0komentářů

Víte, jak funguje sousedská knihovna? Přečti a vrať nebo přines jinou. Objevte nebo vytvořte u vás knižní budku

Máte doma přečtenou knížku, ale je vám líto ji odložit pod postel do bedýnky, nebo vyhodit? Přineste ji do knižní budky, vyměňte za jinou, případně jen odložte. Knihu ze sousedské knihovny si mohou zdarma přečíst i jiní zájemci.
Vydáno: 08.09.2015 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 2064x

Zaslechli jste už něco o knižních nebo sousedských budkách, nebo také mini knihovničkách? Tento populární projekt se zaměřil na kreativní podporu čtenářství a znají jej už po celém světě. Budka, anglicky Little Free Library, je většinou dřevěná, mnohdy podobná známé ptačí. Slouží jako místo ke sdílení a výměně knih. Pravidlo je jednoduché – „Přečti a vrať nebo přines jinou."

Klasická sousedská knihovnička vypadá stejně jako její příbuzná, obyčejná ptačí budka. Foto: ©Depositphotos.com/Madhourses
Klasická sousedská knihovnička vypadá stejně jako její příbuzná, obyčejná ptačí budka. Foto: ©Depositphotos.com/Madhourses
Knížku si půjčíte bez průkazky, bez upomínek a v jakoukoli noční i denní dobu. Budky či prosklené skříňky jsou stále otevřené. Pokud knížku nevrátíte, je to vaše věc. Žádný postih za to neexistuje, můžete se snad jenom v duchu stydět. Lidem se ale vesměs líbí právě ten princip půjčování knih bez registrace, papírování a provozní doby. „Celý systém je založený na důvěře,“ říká čtenářka Monika Krejčí.

Knižní budky vznikly v USA v roce 2009, o rok později se rozšířily do světa

Nápad se sousedskými budkami vznikl před šesti lety v USA, v Houstonu, stát Wisconsin. Todd Bol tehdy postavil na památku své matky, vášnivé čtenářky, první model knihovničky. Od roku 2010 pak po celém světě začaly vznikat další a další. V srpnu 2012 existovalo 2 510 knihovniček, o dva roky později už 10 000 po celém světě.

Takto velkou sousedskou knihovnu těžko někde uvidíte, ale princip je vlastně stejný. Foto: ©Depositphotos.com/gregorylee
Takto velkou sousedskou knihovnu těžko někde uvidíte, ale princip je vlastně stejný. Foto: ©Depositphotos.com/gregorylee
Všeobecnou gramotnost podporují většinou místní nadšenci, knihovny a jejich partneři. Projektem knižních budek chtějí propagovat literaturu i vztah ke knihám s pomocí jejich celosvětového rozšíření. Podle zprávy Organizace spojených národů pro vědu a kulturu je totiž na světě asi pětina obyvatel negramotných. Tento smutný fakt UNESCO každoročně připomíná 8. září už od roku 1966 jako Mezinárodní den gramotnosti.

Dříve považovali za gramotného toho, kdo uměl číst a psát. To je v západním světě již samozřejmostí, proto existuje nově i gramotnost čtenářská, matematická, počítačová, technická, přírodovědná, ale i mediální, demokratická či tržní.

Gramotnost obyvatelstva je velmi důležitá. Nejde jen o základní schopnost čtení, psaní a počítání, ale o další návaznosti, které právě s gramotnosti souvisí. Gramotnost je nezbytná k tomu, aby se člověk orientoval ve světě, znal svá práva a aktivněji se postavil případným problémům.

Nadšenci připravili nový projekt přeměny vyřazených telefonních budek na knihovničky. Foto: ©Depositphotos.com/Deaurinko
Nadšenci připravili nový projekt přeměny vyřazených telefonních budek na knihovničky. Foto: ©Depositphotos.com/Deaurinko
Projekt Mini.knihovna.cz vznikl v tuzemsku před dvěma lety pod záštitou Kabinetu informačních studií a knihovnictví na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Na tomto webu najdete například návrh na výrobu dřevěné mini knihovničky ve stylu dřevěné budky. Zjistíte také, jak postupovat při komunikaci se státními orgány ve věci zasahování do veřejného prostoru.

Převažujícím žánrem u sousedských knihovniček je detektivka

Lidé, kteří se knižním budkám věnují, připouští počáteční strach ze ztrát. Obávali se, že knihy zmizí přes noc do sběru. „Sběrny ale za papír téměř neplatí a všechno funguje tak, jak má,“ pochválil si na internetu čtenář s přezdívkou RedBull. Převažující žánr mini knihovniček je podle něj stejný, jako v jejich velkých veřejných kolegyních; lidé si půjčují a nosí především detektivky.

Proti kamenným knihovnám pracují ty sousedské kdykoliv, bez průkazek nebo upomínek. Foto: ©Depositphotos.com/bepsimage
Proti kamenným knihovnám pracují ty sousedské kdykoliv, bez průkazek nebo upomínek. Foto: ©Depositphotos.com/bepsimage
Čtenářka s přezdívkou Svituska míní: „Dala bych tam asi opravdu jen knížky, které nám třeba zbyly na půdě a vím, že už je nebudu číst nebo ty které jsem koupila, ale nezaujaly mě..Ale „novou“ asi ne. Přeci jen ceny knížek nejsou nejnižší.“
Bibi239 zase píše: „My máme poblíž budku a jsou tam samé socialistické perly. Očividně to někteří lidé považují za super místo k odložení škvárů, za které by se styděli i před popeláři, nebo za dobrou výměnu za kvalitnější kousek. Původně jsem chtěla pár knížek přihodit, ale profitovali by jen cizí.“

Jako unikátní knihovničky fungují i vyřazené telefonní budky

Sousedská knihovna funguje například v Praze Dejvicích na náměstí Svobody, v Praze 10, Ústí nad Orlicí nebo jihočeských Kaplicích. Příbuzný záměr má i iniciativa KnihoBudka z inkubátoru O2 Think Big. Přeměnila 7 vyřazených telefonních budek na místa pro bezplatné půjčování knih. Na Slovensku se ujal projekt malých knižních budek pod názvem „Ďakujem, sused“. Blíže na videu:Podívejte se i ve vaší obci, jestli tu náhodu knižní budku nemáte. Objevte ji a využívejte k novému poznání. Budka u vás není? Vytvořte si svoji a pozvěte k ní sousedy. Při výrobě se inspirujte třeba sousedskou knihovnou v Holešově. Na výšku má asi metr, do šířky metr a půl. Iniciátor akce Milan Svoboda našel na půdě prastaré špaletové okno, které se na knihovničku přesně hodilo.

 Podívejte se také na různé typy knižních sousedských budek na síti Pinterest.

Myšlenky na sdílení knih se ujal nedávno také Dopravní podnik města Brna. Pro letošní plavební sezónu na Brněnské přehradě připravili jeho pracovníci možnost „povznesení ducha“ během jízd na trase mezi Bystrcí a Veverskou Bítýškou. Na dolních palubách lodí rozmístili kontejnery s knihami, které také fungují na principu „Přečti a vrať, ale můžeš si odnést i domů“.

Líbí se vám myšlenka sousedských knihoven a byli byste schopni do nich nějaké své knihy věnovat? Napište do komentáře pod článkem, jak jste novou knižní budku založili, a poraďte ostatním čtenářům.

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Vyzdobte si letos balkón květinami klasickými i novými druhy. 6 nových tipů na krásné truhlíky

Vyzdobte si letos balkón květinami klasickými i novými druhy. 6 nových tipů na krásné truhlíky

Vydáno: 27.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 449x

Balkonová a truhlíková sezóna je spolu s hřejivými paprsky sluníčka definitivně tady. Zahradníček vám poradí, jaké balkonovky si sehnat, kam je vysadit a jak se o ně nejlépe starat. Zpestřete si letos svůj balkon i 6 novými druhy.

Celý článek
Odhalte pravdu o vinylových podlahách. Proč byste o nich měli uvažovat při výměně podlah v domě či bytě?

Odhalte pravdu o vinylových podlahách. Proč byste o nich měli uvažovat při výměně podlah v domě či bytě?

Vydáno: 26.03.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 109x

Hodí se vinylová podlaha do bytu či domu? Šíří se o ní spousta mýtů, třeba že je tvrdá, studená a chůze po ní hlučná. Je to pravda, nebo ne? Jaké má PVC podlaha skutečné výhody a nevýhody? Přečtěte si další díl Bytových mýtů.

Celý článek
Japonské rohože, tatami či futony vám zajistí zdravý spánek. Vyzkoušejte exotiku ze Země vycházejícího slunce

Japonské rohože, tatami či futony vám zajistí zdravý spánek. Vyzkoušejte exotiku ze Země vycházejícího slunce

Vydáno: 25.03.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 84x

Hledáte lůžkové vybavení do své nové ložnice a nebráníte se trošce východoasijské exotiky? Vaší bránou do klidného úkrytu před bláznivým světem budou futonové matrace, postel, či rohože. Japonský styl=čistota a kontakt s přírodou.

Celý článek