2komentářů

Zbavte se škůdců a plísní v truhlících, dopřejte si domácí citróny i v zimě. Začněte pěstovat hydroponicky – 1. díl

Aktivní hydroponický systém vám ušetří starost o květiny i v těch největších vedrech. Vypěstujte více zeleniny, krásnější květiny nebo ovoce v zimě, stačí samozavlažovací květináč a vhodné pěstební médium. Zjistěte, jak na to.
Vydáno: 14.08.2015 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 2952x

V současných vedrech není péče o pokojové a balkónové rostliny nic příjemného. Zabrat ale dostává celá zahrada. Využijte hydroponické systémy a získejte nádherné rostliny a plody. Máme pro vás hned několik tipů, které vám pomohou začít.

Ale popořadě. Pokud trochu tápete, co to vlastně ta hydroponie je, nevěšte hlavu. Máme pro vás pár základních informací.

Co je a co není hydroponie

Hydroponie je pěstování rostlin bez půdy či jiného organického substrátu, zdrojem živin je v tomto případě živný roztok. Rostliny jsou umístěny ve stabilizačním médiu, kterým je nejčastěji keramzit, perlit či minerální vata, známější jako rockwool. V médiu se usazuje minimum živin, jeho účelem je ochrana kořenů, udržení vláhy, snadný přísun vzduchu ke kořenům a stabilizace rostliny.

Keramzit je nejběžnější pěstební médium při hydroponii. Foto:© Depositphotos.com/Digifuture
Keramzit je nejběžnější pěstební médium při hydroponii. Foto:© Depositphotos.com/Digifuture

U mladých rostlin s krátkými kořeny se začne kořenový bal tvořit rychle a za pár týdnů už rostlinka pevně drží v nádobě. U přesazovaných rostlin, kterým se většinou musí zkrátit kořeny, trvá tvorba nového balu i pár měsíců, takže za ně zbytečně netahejte.

Mezi hlavní výhody hydroponie patří mnohem méně starostí se zálivkou rostlin. S plným zásobníkem naplněným vodou a správně sestaveným systémem, vydrží vaše zahrada zelená i 14 dní, zatímco vy se můžete slunit na pláži stovky kilometrů daleko. Starost z přelití rostlin u hydroponie odpadá úplně.

Díky neustálému přísunu vzduchu a ideální vlhkosti jsou výnosy z hydroponního pěstování vyšší a rostliny rostou rychleji. Vzhledem k tomu, že se jedná o hygienický způsob pěstování, nehrozí rostlinám plísně, spory ani poškození kořenů hmyzem. Hydroponie je proto využívána v nemocnicích a jiných veřejných budovách.

Minerální vatu lze využít jako pěstební médium a nádobu v jednom. Foto:© Depositphotos.com/pedarilhos
Minerální vatu lze využít jako pěstební médium a nádobu v jednom. Foto:© Depositphotos.com/pedarilhos

V dlouhodobém časovém horizontu šetří hydroponie váš čas i peníze. Důvodem je, že většina systémů je cirkulačních, takže neplýtváte vodou. Navíc hydroponická média můžete na rozdíl od organických substrátů použít klidně 4 krát. Počítejte však s tím, že ze začátku budou náklady vyšší než u běžného způsobu pěstování.

Co lze pěstovat hydroponicky?

Nejprve si udělejte rekapitulaci, co všechno pěstuje či chcete pěstovat. I když i hydroponie má své limity, mnohem důležitější než nevhodné druhy rostlin, o kterých se dozvíte níže, jsou příliš zakořeněné rostliny a vysoké riziko jejich poškození při přesazování.

Které rostliny nejsou vhodné k hydroponnímu pěstování:

  • klívie
  • vánoční a velikonoční kaktusy
  • cibuloviny
  • hlíznaté květiny

Ideální pro hydroponii jsou mladé květiny, většina bylin nebo zelenina. Lze však pěstovat i lesní plody, jahody, melouny a dokonce i zakrslé druhy stromů, jako třeba banánovník či citronovník. Pokud si troufnete na vyklepání zeminy z kořenového balu u starších rostlin, můžete hydroponicky pěstovat i je. Nezapomeňte však před přesazením propláchnout kořeny vlažnou vodou.

Díky hydroponii si můžete dopřát čerstvé citrusy i v zimě. Foto:© Depositphotos.com/jojjik
Díky hydroponii si můžete dopřát čerstvé citrusy i v zimě. Foto:© Depositphotos.com/jojjik

Jak začít? Aktivně nebo pasivně

Hydroponické systémy dělíme na pasivní a aktivní. Rozdílů je mezi nimi hned několik. Záleží na tom, jaké máte požadavky, co, a proč pěstujete. Pokud jste velkopěstitelé a pěstujete pro komerční účely, bez aktivní hydroponie moc času neušetříte.

Pokud nemáte stovky rostlin a nejste úplně přesvědčení, že chcete svěřit vaše květiny a zeleninu hydroponii. Zvolte pasivní systém a zkuste ho na několika kusech z vaší zahrady.  Za sadu pro dvě rostliny zaplatíte zhruba 750 korun.

Aktivní hydroponické systémy obsahují čerpadlo, které řídí pravidelnou zálivku a cirkulaci vody, ať už z externího zásobníku nebo zabudovaného rezervoáru. Vzhledem k tomu, že aktivní systémy počítají s větším množstvím rostlin, obsahují často komponenty, které umožní dostat živný roztok přímo ke kořenům bez použití stabilizačního média. Cena systému pro 4 rostliny začíná na 2000 korun.

Aktivní hydroponie je ideální pro komerční využití. Foto: © Depositphotos.com/suksao
Aktivní hydroponie je ideální pro komerční využití. Foto: © Depositphotos.com/suksao

Příprava živného roztoku

Než vyberete ideální hydroponický systém, věnujte pozornost přípravě živného roztoku. Z počátku budete muset s roztokem trochu experimentovat, abyste zjistili ideální poměr živin pro jednotlivé druhy rostlin. Pokud vidíte, že jste udělali chybu, jednoduše roztok upravte nebo připravte zcela nový.

Zaměřte se i na pH, které může ovlivňovat také použité médium. Univerzálním řešením je neutrální hodnota, sice plně nevyužijete potenciál hydroponického pěstování, ale nic nezkazíte. U hydroponie platí přímá úměra, čím více péče vašim květinám a rostlinám věnujete ze začátku, tím větší výnosy a méně starostí budete mít na konci.

Pokud má pěstební médium jiné než optimální pH, snadno jej upravíte tak, že před výsadbou médium propláchnete připraveným živným roztokem s požadovaným pH a necháte vyschnout.

Velmi užitečným nástrojem pro měření základních hodnot roztoku jsou EC měřáky, jejichž cena začíná na 1000 korun, ale za kvalitnější přístroj zaplatíte i několik tisíc korun.

Moderní měřicí přístroje vám dokážou zjistit pH i složení živin. Foto: © Depositphotos.com/vallefrias
Moderní měřicí přístroje vám dokážou zjistit pH i složení živin. Foto: © Depositphotos.com/vallefrias

Cena vybavení pro hydroponní pěstování může být závratná, i v desítkách tisíc korun. Pokud jste však alespoň trochu zruční, můžete si spoustu komponentů potřebných k vytvoření funkčního systému vyrobit sami.

Podrobný popis pasivních i aktivních hydroponních systémů vám přineseme v 2. díle našeho seriálu. Pro inspiraci se však podívejte do galerie na Pinterestu, kterou jsme pro vás připravili.

Co všechno pěstujete hydroponicky vy? Podělte se o zkušenosti s ostatními čtenáři v komentářích.

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Bohuslav Khýr

Mým oborem je žurnalistika se zaměřením na internetová média. Zajímám se o zahradní vybavení a novátorské přístupy k bydlení. V mých článcích vás seznámím s osvědčenými vychytávkami na zahradu a tipy pro originální bydlení.

Bohuslav Khýr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 2
Nadpis:
  Vaše jméno:
Druhy hydroponického pěstování
Já bych také přidal něco z oblasti hydroponie. Konkrétně je to tenhle článek http://magazin.specialnizahradnictvi.cz/druhy-hydroponickeho-pestovani-aneb-jake-pestovani-je-pro-vas-to-prave/ který píše o druhech hydroponického pěstování.
ODPOVĚDĚT
Karel | 18.08.2015
Re: Druhy hydroponického pěstování
Děkujeme za Vaše tipy. Způsobům hydroponického pěstování se budeme věnovat v dalším dílu našeho seriálu.
ODPOVĚDĚT
Bohuslav | 21.08.2015

Přečtěte si také ↓

Jedlá soda je nenápadný bílý prášek. 16 triků a babských rad, co se sodou bicarbonou

Jedlá soda je nenápadný bílý prášek. 16 triků a babských rad, co se sodou bicarbonou

Vydáno: 22.01.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 62x

Hydrogenuhličitan sodný neboli jedlá soda je lék proti pálení žáhy, bolestem břicha, ale i na leštění, čištění, bělení a další činnosti v domácnosti. Jak ji nejlépe doma využijete? Čtěte 16 babských rad, co se sodou bikarbonou.

Celý článek
Hrozí sesunutí sněhu a ledu z vaší střechy? Myslete na bezpečnost a zavolejte firmu na jeho odklizení

Hrozí sesunutí sněhu a ledu z vaší střechy? Myslete na bezpečnost a zavolejte firmu na jeho odklizení

Vydáno: 20.01.2017 ▪ Autor: Antonín VintrTipy a triky ▪ Přečteno: 34x

Máte na střeše tolik mokrého sněhu a ledu, že hrozí jejich spadení na chodník? Kdo je zodpovědný za jejich odklizení a případné škody a zranění? Kdo vám s odklízením pomůže, kde pomocníky sehnat a kolik stojí jejich služby?

Celý článek
Sněhové zpravodajství hlásí stálý příděl vloček. Co dělat se zapadanou střechou? Opatrně ji shrňte a pozor na rampouchy

Sněhové zpravodajství hlásí stálý příděl vloček. Co dělat se zapadanou střechou? Opatrně ji shrňte a pozor na rampouchy

Vydáno: 19.01.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 1520x

Pokud napadne hodně sněhu a navíc je mokrý, musí střecha udržet obrovské zatížení. Raději velkou vrstvu sněhu shrňte dolů, hlavně ze střech pultových a rovných. Pozor i na rampouchy, visící nad chodníkem. Když se ulomí, je zle.

Celý článek