PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Kam s postelí v malém bytě? Schovejte ji do skříně. Přes den nepřekáží, v noci se dobře vyspíte

Vyřešte spaní v malém bytě. Otevřete skříň, sklopte lůžko, rozepněte popruhy, lehněte si. Dobrou noc. Ráno provětrejte lůžkoviny, připněte je popruhy, postel vyklopte, skříň zavřete a zase máte místo. Jak vybrat sklopnou postel?
Vydáno: 11.09.2015 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 8310x

Sklápěcí postel využijete v malém bytě i tam, kde by lůžko zabíralo přes den zbytečně místo. Pořiďte ji třeba do dětského pokoje. Dítě si přes den bude v prostoru před lůžkem hrát a večer mu snadno nachystáte postel ke spaní. Díky sklopné posteli vytvoříte lehce a rychle ložnici z obýváku. Volný pokoj pak budete moci přenechat dítěti, a přitom nebudete muset spát na rozkládací pohovce. Mimo to může sklopné lůžko posloužit také pro přespávání návštěv.

Spolu s lůžkem ukryjete i peřiny, takže máte hned uklizeno. Sesuvu lůžkovin a pohybu matrace zabráníte pomocí popruhů. Díky kvalitnímu mechanismu postel sklopíte i jednou rukou, často to zvládne i dítě. Ty nejlepší mechanismy dokonce podrží lůžko v jakékoliv poloze, takže vám při vyklápění nespadne na nohu, když byste jej omylem pustili.

Historie sklopných lůžek

Historie sklopných lůžek není příliš zmapována, avšak za jejich předchůdce lze zřejmě považovat skříňové postele z období renesance. V Evropě používali lidé sklopné postele zřejmě po staletí, kombinovaný nábytek pak byl velice populární především v 19. století. Výrobci a obchodníci uváděli na trh řadu nábytku s dvojím použitím a sklopné postele vyráběli buďto jednoduché, nebo s více funkcemi, třeba ve spojení se stolem nebo komodou.

Dříve byla sklopná lůžka spíše provizoriem na chatu, dnes už si na nich dopřejete kvalitní každodenní spánek. Navíc splňují veškeré hygienické a ortopedické nároky. Do sklápěcí postele si můžete vybrat jakýkoliv typ roštu i matrace, vyhněte se však lůžkům, u kterých matrace leží na rovné desce bez otvorů.

Konstrukce sklápěcích postelí

Lůžko můžete sklápět na výšku (z čela) i šířku (na bok), záleží na použitém kování. Seženete jednolůžko, dvoulůžko, postel nestandardních rozměrů, a dokonce i variantu patrovou. Systém sklápění závisí především na prostoru, který máte k dispozici. Méně místa zaberou postele sklápěné přes bok, manželská dvoulůžka se vždy vyklápí z čela.

U sklopných postelí používají výrobci dva typy sklápěcího mechanismu. Jeden je na bázi tažných pružin, druhý na bázi hydraulických zvedacích pístů. Lůžko se nesmí samo od sebe vyklopit a zároveň se samo nesmí zvednout, pokud v něm ležíte. Při instalaci postele myslete na kotvení k podlaze nebo ke stěně, aby se na vás při používání nepřevrátila.

Na trhu se setkáte i s modely, u kterých dveře skříně tvoří spodní část lůžka. Pak je matrace zcela uzavřená a nevětraná, což je špatně.

Sklopné lůžko je nejčastěji zabudované do skříně. Její hloubka včetně lůžka bývá kolem 45 cm. Dveře mohou být klasicky otevíravé (otočné), sklápěcí nebo otočné o 270 °. Ty kopírují boční stěny skříně, díky čemuž ušetříte další místo kolem sklopného lůžka. Místo dveří můžete použít třeba rolety nebo závěsy. 

U některých výrobců koupíte i samostatné sklopné lůžko bez skříně. Tu si můžete vyrobit sami nebo dokoupit později. Samostatné lůžko vestavíte třeba do niky a od zbytku místnosti ho oddělíte závěsem či vertikálními žaluziemi. Pro ušetření dalšího místa se podívejte po sklopné posteli, která je zkombinovaná s dalším typem nábytku, třeba sedačkou, policemi nebo psacím stolem. Ve skříni, která kryje lůžko, mohou být zabudované police pro odkládání drobností, čalouněné čelo i osvětlení.

Bezpečnost sklopných postelí

Sklopné lůžko se při používání může převrhnout. Proto ho vždy připevněte ke zdi nebo podlaze (pokud ho nezapřete o strop). Dále se můžete poranit o sklopné kování. Při nákupu se tedy přesvědčte, že je celý mechanismus pořádně zakrytovaný. Lůžko je poměrně těžké, takže zde musí být takové sklopné kování, abyste pro sklopení a zavření lůžka nemuseli použít nadměrnou sílu. 

V zavřené poloze musí být postel zajištěna proti samovolnému sklopení, a pokud je sklopena o méně jak 150 mm, měla by se automaticky zavřít. Ve sklopené poloze se sklopné lůžko nesmí samo vracet do zavřené polohy (podpěry se nesmí zvednout o více jak 0,5 cm nad podlahu).

Nákup sklopného lůžka

Sklopná lůžka se pohybují v cenové relaci od 10 000 do 15 000 Kč. V ceně postele většinou dostanete i matraci a rošt. Za podobnou cenu pořídíte i lůžko s přídavnou funkcí, třeba v kombinaci s knihovnou nebo pohovkou. Cena sklopné postele však může být i mnohem vyšší, klidně 50 000 Kč. Záleží na designu, materiálech a funkcích lůžka.

Inspirujte se před nákupem sklopné postele na Pinterestu.

Designéři a výrobci navrhují a vyrábí sklopná lůžka nejčastěji z lamina, které použijí na skříňový korpus, samotné lůžko pak vyrábí z kovového rámu s lamelovým roštem. Ostatní výrobky se většinou liší jen v materiálu použitém na rám a rošt. Celodřevěná sklopná lůžka se až na výjimky nevyrábí.

Na co myslet při výběru sklopné postele:

  1. Snadnost manipulace
  2. Typ sklopného mechanismu
  3. Způsob ukotvení do podlahy a stěny
  4. Zajištění proti náhodnému otevření i samovolnému sklopení
  5. Výběr matrace a roštu

Máte doma sklopné lůžko? Pochlubte se ostatním čtenářům v komentáři pod článkem, jak se vám na něm spí.

Úvodní foto: ©Depositphotos.com/intsysd

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

Vydáno: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 114x

Velikonoce se blíží. Vypěstujte si zelenou ozdobu stolu i celého bytu, nechte v misce, květináči nebo skořápkách vyklíčit semínka. K mání je pšenice, ječmen, řeřicha, čočka, fazolky mungo či hrách. Z osení si pak udělejte koktejl.

Celý článek
Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Vydáno: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 182x

Doslova královnou koření je exotická kurkuma. Je součástí směsi curry a neobejde se bez ní žádná orientální kuchyně. Navíc ji využívá lidové léčitelství na spoustu zdravotních neduhů. Přečtěte si, co radí babky na záněty či akné.

Celý článek
Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Vydáno: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 213x

Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy opravdu luxusně vyspali. A teď si představte, že byste tak mohli trávit každou noc. Super spaní nabízejí kontinentální postele, boxspringy. Výška a propojení vrstev zaručují komfortní odpočinek.

Celý článek