PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Bolí vás při žehlení prádla hlava nebo záda? Jde to i v pohodě. Čtěte 1. díl seriálu Akademie domácí práce

Domácí a úklidové práce, to je nevyhledávaná fuška. Žehlení prádla může skončit bolestmi zad i hlavy. Pořiďte si dobré žehlicí prkno, naučte se u něj správně stát a zůstaňte zdraví. Čtěte 1. díl miniseriálu Akademie domácí práce.
Vydáno: 28.08.2015 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 2542x

Žehlení, mytí nádobí a podlah. Více či méně pravidelné domácí činnosti, které asi opravdu málokdo vyhledává. Ať už ale chcete či nechcete, aspoň nějaký čas se jim věnovat musíte. Žehlete ale bez pozdějšího bolení zad, rukou či dokonce hlavy. Při práci v domácnosti si „hlídejte“ své tělo a snížíte tím riziko na minimum. V novém miniseriálu vám poradíme pár tipů, jak na to.

Bolí vás při žehlení hlava, záda či krk? Děláte něco špatně, naučte se dobrý nekřivící postoj. Foto: ©Depositphotos.com/netris
Bolí vás při žehlení hlava, záda či krk? Děláte něco špatně, naučte se dobrý nekřivící postoj. Foto: ©Depositphotos.com/netris
Pro svá záda udělejte užitečnou věc tím, že se naučíte doma „správně postavit“ při výkonu častých činností. Při žehlení, tedy při práci ve stoje, byste si vždy měli nakročit nebo zasunout nohu pod pracovní plochu. Záda při tom ponechte rovná. Při dlouhodobější práci ve stoje vám výborně uleví, když jednu nohu mírně zvednete a opřete ji chodidlem třeba o malou stoličku.

Udržujte páteř rovnou. Nehrbte záda, i když budete mít ohromnou chuť si tak ulevit. Páteř do oblouku je nežádoucí základ pro pozdější pohybové potíže.

Odborníci používají při takzvaném ergonomickém hodnocení obecně pojem pracovní sektor. Je to prostor, který máte při každé činnosti přímo před sebou. Ohraničují jej šířka vašich ramen a také rozkročených nohou. Mimo něj se už tělo zbytečně namáhá, stůjte proto ke každé činnosti pokud možno čelem. Zjistěte, jak se neztratit ve vlastní kuchyni, ušetřit si práci a mít všechno po ruce.

Dlouhodobé křivení při domácích pracích vás přivede až na rehabilitační stoly. Foto: ©Depositphotos.com/Wavebreakmedia
Dlouhodobé křivení při domácích pracích vás přivede až na rehabilitační stoly. Foto: ©Depositphotos.com/Wavebreakmedia

Žehlení je pro některé lidi relaxace. Sledují přitom třeba televizní seriál, či poslouchají hudbu. Pro jiné jde o čisté utrpení. Pokud vás žehlení nebaví, zkuste si při něm třeba zatancovat. Určitě si ale neničte zdraví, vyberte si správně vysoké žehlicí prkno a naučte se správný postoj tak, aby netrpěly vaše klouby, zápěstí, záda ani nohy. Žehlení na stole je nepraktické i nebezpečné.

Při koupi prkna nešetřete, kvalitní stojí přes 3 000 Kč, ale investice se vyplatí

Čtenářka Katka se na internetovém fóru nijak neostýchala: „Já tedy ráda nežehlím a vyhýbám se tomu, jak můžu. Už vůbec nežehlím zbytečnosti, jako třeba prádlo, ponožky nebo froťáky.“  Vše prý stačí vyrovnat jen rukama, poskládat a uložit. „Pořád si říkám, že žehlení není moje povinnost a tak se toho snažím držet každý den,“ dodává rozhodně.

Mne osobně upřímně vyděsil titulek v jednom internetovém článku. „Naučte žehlit svého manžela - žehlení není v genetické výbavě žen!“ I když si v nouzi nejvyšší košili dokážu vyžehlit, tohle ode mne naštěstí doma nikdo nechce. Slýchával jsem něco o tom, že škody by bylo víc, než užitku.

Nechcete brát prášky proti bolestem? Kupte si kvalitní žehlicí prkno a stůjte zdravě. Foto: ©Depositphotos.com/ginasanders
Nechcete brát prášky proti bolestem? Kupte si kvalitní žehlicí prkno a stůjte zdravě. Foto: ©Depositphotos.com/ginasanders
Problémům se zády zabrání správný postoj při žehlení. Nakročením ulehčete páteři i zádovým svalům. Nežehlete na ploše, kde nemůžete upravit její výšku, v podřepu či předklonu u postele nebo na zemi. Nechte si také za sebou ve stejné výši jako žehlicí prkno místo, kam budete odkládat už poskládané kousky. Nemusíte tak nikam přebíhat a ušetříte i elektřinu.

Při žehlení si nakročte dopředu, výrazně ulehčíte páteři i zádovým svalům.

Dejte si pozor i na správný výběr žehličky. Těžší snadněji prádlo vyžehlí a při odkládání plochou na prkno s nehořlavým povrchem vám nehrozí budoucí potíže se zápěstními klouby. Velice dobrým vynálezem je žehlička s odpojitelnou šňůrou. Má speciální stojan, kde se nahřívá a vy jdete žehlit „bez drátů“. Vaše tělo se tak s taháním šňůry nenamáhá.

Žehlení dá zádům zabrat, ale mytí podlah není lepší. O tom ale budeme psát příště. Foto: ©Depositphotos.com/photographee.eu
Žehlení dá zádům zabrat, ale mytí podlah není lepší. O tom ale budeme psát příště. Foto: ©Depositphotos.com/photographee.eu

   Pár tipů, aby vás žehlení nebolelo:
   •    Prkno musí mít nastavitelnou výšku, stabilitu a snadné skládání
   •    Mezi žehlicím prknem a loktem by měl být prostor 27 centimetrů, výšku upravte
   •    Investujte do oděvů a věcí z nežehlicích materiálů, ušetříte si práci
   •    Prádlo si roztřiďte podle snášené teploty a vyžehlené je nechte před uložením vychladnout
   •    Moderní sušičky vám umožní poloviční práci se žehlením
   •    Mějte dostatek oblečení, protože pak nemusíte tak často prát a ani žehlit

V sedě nemusíte jen pracovat u počítače, můžete skládat prádlo i žehlit. Seďte ale co nejméně, často měňte polohu a občas se protáhněte. Židle má mít optimální výšku tak, abyste mohli opřít chodidla celou plochou o zem. Pořiďte si židli s tvarovaným opěradlem a nastavitelnou výškou. V ideálním sedu máte mít jen málo rozkročené nohy, mírně vytočené špičky a kolena níž než pánev.

Podívejte se, jaké rady a vychytávky pro domácí práce najdete na síti Pinterest.

Podle průzkumu pro společnost Elektrowin vybavení domácností spotřebiči stagnuje. 77 % Čechů je přesvědčeno, že domácí práce by zvládli i bez nich. Polovina Čechů nesnáší žehlení. Vysávání je nejméně oblíbená domácí práce pro 21 procent, praní pro 12 procent a vaření pro 7 procent lidí. I takové ukládání nádobí do myčky a jeho následné vyklízení obtěžuje 5 procent lidí.

Rádi a často doma žehlíte? To jste spíše výjimka. Napište do komentáře pod článkem, jak tuto práce nejlépe a v pohodě zvládat, poraďte ostatním čtenářům.

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

Vydáno: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 103x

Velikonoce se blíží. Vypěstujte si zelenou ozdobu stolu i celého bytu, nechte v misce, květináči nebo skořápkách vyklíčit semínka. K mání je pšenice, ječmen, řeřicha, čočka, fazolky mungo či hrách. Z osení si pak udělejte koktejl.

Celý článek
Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Vydáno: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 167x

Doslova královnou koření je exotická kurkuma. Je součástí směsi curry a neobejde se bez ní žádná orientální kuchyně. Navíc ji využívá lidové léčitelství na spoustu zdravotních neduhů. Přečtěte si, co radí babky na záněty či akné.

Celý článek
Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Vydáno: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 202x

Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy opravdu luxusně vyspali. A teď si představte, že byste tak mohli trávit každou noc. Super spaní nabízejí kontinentální postele, boxspringy. Výška a propojení vrstev zaručují komfortní odpočinek.

Celý článek