PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Jak se bydlelo v jeskyni kdysi, a jak dnes? Tipy, kde si skalní bydlení vyzkoušíte na vlastní kůži

"Hughr ha grrr hu ha!" Překlad z pravěkého jazyka: „To je pěkná jeskyně, budeme tu bydlet!“ A někdo v ní bydlí dodnes. Jak se žije ve skalním bytě? Zjistěte to v úžasném skalním hotelu nebo si udělejte výlet ke skalní vesničce.
Vydáno: 26.08.2015 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 2766x

Jeskyně byla prvním úkrytem před nepřízní počasí a dravou zvěří. Postupem času se lidé stěhovali do přístřešků z větví a hlíny, a nakonec začali stavět domy z kamene, cihel a betonu. Jeskyně a skalní byty hloubené do skály však zůstaly levnou variantou bydlení, a proto se do nich lidé čas od času vraceli. Většinou se jednalo o nouzové bydlení, mnozí v nich však prožili celý život. Dokonce i v dnešní moderní době v nich někteří lidé stále bydlí.

Interiéry skalních bytů a domů mají nezaměnitelnou atmosféru. Foto: ©Depositphotos.com/Violin
Interiéry skalních bytů a domů mají nezaměnitelnou atmosféru. Foto: ©Depositphotos.com/Violin

Jak se žije ve skalním bytě?

Moderní skalní byt není jen prostá díra ve skále. Obydlí má klasická okna i dveře a je do něj přivedená elektřina, voda, kanalizace i internet. U nás již obydlené skalní byty nenajdete, a nejspíš byste si kvůli zákonům byt či dům ve skále postavit ani nemohli. Jestli chcete žít ve skalním bytě, budete se muset přestěhovat do zahraničí.

V České republice využívají lidé skalní obydlí už jen k rekreaci a jako skladovací prostory.

Pro představu, jak se ve skalním bytě žilo, se můžete projít po zaniklých českých skalních vesničkách, nebo navštívit některý ze skalních bytů, které místní muzea otevřela turistům. Bydlení si dokonce můžete přímo vyzkoušet, a to v některém ze skalních hotelů. Opět však budete muset vyjet do ciziny.

Skalní vesničky v České republice

Skalní byty sloužily převážně jako nouzová obydlí vyhloubená ve vertikálních sprašových svazích nebo pískovcových skalách. V Evropě mají široké zastoupení, na našem území se vyskytují hlavně v severních Čechách v okresech Česká Lípa, Děčín, Jičín, Mělník, Mladá Boleslav a Semily. Na Kokořínsku vznikala skalní obydlí hlavně ve druhé polovině 18. století a v 19. století.

Jak vypadá bydlení ve skalním bytě? Inspirujte se na Pinterestu.

Bydleli v nich ti nejchudší z obce, případně osoby, které se musely ukrývat třeba před vrchností nebo zákonem. Vzpomeňte si na loupežníka Rumcajse, který žil s Mankou a Cipískem v jeskyni v lese Řáholci. Příběh je sice vymyšlený, ale jejich jeskyně opravdu existuje a najdete ji nedaleko Jičína u osady Brada. Lidé, hlavně zemědělští dělníci, obývali skalní byty až do konce 2. světové války.

Valečovské skalní vesničky vybudovali lidé pravděpodobně v době výstavby hradu Valečov. Najdete je nedaleko Mladé Boleslavi. Nejspíš sloužily jako obydlí pro služebnictvo a stráže hradu. Na začátku 18. století se sem nastěhovala místní chudina. Skalní světnice měly dřevěné podlahy, dveře i zasklená okna. Po roce 1892 nechaly úřady obyvatele vystěhovat a obydlí zničit.

Jak vypadalo bydlení ve skalním bytě

Vytesat dům do měkké skály (pískovce, spraše nebo sopečném tufu) bylo levnější, než postavit roubený dům. Proto v nich většinou bydleli lidé z nejchudších vrstev. Ve skalním bytě je stálá teplota a poměrně vysoká vlhkost vzduchu. Jelikož se v domě neustále něco vařilo nebo peklo v kachlových kamnech, byla zde po celý rok teplota kolem 20 °C. Skála je totiž výborný izolační materiál, takže teplo jen tak neuniklo.

Bydlení ve skále je potřeba chápat jako nouzové bydlení, i když v nich někdo bydlel celý život. Skalní obydlí se často kombinuje s klasickým domem postaveným před ním.

Vnitřní dispozice byla podobná jako u klasických domů. Ze vstupní síně se vcházelo do světnice, případně i komory a malého sklípku. Před vchodem do jeskyně vznikaly různé přístřešky a přístavky ze dřeva či cihel. Počet místností ve skalním obydlí je daný velikostí skály a jejím umístěním v terénu. Kouř odcházel svislým komínem vedeným ze skály až na povrch nebo do úbočí. U některých obydlí jsou do skály vytesány prostory ve dvou poschodích nad sebou.

Skalní byty jako skanzeny

V České republice můžete navštívit skalní obydlí ve Lhotce u Mělníka. Poslední majitelka v něm bydlela až do roku 1980. Skalní byt dnes patří mělnickému muzeu a je vybaven původním interiérovým zařízením. Můžete se do něj přijít podívat od 2. května do 30. září od čtvrtka do neděle a o svátcích. Vstupné je 20 Kč, snížené 10 Kč. Další skalní obydlí zpřístupněné turistům najdete ve Zderazi, vstupné je stejné jako ve Lhotce.

Na Slovensku navštivte obec Brhlovice v okrese Levice. Nachází se zde několik skalních domů z 19. a 20. století. Ty nejstarší jsou prý až ze 16. století. Lidé vyhloubili domy do měkké sopečné horniny, menší části domu postavili z tufových kvádrů. Spousta skalních domů má v kuchyni vyhloubenou vlastní studnu.

Většina majitelů využívá historické stavby jako víkendové chalupy, v jednom však majitelka stále trvale bydlí. V obci můžete navštívit dvoupatrový skalní dům s původním zařízením, který spravuje Tekovské muzeum. Otevřeno je od dubna do října (od ledna do března na požádání). Vstupné je zhruba 20 Kč, snížené 10 Kč.

Kde se žije v "jeskyních"

Skalní byty najdete třeba v severní části města Guadix ve Španělsku. Obydlí mají různý stupeň komfortu, většina je však napojená na kanalizaci, elektřinu, vodu i internet. V domech je sucho, protože přes jílovitou horninu neproteče žádná voda. I v největších vedrech je uvnitř teplota kolem 18 °C. Proto zde stoupá počet obyvatel, a tím i cena obydlí. V Guadixu se navíc můžete ubytovat v jeskynním hotelu nebo si pronajmout celou jeskyni v Purulleně.

Podobné domy jsou i v jeskyních na kopci Sacromonte ve španělské Granadě. Ty původně obývali španělští Romové, dnes zde žijí hlavně obyvatelé Granady. Některé byty mají zděnou přístavbu, některé jsou přestavěné v luxusní bydlení pro turisty. Uvnitř bytů není moc denního světla, skála však skvěle pohlcuje zvuky, takže neuslyšíte venkovní provoz ani sousedy.

Po celém světě najdete místa, kde se stále bydlí ve skalních domech. Příkladem může být Španělsko, Amerika, Čína nebo Francie.

I v čínské provincii Šen-si žije spousta lidí ve skalních příbytcích. V létě je zde příjemně chladno, v zimě teplo. Jeskyně jsou hloubeny do sprašových usazenin. Luxusnější příbytky vyčnívají z horské stěny a jsou zpevněné cihlami. Je zde zavedená voda i elektřina, ale ke složitému modernímu životní stylu se příliš nehodí.

V Americe si ve městě Festus v Missouri koupil manželský pár pozemek, jehož součástí byl les, starý kamenolom a jeskyně. V ní se již dříve konaly koncerty a bylo zde i kolečkové kluziště, takže měla vybetonovanou podlahu a staré rozvody elektřiny. Manželé si do ní vestavěli moderní dům vytápěný geotermální energií, díky čemuž mají uvnitř po celý rok příjemnou teplotu i bez kamen. V jeskynním domě bydlí i Cathy a Randy Clark’s v Bisbee v Arizoně.

Skalní hotely

Le Grotte della Civita nabízí jedinečné ubytování v oblasti jeskyního komplexu starobylého skalního městečka Sassi Matera na jihu Apeninského poloostrova. Pokoje a apartmány se nacházejí ve velkých jeskyních, a mají kamenné podlahy a starožitný nábytek. Z panoramatické terasy je výhled na národní park Murgia. Nejlevnější pokoj pro dva i se snídaní seženete v dostatečném předstihu i za 4 000 Kč, v sezóně zhruba za 7 500 Kč.

Skalní rodinný penzion Kelebek leži přímo v srdci staré historické vesnice Göreme a má úžasný výhled na jeskynní hrad Uchisar a jeskynní městečko Cavusin. Majitelé v něm až do roku 1933 bydleli sami. Historie místa sahá až do pravěku, kdy výbuch vulkánu Mount Erciyes vytvořil unikátní komíny.

Celý region je zahrnut do památek UNESCO. Nejlevnější pokoj na jednu noc stojí zhruba 1 500 Kč, připravte se však na společnou koupelnu. Pokoj s vlastní koupelnou vás bude stát asi 1 900 Kč za noc.

Apartmán The Grand Canyon Caverns se nachází v 65 miliónů let staré jeskyni zhruba 70 metrů pod zemí. Není zde žádné denní světlo, nic zde nežije. Uslyšíte jen zvuk svého srdce. Je zde pouze jeden apartmán vybavený postelí, obývacím pokojem, knihovnou se spoustou starých knih a časopisů a koupelnou. Cena za noc pro dvě osoby je zhruba 20 000 Kč.

V okrese Sala na jihovýchodě Švédska se nachází důl Sala Silvergruva, jehož historie sahá až do 15. století. Dnes slouží jako turistická atrakce, kde si kromě prohlídky dolu můžete poslechnout koncert. Pod zemí najdete obchody se suvenýry, galerie a muzea. Největší atrakcí je však nejhlubší hotelový pokoj na světě.

Apartmán The Mine Suite se nachází 155 metrů pod zemí. Dole jsou jen 2 °C, apartmán je však v teplotní kapse s 18 °C. Asi 50 metrů od apartmánu je jednoduchý záchod, sprchy jsou k dispozici v hostelu nad zemí. Apartmán je přístupný důlní výtahovou šachtou. Cena je zhruba 15 000 Kč za noc.

Jak se vám líbí skalní byty? Chtěli byste bydlet v „jeskyni“ nebo si vyzkoušet nocleh ve skalním hotelu? Podělte se o svůj názor s ostatními čtenáři v komentáři pod článkem.

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

Vydáno: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 113x

Velikonoce se blíží. Vypěstujte si zelenou ozdobu stolu i celého bytu, nechte v misce, květináči nebo skořápkách vyklíčit semínka. K mání je pšenice, ječmen, řeřicha, čočka, fazolky mungo či hrách. Z osení si pak udělejte koktejl.

Celý článek
Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Vydáno: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 180x

Doslova královnou koření je exotická kurkuma. Je součástí směsi curry a neobejde se bez ní žádná orientální kuchyně. Navíc ji využívá lidové léčitelství na spoustu zdravotních neduhů. Přečtěte si, co radí babky na záněty či akné.

Celý článek
Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Vydáno: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 213x

Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy opravdu luxusně vyspali. A teď si představte, že byste tak mohli trávit každou noc. Super spaní nabízejí kontinentální postele, boxspringy. Výška a propojení vrstev zaručují komfortní odpočinek.

Celý článek