Potěšme společně nemocné děti. Na konto dobročinné akce díky vám už přibylo:
17540
0komentářů

Jak pro návštěvu vykouzlíte větší stůl z obrazu nebo malované skříňky? Nemusíte být Brumbál ani Copperfield

Máte malý byt a při zařizování už nezbylo místo na klasický jídelní stůl? Vyrobte si sklápěcí stůl na zeď. Je to levné, rychlé a jednoduché. Jak na to? Stůl na zdi se může stát i ozdobou místnosti. Podívejte se na pár nápadů.
Vydáno: 17.09.2015 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 4557x

Jak na stolování v malém bytě? Třeba to řešíte jako já tím, že se najíte u počítače. Taky ale jistě víte, že to není nejzdravější způsob stravování. Jenže jak to vyřešit, když se do bytu nevejde ani rozkládací jídelní stůl? Můžete využít části kuchyňské linky a zařídit si u ní bar nebo polobar. K němu však potřebujete vyšší židle. Stolování u baru navíc není vhodné pro rodiny s dětmi.

Skládací stůl může ve složeném stavu posloužit i jako úzká komoda. Foto: Roger Mommaerts, CC BY-SA 2
Skládací stůl může ve složeném stavu posloužit i jako úzká komoda. Foto: Roger Mommaerts, CC BY-SA 2

Sklopné a skládací stoly

Využijte volného místa u stěny v kuchyni nebo obývacím pokoji a napevno k ní připevněte úzkou desku. Abyste nemuseli kupovat vysoké židle, neměla by být výš jak 75 cm. Napevno připevněná jídelní plocha však může někdy překážet.

Díky skládacímu a sklápěcímu nábytku ušetříte spoustu místa v malém bytě.

Vyrobte si raději sklápěcí stůl. Když dojíte, sklopíte ho ke zdi. Předtím z něj ale skliďte prázdné talíře. Chcete-li, tak stůl zamaskujte. Bude se pak hodit do kuchyně i obývacího pokoje. Sklopný stůl využijí spíše bezdětné páry nebo jednotlivci. Pro rodinu s dětmi, které se často dožadují jídla, je trochu nepraktický.

Kromě sklopného stolu můžete využít i stůl skládací. Ve složeném stavu ho ukryjete třeba do skříně nebo komory. Z hlediska manipulace je pohodlnějším řešením sklápěcí stůl. Chcete opravdu šetřit místem? Pak ke sklopnému stolu dokupte i skládací židle, které pověsíte na stěnu nebo schováte do kouta.

Vyrobte si sklopný stůl sami

Nechcete sklopný stůl kupovat? Vyrobte si ho sami. Potřebujete k tomu jen stolovou desku a sklopné konzoly, které koupíte v hobbymarketu nebo obchodě s nábytkovým kováním. Chcete pevnější stůl? Vyrobte i podpěrné nohy a  přes panty je připevněte ke stolové desce. Lamino pořídíte za cenu od 150 Kč za metr čtvereční (záleží na vybraném dekoru) a dvě konzoly za 1 000 Kč. Sklápěcí stůl vás tak vyjde na zhruba 1 500 Kč(při použití levnějších konzol i méně) + vaši práci.

Opěrnou nohu můžete pomocí pantů připevnit i ke stěně. Před sklopením desky ji otočíte do prostoru a desku na ni položíte. Ke spodní straně stolové desky připevněte dvě lišty, mezi které opěrná noha zapadne. Pak se vám nestane, že byste ji nechtěně posunuli.

Sklápěcí stůl může být v maskovaný jako obraz nebo skříňka (podobně jako sklopná postel).

Nechcete ze stolu neustále odklízet kořenky či dekorace? Nechte u stěny menší pevnou část desky. Při sklápění zůstane ve vodorovné poloze a věci na ní budou dál stát. Všechny rozměry přizpůsobte vlastním potřebám. Myslete na to, že stolová deska nesmí být delší než výška stolu. Jinak stůl zcela nesklopíte.

Na výrobu stolové desky použijte lamino. Hrany olepte nažehlovací páskou pomocí staré žehličky (olepení provedou i pracovníci hobbymarketu). Využít můžete i spárovku, kterou natřete bezbarvým či pigmentovým lakem nebo zatónujete mořidlem. Myslete na to, aby byl lak zdravotně nezávadný. Nejlepší jsou vodou ředitelné laky.

Jak připevníte sklopný stůl ke zdi?

Jako kteroukoliv jinou poličku. Stačí vám vruty a hmoždinky do materiálu, ze kterého máte zeď. U sádrokartonu se snažte strefit do kovového nebo dřevěného sloupku, nebo použijte speciální hmoždinky. Do sádrokartonu vrtejte s nižšími otáčkami a při vypnutém příklepu. Pro vrtání do sádrokartonu, pórobetonu, nepálené cihly a jiných měkkých materiálů použijte vrták s vidiovým hrotem.

Jak mohou vypadat sklápěcí a skládací stoly? Podívejte se na Pinterest.

Do panelu s armaturou vrtejte pouze vrtacím kladivem se zapnutým příklepem. Použijte vrtáky SDS či SDS-Plus s typickými drážkami a vloženou destičkou ze slinutého karbidu v hrotu. Duté cihly vrtejte bez příklepu, jinak byste polámali vnitřní přepážky v cihle a snížili tak její pevnost. 

Sklápíte? Pochlubte se fotkou vašeho sklápěcího stolu na našem Facebooku a připojte návod, jak si ho vyrobit.

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Chcete být při stavbě domu šetrní k životnímu prostředí? Postavte si domek z hlíny technikou Superadobe

Chcete být při stavbě domu šetrní k životnímu prostředí? Postavte si domek z hlíny technikou Superadobe

Vydáno: 03.12.2016 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 44x

Chcete si postavit dům levně a vlastníma rukama z materiálů, které jsou šetrné k životnímu prostředí? Seznamte se se stavební technikou Superadobe. Jaké postupy se při ní používají, jaké přináší výhody a jak vypadají hotové domy?

Celý článek
Vánoční osvětlení rozzáří vaše okna. Dávejte si však pozor, elektřina je dobrý sluha, ale zlý pán

Vánoční osvětlení rozzáří vaše okna. Dávejte si však pozor, elektřina je dobrý sluha, ale zlý pán

Vydáno: 01.12.2016 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 87x

Jak správně zprovoznit venkovní vánoční osvětlení v oknech, světelné rampouchy nebo řetězy? Kupujte výzdobu a řetězy od známých výrobců a dejte pozor na neporušenou kabeláž a proudové krytí. Elektřina je dobrý sluha, ale zlý pán.

Celý článek
Chcete mít obývací pokoj vybavený podle nejnovějších trendů? Zjistěte, která sedačka je právě v módě

Chcete mít obývací pokoj vybavený podle nejnovějších trendů? Zjistěte, která sedačka je právě v módě

Vydáno: 30.11.2016 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 286x

Vybíráte novou sedačku? Zjistěte, které typy sedacích souprav existují a kam se který typ sedačky hodí. Chcete mít navíc obývák zařízený podle posledních trendů? Pak se podívejte, které barvy, styl a tvary jsou u pohovek v módě.

Celý článek