PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Houpy hou, starosti odejdou. Zrelaxujte v houpacím křesle mysl i tělo po náročném dni v práci

Měli jste náročný den? Zrelaxujte se houpáním. Kde se vzalo první houpací křeslo a proč je houpání tak příjemné? Jak si vybrat v obchodě to pravé? Jestli vám žádné křeslo nevyhovuje, vyrobte si vlastní. Podívejte se na návod.
Vydáno: 03.09.2015 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 6183x

Začalo to pohupováním v maminčině břiše, pak vás rodiče houpali v kolébce, nebo spíše v kočárku. Jakmile jste povyrostli a do kočárku se nevešli, přešli jste k houpačkám a houpacím křesílkům. A právě houpací křeslo vás může provázet celým životem až do zaslouženého stáří. Kdo by se rád nehoupal? Vždyť houpání uklidňuje a je dokázané, že zlepšuje vnímavost i motoriku a zvyšuje inteligenci. 

Houpací křesla se vyrábí v mnoha tvarech. Do kterého se zamilujete vy? Podívejte se na Pinterest

Proč je houpání pro většinu lidí tak příjemné? Při houpání se prokrvuje a okysličuje mozek, čímž se zvýší tělesná teplota a aktivují příjemné pocity v limbickém systému. Rytmické pohyby uklidňují a konejší (houpání na stranu), mohou však i povzbuzovat mysl (houpání vpřed a zad). Záleží na tom, jak prudké pohyby zvolíte.

Z čalouněného houpacího křesla se vám nebude chtít vůbec vstávat. Foto: ©Depositphotos.com/aprilphoto
Z čalouněného houpacího křesla se vám nebude chtít vůbec vstávat. Foto: ©Depositphotos.com/aprilphoto

Historie houpacích křesel

Nikdo přesně neví, odkud se houpací křeslo vzalo. První křesla vznikla v průběhu 18. století. Podle některých zdrojů byl jejich tvůrcem Benjamin Franklin, jiné údaje vedou do Anglie, kde se již na začátku 18. století objevovaly pokusy nasadit židlím na spodní části noh ohýbané desky. První opravdová houpací křesla vznikala až o něco později, a to ve Švédsku pod názvem gungstols.

Vynálezce houpacího křesla se nejspíš inspiroval kolébkou nebo houpacím koněm. Ty totiž vznikaly už mnohem dříve. Mezi nejslavnější houpací křesla patří křeslo z ohýbaného bukového dřeva od Michaela Thoneta z roku 1860. O jeho slávě značí i to, že se prodává dodnes.

Nikdo přesně neví, kdo vyrobil první houpací křeslo. Vynálezce se však nejspíš inspiroval u kolébky nebo houpacího koně.

Mezi další slavná designová houpací křesla patří třeba návrh od Le Corbusiera z roku 1928 nebo kopie thonetovských výrobků od vsetínské firmy Kohn z druhé poloviny 19. století. Od 70. let vznikají netradiční houpací křesla, často v kombinaci kůže nebo koženky, kovu a plastu. Známá jsou křesla od architekta Franka O. Gehryho či designéra Philippe Starcka.

Irský designér Damian O’Sullivan dokonce vymyslel houpací křeslo pro vozíčkáře. Vyrobil ho tak, že na invalidní vozík jednoduše nasadil jednu širokou lyžinu. Po zablokování kol vozíku se už může jeho uživatel houpat podle libosti.

Vynálezce houpacího křesla se nejspíš inspiroval u kolébky nebo houpacího koně. Foto: ©Depositphotos.com/nirutdps
Vynálezce houpacího křesla se nejspíš inspiroval u kolébky nebo houpacího koně. Foto: ©Depositphotos.com/nirutdps

Jaké houpací křeslo si koupit

Houpací křeslo by mělo mít dostatečně dlouhé zadní lyžiny (zabrání pádu dozadu) a zajišťovací zarážku (zajištění proti pádu dopředu). Kromě bezpečnosti zkontrolujte při nákupu i pohodlnost křesla (jak se v něm sedí, houpe i jak se z něj vstává), jestli nevrže a zda se nemačká čalounění nebo čalounění nemění tvar. Také zkontrolujte nosnost křesla. Pro starší lidi nebo děti vyberte lehké křeslo, aby ho mohli snadno přesouvat po pokoji.

I krátký odpočinek v houpacím křesle přispívá k rychlé regeneraci a obnově psychické a fyzické kondice, a to nejen po vyčerpávajícím dni.

Houpací křesla jsou na trhu dostupná v mnoha variantách i designech. Ve většině případů mají dřevěnou konstrukci. Sedák a opěrka mohou být čalouněné, případně s výpletem z přírodního rákosového koberce. Díky čalounění bude křeslo pohodlnější. Kromě houpacích křesel seženete i kancelářské židle s funkcí houpání. Jejich koupí si zajistíte zdravé sezení u počítače.

Mezi nejslavnější houpací křesla patří Thonetova křesla z ohýbaného bukového masivu. Foto: ©Depositphotos.com/phodopus
Mezi nejslavnější houpací křesla patří Thonetova křesla z ohýbaného bukového masivu. Foto: ©Depositphotos.com/phodopus

Oblíbenou variantou houpacích křesel je spojení houpacího křesla a hamaky (síť určená pro sezení). Zavěsíte ji ke stropu místnosti nebo venku na větev stromu. Na zimní zahradu se skvěle hodí i křeslo z ratanu nebo proutí. Vyrábí se také houpací křesla pro děti nebo pro dvě osoby. Netradičně působí houpací křeslo spojené s lampou.

Nejčastějším dřevem na výrobu houpacích křesel je bukový masiv. Dřevo je pevné, ale můžete ho párou změkčit, a poté ohýbat do různých tvarů pomocí forem. Po vyschnutí zachovává ohýbané dřevo nový tvar, přičemž jeho pevnost se nezmění. Proto jsou houpací křesla z ohýbaného buku pevná a odolná.

Závěsné houpací křeslo koupíte i za 500 Kč, čalouněné houpací křeslo z ohýbaného dřeva od 600 Kč. Moderní designové křesílko seženete už od 1 400 Kč. Záleží na tom, jaké materiály a design si vyberete. S cenou se můžete dostat i k 50 000 Kč.

Moderní houpací křesílko z odolného plastu může vypadat třeba takto. Foto: ©Depositphotos.com/Joingate
Moderní houpací křesílko z odolného plastu může vypadat třeba takto. Foto: ©Depositphotos.com/Joingate

Vyrobte si houpací křeslo sami

Výroba houpacího křesla není tak složitá, jak by se mohlo na první pohled zdát. Nepotřebujete ani plně vybavenou truhlářskou dílnu. Stačí vám jen ruční pásová bruska, přímočará pila a AKU vrtačka. Kromě nářadí si sežeňte kvalitní dřevo, nejlépe desky z buku nebo borovice.

U jehličnatého dřeva si dávejte pozor na vyteklou pryskyřici. Můžete si o ni totiž při následném houpání ušpinit oblečení. Z křesílka se stejně nebudete chtít odlepit tak jako tak. Nečekejte však, že vyrobíte starobyle vypadající ohýbané křeslo jako od Thoneta. Podle tohoto jednoduchého návodu vyrobíte nízké moderní houpací křeslo, ve kterém budete spíš ležet než sedět.

Také rádi relaxujete v houpacím křesle? Pochlubte se fotkou svého "miláčka" na našem Facebooku.

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

Vydáno: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 140x

Velikonoce se blíží. Vypěstujte si zelenou ozdobu stolu i celého bytu, nechte v misce, květináči nebo skořápkách vyklíčit semínka. K mání je pšenice, ječmen, řeřicha, čočka, fazolky mungo či hrách. Z osení si pak udělejte koktejl.

Celý článek
Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Vydáno: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 229x

Doslova královnou koření je exotická kurkuma. Je součástí směsi curry a neobejde se bez ní žádná orientální kuchyně. Navíc ji využívá lidové léčitelství na spoustu zdravotních neduhů. Přečtěte si, co radí babky na záněty či akné.

Celý článek
Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Vydáno: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 241x

Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy opravdu luxusně vyspali. A teď si představte, že byste tak mohli trávit každou noc. Super spaní nabízejí kontinentální postele, boxspringy. Výška a propojení vrstev zaručují komfortní odpočinek.

Celý článek