PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Chcete přivést sluneční světlo do tmavých koutů v bytě? Postavte si stěnu z moderních luxfer. Mají šmrnc!

Čtvercové či kulaté. Průhledné, matné i barevné. O čem je řeč? O moderních luxferách. Z obyčejných skleněných kostek se stal módní prvek. Jaké typy jsou a jak z nich postavíte stěnu? Čtěte další díl seriálu o materiálech v bytě.
Vydáno: 20.08.2015 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 5335x

Máte tmavou koupelnu nebo chodbu bez oken, kterými byste dovnitř přivedli denní světlo? Nezoufejte a část zděné stěny nahraďte luxfery. Díky nim se do místnosti dostane trochu přirozeného světla, a zároveň zachovají potřebnou intimitu prostoru. Už to nejsou jen obyčejné skleněné kostky. Seženete mnoho barevných variant, takže je sladíte s jakýmkoliv interiérem. Jejich použití není omezené jen na malé a tmavé byty, použijete je v jakémkoliv interiéru, třeba jako netradiční dělící příčky.

Luxfery se vyrábí v mnoha barvách i typech, takže je sladíte s jakýmkoliv interiérem. Foto: ©Depositphotos.com/Baloncici
Luxfery se vyrábí v mnoha barvách i typech, takže je sladíte s jakýmkoliv interiérem. Foto: ©Depositphotos.com/Baloncici

Historie luxfer

Dutou skleněnou cihlu vynalezl roku 1887 Francouz Falconier. Skláři je foukali ručně a připomínaly spíše lahve. První skleněné tvárnice vyrobil britský vynálezce James Pennycuick. První patent podal v roce 1881 v Bostonu, v roce 1897 pak založil společnost pro jejich výrobu. Díky luxferám přinesl světlo do tmavých a nepříjemných koutů a místností, přičemž zachoval intimitu daného prostoru.

LUXFER je smíšenina dvou latinských slov, a to LUX, tedy světlo, a FERRE, což znamená vést.

Zpočátku sloužily tvárnice jako dekorace, poté je Pennycuick zpevnil tak, aby vydržely velký nápor a posloužily jako nosná část domu. Tím z nich vytvořil kvalitní stavební materiál. Díky úpravě elektrolýzou jsou luxfery odolné také proti požáru. Dříve se používalo pouze bezbarvé sklo, dnes se vyrábí spousta odstínů a motivů. Jeden ze známých a navštěvovaných objektů, zámecký skleník v Lednici, vytvořili stavebníci celý z luxfer.

Využití skleněných tvárnic

Luxfera se vyrábí svařením dvou skleněných výlisků. Při výrobě jsou tvárnice svařovány za horka, a proto je vzduch obsažený uvnitř tvárnice po vychladnutí pod nižším tlakem. Základní tloušťka je 80 mm, v tloušťce 98 mm už má vyšší tepelně izolační vlastnosti. Procházející světlo je měkké a stabilní. Speciální pokovené luxfery mají propustnost světla až 93 %. U barevných tvárnic je propustnost 50 – 70 %.

Z luxfer postavíte dělící příčky, sprchovou zástěnu, polopříčku k oddělení WC od koupelny i barový pult nebo police. Máte nízké stropy? Nahraďte cihly v horní části stěny skleněnými tvárnicemi. Tím místnost opticky zvýšíte.

Na hranu tvárnic můžete umístit LED diody, takže stěna bude ve tmě svítit. Abyste později mohli vyměnit tvárnici s nefunkční LED páskou, využijte systém suchého zdění.

Tvárnice zajistí rovnoměrné osvětlení interiéru a můžete si vybrat z různého stupně neprůhlednosti. Pro soukromí použijte matované luxfery s leptaným či pískovaným povrchem. Tvárnice se vzorem vlny nebo mřížky zase opticky deformují obrysy za stěnou. Plastické výstupky bývají ve vnitřní straně tvárnice, což zamezuje hromadění nečistot.

Luxfery jsou vynikající hlukově izolační materiál. Proto se používají také v oblastech s vysokou úrovní hluku, jako jsou továrny, rušné ulice nebo letiště. V létě snižují přehřátí vnitřních prostorů vlivem slunečního záření. Vysoký koeficient tepelné izolace poskytuje i vynikající ochranu proti kondenzaci vody na jejich povrchu.

Tvárnice zajistí rovnoměrné osvětlení interiéru a můžete si vybrat z různého stupně neprůhlednosti. Foto: ©Depositphotos.com/photographee
Tvárnice zajistí rovnoměrné osvětlení interiéru a můžete si vybrat z různého stupně neprůhlednosti. Foto: ©Depositphotos.com/photographee

Kolik luxfery stojí?

Metr čtverečný stěny z čirých luxfer vás bude stát zhruba 1 500 Kč. Pokud si však vyberete některé z designových tvárnic, cena prudce naroste. Například cena za metr čtverečný z barevných tvárnic se pohybuje od 4 700 Kč. 

V dnešní době můžete luxfery nahradit i průhlednými tvárnicemi z betonu. Navrhli je Jiří Peters a Ladislav Eberl. Jsou dostupné v několika barevných odstínech a různých vzorech. Jejich nevýhodou je vyšší cena. Metr čtverečný vás totiž vyjde zhruba na 10 000 Kč.

Z luxfer se často staví vnitřní příčky a sprchové zástěny a kouty. Foto: ©Depositphotos.com/iriana88w
Z luxfer se často staví vnitřní příčky a sprchové zástěny a kouty. Foto: ©Depositphotos.com/iriana88w

Jak stavět s luxferami

Stěna z luxfer bývá obvykle rovná, z polovičních tvárnic však postavíte i obloukové stěny s malým poloměrem. Na stěnové příčky použijte vertikální luxfery, na stropní a podlahové konstrukce horizontální. Ty využijete i jako pochozí materiál pro podestu schodiště nebo na části teras. Do míst, kde je nutná protipožární příčka, použijte luxfery s požární odolností EI až do 90 minut.

Skleněné tvárnice vyzdívejte nejčastěji klasicky pomocí malty. Klasické zdění použijte u protipožárních luxfer, ukončovacích a rohových tvárnic, u stěn upevněných pouze k podlaze a jedné přilehlé straně a u obloukových stěn.

Při použití pevnostního lepidla místo malty musíte spáry vyztužit plastovými profily. Tento systém je velmi rychlý a užívá se pro hobby sady. Luxfery můžete skládat i do speciálních hliníkových rastrů, kdy je vymezíte křížky. Koupíte i prefabrikované panely z luxfer, kterými si usnadníte výstavbu příčky.

Luxfery spojíte také suchou cestou pomocí speciálních zaklapávacích profilů (plastových profilů a křížků, které do sebe pouze zacvaknete). V tom případě vám stačí jen spárovací hmota nebo silikon pro úpravu spár mezi tvárnicemi. Systém je vhodný do ploch o maximálním rozměru 15 x 10 ks luxfer s kotvením alespoň ze tří stran.

Máte doma příčku postavenou z luxfer? Pochlubte se její fotkou na našem Facebooku a inspirujte ostatní čtenáře.

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

Vydáno: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 127x

Velikonoce se blíží. Vypěstujte si zelenou ozdobu stolu i celého bytu, nechte v misce, květináči nebo skořápkách vyklíčit semínka. K mání je pšenice, ječmen, řeřicha, čočka, fazolky mungo či hrách. Z osení si pak udělejte koktejl.

Celý článek
Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Vydáno: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 214x

Doslova královnou koření je exotická kurkuma. Je součástí směsi curry a neobejde se bez ní žádná orientální kuchyně. Navíc ji využívá lidové léčitelství na spoustu zdravotních neduhů. Přečtěte si, co radí babky na záněty či akné.

Celý článek
Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Vydáno: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 228x

Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy opravdu luxusně vyspali. A teď si představte, že byste tak mohli trávit každou noc. Super spaní nabízejí kontinentální postele, boxspringy. Výška a propojení vrstev zaručují komfortní odpočinek.

Celý článek