PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Zařiďte si byt podle asijského učení zen. Užívejte si doma klid, pohodu a harmonii. Relaxujte ve stylu zen home

Toužíte po tichém a klidném interiéru v neutrálních barvách? Harmonii, pocit komfortu, útulnosti a bezpečí vytvořte v 7 krocích. Zařiďte se v exotickém stylu asijského zen buddhismu. Ideální místo pro relaxaci je i zenová zahrada.
Vydáno: 11.09.2015 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 3803x

Trápí vás dnešní zrychlená doba, kdy jsou všichni kolem vás jakoby „rozmazaní“ a cítíte zvláštní neklid? Vytvořte si alespoň doma pohodové a ničím nerušené prostředí po vzoru východních kultur.   Vylepšete si svůj domov podle principů učení zen. Stejně jako u japonského stylu bydlení se snažte interiér nepřeplňovat a vybírat kvalitní kusy nábytku. Budete moci svobodně dýchat a relaxovat.

Pojem „zen“ představuje v interiérech harmonii, rovnováhu a relaxaci

Zenová tradice má své kořeny v Číně, jako odnož buddhistického učení s důrazem na meditaci. Jde tu o získání určité životní rovnováhy oproštěním se od veškerých myšlenek. Velký vliv na to má i prostředí a interiér, ve kterém žijete. Praktikováním principu zen v sobě udržíte čistou, otevřenou a klidnou mysl. Uvědomíte si své každodenní konání a naučíte se laskavosti ke všemu v okolí.

Klid, pohoda, relaxace, meditace. To vše charakterizuje zenový styl bydlení. Foto: ©Depositphotos.com/Kizil24
Klid, pohoda, relaxace, meditace. To vše charakterizuje zenový styl bydlení. Foto: ©Depositphotos.com/Kizil24
Styl zenu nemá striktně určená pravidla. Respektuje ale přírodní zákonitosti a lidé jej často spojují s minimalismem a čistou linií. Stres a starosti každodenního života eliminujte nejlépe s jednoduchým nábytkem. K měkkému čalounění přidejte polštáře a neodoláte pohodovému odpočinku. Stačí jen 7 kroků k přeměně vašeho obyčejného bytu na zenový interiér.

1. Propojujte doma vnitřní a venkovní prostor

Snažte se propojit exteriér a interiér, je to základ bydlení v zenovém stylu. Vybírejte si přírodní materiály, tedy kámen, bambus, dřevo, korek. Pomůže vám to vytvořit doma příjemnou atmosféru. Máte velká okna s výhledem do volné přírody nebo alespoň na zahradu? Každodenní pohled „do zeleného“ má už řadu let známý uklidňující účinek.

Čtenářka s přezdívkou parisgirl4 obdivuje zen home na internetu: „Líbí se mi ta jednoduchost a takový klid, co z těch interiérů srší. Nemám ráda přeplácanost a celkově mě fascinují asijské prvky. Mám sice zatím jen pár doplňků, ale rozhodně bych do budoucna ráda svoje bydlení stylizovala právě do zenu.“

Nábytek pro bydlení ve stylu zen vybírejte především v jednoduchých a čistých liniích. Foto: ©Depositphotos.com/Ciklamen
Nábytek pro bydlení ve stylu zen vybírejte především v jednoduchých a čistých liniích. Foto: ©Depositphotos.com/Ciklamen

2. Zelené rostliny a vůně jsou pro domácí klid a pohodu nezbytné

Není žádné tajemství, že zelené rostliny a kyslík, který ve dne "vydechují", příznivě ovlivňují vaši psychiku. Vedle klasických pokojovek zkuste pěstovat bonsaje, případně na vodu velmi nenáročné Tillandsie v závěsech na stropě. Zpříjemněte si prostředí v bytě i přírodními vůněmi esenciálních olejů, různých vonných svíček nebo tyčinek.

3. Vyberte si jednoduchý nábytek z přírodních materiálů

Nábytek pro byt v zen stylu pořiďte jednoduchý, bez zbytečných detailů a bohaté výzdoby. Dbejte na čisté, jednoduché linie z kvalitního přírodního materiálu. Komody, skříně i další úložné prostory můžete oživit i barevným lakem, který ale barevně koresponduje se zbytkem prostoru.

Hlavní místností zenového interiéru je obvykle ložnice. Kupte si do ní nejméně 55 cm vysokou postel, s koženými nebo čalouněnými čely. Dejte ji co nejblíž k přirozenému světlu, hlavně ne za dveře či do průchozí části. Doplňte pěkné vlněné přehozy a nepřežeňte to s počtem polštářů.

Skvělou relaxaci a uklidnění vám zajistí zenová zahrada s jezírkem, oblázky a kameny. Foto: ©Depositphotos.com/white78
Skvělou relaxaci a uklidnění vám zajistí zenová zahrada s jezírkem, oblázky a kameny. Foto: ©Depositphotos.com/white78

4. Elektronika k zenovému stylu nepatří

Odstraňte z bytu nebo pokoje v zen stylu veškerá elektronická zařízení. Odborníci je považují za zdroj neklidu, tudíž nevhodné k pohodovému bydlení. Kabeláž ani dráty samozřejmě vysekávat ze stěn nebudete, ale dohlédněte na jejich dobré ukrytí. Váš zen posílí i jednoduché křeslo do čtecího koutku, nezapomeňte ale na doporučené čisté linie.

Relaxujte, najděte si to, co vás uklidňuje a u čeho můžete odpočívat. Může to být obraz, soška z Asie, pomalá hudba nebo umělecké dílko od kamaráda.

5. Nejlepší je přirozené a měkké světlo

Pro dokonalou relaxaci vyměňte doma žárovky a zářivky za „uklidňující“ svítidla či svíčky. Zvolte si různé zdroje světla, abyste mohli měnit místa osvětlení i jeho intenzitu. Raději než silné stropní světlo nakupte více stojatých lamp či sestavy s nepřímým osvitem. V ložnicích využijte nástěnné lampičky s volbou nasměrování světelného kužele, pro dobrou pohodu si zapalte vonné svíčky.

Pro zen home style je důležitý dostatek přirozeného světla, nijak se mu nebraňte. Foto: ©Depositphotos.com/Ciklamen
Pro zen home style je důležitý dostatek přirozeného světla, nijak se mu nebraňte. Foto: ©Depositphotos.com/Ciklamen

6. Zenový styl charakterizují přírodní odstíny

Jaké barvy jsou vhodné pro interiér, který má navodit pocit relaxace a klidu? Šedá, bílá i béžová se stopou růžové, tedy přírodní, měkké odstíny. Soustřeďte se na barevnou harmonii podlah, stěn a nábytku. Případnou monotónnost rozbijte rozumnou kombinací dvou barev, nebo dvou odstínů barvy jedné. Dobře meditovat se vám bude třeba s pískovou, zlatavě žlutou nebo barvou mořské modři.

„Bohužel spoustu lidí bydlení moc nebere, a co někde dostanou, to si tam zkrátka dají. Narážím na byty, kde je každá místnost vymalovaná jinou sytou barvou, takové komunistické sedačky, koupelna klasická, žádné oživení a všude je stejný nábytek z výprodeje,“ konstatuje další čtenář s přezdívkou Jarin. „Zařídit byt podle zen je stejné jako s oblečením, někdo vkus má, někdo ne,“ dodal.

7. Vybírejte textilie z lehkých přírodních materiálů

Textilie vybírejte podle stejných principů, jako volíte barvy. Vše by mělo být přírodní, příjemné a lehké. Pro zenový dekor jsou typické lehké záclony, závěsy ze lnu nebo z lehké vlny, sladěné s ostatním zařízením. Snažte se také v místnostech měnit světelnou atmosféru s pomocí žaluzií. Zkombinujte čistě vlněné a bavlněné koberce, které odpovídají barvě podlahy.

Najděte si něco, co vás uklidňuje, a u čeho můžete v klidu odpočívat a meditovat. Foto: ©Depositphotos.com/Zinco79
Najděte si něco, co vás uklidňuje, a u čeho můžete v klidu odpočívat a meditovat. Foto: ©Depositphotos.com/Zinco79
Počítejte s tím, že tvorba lehkého a harmonického interiéru není snadná. Citlivě omezte barevnou paletu na neutrální odstíny „vody a země“. Vynechte nejen přezdobené dekorační předměty, ale i ornamentální celoplošné koberce. Zbytečně přitahují pozornost. Obecně celý prostor vašeho bytu „vyčistěte“ a nezapomeňte jej doplnit o květiny, oblázky, nebo kusy dřeva, ohlazené vodou.

Inspirujte se různým vybavením bytů ve stylu učení zen na síti Pinterest.

V interiéru ve stylu zen buddhismu pamatujte vždy na to, že méně znamená více. Proto si v bytě nechávejte jen věci, které skutečně potřebujete. Když se zbavíte zbytečností, bude najednou váš život jednodušší. Má to také jednu praktickou výhodu. I v menším bytě bude najednou více místa. Při nákupu nábytku obecně dejte přednost jednoduchým kvalitním kouskům na úkor kvantity.

Oslovila vás možnost bydlet v souladu s asijským učení zen? Napište do komentáře pod článkem, jakou máte doma nábytkovou výbavu, poraďte ostatním čtenářům.

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

Vydáno: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 103x

Velikonoce se blíží. Vypěstujte si zelenou ozdobu stolu i celého bytu, nechte v misce, květináči nebo skořápkách vyklíčit semínka. K mání je pšenice, ječmen, řeřicha, čočka, fazolky mungo či hrách. Z osení si pak udělejte koktejl.

Celý článek
Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Vydáno: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 164x

Doslova královnou koření je exotická kurkuma. Je součástí směsi curry a neobejde se bez ní žádná orientální kuchyně. Navíc ji využívá lidové léčitelství na spoustu zdravotních neduhů. Přečtěte si, co radí babky na záněty či akné.

Celý článek
Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Vydáno: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 198x

Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy opravdu luxusně vyspali. A teď si představte, že byste tak mohli trávit každou noc. Super spaní nabízejí kontinentální postele, boxspringy. Výška a propojení vrstev zaručují komfortní odpočinek.

Celý článek