PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Mytí podlah a nádobí může končit bolestí zad, krku či hlavy. Stojíte správně? Čtěte 2. díl seriálu Akademie domácí práce

Úklidové práce v domácnosti bývají fuška, mohou končit bolestí zad, krční páteře či hlavy. Víte, jak správně stát při mytí nádobí, podlahy nebo jaká je ideální výška kuchyňské linky? Čtěte 2. díl seriálu Akademie domácí práce.
Vydáno: 16.09.2015 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 2554x

Mytí nádobí a podlah patří mezi „mokré“ domácí činnosti, které vám pravidelně zabírají poměrně dost času. Vzhledem k opakovaným pohybům má většina lidí tendenci tělu ulevovat a dlouhodobě si tak namáhá organismus. Trápí vás občas bolesti rukou, zad, či dokonce hlavy? Zkuste při práci v domácnosti myslet na několik tipů pro snížení rizika nepříjemných zdravotních poruch.

Při mytí nádobí si nakročte nebo zasuňte nohu pod dřez

Pro svou krční páteř a záda udělejte užitečnou věc. Naučte se správnému postoji, ať už při umývání nádobí, nebo mytí podlahy. Možná vám to bude zpočátku méně příjemné než se pohodlně prohnout a třeba si zkřížit nohy. Při práci ve stoje byste si ale měli vždy nakročit nebo i zasunout nohu pod pracovní plochu. I když to možná pobolívá, držte při tom záda stále rovná.

Při mytí nádobí stůjte rovně, v ideálním případě si nakročte jednou nohou dopředu.  Foto: ©Depositphotos.com/kmiragaya
Při mytí nádobí stůjte rovně, v ideálním případě si nakročte jednou nohou dopředu. Foto: ©Depositphotos.com/kmiragaya
Přestože nabídka myček na trhu je velká, mytí nádobí ručně ve dřezu je stále běžná rutina zhruba pro 70 procent českých domácností. Přitom je použití myčky v souhrnu o 33 % levnější a navíc šetří čas. Roční „prostoj“ u dřezu totiž dosahuje celkově až 15 dní. I tak podle zveřejněných průzkumů zhruba 5 procent lidí obtěžuje ukládání nádobí do myčky a jeho následné vyklízení.

Pokud, vzhledem k výškovým poměrům u své kuchyňské linky, můžete, ulevte při mytí nádobí svým zádům tím, že se opřete čelem o skříňku nad dřezem.

Domácí práce u kuchyňské linky, to je v největší míře samé stání. Už to je náročná poloha, proto si správný postoj pohlídejte. Při mytí nádobí či míchání těsta mějte optimálně mírně rozkročené nohy, lehce opřené břicho o pracovní desku a čelo opřete o horní skříňku na lince. Vašemu tělu znatelně pomůže tato opora v několika bodech, proto nebudete zbytečně napínat některé svaly.

Mytí podlahy vkleče je tradiční, ale dostanou zabrat kolena. Lepší je umývat ve stoje. Foto: ©Depositphotos.com/icefront
Mytí podlahy vkleče je tradiční, ale dostanou zabrat kolena. Lepší je umývat ve stoje. Foto: ©Depositphotos.com/icefront
Podle ergonomických poznatků máte dřez umístit o zhruba 15 cm výše, tedy do výšky kolem 100 cm. Optimální výšku poznáte tak, že se ke dřezu postavíte a na dno položíte dlaně. Záda musí být v rovné poloze. Varná deska by měla být zase o 5 cm níže, tedy ve výšce zhruba 85 cm od podlahy, abyste viděli i do vysokých hrnců.

       Výška pracovní desky podle výšky postavy:
       ·        150 – 160 cm: 82 cm od podlahy
       ·        160 – 170 cm: 86 cm od podlahy
       ·        170 – 180 cm: 91 cm od podlahy
       ·        180 – 190 cm: 94 cm od podlahy

V kuchyni je velmi důležitá výška pracovní plochy. Přizpůsobte ji výšce osoby. V kuchyni většinou při vaření „kmitají“ minimálně dva lidé, vyberte si raději linku o výšce průměrných 90 cm. Správnou výšku zjistíte tak, že se postavíte k lince a pokrčíte lokty. Pracovní plochu byste měli mít 10 až 15 cm od ruky. Některé luxusní kuchyně mají dokonce i nastavení výšky pomocí elektromotorků.

Myčka je nejpohodlnější, ale v tuzemsku ji stále má zhruba jen třetina domácností. Foto: ©Depositphotos.com/richardmlee
Myčka je nejpohodlnější, ale v tuzemsku ji stále má zhruba jen třetina domácností. Foto: ©Depositphotos.com/richardmlee
Při dlouhodobější práci ve stoje vám výborně uleví, když jednu nohu mírně zvednete a opřete ji chodidlem třeba o malou stoličku. Ke „stojaté“ práci patří i vytírání podlah. Pojem pracovní sektor je důležitý i tady. Netrapte zbytečně své tělo rozmáchlými pohyby mokrým mopem sem a tam. Pro vaše zdraví jsou nejlepší krátké pohyby od sebe a k sobě.

Při umývání podlah netrapte tělo rozmáchlými pohyby do stran

Své poznatky, jak si zachovat zdraví při domácí práci, uplatníte nejlépe před příchodem nečekané návštěvy. Na vlhko setřete podlahu hlavně v předsíni. Jen opatrně, aby vám “neruplo” v zádech. Efektivní postup ve zbytku bytu je začít odshora a od věcí v dosahu očí. Podlahu setřete vždy až na závěr. Když budete šikovní, uklidíte rychle svůj byt do 30 minut a ještě uvaříte kávu.

Šikovná vychytávka pro ždímání mokrého mopu. Nemusíte se vůbec nikam ohýbat. Foto: ©Depositphotos.com/woennyy
Šikovná vychytávka pro ždímání mokrého mopu. Nemusíte se vůbec nikam ohýbat. Foto: ©Depositphotos.com/woennyy
„Mám doma super soupravu s mopem, který můžu vždycky po namočení vyždímat, a nemusím se u toho sklánět ke kbelíku. Šikovná věc proti bolení zad a zdá se mi, že úklid taky rychle odsýpá,“ píše na internetu čtenářka s přezdívkou GábinkaT88.
Já osobně jsem spíše konzervativní; když už tedy mám doma stírat podlahu, tak klasicky ovinu hadr kolem smetáku a „šúruju“, co to dá.

Udržujte páteř rovnou. Nehrbte záda, i když budete mít ohromnou chuť si tak ulevit. Páteř do oblouku bývá jednou z příčin budoucích pohybových potíží.

Odborníci používají při takzvaném ergonomickém hodnocení obecně pojem pracovní sektor. Je to prostor, který máte při každé činnosti přímo před sebou. Ohraničují jej šířka vašich ramen a také rozkročených nohou. Mimo něj se už tělo zbytečně namáhá, stůjte proto ke každé činnosti pokud možno čelem. Zjistěte, jak se neztratit ve vlastní kuchyni, ušetřit si práci a mít všechno po ruce.

Podívejte se, jaké rady a vychytávky pro domácí práce najdete na síti Pinterest.

Rozhodli jste se už neotročit při mytí nádobí ve dřezu a pořídíte si myčku? Zjistěte si, kolik má programů, zda disponuje ukazatelem spotřeby leštidla, nebo zda mycí prostředky přímo dávkuje. Důležitá je energetická třída, nejlepší je AAA, co nejmenší spotřeba vody a naopak co nejvyšší účinnost mytí a sušení. Správnou volbou ušetříte až 60 % energie, 50 % vody a 75 % času.

Mytí nádobí i podlah nemusí být žádná rasovina. Napište do komentáře pod článkem, jak v klidu zvládáte tyto domácí práce a poraďte ostatním čtenářům.

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

Vydáno: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 124x

Velikonoce se blíží. Vypěstujte si zelenou ozdobu stolu i celého bytu, nechte v misce, květináči nebo skořápkách vyklíčit semínka. K mání je pšenice, ječmen, řeřicha, čočka, fazolky mungo či hrách. Z osení si pak udělejte koktejl.

Celý článek
Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Vydáno: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 208x

Doslova královnou koření je exotická kurkuma. Je součástí směsi curry a neobejde se bez ní žádná orientální kuchyně. Navíc ji využívá lidové léčitelství na spoustu zdravotních neduhů. Přečtěte si, co radí babky na záněty či akné.

Celý článek
Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Vydáno: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 223x

Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy opravdu luxusně vyspali. A teď si představte, že byste tak mohli trávit každou noc. Super spaní nabízejí kontinentální postele, boxspringy. Výška a propojení vrstev zaručují komfortní odpočinek.

Celý článek