PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Praní a žehlení prádla je otrava? Čtěte 7 tipů ke změně. Organizujte, šetřete místem, sušte úsporně a žehlete zdravě

Praní prádla je pro vás řehole a před sušením pravidelně hledáte kolíčky na prádlo. Řešení? Třeba přehledné třídění a pořádek ve věcech. Sušák na prádlo nebo dobrá sušička vám ušetří namáhavé žehlení. Čtěte 7 tipů pro hospodyňky.
Vydáno: 04.09.2015 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 2719x

Hromada vypraného prádla je větší a větší, ale vám se do jeho žehlení, natož úklidu, vůbec nechce. „Áách jóóó, zase mne čeká to otravné rovnání a skládání,“ prožíváte si často svou nechuť. Máte doma úložné prostory v dostatečné velikosti a využijete je beze zbytku? Udělejte si v šatní skříni pořádek jako prezident a ušetřete se malých traumat po každém praní a žehlení.

1. Vymezte si, co do skříní dáte a kterou část kdo budete používat

Snad každý touží po šatně, ale jen málokdo ji opravdu má. Jestliže si ale dobře vyberete vnitřní výbavu skříně, částečně vám šatnu nahradí. S nákupem nespěchejte, nedejte jen na vnější rozměry a podmanivý design. Je dobré si dopředu rozmyslet, co všechno chcete do skříně ukládat. Pokud jste dva, vymezte si, kdo z vás kterou část budete používat.

Je zbytečné se hroutit, i praní a žehlení může být radost. Foto: ©Depositphotos.com/ElizavetaLarionova
Je zbytečné se hroutit, i praní a žehlení může být radost. Foto: ©Depositphotos.com/ElizavetaLarionova
Oddělte věci, které nosíte venku, jako jsou bundy a boty, od běžného oblečení. Na horní police uložte sezónní a málo využívané věci, takže se pro ně nebudete muset každý den natahovat. Usnadněte si přístup, použijte schůdky. Věci, které používáte denně, dejte do výšky kolem 120 cm. Zásuvky pak jen do takové výšky, abyste viděli pohodlně dovnitř.

2. Na horní police uložte sezónní věci, pořiďte si vnitřní organizátory

Zásuvky pořiďte venkovní, nebo vnitřní. Ty druhé nemusí mít čelo, protože je ukryjete za dveřmi skříně. Pro větší přehlednost je vybavte průhlednou přední stěnou z plastu. Pomozte si i dobrou  vychytávkou, vnitřními organizátory. Obdobou zásuvek jsou drátěné koše. Tady je fajn, že hned uvidíte, co je uvnitř a zbytečně při hledání netápete.
Takovou šatnu by chtěl každý, často vám ale musí stačit prostorná skřň. Foto: ©Depositphotos.com/vicnt2815
Takovou šatnu by chtěl každý, často vám ale musí stačit prostorná skřň. Foto: ©Depositphotos.com/vicnt2815
Chcete uspořit ještě víc místa? Dejte na police krabice s víky či vakuové pytle. Pro dámu myslete na speciální věšák pro šátky, pár menších zásuvek na doplňky, a hlavně na velké zrcadlo s osvětlením. Pro pány je skvělý pomocník kravatovník, který spárujte se sklopným kalhotovníkem. Tyto typické pánské textilní propriety tak uspořádáte pro výběr „na první dobrou“.

3. Uspořte víc místa krabicemi s víky, pořiďte si i výsuvné police

Uložit poskládané prádlo můžete v policových systémech, ale i výsuvných policích. Já je oceňuji, protože oblečení v zadních partiích bych vytáhnul asi málokdy.  U polic si také většinou sami zvolíte, v jakém rozestupu budou od sebe. V následujícím videu najdete několik šikovných návodů, jak mít pořádek ve skříni:Úplně prvním krokem před závěrečným skládáním prádla je samozřejmě praní. Už předem si ale nechte od rodiny roztřídit špinavé věci alespoň na „tmavé“ a „světlé“. Navést je můžete látkovými odkládacími pytli ve stejných odstínech. Pokud nemáte dost místa na podlaze, pověste je na zeď. Prášky, aviváže a čisticí přípravky dejte na jedno místo, nejlépe do polic nad pračku.

4. Liché kousky vypraného prádla připněte kolíčky na viditelné místo

Snad každý se potkal ve své domácnosti se známým „lichožroutem,“ který na nějaký čas záludně schovává vždy jednu ponožku z páru. Ona se nakonec většinou najde. Abyste ale někde neztratili tu vypranou, udělejte si zásobník. Na prkénko pověste kousek provázku a na něj ponožky přikolíkujte. Podívejte se na následující video s 10 tipy, jak mít pod kontrolu pravidelné domácí praní:Sušení prádla je další nezbytnou, i když méně oblíbenou, domácí prací. Pokud máte balkón, terasu nebo zahradu, využijte vždy venkovní sušáky prádla. Usušené věci dostanou svěží vůni čerstvého vzduchu. Sušák si ale pořizujete na delší dobu, proto si raději připlaťte za kvalitní výrobek.

5. Sušte úsporně, pořiďte si poschoďový sušák nebo ten s bočními křídly

Úplně nejjednodušší variantou je skládací sušák, který podle potřeby rozložíte nebo složíte venku na balkóně. Prádlo věšíte na pevné pruty nebo šňůry o různých celkových délkách nejčastěji mezi 10 až 60 metry. Potřebujete sušit více praček? Pořiďte si variantu s bočními křídly nebo dokonce poschoďovou a uspoříte tím i hodně cenného místa.
V úklidové komoře bude určitě místo i na pračku a koše s prádlem, které chcete schovat. Foto: ©Depositphotos.com/brebca
V úklidové komoře bude určitě místo i na pračku a koše s prádlem, které chcete schovat. Foto: ©Depositphotos.com/brebca
Spočítejte si, jak často a kolik perete. Výrobci uvádějí vedle celkové délky šňůr zpravidla i nosnost v kilogramech nebo kolik plných praček se na sušák vejde. Nejčastějším použitým materiálem je hliník nebo slitiny kovů. Opatrní buďte s plastovými sušáky, protože mokré prádlo něco váží a při větrném poryvu může lehce skončit na zemi.

6. Sušák si pořiďte podle množství praček a s plastovými výrobky raději opatrně

Lidé se snažili rovnat pomačkané oblečení už od dob starověku. Ale až na konci 19. století se v zámoří objevily první přístroje rozehřívané elektřinou. Babička celý život zásadně žehlila na stole v kuchyni a jako podložka jí stačila stará deka. Pořízení žehlicího prkna se tak vždycky důsledně vyhýbala. Hlavně prý proto, “že by jí to určitě spadlo na zem i se žehličkou”.
Při žehlení si pohlídejte, abyste měli loket ve výšce alespoň 27 cm nad prknem. Foto: ©Depositphotos.com/sannie32
Při žehlení si pohlídejte, abyste měli loket ve výšce alespoň 27 cm nad prknem. Foto: ©Depositphotos.com/sannie32
Dnešní žena ovšem ví, že žehlení na prkně má oproti kuchyňskému stolu řadu zdravotních výhod. Zvedněte si prkno tak, aby vzdálenost mezi ním a vaším loktem “v akci” byla 27 centimetrů. Podle ortopedů je spolu s nakročenou nohou právě tohle ideální postoj, kdy si žehlící člověk neničí záda.

 7. Při žehlení si pohlídejte postoj a výšku lokte nad žehlicím prknem

“Zásadně nežehlím, tahle činnost je pro mě už pár let úplně zbytečnou ztrátou času. Když se prádlo dobře vypere a ještě líp pověsí, není třeba ho žehlit. Takže žehličku beru do ruky jen ve výjimečných případech,“ říká Marie Krobová.
Naopak Zdeňka Kozáková žehlí ze zásady úplně všechno vyprané prádlo. „A to proto, že vysoká teplota spálí všechny parazity a bakterie, které mohou na tkaninách zůstat. Žehlení se věnuji jednou týdně a tu kupu po čtyřčlenné domácnosti si jistě dokáže každý představit,“ prohlásila.

        Inspirujte se, jak si organizují a skládají prádlo uživatelé na síti Pinterest.

Co domácnost, to jiný přístup k žehlení. Naprostá většina žen jej považuje za nutné zlo a klidně by se bez něho obešly. Na druhou stranu ale všechny jaksi podvědomě usilují o to, aby právě to jejich prádlo vypadalo nejlépe. Pokud máte pár desítek tisíc korun navíc, můžete si u žehlení klidně lakovat nehty. Existují i přístroje, že stačí jenom mačkat knoflíky a o nic jiného se nestarat.

Jak to máte doma s pořádkem ve svých oděvech a prádle a jejich tříděním? Napište do komentáře pod článkem, jaké používáte vychytávky a poraďte ostatním čtenářům.

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

Vydáno: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 136x

Velikonoce se blíží. Vypěstujte si zelenou ozdobu stolu i celého bytu, nechte v misce, květináči nebo skořápkách vyklíčit semínka. K mání je pšenice, ječmen, řeřicha, čočka, fazolky mungo či hrách. Z osení si pak udělejte koktejl.

Celý článek
Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Vydáno: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 224x

Doslova královnou koření je exotická kurkuma. Je součástí směsi curry a neobejde se bez ní žádná orientální kuchyně. Navíc ji využívá lidové léčitelství na spoustu zdravotních neduhů. Přečtěte si, co radí babky na záněty či akné.

Celý článek
Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Vydáno: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 235x

Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy opravdu luxusně vyspali. A teď si představte, že byste tak mohli trávit každou noc. Super spaní nabízejí kontinentální postele, boxspringy. Výška a propojení vrstev zaručují komfortní odpočinek.

Celý článek