PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

Seriál o nezávislém bydlení – 1. díl. Jak být nezávislý na dodavatelích elektřiny? Využijte slunce nebo vítr

Chcete být nezávislí na dodavatelích elektřiny? Vybudujte si domácí elektrárnu se solárními panely nebo větrnou turbínou a využijte energii přírody. Jaké jsou jejich výhody a nevýhody a kolik stojí? Čtěte první díl seriálu.
Vydáno: 20.08.2015 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 4442x

Bez elektřiny se neobejde téměř žádná domácnost. Potřebujete ji pro osvětlení domu, topení i k zábavě. Pro nezávislost na veřejnou elektrickou síť se můžete rozhodnout hned z několika důvodů. Těmi hlavními bývá to, že nechcete společnostem platit za elektřinu, anebo se rozhodnete žít blíže přírodě a v daném místě není možnost napojit se na veřejnou síť a vybudování přípojky je příliš nákladné.

Alternativní zdroje elektřiny se dají využít také pro snížení závislosti na elektřině ze sítě, například při blackoutu nebo krátkodobém výpadku proudu. Elektřina se nejčastěji vyrábí pomocí fotovoltaických solárních panelů, ale můžete využít i větrné turbíny nebo kogenerační jednotky. 

Panely a turbíny jsou závislé na přírodních podmínkách a jejich produkce není stabilní. Energii je tedy potřeba akumulovat a mít k dispozici záložní zdroj, který bude schopný pokrýt kritické období.

Díky alternativním zdrojům elektřiny můžete být částečně, nebo zcela nezávislí na elektřině ze sítě. Foto: ©Depositphotos.com/letsgobowling
Díky alternativním zdrojům elektřiny můžete být částečně, nebo zcela nezávislí na elektřině ze sítě. Foto: ©Depositphotos.com/letsgobowling

Ostrovní fotovoltaická elektrárna

V domě s ostrovní elektrárnou se naučíte přistupovat šetrně ke spotřebě elektřiny. Elektřinou je totiž potřeba šetřit a s omezeními počítat už při projektování stavby. Měli byste využívat úsporné žárovky i spotřebiče a minimalizovat spotřebu dlouhodobě pracujících zařízení.

Pračka by měla mít přívod teplé vody, aby ji nemusela ohřívat elektřina.Pro pokrytí většiny spotřeby běžného rodinného domu v ČR stačí fotovoltaická elektrárna s výkonem 2,5 kWp, což je asi 46 panelů z amorfního křemíku. Zařízení pak produkuje napětí 230 V. 

Jak taková ostrovní elektrárna vypadá? Na panely jsou za solárním regulátorem napojeny akumulátory. Regulátor je od nich odpojí v případě, že jsou baterie plně nabité. Tím zajišťuje částečnou ochranu proti přebití, chrání je před poškozením a prodlužuje jejich životnost. Kompletní ostrovní fotovoltaickou elektrárnu pořídíte za cenu kolem 200 000 Kč. Záleží na tom, jak velký výkon potřebujete a jaké technologie si vyberete.

Solární panely jsou snad nejpoužívanějším systémem pro výrobu elektřiny v ostrovních domech. Foto: ©Depositphotos.com/g215
Solární panely jsou snad nejpoužívanějším systémem pro výrobu elektřiny v ostrovních domech. Foto: ©Depositphotos.com/g215

Je potřeba nějaké povolení?

Když nebudete mít domek napojený do distribuční sítě, nepotřebujete na fotovoltaické systémy žádné povolení ani souhlas distribuční společnosti. U fotovoltaických elektráren připojených do distribuční sítě potřebujete vyjádření místní distribuční společnosti a po realizaci musíte požádat Energetický regulační úřad o licenci (IČO).Pro instalaci solárního systému do výkonu 20 kWp nepotřebujte ani vyjádření stavebního úřadu.

Jaké akumulátory se používají?

V akumulátorech se ukládá energie v době, kdy se jí vyrábí více, než je aktuální spotřeba. Ta se pak využívá přes noc a v době, kdy se jí vyrobí méně než je potřeba. Nejčastěji se používají dva druhy, a to akumulátory olověné a akumulátory LIFEPO 4, neboli lithium-železo-fosfátové. 

Olověné baterie jsou relativně levné, ale mají nízkou životnost (reálně maximálně 3 roky), nízkou míru využití kapacity energie a nutnost pravidelné údržby. Také nejsou příliš šetrné k životnímu prostředí.

LIFEPO 4 jsou zhruba dvakrát tak dražší, ale mají vysoký počet cyklů, jsou odolné proti podbití a mají vysokou míru využití energie. Navíc je nemusíte hlídat, měřit je, starat se o ně a nemusíte dolévat destilovanou vodu, což olověné vyžadují. Celý fotovoltaický systém pak vyžaduje další zařízení, které ochrání akumulátory a usnadní využívání elektrické energie.

V akumulátorech se ukládá energie v době, kdy se jí vyrábí více, než je aktuálně potřeba. Foto: ©Depositphotos.com/id1974
V akumulátorech se ukládá energie v době, kdy se jí vyrábí více, než je aktuálně potřeba. Foto: ©Depositphotos.com/id1974

Novinka od Tesly

V květnu představila firma Tesla baterie PowerWall, které mají sloužit pro skladování energie v domácnostech. Systém tvoří lithiové baterie (česky známé jako “lionky“), které znáte z moderní elektroniky. Na výběr jsou dvě verze. Menší s kapacitou 7 kWh stojí v Americe zhruba 75 000 Kč, větší s kapacitou 10 kWh zhruba 90 000 Kč. Součástí ceny není zařízení na převod stejnosměrného proudu na střídavý, tedy invertor. Ten vyjde ještě na několik dalších desítek tisíc korun.

Vyplatí se fotovoltaická ostrovní elektrárna?

Elektřina ze sítě je stále nejlevnější. Návratnost ostrovní fotovoltaické elektrárny se velice těžko počítá, protože s jejím využíváním dojde přirozeně ke značnému snížení spotřeby, které by jinak zřejmě nenastalo. Spotřeba může klesnout klidně i o 85 %. Pak nedávají ekonomické propočty příliš smysl.

Hlavní úspora vyplývá z nutnosti přizpůsobit se možnostem zdroje. Proto ve většině případů nejde ani tak o nižší náklady, jako spíše o nezávislost. Pokud byste měli pozemek bez přípojky na distribuční síť, museli byste u klasického domu počítat i s náklady na její případné vybudování. Ty by nakonec mohly převýšit cenu ostrovní elektrárny. Odborné firmy udávají návratnost investice do fotovoltaického systému 10 až 15 let. Záleží hlavně na tarifu elektřiny, který vyberou pro porovnání.

Solární panely můžete kombinovat i s větrnou elektrárnou. Foto: ©Depositphotos.com/hansenn
Solární panely můžete kombinovat i s větrnou elektrárnou. Foto: ©Depositphotos.com/hansenn

Domácí větrná elektrárna

Větrná elektrárna s výkonem do 1 kW se stejnosměrným generátorem vytváří napětí 12 či 24 V. Vhodným měničem však dosáhnete i klasických 230 V. Toto zařízení můžete využívat v izolovaných lokalitách, kde se nemůžete napojit na rozvodnou síť. Druhým typem je větrná elektrárna s výkonem více jak 1 kW s asynchronním generátorem. Tu používejte spíše jako doplňkový zdroj, protože je nutné ji napojit na elektrickou síť. Ceny větrných elektráren se pohybují v desítkách tisíc korun.

Větrné elektrárny do 3 kW napájí energeticky méně náročné domácí spotřebiče. Větrné elektrárny od 3 kW do 12 kW jsou vhodné pro ohřev vody a vytápění. Jestli budete pořizovat mikroelektrárny do 3 kW, počítejte s investicí do 100 000 Kč. U výkonnějších variant kolem 10 kW může být investice až 300 000 Kč. Pro efektivnější návratnost vložených financí jsou domácí větrné elektrárny kombinovány také se solárními panely.

Typy větrných turbín

Horizontální větrné turbíny (klasické lopatky) jsou závislé na směru větru a rotor se tak musí natáčet podle jeho směru. Často je jim vyčítán velký hluk. Akumulaci energie zajistí produkce plynu, který se skladuje v tlakových nádržích a následně je spalován v kogeneračních jednotkách. Výkony větrných elektráren se pohybují od 200 W až po výkony 7,5 MW. Do zhruba 4 kW se mluví o elektrárnách do domácnosti.

Vertikální větrné turbíny zabírají při provozu poměrně malý a hlavně stálý prostor a jsou velmi tiché. Jsou o něco méně výkonné, ale nejsou závislé na směru větru, takže mohou využívat i proměnlivý vítr a proudění v blízkosti staveb nebo silnic včetně závanů od projíždějících vozidel. Proto jsou vhodné i do běžné zástavby. Většinou jsou určeny pro rychlost větru 4 – 16 m/s.

Typ větrné turbíny volte podle požadovaného výkonu a dané lokality. Foto: ©Depositphotos.com/MartinLisner
Typ větrné turbíny volte podle požadovaného výkonu a dané lokality. Foto: ©Depositphotos.com/MartinLisner

Jak funguje větrná elektrárna?

Lokalita pro větrnou elektrárnu by měla mít průměrnou rychlost větru alespoň 5 m/s. V České republice tak v úvahu přicházejí hlavně horské oblasti. Nejprve prostudujte podrobnou větrnou mapu Ústavu fyziky atmosféry Akademie věd, a pak porovnejte hodnoty se skutečným měřením na daném místě. Podle hodnot vyberete optimální typ větrné turbíny.

V rámci ostrovního systému jde od turbíny elektřina přes regulátor dobíjení do baterií, nebo ji střídačem převedete přímo na střídavý proud pro napájení 230 V. Případný přebytek vyrobené energie můžete použít na podporu vytápění. 

Domácí větrné elektrárny mají minimální hlučnost a nepodléhají ani udělování licence od ERÚ (Energetického regulačního úřadu), pokud však nechcete elektřinu prodávat do distribuční sítě. Větrná elektrárna je stavbou technického zařízení, a proto na ní musíte mít podle Stavebního zákona příslušné stavební povolení.

Záložní zdroj elektřiny

Fotovoltaické i větrné elektrárny jsou závislé na přírodních podmínkách, a proto je potřeba mít záložní zdroj elektřiny, třeba benzínovou elektrocentrálu. Ta pokryje slabé zimní období nebo dobu, kdy nefouká. Mezi listopadem a lednem nesvítí tolik slunce a vyrobí se méně elektřiny, než je potřeba, a to i více dnů za sebou. Pokud takové období trvá déle a k jeho pokrytí nestačí kapacita baterií, je nezbytné dobít baterie elektrocentrálou.

Energie z centrály je poměrně drahá, i když v konečném důsledku není roční náklad na její provoz nijak dramatický. Po zbytek roku totiž máte elektřinu prakticky zadarmo. Alternativou k benzínové centrále může být centrála na plyn, která k pohonu využívá propan butanové láhve. Jimi vyrobená elektřina je asi třikrát levnější než z benzínové centrály.

Fotovoltaické i větrné elektrárny jsou závislé na přírodních podmínkách, a proto je potřeba mít záložní zdroj elektřiny. Foto: ©Depositphotos.com/ildicanon
Fotovoltaické i větrné elektrárny jsou závislé na přírodních podmínkách, a proto je potřeba mít záložní zdroj elektřiny. Foto: ©Depositphotos.com/ildicanon

Máte zkušenosti s ostrovní elektrárnou? Podělte se o ně s ostatními čtenáři v komentáři pod článkem. Další díl seriálu vás čeká 29. srpna. Dozvíte se v něm, jak jinak ještě můžete doma elektřinu vyrábět.

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

Vydáno: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 110x

Velikonoce se blíží. Vypěstujte si zelenou ozdobu stolu i celého bytu, nechte v misce, květináči nebo skořápkách vyklíčit semínka. K mání je pšenice, ječmen, řeřicha, čočka, fazolky mungo či hrách. Z osení si pak udělejte koktejl.

Celý článek
Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Vydáno: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 178x

Doslova královnou koření je exotická kurkuma. Je součástí směsi curry a neobejde se bez ní žádná orientální kuchyně. Navíc ji využívá lidové léčitelství na spoustu zdravotních neduhů. Přečtěte si, co radí babky na záněty či akné.

Celý článek
Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Vydáno: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 211x

Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy opravdu luxusně vyspali. A teď si představte, že byste tak mohli trávit každou noc. Super spaní nabízejí kontinentální postele, boxspringy. Výška a propojení vrstev zaručují komfortní odpočinek.

Celý článek