PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

S jakým umyvadlem zabodujete u rodiny i hostů? Zapomeňte na bílou. 13 tipů na designové umyvadlo do nové koupelny

Koupelna je nepostradatelnou součástí moderního bydlení. Nepodceňujte výběr nábytku a dejte si především záležet na umyvadle. Jak upravit kámen a vytvořit z něj stylové umyvadlo? Čtěte našich 13 tipů do koupelny.
Vydáno: 18.08.2015 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 3798x

Koupelnu každodenně využívá celá rodina a zavítá do ní i většina hostů. Jedná se tedy o interiér, který významně dotváří dojem z vašeho bydlení. Vzhledem k tomu, že se v koupelně dveře netrhnou a je dnes nutností v každé domácnosti, musí splňovat především funkční požadavky.

Než se tedy dozvíte, v jakých designerských skvostech si můžete umývat ruce, vezměte do nich na chvíli metr a vše poctivě naplánujte. Třeba zjistíte, že si do koupelny můžete pověsit místo obyčejného umyvadla stylovou skluzavku, která neujde zvídavým pohledům. Ale nejdřív si přečtěte pár tipů, jak vybrat umyvadlo, se kterým budete spokojeni a padne přesně do vaší koupelny.

Některá designová umyvadla se snaží zaujmout vzory a barvami, jiná tvarem.Foto:© Depositphotos.com/James633
Některá designová umyvadla se snaží zaujmout vzory a barvami, jiná tvarem.Foto:© Depositphotos.com/James633

Na velikosti záleží. Hlavně v malých koupelnách

Kolem umyvadla potřebujete dostatek místa, aby byla ranní hygiena nejen pohodlná, ale také rychlá. Pokud chodíte do koupelny po jednom a nemusíte se nikomu neustále vyhýbat, nejspíše si před umyvadlem vystačíte s 80 centimetry. Jestliže však vaše koupelna připomíná spíše frekventovanou dálnici, raději považujte za minimální komfort dvojnásobnou míru. S větším prostorem také počítejte, pokud plánujete pod umyvadlem skříňku s otvíravými dvířky.

Zná to každý. Ranní shon v koupelně není nic příjemného. Foto:© Depositphotos.com/photographee.eu
Zná to každý. Ranní shon v koupelně není nic příjemného. Foto:© Depositphotos.com/photographee.eu

Obtížnější situace nastává v malých, především úzkých koupelnách, ve kterých se kolem umyvadla se standardními rozměry sotva protáhnete. Klasická umyvadla mají šířku od 50 do 65 cm a hloubku minimálně 42 centimetrů. Ani do prostorově skrovnějších koupelen však nepořizujte miniaturní umývátka, která nemají hloubku ani 30 centimetrů – veškerý komfort bude ten tam a na zemi budete mít permanentní povodeň. Ideální volbou jsou v tomto případě rohová umyvadla, která malým interiérům často i více sluší. Přečtěte si o ideálním vybavení do malých koupelen na našem blogu.

Optimálně velké umyvadlo pro vaši rodinu najdete tak, že se do něj, tedy pod úroveň horního okraje, vejdou obě ruce největšího člena domácnosti, ve kterých mne kostku mýdla. Z takto velkého umyvadla nebude stříkat voda všude kolem.

Ve velkých koupelnách je možností mnohem více. Nevadí vám trochu si připlatit? Určitě využijte dvojumyvadlo, se kterým ušetříte čas při hromadné ranní přípravě. Další možností ve velkých koupelnách jsou umyvadla atypických tvarů, která jsou většinou prostorově náročnější. Zásadní otázkou je, zda počítáte s koupelnovým nábytkem či nikoliv.

Vzdušný minimalistický interiér bez nábytku poskytuje opravdu jedinečný prostor na experimenty. Jelikož bude v takové koupelně umyvadlo jedním z mála kusů vybavení, může mít téměř jakýkoliv tvar, a navíc se od jeho designu bude odvíjet styl celého interiéru. Velmi důležitý je v tomto případě také výběr správného zrcadla, se kterým vám pomůže náš článek o zrcadlech.

Vhodně zvolené velké zrcadlo za stylovým umyvadlem. Foto:© Depositphotos.com/GORLOV
Vhodně zvolené velké zrcadlo za stylovým umyvadlem. Foto:© Depositphotos.com/GORLOV

Jste zvyklí mít v okolí umyvadla odložené hygienické potřeby, pár věcí pro ranní přípravu a ručník na osušení? Pak si kolem něj nechejte prostor také po stranách, a hlavně si vyberte správný typ. Na výběr jich máte hned několik – od elegantních závěsných, přes oblíbená zápustná až po umyvadla na desku. Zatímco u některých je ukotvení jasně dané, u jiných si jej můžete vybrat, i na toto se před koupí nezapomeňte zeptat.

Pokud se bez úložných prostor v koupelně neobejdete, musíte nové umyvadlo přizpůsobit vaší představě koupelnové sestavy. Snažte se však alespoň o to, aby umyvadlo zcela nezaniklo zastrčené za robustními skříněmi. Dost vám v tom pomůže volba barevného provedení, vzoru i materiálu.

Jakou barvu umyvadla vybrat

Jestliže máte v koupelně barevné obklady a dlažbu, nemělo by umyvadlo působit jako „pěst na oko“. Snažte se volit barvy, které propojí sanitární vybavení se zdmi a podlahou a naopak jej odliší od nábytku.

V českých koupelnách je stále nejběžnější bílá sanitární keramika, ale už s ní těžko někoho překvapíte. Proto jsou stále populárnější designové varianty, které dodají koupelně originalitu a osobitost. Na výběr máte nejen z mnoha barevných provedení, ale především z mnoha materiálů. Často je lepší zvolit neobvyklý materiál v jeho přírodním či základním odstínu než experimentovat s křiklavými barvami.

Vybrat výrazné barevné umyvadlo je snadné, ale ne vždy nejlepší. Foto:© Depositphotos.com/rook76
Vybrat výrazné barevné umyvadlo je snadné, ale ne vždy nejlepší. Foto:© Depositphotos.com/rook76

Nezapomeňte také na baterii k vašemu umyvadlu. Můžete vybrat umyvadlo, na které budete opravdu pyšní, ale pokud k němu neseženete vhodné doplňky, bude to jen poloviční úspěch. Kousky z dílen designérů naštěstí obdržíte jako komplet, ale tomu také odpovídá jejich cena.

Kámen už je skoro klasika, hitem je dřevo

Nejspíše jste už slyšeli o kamenných umyvadlech. Nejčastěji se jedná o leštěný mramor, který působí velmi jemně, ale stále oblíbenější jsou také jiné kameny. Precizně opracované, ale i nahrubo osekané kameny rozhodně nemusíte používat jen venku či na chatě, ozvláštní většinu interiérů. Jen si dejte opravdu dobrý pozor na jejich ukotvení. Cena menších kousků začíná kolem 2000 korun.

Kamenné umyvadlo si vyrobte sami, podívejte se na video níže.

Především do vzdušných interiérů jsou skvělou volbou skleněná umyvadla. Můžete si je vybrat v nespočtu barev a tvarů. Sklo je elegantní materiál, proto byste si měli dát na čas s výběrem správné vodovodní baterie. Počítejte také s tím, že skleněné umyvadlo nejspolehlivěji ukotvíte na desce. Vyhněte se tvrdým a těžkým předmětům v okolí, mnohdy stačí jediná smolná rána. I skleněná umyvadla pořídíte od 2000 korun.

Životnost skleněného umyvadla je přímo úměrná tloušťce skla. Foto:© Depositphotos.com/Baloncici
Životnost skleněného umyvadla je přímo úměrná tloušťce skla. Foto:© Depositphotos.com/Baloncici

Hitem poslední doby jsou dřevěná umyvadla. Rozhodně se nejedná jen o vykotlané pařezy s trochou laku na zahradě, často jde o dokonale zpracované vybavení moderních koupelen. Tato umyvadla jsou náročnější na údržbu, protože vyžadují občasnou impregnaci speciálním olejem. Na druhou stranu, případné nerovnosti snadno zarovnáte bruskou, což u ostatních více či méně křehkých materiálů není tak jednoduché. Pro nákup tohoto vybavení si však připravte pořádně hlubokou kapsu.

Stylové dřevěné umyvadlo si vyrobíte i sami, stačí nápad a trocha zručnosti. Foto:© Depositphotos.com/rakijung
Stylové dřevěné umyvadlo si vyrobíte i sami, stačí nápad a trocha zručnosti. Foto:© Depositphotos.com/rakijung

Žádnou raritou nejsou ani umyvadla, která kombinují jednotlivé materiály a vytvářejí tak opravdu originální dojem. Obrovský designový potenciál je však vykoupený složitým řešením spojů. Pokud chcete ve vaší koupelně zkombinovat moderní materiály a každý den se umývat v jedinečném skvostu, nejprve dobře prověřte jejich vodotěsnost. Ceny těchto umyvadel se odvíjí od použitých materiálů.

Vypadá skvěle, ale dobře si zkontrolujte spoje. Foto:© Depositphotos.com/aaphotograph
Vypadá skvěle, ale dobře si zkontrolujte spoje. Foto:© Depositphotos.com/aaphotograph

Představujete si originalitu jinak?

Myslíte si, že vaše koupelna by si zasloužila více jedinečnosti, a že hostům by měla při pohledu na stylové umyvadlo spadnout čelist?Nechejte se inspirovat galerií, kterou jsme pro vás vytvořili na Pinterestu nebo videem níže.

Které originální umyvadlo vás nadchlo, a které byste si do koupelny nikdy nedali? Ohodnoťte umyvadla v komentářích.

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Bohuslav Khýr

Mým oborem je žurnalistika se zaměřením na internetová média. Zajímám se o zahradní vybavení a novátorské přístupy k bydlení. V mých článcích vás seznámím s osvědčenými vychytávkami na zahradu a tipy pro originální bydlení.

Bohuslav Khýr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

Vydáno: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 132x

Velikonoce se blíží. Vypěstujte si zelenou ozdobu stolu i celého bytu, nechte v misce, květináči nebo skořápkách vyklíčit semínka. K mání je pšenice, ječmen, řeřicha, čočka, fazolky mungo či hrách. Z osení si pak udělejte koktejl.

Celý článek
Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Vydáno: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 222x

Doslova královnou koření je exotická kurkuma. Je součástí směsi curry a neobejde se bez ní žádná orientální kuchyně. Navíc ji využívá lidové léčitelství na spoustu zdravotních neduhů. Přečtěte si, co radí babky na záněty či akné.

Celý článek
Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Vydáno: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 235x

Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy opravdu luxusně vyspali. A teď si představte, že byste tak mohli trávit každou noc. Super spaní nabízejí kontinentální postele, boxspringy. Výška a propojení vrstev zaručují komfortní odpočinek.

Celý článek