PROVOZ E-SHOPU BYL UKONČEN

Vážení zákazníci,

omlouváme se, ale provoz e-shopu byl ukončen. Objednávky již není možné provádět.

Děkujeme za pochopení.
0komentářů

VELKÝ ROZHOVOR: Co všechno prozradila paní Irena o bydlení v mobilheimu? Připadá si jako na nekončící dovolené

S bydlením v mobilheimu jsme spokojení a neměnili jsme ho, ani když byla možnost. Co dalšího paní Irena prozradila o bydlení v domku na kolech? Jak se žije v mobilním domě a jaké jsou náklady na bydlení? Čtěte velký rozhovor.
Vydáno: 14.08.2015 ▪ Autor: ▪ Přečteno: 4035x

"Hezké ale i pěkně nákladné."

"Hned bych do toho šla:-)."

"Po finanční stránce nesmysl." 

"Brala bych, paráda."

"Za málo peněz - málo muziky. RD se to v žádném případě nevyrovná." 

"Na zahradu jako chatka možná, ale jako dům pro běžné bydlení?"

To a spoustu dalších názorů jste napsali ke článkům o bydlení v mobilheimu. Jak to je ve skutečnosti? Dá se v něm bydlet po celý rok i přes českou zimu? Poprosil jsem paní Irenu, aby se s námi podělila o zkušenosti s bydlením v domku na kolech. Na mé otázky odpověděla opravdu podrobně, za což jí mnohokrát děkuji. Pojďte se tedy podívat na velký rozhovor o tom, co takové bydlení obnáší.

Račte dále. Vlastní vchod nemají jen majitelé, ale i domácí mazlíčci.
Račte dále. Vlastní vchod nemají jen majitelé, ale i domácí mazlíčci.

Proč jste se rozhodli pro koupi mobilheimu?

Chtěli jsme řešit bytovou situaci těsně před mým odchodem do důchodu a toto řešení se nám velice zamlouvalo.

Jak dlouho v mobilheimu bydlíte a jak jste s tímto bydlením spokojení?

V mobilheimu bydlíme šestým rokem a s bydlením jsme velice spokojení, dokonce jsme ho neměnili, ačkoli jsme měli možnost.

Kolik vás v něm bydlí?

Bydlíme v něm dva + 3 čtyřnozí miláčkové (kočičky).

Jak probíhalo jednání s úřady při koupi mobilheimu a jak jste to vyřešili s trvalým bydlištěm?

Jednání s úřady bylo velice tristní, takže dosud nemáme trvalý pobyt a hlášeni jsme na obecním úřadě bývalého bydliště (což nás moc štve - chtěli jsme získat alespoň číslo evidenční, ale požadovali po nás, mimo jiné, přípojku na veřejný vodovod. Plány, které máme do dnešního dne v šuplíku, nás stály necelých 12 000 Kč, přičemž napojení na vodovod je přes ulici - cca 10 m).

Při jednání s VaK nám bylo řečeno, abychom si připravili dalších 32 - 36 000 Kč na provedení přípojky. Vzhledem k tomu, že muž je důchodce a já jsem také nebrala závratné sumy, bylo toto pro nás nepřijatelné, zvláště když na pozemku je studna s vodárnou. Kanalizační přípojka včetně čerpadla by dělala něco kolem 80 000 Kč, a to bychom už museli opravdu vykrást banku nebo krást někde jinde. Žumpu máme vlastní.

Jak vám domek dovezli? Zažili jste během přepravy nějaké drama?

Domek nám dovezli zcela zdarma a spolupráce s prodejcem byla opravdu vzorná. Mobilní domek jsme měli z Moravy a přivezli ho přesně v osm ráno, jak jsme byli domluveni. A bez jakýchkoli problémů složili - za toto jim i po těch letech mnohokrát děkujeme. Drama začalo až poté, kdy nám mobilheim jedním kolem zapadl do vykopaného základu na plot - ale to byla naše hloupost. Pak musel přijet malý jeřáb, který nám dům postavil na určené místo.

Koupili jste si domek s vybavením, nebo bez něj?

Bohužel jsme si koupili v té době docela drahý a vybavený mobilheim Atlas Florida. Dneska bychom jednali jinak. V žádném případě bychom nechtěli zařízený, neboť během roku jsme si vyměnili všechen nábytek. Zůstala částečně kuchyňská linka a sprchový kout. Až došetříme, budeme řešit i toto. Původně se mi líbilo, že je všechno dělané na míru a účelně slouží, ale pak jsme zjistili, že to není všechno a změnili jsme veškerý nábytek podle svých představ a možností.

Paní Irena si s manželem vybrala mobilní dům Atlas Florida s veškerým vybavením.
Paní Irena si s manželem vybrala mobilní dům Atlas Florida s veškerým vybavením.

Za jak dlouho od koupi mobilheimu jste v něm bydleli?

Byli jsme z něj tak nadšení, že jsme se stěhovali asi za tři dny.

Jste napojeni na vodu, kanalizaci a plyn?

Nejsme napojeni ani na jedno. Připojení jsme pouze na elektriku, na kterou jsme čekali přesně na den 1 rok, protože bylo potřeba dokončit transformátor. Ten snad bude sloužit i novým rodinným domkům, které se asi budou v budoucnu stavět na pozemku proti nám. Jinak sloup pro připojení elektřiny stojí přímo na hraně našeho pronajatého pozemku, ale nevíme, proč jsme tam nemohli být připojeni.

Co všechno jste na mobilheimu měnili, abyste v něm mohli bydlet přes zimu?

Měnili jsme pouze okna za dithermy, protože na jednoduchých sklech se srážela voda, a proto bylo v domku vlhko. V obývacím pokoji jsme navíc vyměnili největší okno, které nebylo otevírací, za plastové. To už je celé otevírací a v současné době je k nezaplacení. Ještě jsme vyměnili zásuvky a někde přidělali nové (např. v koupelně, kam jsme dávali sálavý panel).

Izolovali jste dodatečně mobilheim?

Celý mobilheim jsme izolovali polystyrenovými deskami, které jsme upevnili na dřevěný rám. Ten jsme přidělali zvenčí k mobilnímu domku. Na desky jsme přidělali venkovní umělohmotné palubky. Celý spodek mobilheimu jsme izolovali skelnou vatou a trubky jsme ještě obalili izolací, aby v nich nezamrzala voda.

Pro celoroční bydlení bylo potřeba mobilní domek pořádně zateplit a vyměnit okna.
Pro celoroční bydlení bylo potřeba mobilní domek pořádně zateplit a vyměnit okna.

Jak si v domku topíte a ohříváte vodu?

Plynový krb v obýváku jsme nahradili elektrickým krbem, který nám tam přesně pasoval. Baterii v kuchyni jsme řešili koupí "Delimana" a na plynovou bombu máme v současné době jen karmu, která nám slouží pouze na umývátko v koupelně a sprchový kout. Topíme tedy pouze elektřinou a plyn používáme jen na ohřev teplé vody do koupelny. Na vytopení stačí elektrický krb a v ložnici a koupelně máme sálavé topné panely (také na elektřinu).

Jak máte zařízenou kuchyni?

Původní plynový sporák jsme vyměnili za sklokeramickou varnou desku a pod ni jsme si koupili novou multifunkční troubu. Takto to máme stále.

Prováděli jste všechny úpravy sami, nebo jste využili služeb nějaké odborné firmy?

Něco jsme dělali sami s pomocí přátel, ale na venkovní palubky jsme měli firmu, na výměnu oken také.

Paní Irena vaří v kompletně zařízené kuchyni, o které si spousta lidí může nechat jen zdát.
Paní Irena vaří v kompletně zařízené kuchyni, o které si spousta lidí může nechat jen zdát.

Potřebujete přes léto klimatizaci?

Letošní léto je asi extrémní a máme pocit, že bychom klimatizaci potřebovali a asi si na ni ušetříme na příští rok. Letos už to vydržíme (musíme). Jinak roky před tím a ani loni jsme ten pocit neměli, ale asi by to bylo příjemnější.

Houpe se v mobilheimu podlaha? Nebo se domek nějak třese, když se v něm pohybujete?

Nám nepřipadá, že by se podlaha nebo mobilheim nějak houpal - my máme po obvodu dané pórobetonové tvárnice (jako sokl), a tak je možné, že je posazený na nich, a proto ten pocit nemáme. Když chodíme, tak to chvilkami jakoby duní. (Bydlela jsme před tím v montovaném domě a ten samý pocit i zvuk při chůzi jsem měla v podkroví.)

Jak to máte s výškou stropu? Neboucháte se do hlavy?

My máme zvýšený strop, ale i tak nám zbývá hodně místa nad hlavou, takže v žádném případě nehrozí bouchnutí do hlavy o strop, ani o futro dveří.

A co střecha, neslyšíte každý drobný deštík?

Bubnování deště je slyšet jen při hodně prudkém dešti a je to velmi příjemné. Při normálním pršení to je jako u normálního bydlení.

V koupelně vás hned zaujme záchod s elektronickým bidetem. Obyvatelé domku si ho nemohou vynachválit.
V koupelně vás hned zaujme záchod s elektronickým bidetem. Obyvatelé domku si ho nemohou vynachválit.

Mohla byste prozradit, kolik stál váš mobilheim a jeho úpravy, které byly potřeba pro celoroční bydlení?

Jak jsem již psala, kupovali jsme mobilheim před šesti lety, kdy u nás ještě nebyly rozšířené a byly podstatně dražší. Náš byl starší - sloužil jako ukázkový. Nebyl obydlený před námi, ale chodili do něj lidi, kteří měli zájem o koupi mobilního domku. Stál nás 370 000 Kč a dalších zhruba 250 000 Kč jsme ještě potřebovali na zateplení, okna, úprava elektřiny, zavedení elektřiny a jímku.

Jaké máte náklady na bydlení?

Platíme zálohu na elektriku 3 700 Kč měsíčně a míváme ještě něco přes 1 000 až 2 500 Kč přeplatek. Letos ale máme "Delimano", a tak se spotřebu dozvím až v únoru. Téměř vše máme na elektriku. Plynovou bombu kupujeme tak 1× za 5 až 7 týdnů. Žumpa nás stojí 600 až 800 Kč měsíčně a čištění studny budeme provádět letos koncem léta poprvé. Odhadem nám ale řekli, že to bude stát kolem 3 000 až 5 000 Kč.

Zažili jste nějaké problémy se sousedy? Vadil někomu mobilheim?

Se sousedy vycházíme celkem dobře. To víte, ti kteří si nechávají v satelitech měst "stavět na klíč", se dívají divně, ale to asi i na starousedlíky, kteří nejsou "v balíku" a žijí postaru. Někteří nás berou normálně, někteří jako "exoty", ale vzhledem k našemu důchodovému věku nám ti "fajnoví" můžou vlézt na záda.

My jsme se přestěhovali do úplně neznámé vesnice a nejsme ti, kteří by se rádi sdružovali s jinými. Také snad, že nám v obci nedali ani evidenční číslo (přitom chataři, kteří ho mají, také nemají městský vodovod a někteří ani elektřinu), tak jsme neprojevili zájem se nějak projevovat a začleňovat do vesnice. Jinak mobilheim, jako takový, nevadí nikomu.

Komu byste doporučila bydlení v mobilheimu?

Lidem, kteří jsou starší jako my, ho opravdu vřele doporučuji. Připadám si jako na dovolené. Máme malou zahrádku, terásku, bazén - no prostě vše, co bychom si mohli přát. Mladým lidem zase jako start do života.

Ložnice je malá, ale zato útulná. Paní Irena se v mobilheimu cítí jako na dovolené.
Ložnice je malá, ale zato útulná. Paní Irena se v mobilheimu cítí jako na dovolené.

Máte vlastní zkušenosti s bydlením v mobilheimu? Podělte se o ně s ostatními čtenáři v komentáři pod článkem. Zajímalo by vás ještě něco? Napište mi na email vintr@exiteria.cz a zjistím Vám odpověď.

Sdílejte tento článek 0x 0x 0x
0x

Antonín Vintr

Vystudoval jsem nábytkové inženýrství a zajímá mě interiérový design i moderní trendy v bydlení. Z mých článků se dozvíte, jak vybírat vybavení do bytu, odhalím vám vlastnosti různých materiálů nebo pomůžu s technickým řešením úprav ve vaší domácnosti.

Antonín Vintr na sociálních sítích:
Sdělte ostatním čtenářům váš názor / Počet příspěvků: 0
Nadpis:
  Vaše jméno:

Přečtěte si také ↓

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

K Velikonocům patří zelené osení. Vysejte si živé sváteční dekorace. Zelená je symbol jara a naděje

Vydáno: 10.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 127x

Velikonoce se blíží. Vypěstujte si zelenou ozdobu stolu i celého bytu, nechte v misce, květináči nebo skořápkách vyklíčit semínka. K mání je pšenice, ječmen, řeřicha, čočka, fazolky mungo či hrách. Z osení si pak udělejte koktejl.

Celý článek
Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Královnou koření a téměř univerzálním všelékem je kurkuma. Máte ji také doma v kuchyni?

Vydáno: 09.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 215x

Doslova královnou koření je exotická kurkuma. Je součástí směsi curry a neobejde se bez ní žádná orientální kuchyně. Navíc ji využívá lidové léčitelství na spoustu zdravotních neduhů. Přečtěte si, co radí babky na záněty či akné.

Celý článek
Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Kontinentální postele vám zaručí komfortní spaní a snadné vstávání. Zvolte si domů do ložnice boxspringy

Vydáno: 08.04.2017 ▪ Autor: Jiří MacíkTipy a triky ▪ Přečteno: 228x

Vzpomeňte si, kdy jste se naposledy opravdu luxusně vyspali. A teď si představte, že byste tak mohli trávit každou noc. Super spaní nabízejí kontinentální postele, boxspringy. Výška a propojení vrstev zaručují komfortní odpočinek.

Celý článek