PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Seriál o nezávislém bydlení – 4. díl. Bez vody není život. Jak si zajistíte nezávislost na dodavatelích pitné vody?

Nebuďte závislí na vodovodním řádu a ušetřete. Jak na to? Vybudujte si u ostrovního domu kopanou nebo vrtanou studnu. Která je lepší a jak ještě ušetřit? Využijte i dešťovku. Zjistěte, jak ji přeměníte na pitnou vodu. Čtěte dál.
Vydáno: 11.09.2015 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 3263x

Spotřeba vody i nároky na její kvalitu jsou stále vysoké. Navíc trvale roste cena vody z veřejného vodovodu. Dostatek vody ovlivní kvalitu a komfort vašeho bydlení a díky jejímu nezávislému zdroji značně ušetříte. Můžete ho využít pro plné pokrytí spotřeby domácnosti, ale také jako doplněk při závlahách nebo napouštění bazénu. Jako nezávislý zdroj vody využijte studnu a dešťovou vodu.

Vybudování studny

Vybudování studny je poměrně náročné. V první řadě musíte zjistit, zda se na pozemku použitelný zdroj vody vůbec nachází. Informace o stavu podzemních vod a hloubce hladiny spodní vody zjistíte pomocí průzkumných vrtů. Jeden vrt stojí zhruba 1 000 až 1 500 Kč na jeden hloubkový metr. Celkově vás tak průzkum vyjde řádově na desetitisíce korun.

Studnařské společnosti obvykle nabízí provedení všech prací na klíč, včetně vyhledání zdroje a zajištění povolení.

Po zmapování výskytu vody musíte provést rozbor její kvality, protože nemusí vyhovovat hygienickým nárokům. Rozbor provádí specializované hydrogeologické firmy nebo hygienické stanice. Zaplatíte za něj na 1 000 - 5 000 Kč. Kromě rozboru kvality potřebujete i projekt pro vybudování studny, který stojí kolem 2 000 – 4 000 Kč.

Při stavbě studny musíte vyhovět zákonným požadavkům, protože ji úředníci berou jako vodohospodářské dílo. Proto u ní vyžadují projekt a souhlas vodoprávního řízení vodohospodářů a stavebního úřadu. Stavbu musí provést odborná firma, která vám po vybudování studny předá autorizační osvědčení. To musíte poskytnout při kolaudaci studny a vodoprávním řízení.

Díky studni budete mít vlastní zdroj pitné vody i tam, kde není veřejný vodovod. Foto: ©Depositphotos.com/elaplan
Díky studni budete mít vlastní zdroj pitné vody i tam, kde není veřejný vodovod. Foto: ©Depositphotos.com/elaplan

Kopanou, nebo vrtanou studnu?

Studna může být kopaná nebo vrtaná. Kopaná mívá větší průměr, rychlejší doplňování vody a snadněji se čistí. Vybudování je však náročnější a voda je kvůli nižší hloubce náchylnější na místní znečištění. V porovnání s výsledným efektem jsou náklady na vybudování kopané studny vysoké.

Vrtaná studna bývá hlubší. Využijete ji spíše v místech s menším odběrem vody, tedy u menších rodinných domků, rekreačních staveb, a v místech, kde je hladina podzemní vody v hloubce větší jak 12 metrů. Voda z vrtů není tak náchylná na místní znečištění a bývá kvalitnější.

Při hledání zdroje pitné vody vám pomůže i zkušený proutkař, který mnohdy najde vodu přesněji než vrtaři.

Za vrtanou studnu zaplatíte zhruba 1 500 – 2 000 Kč za běžný metr v závislosti na typu podloží. Vrtaná studna bývá hluboká 30 až 40 metrů. Další poplatky v řádu tisíců zaplatíte za zajištění povolení a vyřízení dalších právních náležitostí. Průměrně se tak cena vrtané studny pohybuje kolem 60 000 Kč.

Cena za jeden metr kopané studny je 5 000 až 8 000 Kč. Hloubka se však pohybuje kolem 10 metrů, takže výsledná cena bývá podobná jako u vrtané studny. Vrtané studny mají udávanou životnost kolem 30 let, kopané studny vydrží klidně i celé století. Náklady na roční provoz studny, tedy především pohon čerpadla, jsou asi 1 000 Kč.

Velikost studny

Studna o průměru 10 – 15 cm musí být hlubší, aby se pod úrovní pramene vytvořil dostatečně vysoký vodní sloupec. Po zasunutí jednoduchého čerpadla je však tento vrt dostačující pro rekreační objekty a domácnosti s menší spotřebou vody.

Studna o průměru 20 – 25 cm umožňuje zapuštění většího čerpadla, takže pokryje spotřebu běžného rodinného domu. Studny o průměru kolem 1 m jsou v přepočtu na jeden běžný metr nejdražší, ale nemusíte je vrtat do takové hloubky. Při zanesení se snadněji čistí,díky čemuž mají i vyšší životnost vodního zdroje.

Hloubka studny závisí nejen na hloubce, ve které narazíte na vodu, ale i na její šířce. Ta totiž udává, jak vysoký vodní sloupec bude potřeba. Studnu je potřeba vyhloubit několik metrů pod místo nálezu vody, aby se vytvořila zásobárna nazývaná vodním sloupcem. Vrty o průměru kolem 10 cm mívají hloubku vodního sloupce zhruba 12 m, dvaceticentimetrové vrty zhruba 8 metrů a u širších vrtů stačí výška vodního sloupce 3 až 4 metry.

Využití dešťové vody

Dešťovku využijete k zalévání trávníku či zahrady, ale i při praní, sprchování nebo splachování WC. Dešťová voda není úplně čistá, protože přichází do kontaktu se střešní krytinou nebo odpadními rourami. Kvůli tomu může být znečištěna nejen choroboplodnými zárodky, ale i nežádoucími látkami, které uvolňuje materiál, ze kterého je vyrobena střešní krytina.

Problematickými materiály jsou třeba eternit nebo lepenka. V těchto případech není zachytávání dešťové vody zcela vhodné. Podle dosavadních zkušeností je však znečištění choroboplodnými zárodky tak malé, že při zodpovědném zacházení s dešťovou vodou nemůže dojít k ohrožení zdraví.

Odstraněním hrubých nečistot, převařením a správnou filtrací můžete dešťovou vodu upravit na pitnou. K tomu je potřeba i chemické nebo UV čištění. Ceny zařízení na akumulaci a další využití dešťové vody se pohybují v desetitisících korun. Zařízení pro využití dešťovky koupíte i jako komplet. Jeho cena začíná přibližně na 20 000 Kč. Pokud chcete vodu využít i v domácnosti, připlaťte si za větší nádrž.

Jak funguje zařízení pro využití dešťovky

Dešťovou vodu stékající ze střechy okapovými svody přivedete sběrným potrubím přes zemní filtr do nádrže. Pomocí domácí vodárny pak čistou vodu načerpáte do vodovodního rozvodu domu nebo k bazénu či zavlažovacímu zařízení zahrady. Nečistoty se zbytkovou vodou odvedete potrubím do kanalizace nebo k zasakování.

Velkokapacitní zásobník vody mívá objem 3 – 12 kubíků. Můžete ho umístit na pozemek nad terén, ale pro celoroční provoz ho zakopejte do země. Nádrže se vyrábí z plastu, betonu, laminátu i oceli, případně z jejich kombinací. Pro běžnou domácnost stačí nádrž o velikosti 5 – 8 m3, k zavlažování zahrady potřebujete asi 6 m3 na 100 m2 zahrady. Výběr nádrže ovlivňuje i množství dešťových srážek v lokalitě a velikost střešní plochy.

Nádrž umístěte na chladné a tmavé místo (nejlépe do země), protože na světle a při teplotě vyšší jak 15 °C se silně množí bakterie. Z hygienických důvodů neskladujte vodu v akumulační nádrži příliš dlouho. Pokud jste mimo domov a odpadní vodu nespotřebujete, raději zachycovací nádrž vyprázdněte. V tomto případě nezapomeňte vyčistit přívodní potrubí.

Dešťovka v domě

Rozvody pitné a dešťové vody se nesmí nikde mísit, a to ani ve společné výtokové armatuře. Je to hygienický požadavek ochrany vodovodního řádu. Zpětná klapka podle něj nestačí, a proto musíte mít oddělený rozvod vody na pitnou a užitkovou vodu. Někdy se tomu říká dvojitý rozvod.

Pro splachování WC přefiltrujte dešťovku pomocí jednoduché baňky čističe, pro případ praní použijte jemný filtr. Kapacita čističky bývá 50 litrů za minutu a zásobník pojme 230 litrů pitné vody. Použitou vodu můžete navíc vyčistit v čističce a ještě jednou využít jako užitkovou.

Při praní se může stát, že výsledek praní bude horší než ve standardních podmínkách. I přes filtraci totiž může dešťová voda obsahovat chemické příměsi, které někdy způsobí zapáchání vypraného prádla. Proto existují speciální pračky umožňující dvojí zapojení, kdy dešťovou vodou prádlo pouze vyperete a pro máchání použijete vodu pitnou.

Co když moc neprší?

V suchém období musíte jímku napouštět pitnou vodou. Pokud potrubím protéká málo vody, je potřeba ho následně vyčistit, abyste zachovali její kvalitu. Pitnou vodu můžete doplňovat v případě potřeby rovnou do záchytné jímky. Tak ji i čas od času propláchnete.

Druhou možností je použít řídící doplňovací jednotku, která při zjištění poklesu hladiny pod stanovenou mez napustí pitnou vodu přímo do výtlačného potrubí rozvodu užitkové vody. I v tomto případě musíte zabránit mísení rozvodů, a to například tím, že použijete zařízení se zabudovanou malou nádržkou s otevřenou hladinou, na kterou bude pitná voda volně dopadat.

Máte vlastní studnu? Co byste poradili ostatním čtenářům, kteří přemýšlí o jejím vybudování? Podělte se s nimi o své zkušenosti v komentáři pod článkem.

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

Vydáno: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 127x

Velikonoce se blíží. Vypěstujte si zelenou ozdobu stolu i celého bytu, nechte v misce, květináči nebo skořápkách vyklíčit semínka. K mání je pšenice, ječmen, řeřicha, čočka, fazolky mungo či hrách. Z osení si pak udělejte koktejl.

Celý článek
Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Vydáno: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 214x

Doslova královnou koření je exotická kurkuma. Je součástí směsi curry a neobejde se bez ní žádná orientální kuchyně. Navíc ji využívá lidové léčitelství na spoustu zdravotních neduhů. Přečtěte si, co radí babky na záněty či akné.

Celý článek
Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Vydáno: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 227x

Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy opravdu luxusně vyspali. A teď si představte, že byste tak mohli trávit každou noc. Super spaní nabízejí kontinentální postele, boxspringy. Výška a propojení vrstev zaručují komfortní odpočinek.

Celý článek