0komentářů

Pěstujete levanduli? Máte doma léčivku, koření i přírodní deodorant. Dekorace z levandule provoní váš byt a moli zmizí

Vám levandule zřejmě voní. Ale hmyzákům ne. Je to pro ně podobné asi jako pro vás pobyt na hnojišti. Z vašeho bytu rádi odletí pryč. Třeba k sousedům...Vyrobte si dekorace z levandule, rozvěste po bytě pytlíčky se sušenou bylinou.
Vydáno: 02.09.2015 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 3452x

„Mmmm, to je ale krása na pohled a úplný balzám pro nos,“ říká většina lidí při návštěvě bytů s levandulovými dekoracemi, nebo po nahlédnutí do obchůdků s přírodní kosmetikou. Tato nenáročná středomořská rostlina vám nejen krásně provoní interiér, ale její aroma zažene z prádelníků a šatníků i moly. Kytička nebo věnec z levandule vám navíc ozdobí byt, je velice pěknou dekorací.

Dekorace z levandule připomíná i v hluboké zimě kouzlo krásného léta

Živou i sušenou rostlinku využijte pro vaši kreativní květinářskou tvorbu, výrobu domácího mýdla či bytových doplňků. Dekorace s levandulí dlouho připomínají romantiku a kouzlo uplynulého léta a jsou typickým atributem bydlení ve stylu Vintage či Provence. Levandulový květ používají jako doplňkovou surovinu i výrobci unikátního ručního papíru.

Nedohledné fialové lány plné vůně, to je typický krajiný prvek řady středomořských států. Foto: ©Depositphotos.com/kavita
Nedohledné fialové lány plné vůně, to je typický krajiný prvek řady středomořských států. Foto: ©Depositphotos.com/kavita
Proti nenechavým molům zavěste kytičku levandule do skříně na provázek nebo drátek. Dlouho vám vydrží a navíc její vůni nevytvořili chemici v laboratoři. Voňavé svazečky koupíte v obchodech s květinami, dekoračním zbožím, ale i na internetu. Stojí kolem 25 až 40 Kč. Na trhu jsou i látkové vonné sáčky z levandulovými květy, dáte za ně v průměru 50 Kč a použijte je stejným způsobem.

Víte, že botanický název levandule je odvozen od latinského lavare = mýti se?

Zpravidla na velkých trzích ve městech najdete stánky s bohatšími, typicky fialovými dekoracemi. Zaplétané věnce stojí podle velikosti od 250 Kč, k dostání jsou i ošatky nebo větší proutěné košíky s květy. Čerstvě sušenou bylinu si můžete přivézt domů z jihoevropské dovolené u Středozemního nebo Jaderského moře, protože odsud pochází a roste tu divoce. Nejvoňavější prý roste na chorvatském ostrově Hvar.

Levandulový věnec je efektní voňavou dekorací, která vydrží v klidu až do dalšího léta. Foto: ©Depositphotos.com/anskuw
Levandulový věnec je efektní voňavou dekorací, která vydrží v klidu až do dalšího léta. Foto: ©Depositphotos.com/anskuw
Bohatě větvený polokeř levandule si ale můžete vypěstovat i doma. Levandule je trvalka keřovitého vzrůstu se stříbřitým listem a modrým až modrofialovým květem. Keříčky vykvétají začátkem léta, vyžadují slunnou polohu a nejlépe propustnou písčitou, vápenitou půdu. V ideálních podmínkách dorůstá rostlina do výšky zhruba 60 cm.

Jak pěstovat levanduli? Pravidelně ji zastřihujte, jinak málo pokvete

Rostlinu musíte pravidelné zastřihávat, a to jak mladé, tak starší rostliny. Nejlépe na přelomu března a dubna, podruhé v srpnu květ i se stonkem. Vysazené rostlinky zastřihujte na polovinu jejich výšky, až dosáhnou asi 20 cm. Keříčky tak zůstanou pěkně husté. Za suchého počasí ráno nebo v podvečer sbírejte květ i nať, sušte ji ve svazečcích nebo květ v nízké vrstvě na sítu.

S přihnojováním zvlášť v květináči to nepřehánějte, levandule je nenáročná rostlina. Foto: ©Depositphotos.com/feferoni
S přihnojováním zvlášť v květináči to nepřehánějte, levandule je nenáročná rostlina. Foto: ©Depositphotos.com/feferoni
Těžší půdy vylehčete pískem nebo štěrkem, zbytečně nepřihnojujte. Ve své suché domovině nemá levandule totiž přebytek živin. Vyhněte se stinnému stanovišti a průvanu. Bylině škodí i nadměrná vlhkost, mohou jí zahnívat kořeny. Kvalitní drenáží z keramzitu se těmto problémům, zejména při pěstování v květináčích, vyhnete. Levandule je mrazuvzdorná, ale pro jistotu ji na zimu přikryjte.

 Udělejte si jednoduché sušené levandulové paličky pro zavěšení do bytu.

K výrobě vlastních dekorací do obývacího pokoje použijte kvetoucí nať. Udělejte si třeba velice jednoduché levandulové paličky. Nastříhejte kytičku z levandule, otrhejte lístky ze stonků a pod květy je svažte provázkem. Ohněte stonky na druhou stranu přes květy tak, aby zůstaly uvnitř, pak stonky právě pod květy svažte. Konce stonků zastřihněte a přetáhněte gumičkou.

Jedním z typických výrobků s obsahem levandule je mýdlo, zkuste si je vyrobit sami. Foto: ©Depositphotos.com/belchonock
Jedním z typických výrobků s obsahem levandule je mýdlo, zkuste si je vyrobit sami. Foto: ©Depositphotos.com/belchonock
Krásný svícínek získáte z řady kvítků, které ustřihnete na výšku obyčejné sklenice z čirého skla. Přivažte k ní stonky nahusto vedle sebe lýkovým provázkem a dovnitř dejte čajovou svíčku. Bylina vypadá úžasně i v úplně jednoduchém kornoutu z jutoviny, který má nahoře poutko pro zavěšení. Zajímavou kombinaci vytvoříte kytičkou z levandule, zralých klasů obilí a větévky rozmarýnu.

Do prádelníku dejte raději vonět vlastnoručně vyrobené mýdlo

Do prádelníku raději svazky levandule nedávejte, opadávají z ní kvítky a musíte uklízet nepořádek. Hodí se sem spíše levandulová mýdla s typickou fialovou barvou. V obchodech i na stáncích je koupíte v cenovém rozmezí zhruba od 50 do 100 Kč.
Vyrobte si domácí levandulové mýdlo sami, návod najdete na následujícím videu:
Levandule se v oblasti Středomoří pěstuje několik set let. Ve starověku ji Řekové a Římané užívali jako léčivku, přidávali ji do vonných koupelí a její olej sloužil jako deodorant. Lidé si s levandulí pomáhali při pohmožděninách, popáleninách a dokonce prý chránila před morovou nákazou. Květ také tvoří spolu s tymiánem, šalvějí, bazalkou a fenyklem známou provensálskou směs koření.

Inspirujte se, co všechno jde udělat s dekoracemi z levandule na síti Pinterest.

V dnešní době má levandule široké využití v kosmetickém průmyslu i v léčitelství. V kuchyni se vám bude hodit do kořenicích směsí, salátů nebo dresinků. Provensálská směs koření se nejčastěji používá ke kořenění různých druhů masa, omáček a pizzy. Levandule je prostě krásná a univerzálně použitelná, dekorativní rostlina. Vypěstujte si ji doma a užívejte si její nezaměnitelnou vůni.

Milujete vůni levandule a máte jí plný byt? Napište do komentáře pod článkem, jak se vám sušená levandule osvědčila v boji s moly a jiným hmyzím pronárodem.

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

Nenechte válet svršky a kabáty jen tak v předsíni. Stojanový věšák je prima pomocník

Nenechte válet svršky a kabáty jen tak v předsíni. Stojanový věšák je prima pomocník

Vydáno: 28.02.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 34x

Přemýšlíte, kam pověsit návštěvám bundy, klobouky a svršky, ale nechcete montovat háčky či věšáky na zeď? Pořiďte si stojanový věšák, který snadno můžete kdykoli a kamkoli přemístit. Kovový i dřevěný je i pěkným doplňkem předsíně.

Celý článek
Zahrada v únoru je ve znamení příprav na jaro. Pěstitelské rady zkompletuje nový seriál Zahradníček

Zahrada v únoru je ve znamení příprav na jaro. Pěstitelské rady zkompletuje nový seriál Zahradníček

Vydáno: 27.02.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 129x

Zahrádka v únoru spí jenom zdánlivě. Nenechte se pak překvapit prudkým nástupem jara a vysévejte do truhlíků. Seriál Zahradníček vám přinese občasné rady a tipy pro malé zahrádky, balkonové pěstování, či mini skleníčky na terase.

Celý článek
Zabrání prahy pod dveřmi průvanu v bytě či domě, nebo jsou zbytečné? Podívejte se na další bytový mýtus

Zabrání prahy pod dveřmi průvanu v bytě či domě, nebo jsou zbytečné? Podívejte se na další bytový mýtus

Vydáno: 26.02.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 214x

U dveří prý musí být práh, aby pod nimi netáhlo a nešířily se pachy a hluk. Opravdu to bez prahu nejde, nebo je to další bytový mýtus? Můžete prahy něčím nahradit? Jak fungují přechodové lišty a co je to mechanický padací práh?

Celý článek