PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Vlétl k vám oknem netopýr? Zůstaňte v klidu, otevřete okno a roztáhněte záclony. Zraněného letouna dejte do odborné péče

Netopýři na sklonku léta hledají úkryty a omylem mohou vlétnout i do bytů. Bojíte se jich? Zbytečně, nechte je v klidu odletět. Netopýr velký i ušatý spořádají spoustu hmyzu a zaslouží si ochranu. Vyvěste venku budky pro netopýry.
Vydáno: 28.08.2015 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 3177x

Také jste někdy v létě slyšeli doma zoufalé: „Mamí, tatí, lítá tady nějaká ušatá myš!“ Samozřejmě se z ní později vyklubal ještě nezkušený mladý netopýr, který k vám omylem zabloudil. Může se to stát i letos, právě teď koncem prázdnin i na začátku podzimu. Co ale s poletujícím tvorečkem dělat? Odborníci radí klid, nezmatkovat a především mu nijak neubližovat. Je přísně chráněný.

To spíš netopýrům naroste peří, než se vám zapletou do vlasů

Podle zoologů bývá netopýr v místnosti silně stresovaný a vyděšený. Klidně jej nechte zorientovat, zhasněte světlo a otevřete dokořán okno. Můžete si přitom sednout na zem. Pokud neodletí, zkuste jej umístit do papírové krabice se zmuchlaným hadrem a trochou vody. Na netopýry nikdy nesahejte holýma rukama, mají ostré zoubky a neváhají je použít. Vezměte si pevnou rukavici nebo silný hadr.

V bytě se vám objeví netopýr jen náhodou, takováto kolonie by jistě vzbudila pozdvižení. Foto: ©Depositphotos.com/grafxart
V bytě se vám objeví netopýr jen náhodou, takováto kolonie by jistě vzbudila pozdvižení. Foto: ©Depositphotos.com/grafxart
Zapomeňte na pověry o zaplétání netopýrů do vlasů, případně ještě šťavnatější povídačky o sání krve. Tito pozoruhodní savci spořádají denně jen kvanta obtížného hmyzu, také díky tomu jsme se jím zatím jako lidstvo nezalkli. A navíc se známý Stokerův román o hraběti Draculovi odehrává až v Transylvánii. Do vašeho bytu zalétnou netopýři jen náhodou, když si hledají přechodné úkryty.

Víte, že na světě žije přes 1 100 druhů netopýrů, což je asi pětina druhů všech savců? Žijí tu už desítky milionů let a patří mezi nejstarší obyvatele planety.

Krabici v noci dejte na otevřené okno a nechte netopýra, ať si poradí sám. Pokud neodlétne do dvou hodin, bude potřebovat odbornou pomoc. Zavolejte na SOS netopýří linku 731 523 599, kde vám poradí, co a jak. Nenechávejte krabici jen tak na okně, na malém netopýrovi by si mohli smlsnout predátoři, jako je kočka nebo kuna. Kontakty na záchranné stanice najdete na www.zvirevnouzi.cz.

S netopýry se setkáte při návštěvách jeskyní nebo večer ve volné přírodě, když letí lovit. Foto: ©Depositphotos.com/pilipenkoD
S netopýry se setkáte při návštěvách jeskyní nebo večer ve volné přírodě, když letí lovit. Foto: ©Depositphotos.com/pilipenkoD
Netopýrů u nás žije na 25 druhů a vy se s nimi nejčastěji setkáte při turistických návštěvách jeskyní, nebo ve volné přírodě za soumraku, kdy vyletují za kořistí. Typicky noční tvor má velice zajímavé ústrojí pro orientaci a lov v úplné tmě. Pracuje na principu odrazu ultrazvukových vln, stejně jako klasický sonar. Netopýři vydávají signály, vlastně pískot, pootevřenými ústy a z části i nosem.

Co dělat při nálezu netopýra v bytě?
•    Otevřete okna, roztáhněte záclony, zhasněte a odejděte z místnosti, netopýr odletí
•    Pokud zůstane, zkuste jej odchytit opatrně do papírové krabice s otvory pro dýchání
•    Nesahejte na netopýra holou rukou, použijte hadr nebo silnou rukavici
•    Do krabice dejte kousek zmuchlaného hadru a na víčku trochu vody
•    Kontaktujte odborníky z ochrany přírody, adresy například na www.zvirevnouzi.cz

Netopýří signál je zvukový puls délky 0,7 - 60 milisekund, opakovaný 5 až 150 krát za sekundu. Při noční echolokaci má nejnižší frekvenci, okolo 20 kHz, netopýr pestrý. Na druhé straně nejvyšší frekvenci, až kolem 110 kHz, má vrápenec malý.

Netopýři spořádají kvanta obtížného hmyzu, proto si zaslouží naši přísnou ochranu. Foto: ©Depositphotos.com/sementer
Netopýři spořádají kvanta obtížného hmyzu, proto si zaslouží naši přísnou ochranu. Foto: ©Depositphotos.com/sementer
Díky své potravní specializaci jsou netopýři bezesporu užiteční. Chcete se také podílet na jejich ochraně? Začněte vyvěšovat speciální budky ze dřeva, polystyrenu nebo dřevocementové směsi. Vletový otvor musí být jen 2 cm široká štěrbina ve spodní části, jinak se do budky nastěhují ptáci. Netopýří příbytky dobře připevněte na stromy nebo štíty osamělých stavení do výšky 3 až 6 m.

Netopýří budky můžete koupit už hotové, ale vyrobíte si je i sami

Počítejte s tím, že netopýři jsou konzervativní a budky často obsazují až po několika letech. Už hotové budky najdete například v e-shopu Zelená domácnost, ceny dřevocementových se pohybují kolem 900 Kč. Za polystyrenovou dáte do 800 Kč a za dřevěnou ještě o dvě stovky méně. Vyrobit netopýří bydlo ale můžete i vlastnoručně, podle následujícího instruktážního videa:Mezinárodních dnů k různým příležitostem je celá řada. Ale mezinárodní noc? Ano, existuje a každý rok připomíná nutnou globální ochranu netopýrů. Celkem se k ní dnes připojuje na 40 států z celého světa, včetně Egypta, Sýrie a zemí Jižní Ameriky. Letos už 19. ročník nabízí v jednotlivých krajích republiky 46 dílčích akcí pro širokou veřejnost, děti i dospělé.

Znáte netopýří slovní hříčku? Řekněte anglicky „Bad bat bet on the bad bed.“ Ve volném překladu „Zlý netopýr se vsadil o špatnou postel.“

Seznamte se také se zajímavým životem tajuplných létajících nočních savců. Vyberte si přednášky o životě netopýrů a jejich ochraně, ukázky jejich odchytu do sítí, sledování s pomocí ultrazvukového detektoru, nebo promítání prezentací a filmů. Na některých lokalitách si můžete v noci i mimořádně prohlédnout hrady, zámky či jeskyně. Letos máte čas až do 25. září.

V rámci Nocí pro netopýry se s nimi můžete setkat na řadě domácích lokalit jejich výskytu. Foto: ©Depositphotos.com/Pettys
V rámci Nocí pro netopýry se s nimi můžete setkat na řadě domácích lokalit jejich výskytu. Foto: ©Depositphotos.com/Pettys
Například v Praze nabízí hostivařské Ekocentrum Toulcův dvůr v pondělí 31. srpna od 18:00 do 21:00 hodin přednášku s promítáním a ukázkou ochočených netopýrů, procházku k Hostivařské přehradě a sledování lovecké aktivity volně žijících netopýrů. Zajímavosti o nočních letcích se dozvíte i v neděli 30. srpna od 20:00 do 23:00 hodin na jedné z nejdéle sledovaných netopýřích lokalit v ČR, v jeskyni Na Turoldu v Mikulově. V pátek 18. září od 21:00 do půlnoci uvidíte na hradě Valdštejn uprostřed Českého ráje ukázky výzkumu netopýrů včetně jejich odchytu do sítí.

Mezi další zajímavé létající obratlovce patří třeba dráčci létaví, poletuchy či vakoveverky

Víte, že netopýři vynikají akrobatickým letem o rychlosti 20 až 50 km/h? Patří do řádu letouni a jejich nejvýznamnějším znakem jsou křídla, vyvinutá z předních končetin. Pocházejí z primitivních hmyzožravců, předchůdců dnešních ježků a rejsků. Vidí černobíle, živí se hmyzem, malými savci, žábami a rybami. Stehenní kosti netopýra jsou tak tenké, že žádný z nich neumí chodit.

Přirozených netopýřích hnízdišť ubývá, pomozte těmto letounům vyvěšováním budek. Foto: ©Depositphotos.com/dcwcreations
Přirozených netopýřích hnízdišť ubývá, pomozte těmto letounům vyvěšováním budek. Foto: ©Depositphotos.com/dcwcreations
Samičky mají zajímavou schopnost pozastavit vývoj plodu a odložit jeho další vývoj i porod na příznivější období, jedná se o takzvanou utajenou březost. Dalším určujícím znakem netopýrů je chybějící dráp na druhém prstu přední končetiny a ostré zuby, zejména stoličky.

Podívejte se také na nejrůznější typy budek pro ptáky a netopýry na síti Pinterest.

O netopýrech toho teď víte o něco více, než dříve. Ale věděli jste také, že český kutil a vynálezce Vlasta Šlégr vymyslel speciální spací skříň? Odjakživa totiž obdivoval netopýry s jejich úžasnými schopnostmi, celou dobu mu ale nešlo na rozum, proč spí zavěšení a jak jim u toho asi je. Sestrojil proto skříň, kde spí takzvaně “na stojáka”. Ovšem pozor - s hlavou dole a nohama nahoře.
Jistě jste ale poznali, že jde o žert, spát s hlavou dole rozhodně nezkoušejte.

Zatoulal se k vám někdy do bytu netopýr, a jak jste si poradili? Napište do komentáře pod článkem, jestli jste se byli podívat na Noc pro netopýry, a poraďte ostatním čtenářům, jak se těchto zajímavých létajících savců přestat bát.

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Jiří Macík

Původní profesí jsem chovatel, ale přišla příležitost dělat novinařinu a komunikaci, a od té doby se živím psaním. V mých článcích najdete vždy nějakou praktickou vychytávku do vaší domácnosti nebo užitečnou radu, aby se vám lépe bydlelo a žilo.

Jiří Macík na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

Vydáno: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 126x

Velikonoce se blíží. Vypěstujte si zelenou ozdobu stolu i celého bytu, nechte v misce, květináči nebo skořápkách vyklíčit semínka. K mání je pšenice, ječmen, řeřicha, čočka, fazolky mungo či hrách. Z osení si pak udělejte koktejl.

Celý článek
Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Vydáno: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 211x

Doslova královnou koření je exotická kurkuma. Je součástí směsi curry a neobejde se bez ní žádná orientální kuchyně. Navíc ji využívá lidové léčitelství na spoustu zdravotních neduhů. Přečtěte si, co radí babky na záněty či akné.

Celý článek
Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Vydáno: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 225x

Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy opravdu luxusně vyspali. A teď si představte, že byste tak mohli trávit každou noc. Super spaní nabízejí kontinentální postele, boxspringy. Výška a propojení vrstev zaručují komfortní odpočinek.

Celý článek