PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Dopřejte si doma vitamíny z čerstvé zeleniny po celý rok. Vypěstujte ji hydroponicky za oknem nebo na akváriu – 2. díl.

Věděli jste, že můžete jíst jahody i v zimě? Stačí nakoupit samozavlažovací truhlíky a sestavit hydroponický systém. Nezapomeňte na vhodné osvětlení a dostatek tepla. Přečtěte si více v 2. dílu seriálu o hydroponii.
Vydáno: 03.09.2015 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 4441x

„Uff, to byla dřina.“ Už jste uskladnili zásoby keramzitu či rockwoolu a vybrali si rostlinky, které budete pěstovat hydroponicky? Jestliže máte doma trochu místa a kvalitní výbojky či zářivky, využijte příležitosti a dopřejte rodině domácí čerstvou zeleninu a bylinky po celý rok. Pokud máte skleník, můžete zásobovat i sousedy. Vybavení vás přijde na několik set až desetitisíce korun, záleží na velikosti pěstební plochy i hydroponickém systému, který si vyberete.

Než však začnete připravovat elektroinstalaci, vyberte si, který z dostupných hydroponických systémů se vám zamlouvá nejvíce a nezruinuje rodinný rozpočet. Pro úplnost si připomeňte, co všechno můžete v živném roztoku pěstovat.

Rostliny, které můžete pěstovat pomocí hydroponie:skl

  • zelenina (velmi oblíbené jsou chilli papričky)
  • pokojové rostliny okrasné listem (fíkusy, palmy, filodendrony aj.)
  • anturie
  • lopatkovce
  • bylinky
  • lesní a vodomilné ovoce (jahody, borůvky, melouny aj.)

Pasivní hydroponické systémy

Nejjednodušším hydroponickým systémem jsou samozavlažovací truhlíky s textilními knoty. Pomocí vzlínání roztoku se dostává vláha a živiny ke kořenům v pěstebním médiu. U tohoto pasivního způsobu hydroponie musíte myslet na pravidelné a poměrně časté doplňování roztoku. Určitě používejte tekutá hnojiva, u kterých snáze odhadnete žádoucí množství a zajistíte vyvážený obsah živin v roztoku. Cena samozavlažovacích květináčů začíná kolem 100 korun.

Některé rostliny jsou přímo šlechtěny pro hydroponické pěstování. Foto:© Depositphotos.com/eskaylim
Některé rostliny jsou přímo šlechtěny pro hydroponické pěstování. Foto:© Depositphotos.com/eskaylim

Dalším pasivním systémem jsou hydroponické květníky. Jedná se o jednoduchý systém založený na vložení vnitřního – pěstebního květináče do vnějšího – zavlažovacího květináče s živným roztokem. Děrovaný vnitřní květináč pomocí média zajišťuje rostlině dostatek vláhy a živin. Kořeny rostliny musíte podsypat dostatečnou vrstvou keramzitu či jiného média, aby nebyly ponořené ve vodě.

U těchto pasivních systémů, musíte pravidelně kontrolovat množství roztoku. Úroveň jeho hladiny ihned zjistíte pomocí vodoznaku. Cena tohoto vybavení začíná u květináčů s výškou 22 cm na 130 korunách, za vodoznak do velkých květináčů s výškou 120 cm zaplatíte něco přes 400 korun.

Pro pěstování většího množství rostlin pomocí pasivní hydroponie využijte speciálních rohoží napuštěných živným roztokem, který čerpají ze zásobníku. Do rohoží umístíte truhlíky a květináče s rostlinami a kapilární síly opět zajistí dostatek vláhy a živin v pěstebním médiu. Metrovou rohož s šířkou 15 cm pořídíte od 85 korun.

V samozavlažovacích květináčích a truhlících využívejte vodoznak. Foto:© Depositphotos.com/Kassandra2
V samozavlažovacích květináčích a truhlících využívejte vodoznak. Foto:© Depositphotos.com/Kassandra2

Velmi populární jsou rohože plněné kokosovou drtí či vlákny. Kokosovou drť lze vzhledem k jejím organickým vlastnostem při zachování odolnosti umělých pěstebních médií považovat za mezičlánek mezi klasickým substrátem a hydroponickým médiem.

Aktivní hydroponické systémy

Základním řešením zajišťujícím cirkulaci roztoku uvnitř systému jsou speciální truhlíky s vlastním nebo externím rezervoárem opatřeným čerpadlem. Pomocí systému potrubí a kapilár je roztok přiváděný do pěstebního média, odkud se po protečení vrací zpět do rezervoáru.

I při tomto způsobu pěstování musíte občas doplnit roztok, avšak především u objemných externích zásobníků je to otázka několika týdnů. V těchto systémech využijete iontovýměnné hnojivo, které stačí umístit do rezervoáru jednou za několik měsíců. Cena tohoto systému se velmi liší v závislosti na počtu rostlin. Květináče a rozvody pro dvě rostliny získáte za necelých 800 korun.

Nevýhodou systému s kapilárami je jejich občasné zanesení rozpuštěným hnojivem. Tento systém tedy musíte více čistit.

Jestliže nechcete ztrácet čas údržbou kapilár, použijte pro své rostliny metodu příliv/odliv. Tento systém vytvoříte pomocí speciální šikmé vany a pumpy, která pravidelně rozlije na vanu roztok z rezervoáru. Díky jejímu mírnému náklonu voda proteče kolem naskládaných rostlin, zvlhčí médium a odteče zpět do zásobníku.

Aktivní hydroponický systém založený na přečerpávání vody přes šikmé vany. Foto:© Depositphotos.com/Torsakarin
Aktivní hydroponický systém založený na přečerpávání vody přes šikmé vany. Foto:© Depositphotos.com/Torsakarin

Do tohoto systému nepoužívejte klasické květináče s úzkými otvory, mnohem lepší výnosy získáte s rockwoolovými kostkami či síťovanými květináči s keramzitem. Cena napouštěcí vany o rozměrech 110 x 33 cm začíná na 500 korunách. Čerpadlo a 90litrovou nádrž dokoupíte za něco málo přes 1000 korun.

Vhodným systémem pro velkopěstitele je NFT. Dlouhé trubky se speciálními otvory na jednotlivé rostliny přivádí roztok přímo ke kořenům či k zavlažovacím knotům. Při tomto způsobu pěstování nepotřebujete žádné médium, rostlinky jsou upevněny v držácích. Šikmými trubkami je ze zásobníku přečerpávána voda, která se do něj po průtoku opět vrací. Systém NTF zajišťuje maximální výnosy, neboť kromě pravidelné zálivky mají kořeny neustálý přísun čerstvého vzduchu.

Kombinované pěstební systémy

Kromě klasické hydroponie se dnes setkáte i se systémy, které se bez vody sice neobejdou, ale mají oproti pěstování v živném roztoku několik specifik.

Velmi účinným způsobem pěstování je aeroponie. Jak název napovídá, prim zde hraje vzduch. Jedná se o speciální pěstební nádoby se závěsnými otvory na rostliny a s rezervoárem opatřeným rozstřikovači. I zde se obejdete bez hydroponického média, protože živiny jsou rozstřikovány přímo na kořeny visící v rezervoáru. V rezervoáru musejí být větrací otvory, které zajišťují proudění vzduchu. Nevýhodou je, že roztok necirkuluje, takže jeho hladinu v rozstřikovačích musíte hlídat.

Akvaponie je založena na symbióze mezi rostlinami a akvarijními živočichy. Foto:© Depositphotos.com/ppl1958
Akvaponie je založena na symbióze mezi rostlinami a akvarijními živočichy. Foto:© Depositphotos.com/ppl1958

Pro celoroční pěstování zeleniny přímo u vás doma je ideální takzvaná akvaponie. Jedná se o propojení pěstební nádoby vyplněné hydroponickým médiem a akvária s rybičkami či želvami. Celý systém je symbiotický – vodní živočichové zajišťují většinu potřebných živin a hydroponický systém filtruje znečištěnou vodu. Toto řešení je nenáročné, velmi elegantní a vhodné do moderní jídelny, kde budete mít čerstvé bylinky stále po ruce u akvária s krásnými rybičkami.

Možná jste si všimli, že u některých systémů není uvedená cena. Je to z toho důvodu, že ceny v oblasti hydroponie jsou velmi pohyblivé a vždy se odvíjí od velikosti pěstební plochy. Systémy pro velké pěstitele se samozřejmě nevyplatí při pěstování 4 rostlin a naopak. Mnoho věcí navíc nemusíte kupovat, stačí prohledat dílnu, věnovat nějaký čas úpravám a hydroponický systém si víceméně sestavíte doma sami za pakatel.

Kreativita a trocha šikovnosti vám ušetří při hydroponickém pěstování spoustu peněz. Foto:© Depositphotos.com/zentock
Kreativita a trocha šikovnosti vám ušetří při hydroponickém pěstování spoustu peněz. Foto:© Depositphotos.com/zentock

Připomeňte si, jak může taková domácí hydroponie vypadat v praxi, podívejte se na galerii na Pinterestu.

Který hydroponický systém jste si vybrali a proč? Podělte se o své zkušenosti s ostatními čtenáři v komentářích.

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Bohuslav Khýr

Mým oborem je žurnalistika se zaměřením na internetová média. Zajímám se o zahradní vybavení a novátorské přístupy k bydlení. V mých článcích vás seznámím s osvědčenými vychytávkami na zahradu a tipy pro originální bydlení.

Bohuslav Khýr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

Vydáno: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 113x

Velikonoce se blíží. Vypěstujte si zelenou ozdobu stolu i celého bytu, nechte v misce, květináči nebo skořápkách vyklíčit semínka. K mání je pšenice, ječmen, řeřicha, čočka, fazolky mungo či hrách. Z osení si pak udělejte koktejl.

Celý článek
Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Vydáno: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 180x

Doslova královnou koření je exotická kurkuma. Je součástí směsi curry a neobejde se bez ní žádná orientální kuchyně. Navíc ji využívá lidové léčitelství na spoustu zdravotních neduhů. Přečtěte si, co radí babky na záněty či akné.

Celý článek
Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Vydáno: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 213x

Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy opravdu luxusně vyspali. A teď si představte, že byste tak mohli trávit každou noc. Super spaní nabízejí kontinentální postele, boxspringy. Výška a propojení vrstev zaručují komfortní odpočinek.

Celý článek