Myším také nevoní heřmánek, zdaleka se mu vyhýbají. Rozmístěte jeho svazečky na přístupových cestách k domu i kolem něj a myši vám dají pokoj. Proto stačí rozmístit heřmánek všude kolem domu a ke všem jeho přístupovým cestám. Podobně byste měli uspět s běžně se vyskytujícím řebříčkem, ale i s česnekem. Jejich aroma se myším nelíbí.

3. Myši odradíte od návštěvy mátou, vratičem nebo terpentýnem

Myším údajně vadí i máta peprná. Svázané rostlinky rozvěste po sklepě či jiných místnostech. Stačí ji dát i sušenou na vychozené myší cestičky. Máta prý myším vzdáleně připomíná kočičí pach, a proto se jí vyhýbají. Stejně nevábně myším voní i listí z ořešáku, terpentýn, nebo rostlina vratič. Na myši působí odpudivě i přípravky proti molům, takže se zbavíte dvou škůdců najednou.

Příčí se vám malé hlodavce zabíjet? Použijte odchytové pasti a pak je vypusťte. Foto: ©Depositphotos.com/Gilles_Paire
Příčí se vám malé hlodavce zabíjet? Použijte odchytové pasti a pak je vypusťte. Foto: ©Depositphotos.com/Gilles_Paire
Myšovití jsou velká čeleď hlodavců, obvykle jde o všežravce, méně často o výlučné býložravce. Většině z nich ale chutná převážně jen rostlinná potrava. Žijí na zemi nebo ve vegetaci, dobře šplhají a často i skáčou. Mají krátkou dobu březosti, proto většinou vynikají i neobyčejnou plodností. Zástupci této čeledi jsou menší, 5 – 30 cm dlouzí savci.

Charakteristickým znakem jsou relativně velké oči a velké, tenkostěnné ušní boltce. Dlouhý, málo osrstěný ocas obvykle přesahuje 2/3 těla. Žijí po celém světě a někteří z nich jsou silně invazní. Tvoří nejpočetnější čeleď mezi všemi savci. Z celkového počtu 4089 druhů savců jich tato čeleď obsahuje celou jednu třetinu.

4. Myši z vašeho příbytku odstraní venkovská kočka nebo malí psi

Klasickým nepřítelem hlodavců jsou venkovské kočky. Jejich pach stačí k tomu, aby se myši vašemu příbytku, předsíním a chodbám vyhýbaly. Potíž můžete mít s ušlechtilými plemeny, protože nejsou na lov zvyklá. Myší vás ale dokáží zbavit i některá plemena psů. Ulovit malou potvůrku mohou například malí a střední knírači, jezevčíci nebo teriéři.

Myším prý vadí vůně máty peprné. Svázané rostlinky rozvěste volně v místnostech. Foto: ©Depositphotos.com/aaron007
Myším prý vadí vůně máty peprné. Svázané rostlinky rozvěste volně v místnostech. Foto: ©Depositphotos.com/aaron007
Na internetu je ohledně výskytu hlodavců doma bohatá diskuse. Zajímavou radu přinesla čtenářka s přezdívkou Evkam: „Máte-li domácnost myšmi zamořenou, doporučuji říditi se návodem popsaným v díle páně Jirotky – Saturnin. Pro nezasvěcené: zakoupíte škrabošku čerta a Mikuláše, a před spaním tyto aplikujete na obličeje členů rodiny. Hlodavci nemají šanci očmuchávati Vás a vytrhovati ze sna.“ Dodává, že u nich doma loví myši do pastiček na chleba se sardelovou pastou.

Jinou zkušenost uvádí Potápka: „O myších mi povídej. Na podzim jich máme barák plný, to prosím máme dvě 2 kočky. Nám se osvědčily takové ty umělohmotné pastičky a návnada hořká čokoláda. Špek, chleba a podobně nám nikdy nezabíraly, ale čokoláda jim fakt jede.“ S myšmi se doma pere také čtenář s přezdívkou Loveparade: „Nasypali jsme na zem hladkou mouku nebo práškový cukr, zjistili, kudy chodí a domeček zapěnovali pur pěnou, respektive montážní pěnou na okna.“

5. Elektronické plašiče zaženou myši nepříjemným zvukem

Pokud chcete nepříjemné hlodavé návštěvníky jen odradit, použijte elektronické plašiče na baterie nebo do sítě. Jejich nepříjemné zvuky neuslyšíte, ale myším vadí. Pokuste se také utěsnit veškeré štěrbiny, které doma najdete. Například polyuretanová pěna sice myši nezastaví, ale v kombinaci betonu s drceným sklem jim cestu velice znepříjemní.

Potkan patří k nejinteligentnějším hlodavcům, otrávenou návnadu si jen tak nevezme. Foto: ©Depositphotos.com/mikelane45
Potkan patří k nejinteligentnějším hlodavcům, otrávenou návnadu si jen tak nevezme. Foto: ©Depositphotos.com/mikelane45

6. Zaručenou návnadou do pastiček je prý čokoláda

Nejznámějším a tradičním likvidátorem myší jsou nejrůznější kovové, dřevěné i plastové pastičky. Návnadu dejte na spouštěcí mechanismus. I malý dotyk pak spustí smrtící pružinu. Pastičky patří za nábytek a ke stěnám, kudy vedou myší cestičky. Jako nejlepší návnady se osvědčila slanina, kousek sýra, ale překvapivě i čokoláda.

K lidským obydlím i sídlištím se nebojí přiblížit i potkani. Jsou velice houževnatí a dokáží se ze zahrad prokousat i do sklepů a dokonce i obývacích pokojů. Kvůli propracovanému systému „ochutnavačů“ v potkaní kolonii je dost obtížné vyhubit je otrávenou návnadou. Na trhu existují i klasické velké pérové pasti, nebo různé typy elektronických plašičů.

Potkani v přírodě žijí v koloniích v počtu kolem několika desítek jedinců s hierarchickým uspořádáním. Členové kolonie žijí v jedné oblasti o rozloze cca 6 km², v níž hledají potravu a brání svoje území. Potkan je jedním z nejinteligentnějších hlodavců v přírodě, je schopen přežít i působení důmyslných hubících prostředků.

Perlička vydává potkanům velmi nepříjemné zvuky, raději se od vás odstěhují jinam. Foto: ©Depositphotos.com/slowbird
Perlička vydává potkanům velmi nepříjemné zvuky, raději se od vás odstěhují jinam. Foto: ©Depositphotos.com/slowbird

7. Otrávené zrní je definitivní řešení, odchytové pasti hlodavce nezabijí

V drogeriích, zahrádkářských potřebách i v hobby marketech koupíte také chemické přípravky, které myši i potkany po požití usmrtí. Na granule, otrávené zrní i pasty dávejte dobrý pozor. Jsou velmi nebezpečné pro domácí zvířata a hlavně děti. Příčí se vám malé hlodavce zabíjet? Řešením jsou odchytové pasti, ze kterých myši vypustíte daleko od vašeho domu ve volné přírodě.

8. Na potkany platí morčata, perličky, ale i sádra s vanilkovým cukrem

Pro potkany prý nepříjemné zvuky vydávají i morčata nebo perličky. Zajímavý babský recept jsem našel na jednom ze slovenských diskusních fór. Trik spočívá v nalákání potkanů na sádru. Stačí prý do ní přidat pudink nebo voňavý vanilinový cukr. Zvířata si takto ochucenou sádru nanosí do hnízd a po jejím sežrání a následném napití uhynou.

Potýkali jste se někdy doma s myší či potkaní invazí, a co na ni nejlépe zabralo? Napište do komentáře pod článkem, s jakou návnadou jste měli úspěch, a poraďte ostatním čtenářům.

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
1x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

Vydáno: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 91x

Velikonoce se blíží. Vypěstujte si zelenou ozdobu stolu i celého bytu, nechte v misce, květináči nebo skořápkách vyklíčit semínka. K mání je pšenice, ječmen, řeřicha, čočka, fazolky mungo či hrách. Z osení si pak udělejte koktejl.

Celý článek
Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Vydáno: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 140x

Doslova královnou koření je exotická kurkuma. Je součástí směsi curry a neobejde se bez ní žádná orientální kuchyně. Navíc ji využívá lidové léčitelství na spoustu zdravotních neduhů. Přečtěte si, co radí babky na záněty či akné.

Celý článek
Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Vydáno: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 181x

Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy opravdu luxusně vyspali. A teď si představte, že byste tak mohli trávit každou noc. Super spaní nabízejí kontinentální postele, boxspringy. Výška a propojení vrstev zaručují komfortní odpočinek.

Celý článek