PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Seriál o nezávislém bydlení – 5. díl. Teploty klesají, zima se blíží. Jak si v ostrovním domě zatopit?

Nasekat dřevo, první zahřátí. Odnosit dřevo, druhé zahřátí. Zatopit, třetí zahřátí. Nebo si pořiďte krbová kamna s výměníkem a topte bez námahy. V čem je lepší krb z finského mastku a jak si na něm uvaříte oběd? Čtěte dále.
Vydáno: 18.09.2015 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 2980x

Blíží se topná sezóna. Jak si v domě zajistit teplo? Když si budete topit plynovými kamny, budete závislí na dodavateli plynu. Topit elektřinou zase není v ostrovním domě ideální řešení, protože právě elektrické energie je v zimě poměrně nedostatek a topením byste jí spotřebovali příliš velké množství.

Nejjednodušším nezávislým zdrojem tepla jsou klasická kamna nebo krb, ať už na dřevo nebo peletky. Zatopíte si i pomocí fototermických panelů napojených na akumulační nádrž nebo tepelným čerpadlem. 

Pokud budou okruhy topení fungovat na samotíž bez potřeby čerpadla, zajistíte si v ostrovním systému nižší spotřebu elektřiny potřebnou k vytápění. Aby bylo topení efektivní, je potřeba myslet i na správnou izolaci domu.    

Nejjednodušším nezávislým zdrojem tepla jsou klasická kamna nebo krb na dřevo či peletky. Foto: ©Depositphotos.com/XXLPhoto
Nejjednodušším nezávislým zdrojem tepla jsou klasická kamna nebo krb na dřevo či peletky. Foto: ©Depositphotos.com/XXLPhoto

Akumulace tepla a izolace domu

Vytápění domu úzce souvisí i s jeho izolací. Čím lépe budete mít domek zaizolovaný, tím méně budete muset topit, sníží se vám náklady na vytápění a budete potřebovat méně výkonný zdroj tepla. Dejte si však pozor na výběr správného typu izolace, abyste mohli vy i dům „dýchat“. V tomto směru má nad polystyrenem navrch minerální izolace, případně sláma a jiné přírodní materiály.

Důležité je také to, aby dům dokázal naakumulovat co nejvíce tepla v době, kdy je ho dostatek, a v době ochlazení toto teplo pomalu vydával do prostoru. To splňuje třeba železobetonová konstrukce. Obrovské akumulační schopnosti má také zemina, která vyrovnává teplotní extrémy okolo domu a v zimě tak snižuje potřebu topení, přičemž v létě naopak zabraňuje přehřívání. Teplo budou akumulovat i hliněné omítky.

K čemu jsou dobré velké prosklené plochy? Dobře provedená prosklená stěna zachycuje v zimě teplo ze slunce a slouží jako solární kolektor. Přehřívání prostoru v letním období omezíte vhodným stíněním, například venkovními roletami.

Prosklená stěna zachycuje v zimě teplo ze slunce a slouží jako solární kolektor. Foto: ©Depositphotos.com/habrda
Prosklená stěna zachycuje v zimě teplo ze slunce a slouží jako solární kolektor. Foto: ©Depositphotos.com/habrda

Kotle a krby

Jako primární zdroj tepla použijte kotel napojený samotížně na akumulační nádobu. Z ní pak teplou vodu rozvedete do topných registrů. Z krbu rozvedete pomocí potrubí po celém domě také teplý vzduch, avšak provoz potrubního ventilátoru může být poměrně hlučný.

Akumulační nádobu můžete napojit také na fototermické panely, díky kterým nebudete muset v létě ohřívat vodu kotlem. Chcete topit ekologicky? Pak si pořiďte krb opatřený speciální krbovou vložkou, která umožňuje spalování nejen krbového dřeva, ale také řady jiných ekologických paliv na bázi organického odpadu (biomasy), jako jsou pelety z lisovaného odpadu, obilí, štěpky, skořápky ořechů nebo šišky.

Výhodou kotlů je možnost zvolit si stupeň bezobslužnosti. Na trhu seženete i plně automatizované krby na pelety se zásobníkem, který vystačí na několik dní. Výkon kotle pak nastavíte i pomocí mobilního telefonu. Krbová kamna s teplovodním výměníkem seženete už za cenu kolem 15 000 Kč. Záleží na designu a tepelném výkonu, který si vyberete.

Máte-li kotel na tuhá paliva nebo krbovou vložku s teplovodním výměníkem a systém bez samospádu, musíte při výpadku elektřiny přestat okamžitě topit, jinak hrozí vážná havárie. Bez proudu se totiž zastaví oběhové čerpadlo a voda v trubkách přestane proudit. Když čerpadlo napojíte na záložní zdroj energie s akumulátorem, tak vás výpadky elektřiny ze sítě trápit nemusí.

Multifunkční kamna topí, vaří, ohřívají i pečou

Sporáky na pevná paliva využijete nejen pro vytopení místnosti, ale i k vaření, pečení a ohřevu vody. Model si vyberte hlavně podle toho, jak velký prostor budete vytápět, a zda bude hlavním nebo vedlejším zdrojem tepla. Většina sporáků má prostornou troubu, plotnu a topeniště, některé mohou mít i výměník pro ohřev vody, kterou využijete pro mytí nádobí, koupání nebo vytápění domu. Jejich výhodou je nezávislost na dodávkách plynu a elektřiny.

Sporáky se vyrábí v mnoha barevných a materiálových provedeních i různém designu, a to od moderny až po historizující styly. Vzhledem většinou připomínají krb nebo krbová kamna. Topí se v nich dřevem, dřevěnými briketami, peletami nebo hnědým uhlím. Sporák na dřevo seženete už za 4 500 Kč, sporák s teplovodním výměníkem od 11 200 Kč. Cena opět závisí na výkonu, materiálech a designu.

Sporáky jsou většinou z ocelových dílů a litinových odlitků, plotna bývá z tradiční litiny či broušené oceli. Některé modely mají klasickou sklokeramickou desku. Krby s kachlovým obkladem mají lepší akumulaci tepla. Některé typy mají i prosklená dvířka topeniště, abyste mohli sledovat oheň. 

Sporák na pevná paliva využijete pro vytopení místnosti, k vaření, pečení a ohřevu vody. Foto: ©Depositphotos.com/ChiccoDodiFC
Sporák na pevná paliva využijete pro vytopení místnosti, k vaření, pečení a ohřevu vody. Foto: ©Depositphotos.com/ChiccoDodiFC

Akumulační kamna

Pro stavbu krbu nebo kamen (ale i na obklady a dlažbu) můžete využít finský mastek. Je to přírodní materiál, který díky své hustotě a velkému obsahu křemene a magnezitu vyniká vysokou tepelnou vodivostí i kapacitou, chemickou odolností a dobrou akumulací tepla. Navíc po navlhčení neklouže a odolává zásadám i kyselinám.

Finský mastek je ideální pro stavbu akumulačních krbových kamen. Ta uchovávají teplo celým svým objemem a následně ho uvolňují sálavě povrchem do vytápěného prostoru. Tím v něm udržují stabilní klima. Vzduch v horní části místnosti, který bývá u konvektivního vytápění přepalován, je u krbů z mastku stále čerstvý a dobře se dýchá.

Zmíněné rovnoměrné proudění a krbový základ z mastku zaručuje, že při 1 – 4 hodinách topení získáte 12 – 24 hodin uvolňování tepla. Využitím postranních kouřovodů zefektivníte topení a snížíte účty za energie. Mastkové krby mohou být vybavené i pečící troubou nebo varnou deskou. Teplo z krbových kamen lze částečně rozvést do systému teplovodního vytápění. Krbová kamna obložená finským mastkem seženete už za cenu kolem 55 000 Kč.

Máte doma kotel na peletky nebo dřevo? Jak často musíte přikládat? Podělte se o své zkušenosti s ostatními čtenáři v komentáři pod článkem. V příští díle seriálu zjistíte, jak fungují tepelná čerpadla. Těšte se na něj 25. září.

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

Vydáno: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 103x

Velikonoce se blíží. Vypěstujte si zelenou ozdobu stolu i celého bytu, nechte v misce, květináči nebo skořápkách vyklíčit semínka. K mání je pšenice, ječmen, řeřicha, čočka, fazolky mungo či hrách. Z osení si pak udělejte koktejl.

Celý článek
Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Vydáno: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 168x

Doslova královnou koření je exotická kurkuma. Je součástí směsi curry a neobejde se bez ní žádná orientální kuchyně. Navíc ji využívá lidové léčitelství na spoustu zdravotních neduhů. Přečtěte si, co radí babky na záněty či akné.

Celý článek
Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Vydáno: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 202x

Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy opravdu luxusně vyspali. A teď si představte, že byste tak mohli trávit každou noc. Super spaní nabízejí kontinentální postele, boxspringy. Výška a propojení vrstev zaručují komfortní odpočinek.

Celý článek