0komentářů

Z jídelní židličky už dítě vyrostlo, ale z klasické židle na stůl nedosáhne? Pořiďte mu jídelní sedátko nebo podsedák

Zabírá jídelní židlička spoustu místa nebo z ní už dítě vyrostlo? Vylepšete klasickou židli, aby mohlo sedět u stolu a vidělo do talíře. Jaký sedák či podsedák pořídit a jak ho k židli připevnit? Dá se vyrobit i doma? Čtěte dál.
Vydáno: 15.09.2015 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 4080x

Vyrostlo už dítě z dětské židličky a naučilo se samo sedět? Pak je načase poohlédnout se po jiném řešení. Ušetříte i nějaké to místo v kuchyni či jídelně, protože jídelní židlička zabírá dost místa. Na klasickou jídelní židli dítě neusazujte. Nedosáhne nohama na zem, a hlavně neuvidí do talíře.

Zvažte nákup rostoucí židličky, ze které už dítě jen tak nevyroste, a tak poslouží od jeho narození až po školní léta. Rostoucí židle nezabírá tolik místa a je výhodná v tom, že dítě nejen že dosáhne na stůl, ale bude mít i podepřené nohy. Nevýhodou je poměrně vysoká pořizovací cena židličky.

Nevidí dítě do talíře? Pořiďte mu jídelní sedátko nebo podsedák. Foto: ©Depositphotos.com/SimpleFoto
Nevidí dítě do talíře? Pořiďte mu jídelní sedátko nebo podsedák. Foto: ©Depositphotos.com/SimpleFoto

Dětská sedátka

Dětské sedáky i podsedáky fungují prakticky stejně. Připevníte je k židli, a tím zvýšíte její sedací plochu. Dítě tak bude vyšší, uvidí si do talíře a bude se mu dobře jíst. Abyste nemuseli dítě na židli zvedat, pořiďte mu k židli třeba plastový schůdek. Využije ho i v koupelně, aby lépe dosáhlo na umyvadlo. Dítě si snadno zvykne, že si schůdek z koupelny donese k židli samo a vy tak nemáte starosti navíc.

Sedáky a podsedáky si díky jejich nízké váze můžete vzít kamkoliv s sebou, třeba na návštěvu, na chatu či do restaurace.

Jídelní sedátko je vhodnější pro menší děti, které již sice umí samy sedět, ale ještě jim to nejde úplně dobře. Sedák jim většinou poskytne opěru zad i rukou. Na židli ho navlečete, nebo připevníte popruhy. Také může mít protiskluzový spodek, a pak ho stačí na židli položit.

Jídelní sedák zajistí správné sezení a držení těla, pohodlí a stabilitu. Foto: Heuréka.cz
Jídelní sedák zajistí správné sezení a držení těla, pohodlí a stabilitu. Foto: Heuréka.cz

Podsedáky na jídelní židle

Pro starší děti je vhodný podsedák, známý též jako podprdelník. Rozdíl od toho, kterým si podkládáte pozadí vy, je v jeho výšce. Podsedák pro děti mívá tloušťku kolem deseti centimetrů, někdy i o něco více. Nejen že zvýší sezení a ozdobí židli, ale také změkčí původní tvrdou sedací plochu a poskytne tak maximální komfort sezení.

Podsedáky s vyvýšenou hranou jsou dobré v tom, že zabraňují prochladnutí zad dítěte.

Podsedák by se měl přizpůsobit dítěti, ne naopak. Díky tomu bude dítě sedět rovně, nebude se hrbit ani krčit a snadno najde správnou polohu těla. Tenčí polstrované podsedáky rádi využijete sami, abyste neseděli na studeném dřevu, kovu nebo plastu. Polštář není tolik vhodný, protože se rychle prosedí a mění tvar.

Problémem sedátek a podsedáků je to, že dítě nemá kam zapřít nohy. Ty by se z důvodu správného zatížení páteře neměly volně houpat ve vzduch. Pokud u stolu dítě pouze jí, tak podepření nohou není zas tak důležité. Horší by bylo, když by mělo u stolu trávit více času, třeba při kreslení či modelování. V takovém případě raději investujte do kvalitní rostoucí židle.

Pro menší děti, které si v sezení nejsou příliš jisté, pořiďte sedák s popruhy. Foto: Heuréka.cz
Pro menší děti, které si v sezení nejsou příliš jisté, pořiďte sedák s popruhy. Foto: Heuréka.cz

Materiály a cena sedátek a podsedáků

Sedátka pro děti jsou plastová, textilní a nafukovací. Výhodou nafukovacích modelů je nízká hmotnost. Váží méně než půl kilogramu a složené nejsou větší než kniha. Sedátka jsou pohodlná a mohou mít tříbodový bezpečnostní pás či kapsu na příbor nebo hračku. Používejte je však jen u židlí s opěradlem. Většinu typů můžete jednou za čas dát do myčky nádobí, a tak je důkladně očistit.

Podsedák může být vyrobený ze tkaniny s polstrováním nebo z umělé vyvýšené texturované hmoty. Vyrábí se v mnoha typech, dokonce i ve voděodolné úpravě. Potah sedáku by měl jít sundat a vyprat kvůli snadnější údržbě. Vyberte si podsedák, který budete moci připevnit k židli, a to ke všem čtyřem nohám, aby se nesesouval, když poleze dítě na židli.

Textilní židličku, kterou navlečete na opěradlo klasické židle, koupíte za 930 Kč. Plastové sedátko seženete za 1000 Kč, dětský podsedák za 230 Kč. Podsedák vyrobíte i sami, stačí si vzít čtverec tužší pěny nebo polystyrenu a ušít na něj potah s tkaničkami pro přivázání k nohám židle. Také můžete použít podsedák z auta, který pomocí popruhů připevníte k židli. Mívá však sešikmenou sedací plochu, takže z něj může dítě sklouzávat.

Pořídili jste dítěti sedátko nebo podsedák na jídelní židli? Jak se mu s vámi u stolu sedí? Podělte se o zkušenosti s ostatními čtenáři v komentáři pod článkem.

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Jak uspořádat všechny spotřebiče a skříňky v rohové kuchyni ve tvaru L, aby se vám dobře vařilo?

Jak uspořádat všechny spotřebiče a skříňky v rohové kuchyni ve tvaru L, aby se vám dobře vařilo?

Vydáno: 18.01.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 52x

Kuchyňská linka ve tvaru L se hodí do téměř jakéhokoliv prostoru a její tvar přímo vybízí ke správnému zónování. Podívejte se, jak správně uspořádat všechny zóny, abyste dodrželi ergonomické zásady i kuchyňský trojúhelník.

Celý článek
Dětské koberce jsou na podlaze pokojíčku ideální. Vyberte si ten správný. Silnice nebo farma jsou super

Dětské koberce jsou na podlaze pokojíčku ideální. Vyberte si ten správný. Silnice nebo farma jsou super

Vydáno: 17.01.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 47x

Uvažujete už dlouho o výměně koberce v dětském pokoji, jen si nevíte rady s velikostí, materiálem či modelem? Oblíbeným doplňkem pokojíků jsou dětské kusové koberce s motivy silnice, města či farmy. Vyberte svým nejmenším správně.

Celý článek
Co s dětmi, když se venku žení všichni čerti? 12 tipů pro zimní dětské hry

Co s dětmi, když se venku žení všichni čerti? 12 tipů pro zimní dětské hry

Vydáno: 15.01.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 144x

Zimní období je dlouhé, venku bývá nevlídno a brzy tma. „A co děti, mají si kde hrát?" Jak se s dětmi nejlépe zabavíte? Vyzkoušejte některý z 12 tipů na dětské hry a společnou zábavu, když je venku nevlídno a extra špatné počasí.

Celý článek